متوسط سیستم‌های کسب درآمد

معرفی ایردراپ SUI؛ چطور ایردراپ بزرگ احتمالی سویی را دریافت کنیم؟

چند ماهی می‌شود که در انتظار لانچ شبکه اصلی سویی هستیم و امیدواریم سهمی در ایردراپ احتمالی این پروژه داشته باشیم؛ ایردراپی که اگر انجام شود سود خوبی را به مشارکت‌کنندگان اولیه خواهد رساند. وجوه اشتراک بین آپتوس و سویی، انتظار کسب یک ایرداپ پرسود دیگر را در کاربران ایجاد کرده است. سویی حدودا ۲ هفته پیش مرحله دوم تست‌نت خودش را راه‌اندازی کرده است که می‌توان گفت هدف اصلی آن تست کردن Staking در شبکه است. در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا بعد از ارائه اطلاعات لازم در مورد شبکه و ایردراپ SUI، به آموزش کسب این ایردراپ احتمالی بپردازیم.

این مقاله در ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

معرفی ایردراپ SUI

معرفی ایردراپ SUI
منبع: u.today

سویی بلاکچین لایه ۱ جدیدی است که سروصدای آن از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ شنیده شد. این بلاکچین از مقیاس‌پذیری افقی بهره می‌برد و تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند. سویی اولین شبکه بلاکچینی است که از اجماع برای تراکنش‌های ساده مثل ارسال دارایی چشم‌پوشی می‌کند. اساس این شبکه هم بر گواه اثبات سهام (POS) استوار است. قبلا در یک مقاله میهن‌بلاکچین، به‌طور مفصل در مورد شبکه سویی و نحوه کار آن توضیح داده شده است.

دلیل اینکه به اشتراک‌های سویی با Aptos اشاره کردیم،‌ ایردراپ بزرگی است که اپتوس برگزار کرد. کاربرانی که در شبکه تست اپتوس مشارکت کرده بودند، مبالغ چشم‌گیری در حد ۱۰۰۰ دلار و بیش‌تر سود کردند. به همین دلیل است که امید زیادی به یک ایردراپ بزرگ از سمت سویی هم وجود دارد. نقاط اشتراک این دو پروژه عبارتند از:

 • هردو از زبان برنامه‌نویسی Move استفاده می‌کنند.
 • تیم توسعه‌دهنده این دو پروژه قبلا سابقه کار در لیبرا (متعلق به متا یا فیسبوک سابق) را داشته‌اند. البته هر پروژه تیم مختص به خودش را دارد.
 • هر دو بخشی از توکن‌ها را برای مشارکت‌کنندگان اولیه در نظر گرفته‌اند.
 • هم اپتوس و هم سویی سرمایه بسیار زیادی را از شرکت‌های مطرح جذب کرده‌اند.

دقت کنید که همانند Aptos، هنوز هیچ خبر و اطلاعیه رسمی مبنی بر ایردراپ از سمت تیم سویی اعلام نشده است. قبلا در این مورد صحبت کرده‌ایم که اخیرا پروژه‌‌ها از رویکرد متفاوتی برای ایردراپ استفاده می‌کنند. در گذشته کارهای ساده‌تری مثل دنبال‌کردن شبکه‌های اجتماعی از کاربران خواسته می‌شد و افراد بیشتری مشارکت می‌کردند. معمولا هم یا اکثرا توکنی دریافت نمی‌کردند یا ارزش ایردراپ از چند دلار بیشتر نمی‌شد.

در رویکرد جدید پروژه‌‌ها توکن رایگان را بین کاربران اولیه یا مشارکت‌کنندگان تست‌نت توزیع می‌کنند. در این حالت وقت بیشتری از کاربر گرفته می‌شود، کارهای به نسبت پیچیده‌تری باید انجام دهد و شانس بیشتری برای دریافت توکن رایگان دارد. تیم پروژه هم شبکه را زیر فشار تست می‌کند و ایرادها و باگ‌های احتمالی قبل از عرضه رفع می‌شوند. ضمن اینکه این مدل ایردراپ، همچنان کارکرد بازاریابی و جذب کاربر برای شبکه را دارد.

سرمایه‌گذاران سویی

تیم سازنده سویی یعنی Mysten Labs در سه مرحله، ۳۳۶ میلیون دلار جذب سرمایه داشته که عدد چشم‌گیری است. تعدادی از سرمایه‌گذاران مطرح این پروژه عبارتند از:

 • Andreessen Horowitz (یا a16z)
 • Coinbase Ventures
 • Samsung NEXT
 • Jump Crypto
 • Circle Ventures
 • Standard Crypto
 • Lightspeed Venture Partners
 • Electric Capital

توکنومیکس SUI

توکنومیکس سویی
منبع: sui.io

سویی در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۲ جزئیات بیشتری از توکنومیکس توکن SUI را منتشر کرد. این توکن کاربردهای مختلفی مثل استیکینگ، پرداخت هزینه گس تراکنش‌ها، نقدینگی آنچین و حاکمیت در شبکه سویی دارد. عرضه کل توکن سویی در نهایت برابر با ۱۰ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است که نحوه توزیع آن مطابق عکس فوق و به شرح زیر است:

 • ۵۰ درصد برای جامعه (پاداش دلیگیتورها و برنامه‌های تحقیق و توسعه) که توسط بنیاد سویی مدیریت می‌شود.
 • ۲۰ درصد به عنوان پاداش برای مشارکت‌کنندگان اولیه
 • ۱۴ درصد برای سرمایه‌گذاران
 • ۱۰ درصد برای خزانه Mysten Labs
 • ۶ درصد برای برنامه دسترسی جامعه و تست اپلیکیشن‌ها

این نحوه اختصاص پیدا کردن توکن‌ها به ما نشان می‌دهد که احتمالا ۲ میلیارد توکن SUI بین مشارکت‌کنندگان اولیه ایردراپ شود. این که نحوه این ایردراپ به چه صورت است،‌ طی یک مرحله انجام می‌شود یا چند مرحله، چه کار مشخصی برای دریافت آن باید انجام داد و غیره، هنوز مشخص نیست و بر اساس حدس و گمان‌ها و تجربه پروژه‌‌های قبلی باید پیش رفت.

اطلاعات مربوط به ایردراپ سویی

مرحله اول فعالیت تست‌نت سویی (Sui Testnet Wave 1) در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۲ به پایان رسید. کاربران زیادی در این مرحله در شبکه سویی فعالیت و NFT مینت کرده بودند، اما با پایان این برنامه دیگر توکن‌های بی‌همتا را در کیف پولشان ندیدند. احتمالا تیم سویی یک اسنپ‌شات از مشارکت‌کنندگان مرحله اول گرفته باشد.

تقریبا دو هفته پیش بود بود که تیم سویی خبر مرحله دوم تست‌نت (Sui Testnet Wave ۲) را منتشر کرد. این مرحله چندین هفته ادامه دارد و زمان دقیقی برای پایان آن اعلام نشده است. احتمالا این آخرین تست شبکه SUI باشد و بعد از آن شاهد لانچ مین‌نت باشیم. در مرحله دوم تعداد ولیدیتورها از ۲۰ به ۴۰ رسیده و امکان استیک و Delegate کردن فراهم شده است. می‌توان گفت تمرکز در مرحله دوم تست شبکه سویی روی استیکینگ، تمرکززدایی و توکنومیکس پروژه است.

برای دریافت ایردراپ احتمالی، مهم‌ترین فعالیتی که کاربران در این مرحله باید انجام دهند، مشارکت در فرایند استیکینگ و Delegate کردن به ولیدیتورها است. همچنین یک بازی به نام Frenemies به تازگی لانچ شده است که در ارتباط به همان استیکینگ است. به جز این هر چقدر که می‌توانید و برایتان مقدور است، با Dappهای ایجاد شده روی سویی تعامل برقرار کنید، NFT مینت کنید و تراکنش انجام دهید. این فعالیت‌ها شانس شما برای دریافت ایردراپ را افزایش می‌دهد.

چطور ایردراپ SUI را دریافت کنیم؟

قدم اول برای دریافت ایردراپ سویی، نصب کیف پول است. کیف پول‌های مختلفی مثل Sui Wallet، Suiet و Ethos را می‌توانید نصب کنید. هر سه این کیف پول‌ها به صورت افزونه مرورگر هستند و از قسمت Extensions می‌توانید برای نصب آن‌ها اقدام کنید. ما در این مقاله از کیف پول Sui Wallet استفاده می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنم کیف پول Ethos را هم نصب کنید و مراحلی که در ادامه طی می‌کنیم را با آن کیف پول هم انجام دهید. خود کیف پول Ethos اخیرا بیش از ۴ میلیون دلار جذب سرمایه جذب کرده است و ممکن است در آینده ایردراپ هم داشته باشد.

نصب کیف پول Sui Wallet
منبع: chrome.google.com

برای نصب کیف پول Sui Wallet به این لینک بروید. کیف پول را نصب و به مرورگر خود اضافه کنید.

نصب کیف پول سویی

در ادامه مراحل ساخت کیف پول را باید پیش ببرید. ابتدا روی Get Started بزنید، سپس Create a New Wallet را انتخاب کنید، پسورد مناسب و ایمن وارد کنید و در نهایت عبارت بازیابی را در مکانی امن یادداشت کنید.

انتخاب شبکه تست نت سویی

دقت کنید که شبکه انتخابی در کیف پول، Sui Testnet باشد.روی علامت سه خط گوشه بالا در صفحه کیف پول بزنید و از قسمت Network شبکه تست را انتخاب کنید.

دریافت توکن تستی سویی

دیسکورد سویی
منبع: discord.com

بعد از نصب کیف پول،‌ باید توکن تستی دریافت کنید. تنها راه دریافت توکن‌های SUI تستی، دیسکورد سویی است. از این لینک وارد دیسکورد شده و بعد از وریفای کردن، در قسمت Testnet-Faucet عبارت faucet address! را وارد کنید (به جای address باید آدرس کیف پول خود را مشابه عباراتی که در تصویر فوق می‌بینید، وارد کنید). بعد از مدت زمان کوتاهی ۱ توکن SUI روی شبکه تست به کیف پول شما واریز می‌شود (در روزهای نخست راه‌اندازی Wave 2 فقط ۰.۱ سویی ارسال می‌شد).

دقت کنید که برای دریافت توکن‌های تست محدودیت وجود دارد و برای درخواست مجدد SUI، باید  مدت زمانی را منتظر بمانید (اوایل هر نیم ساعت می‌توانستید مجدد درخواست توکن تستی کنید‌، اما در ادامه این محدودیت زمانی به ۲ ساعت رسید). 

استیک کردن SUI

استیک کردن توکن تست سویی

همانطور که گفتیم کار اصلی و مهمی که باید انجام دهیم، استیک کردن SUI است. برای این منظور کیف پول خود را باز کنید و روی Stake & Earn SUI بزنید.

ولیدیتورهای سویی

از لیست ولیدیتورها یک گزینه را انتخاب کنید و روی Select Amount‌ بزنید.

وارد کردمن میزان توکن سویی برای استیک کردن

مقدار مورد نظر خود را وارد کنید و سپس روی Stake Now بزنید. پس از تکمیل تراکنش در صفحه اصلی کیف پول، میزان توکنی که استیک کرده‌اید به شما نمایش داده می شود. همچنین در قسمت NFT یک توکن بی‌همتا که نشان‌دهنده دلیگیت کردن شماست، ایجاد می‌شود. پیشنهاد می‌کنم چند بار دیگر با انتخاب ولیدیتورهای متفاوت، فرایند استیک کردن را انجام دهید.

مدیریت سویی استیک شده

با کلیک روی قسمت Currently Staked در صفحه اصلی کیف پول، می‌توانید توکن‌هایی که استیک کرده‌اید را مدیریت کنید. هم می‌توانید دوباره برای استیک کردن اقدام کنید و هم بعد از گذشت مدت زمان کافی، می‌توانید توکن‌های خود را Unstake کنید.

unstake کردن SUI

اگر دو یا چند کیف پول ساختید، بین آن‌ها توکن‌های تستی خود را انتقال دهید تا تراکنش هم انجام داده باشید.

بازی Frenemies

بازی Frenemies برای تست عملکرد استیکینگ سویی طراحی شده است. بازیکنان در این بازی باید از ولیدیتورهای مشخص‌شده با استیک کردن حمایت کنند تا در بین کل اعتبارسنج‌ها به جایگاه تعیین‌شده برسند. از طریق امتیازات کسب شده در این بازی، تا ۲۰۰۰ نفر می‌توانند در Community Access Program (در قسمت توکنومیکس به این برنامه اشاره شده است) جایگاه داشته باشند.

این بازی در راندهای مختلف برگزار می‌شود و در هر راند، به هر کاربر نقشی از بین Friend، Neutral یا Enemy داده می‌شود. بین بازیکنان رقابتی ایجاد می‌شود تا طی یک راند با استیک یا Unstake کردن به ولیدیتورهای مختلف، اعتبارسنج اختصاص‌یافته به خودشان را به جایگاه مطابق با نقششان برسانند. اگر طبق نقشتان به هدف تعیین‌شده برسید، ۱۰ امتیاز می‌گیرید. به جز این به ازای میزان ترقی ولیدیتور اختصاص‌یافته به شما در هر راند نیز امتیاز می‌گیرید؛ مثلا اگر ولیدیتور شما از رتبه ۲۰ به ۱ برسد،‌ ۱۹ امتیاز به شما تعلق می‌گیرد.

برای شرکت در این بازی روی این لینک بزنید. کیف پول خود را متصل کنید و بعد برای رسیدن به هدفتان تلاش کنید. برای استیک کردن در هر ولیدیتور باید ۲ تراکنش را روی کیف پولتان تایید کنید.

البته قوانین و شرایط خاصی برای بهره بردن از پاداش این بازی وجود دارد. به عنوان مثال باید KYC کنید، شامل تحریم‌ها نباشید و قوانین کشورتان اجازه استفاده از این پاداش را به شما بدهد. بنابراین باید بگوییم که کاربران ایرانی امکان دریافت پاداش این قسمت را نخواهند داشت. برای اطلاع از جزئیات بیشتر و قوانین و شرایط این بازی به این لینک بروید.

تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز سویی

برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی تست‌نت سویی ایجاد شده‌اند و در وبسایت‌های مختلفی می‌توان توکن یکتا مینت کرد. البته ممکن است حین کار با برخی از این پلتفرم‌ها با مشکلات متفاوتی روبه‌رو شوید؛ مثلا ممکن است به دلیل شلوغی شبکه نتوانید تراکنش را تایید و NFT را مینت کنید و مجبور شوید بارها تست کنید تا بالاخره توکن بی‌همتا را به دست آورید.

در ادامه تعدادی از Dappهای مختلف را معرفی می‌کنیم، اما خودتان هم با جستجو در اکوسیستم سویی می‌توانید برنامه‌های دیگری پیدا کنید. در قسمت Apps کیف پول Sui Wallet یا قسمت مشابه در کیف پول‌های دیگر از جمله Suiet و Ethos، برنامه‌های مختلفی پیشنهاد شده است که توصیه می‌کنم در آن‌ها هم فعالیت داشته باشید.

همچنین در هر سه کیف پول در قسمت Apps گزینه‌ای برای مینت وجود دارد که روی آن بزنید و مراحل آن را پیش ببرید. تعامل با برنامه‌های مختلف و فعالیت بیشتر در اکوسیستم سویی، شانس شما برای دریافت ایردراپ احتمالی را بالاتر می‌برد. به این نکته نیز توجه کنید که برخی از برنامه‌ها ممکن است فقط از یک یا دو کیف پول خاص پشتیبانی کنند.

۱. مینت NFT در مارکت‌پلیس BlueMove

مینت NFT در bluemove
منبع: sui.bluemove.net

در Launchpad این پلتفرم معمولا روزانه ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران، حراج یک مجموعه NFT به تعداد محدود انجام می‌شود. برای مینت این توکن‌های بی‌همتا وارد سایت BlueMove شوید و کیف پول خود را متصل کنید. برای وریفای کردن اکانت خود باید اکانت توییتر و دیسکوردتان را در این پلتفرم احراز کنید. از قسمت لانچ‌پد می‌توانید حراج‌های بعدی و زمان برگزاری آن‌ها را مشاهده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در زمان برگزاری حراج، روی مجموعه مورد نظر کلیک کنید و روی Mint بزنید. باید کمی بیش از ۰.۱ SUI برای مینت و پرداخت هزینه تراکنش در کیف پولتان داشته باشید.

۲. مینت NFT در Clutchy

در این پلتفرم هم حراج‌های روزانه مجموعه‌های NFT انجام می شود. در لانچ‌پد Clutchy می‌توانید زمان حراج‌ها را مشاهده کنید.

۳. مینت NFT در SUI Ecosystem

به این لینک وارد شوید. پس از اتصال کیف پول، روی Mint SUI زده و تراکنش را در کیف پولتان تایید کنید.

۴. بازی SUI 8192

وارد این لینک شوید و کیف پول خود را متصل کنید. تمام حرکت‌هایی که در این بازی انجام می‌دهید، به عنوان یک تراکنش روی بلاکچین سویی ثبت می‌شود و کارمزد تراکنش هم باید پرداخت شود. کیف پول Ethos با توجه به قابلیت Pre-approve که قابلیت تایید چندین تراکنش از قبل را فراهم می‌کند، برای این بازی مناسب‌تر است. در صورتی که به عدد ۱۰۲۴ برسید، می‌توانید آدرس خود را در فهرست Leaderboard ثبت کنید.

۵. تامین نقدینگی و سواپ در Bayswap

سواپ و تامین نقدینگی برای ایردراپ سویی
منبع: bayswap.io

وارد وبسایت Bayswap شوید و روی Launch App بزنید. دقت کنید که در صفحه باز شده Testnet انتخاب شده باشد. از بخش Faucet می‌توانید رمزارزهای موجود را به صورت تستی دریافت کنید. از بخش Swap یک توکن را به دیگری تبدیل و در بخش Pool تامین نقدینگی کنید.

۶. استیک و تامین نقدینگی در Aftermath Finance

به این لینک بروید و کیف پول خود را متصل کنید. در بخش Stake مقداری توکن سویی استیک کنید. همچنین در یکی از استخرهای قسمت Pools تامین نقدینگی کنید. توکن مورد نیاز این قسمت را می‌توانید از قسمت Faucet مینت کنید.

۷. مینت NFT در Wizard Land

وارد این لینک شوید. بعد از متصل کردن کیف پول، روی Mint Wizard بزنید.

۸. خرید دامنه سویی

خرید دامنه سویی
منبع: sui-names.com

به سایت sui-names بروید و کیف پول خود را متصل کنید. سپس یک نام را سرچ کنید؛ اگر آن نام در دسترس باشد، به صورت Available نمایش داده می‌شود و گزینه Claim زیر آن وجود دارد. روی Claim بزنید و تراکنش را در کیف پول تایید کنید.

۹. سواپ و تامین نقدینگی در Suiswap

این آخرین برنامه غیرمتمرکزی است که در این مقاله معرفی می‌کنیم. به این لینک بروید و کیف پول خود را متصل کنید. از قسمت Token تعدادی از توکن‌های تستی را مینت کنید. در بخش Exchange Token دو توکن انتخاب کرده و سواپ کنید. در قسمت Pool هم یکی از استخرها را انتخاب کرده و برای تامین نقدینگی روی Add بزنید.

دریافت ایردراپ سویی برای کاربران ایرانی

سویی یک بلاکچین لایه یک غیرمتمرکز است و برای کاربران ایرانی به عنوان یوزر نهایی برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه، محدودیتی از سمت تیم سویی وجود ندارد. اگر ایردراپ انجام شود، برای دریافت آن نیاز به احراز هویت وجود ندارد. البته هنوز خبر رسمی در مورد ایردراپ و جزئیات آن منتشر نشده است؛ اما به نظر نمی رسد کاربران ایرانی مشکلی برای دریافت احتمالی این توکن‌های رایگان داشته باشند. مثل همیشه توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از مشکلات غیرقابل پیش‌بینی، از VPN استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آیا ایردراپ SUI قطعی است؟
  تا زمان نگارش این مقاله هیچ خبر و اطلاعیه رسمی در مورد ایردراپ سویی منتشر نشده است؛ اما در توکنومیکس این پروژه بخشی به مشارکت‌کنندگان اولیه اختصاص پیدا کرده است. احتمال می‌رود این بخش بین کاربرانی که در زمان تست شبکه مشارکت می‌کنند، ایردراپ شود.
 • برای شرکت در ایردراپ سویی چقدر زمان داریم؟
  مرحله دوم تست‌نت این پروژه از ۲۵ ژانویه آغاز شده و چند هفته‌ای نیز ادامه خواهد داشت. تاکنون زمان دقیقی برای پایان فعالیت شبکه تست و لانچ مین‌نت اعلام نشده است.
 • برای کسب ایردراپ سویی چقدر باید هزینه کنیم؟
  برای دریافت Airdrop احتمالی باید در شبکه تست فعالیت کنید؛ بنابراین به جز زمان، هزینه دیگری نباید بپردازید.

جمع‌بندی

مرحله دوم تست شبکه سویی آغاز شده است و جذب سرمایه بالای این پروژه در سال ۲۰۲۲، انتظار یک ایردراپ بزرگ را ایجاد کرده است. ایردراپی که کارهایی مثل توییت و ری‌توییت برای دریافت آن کافی نیست. باید کیف پول‌های شبکه SUI را نصب کرد، در فرایند Staking و همچنین در اکوسیستم این پروژه مشارکت کرد. همانطور که گفتیم خبری رسمی مبنی بر ایردراپ و چگونگی آن وجود ندارد؛ اما با توجه به توکنومیکس SUI و تجربه پروژه‌های قبلی مثل آپتوس، احتمالا سویی هم در زمان لانچ مین‌نت بین مشارکت‌کنندگان اولیه ایردراپی را برگزار خواهد کرد. در این مقاله به آموزش دریافت ایردراپ SUI و فعالیت‌هایی که باید انجام شود پرداختیم. نظر شما درباره این ایردراپ چیست؟ آیا قبلا سهمی در ایردراپ‌های این‌چنینی داشته‌اید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

23 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا