متوسط آموزشی

آموزش کار با پلتفرم Swingby، بریج میان بیت کوین و اتریوم + ویدیو

هر چه از عمر بیت کوین می‌گذرد، خلا و کاستی‌های این شبکه بیشتر به چشم می‌خورد. بسیاری از افراد بیت کوین و BTC را تنها به چشم ابزاری برای حفظ ارزش می‌بینند و هیچ کاربرد دیگری از آن انتظار ندارد. این اتفاق باعث شده است که ارتباط شبکه بیت کوین با دیگر شبکه‌های بلاکچینی کم باشد و سایر شبکه‌ها و پلتفرم‌ها نتوانند به سرمایه‌ای که به‌صورت بیت کوین نگهداری می‌شوند، دسترسی داشته باشند. پروتکل سویینگ بی (Swingby) با چند سرویس متنوع از جمله بریج میان زنجیره‌ای، به‌دنبال حل مشکل مطرح شده است. اگر شما هم به‌دنبال پلتفرمی برای بریج بیت کوین خود به توکن‌های شبکه اترویم هستید، آموزش کار با پلتفرم Swingby برای شما کاربردی خواهد بود. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پروتکل Swingby چیست؟

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.
در دقیقه ۰۶:۱۵ به اشتباه جای Wallet Connect، کوین بیس گفته شده است.

موضوعاتی که در ویدئو مطرح شد:

 • مقدمه (از ابتدا تا ۰۱:۰۵)
 • توضیحات ابتدایی درباره سرویس‌های پلتفرم (از ۱:۰۵ تا ۰۴:۵۵)
 • توضیح درباره بخش DAO، استیکینگ و آمار مربوط به سایت (از۰۴:۵۵ تا ۰۸:۳۰)
 • آموزش کار با سرویس Skypools (از ۰۸:۳۱ تا ۱۸:۲۸)
 • آموزش کار با سرویس Skybridge (از ۱۸:۲۹ تا ۲۴:۰۰)
 • توضیحات بیشتر و جمع‌بندی (از ۲۴:۰۱ تا انتها)

سویینگ بی یک پروتکل غیرمتمرکز با هدف برقراری ارتباط میان بیت کوین و اتریوم است. به‌زبان ساده‌تر Swingby با سرویس‌هایی مانند پل میان زنجیره‌ای (Cross Chain Bridge)، به‌دنبال انتقال و به‌گردش درآوردن BTCهای کاربران فضای کریپتو در دیفای است. گردانندگان سویینگ بی معتقدند افراد بسیاری در فضای کریپتو سرمایه خود را به شکل بیت کوین نگهداری می‌کنند و همین امر باعث می‌شود، آن‌ها نتوانند از پلتفر‌م‌های دیفای به‌سادگی استفاده کنند.

چه کیف پول‌هایی در سویینگ بی قابل استفاده است؟

هر کدام از سرویس‌های Swingby از کیف پول‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند. زمانی که در بخش مربوط به سرویس DAO و استیکینگ این پلتفرم وارد می‌شویم و روی گزینه Connect Wallet می‌زنیم، تنها دو گزینه متامسک و WalletConnect نشان داده می‌شود و کاربران باید از میان این دو کیف پول یکی را انتخاب کنند.

در بخش Skypools که سواپ سویینگ بی است، گزینه‌هایی مانند متامسک، Authereum‌، لجر، WalletConnect، ترزور، Lattice، کوین بیس، Torus و اوپرا پیش روی کاربران قرار دارد.

آیا پلتفرم Swingby برای کاربران ایرانی قابل استفاده است؟

در بخش شرایط استفاده (Terms and Condition) از سایت Swingby نام ایران و چند کشور دیگر به‌عنوان کشورهایی که با محدودیت برای استفاده از این سایت روبه‌رو هستند، آورده شده است. لازم به ذکر است که در ادامه متن Term and Condition استفاده از VPN برای مخفی‌سازی محل کاربر منع شده است.

در زمان ضبط این ویدیو، وقتی می‌خواستیم با IP ایران از سایت سوینگ بی استفاده کنیم، قسمت‌های مربوط به ورود مقدار توکن یا دکمه تایید بریج غیرفعال بودند. در حال حاضر و زمان نگارش مقاله (۱۶ شهریور) چنین مساله‌ای به چشم نمی‌خورد، اما توصیه می‌شود با استفاده از ابزارهای مخفی‌سازی آدرس اینترنت و مواردی که IP ثابت در اختیار کاربران قرار می‌دهد (VPS)، از سایت Swingby استفاده کنید.

آموزش کار با سرویس Skypools پروتکل Swingby

برای استفاده از سواپ پروتکل سویینگ بی، از بخش بالایی سایت گزینه Skypool را انتخاب کنید. پس از ورود به صفحه مرتبط، با زدن دکمه Connect کیف پول مورد نظرتان را به پلتفرم وصل کنید.

آموزش کار با سرویس Skypools پروتکل Swingby
منبع: swingby.network

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برای انجام سواپ میان یک توکن‌های ERC20 و بیت کوین، باید در ابتدا توکن و مقدار مورد نظر را به پلتفرم واریز کنید. برای مثال اگر قصد دارید ۰.۵ اتر را با بیت کوین سواپ کنید، باید ابتدا به بخش Deposit بروید و ۰.۵ اتر دیپازیت کنید. پس از انجام این کار مجدد به بخش سواپ برگردید و تراکنش مورد نظر را انجام دهید. اگر می‌خواهید پس از سواپ بیت کوین مورد نظر به حساب دیگری منتقل شود، آدرس مورد نظر را در قسمت Bitcoin Destination Address وارد کنید.

مطابق با تصویر بالا، می‌توانید از میان گزینه‌های موجود (۰.۵، ۱ یا ۳ درصد) اسلیپیج تراکنش را انتخاب یا به‌صورت درستی در باکس پایین سمت چپ مقدار مورد نظر را وارد کنید. اگر تمام مقدار Deposit شده را سواپ نکردید، می‌توانید از بخش Withdraw تسویه وبرداشت کنید.

آموزش کار با Skybridge پروتکل سویینگ بی

اصلی‌ترین سرویس پروتکل Swingby، اسکای بریج است. با استفاده از این بریج می‌توان WBTC یا (WBTC (Legacy را به  بیت کوین، رپد بیت کوین، sbBTC (بیت کوی اسکای بریج) و بالعکس تبدیل کرد.

آموزش کار با Skybridge
منبع: swingby.medium.com

مطابق با تصویر بالا، می‌خواهیم بیت کوین رپد‌شده خودمان را به BTC تبدیل کنیم. پس از تعیین رمزارز مبدا و مقصد و مقدار تراکنش، باید آدرس دریافت‌کننده را در بخش Receiving Address وارد کنیم. پس از اینکه آدرس را وارد کردیم، دکمه Swap فعال می‌شود. با زدن روی دکمه Swap، تصویر زیر نشان داده خواهد شد.

انتقال وجه مورد نظر به آدرس سویینگ بی
منبع: swingby.medium.com

اسکای بریج از شما می‌خواهد که مقدار تراکنش را به یک آدرس ارسال کنید. این کار در پروتکل با نام Book a Swap شناخته می‌شود. به‌عبارت دیگر شما مقدار توکنی را که می‌خواهید سواپ کنید، برای آدرس‌های اسکای بریج واریز می‌کنید که سواپ شما رزرو شود. برای این کار کافیست در متامسک خود مراحل زیر را انجام دهید.

انجام تراکنش جابه‌جایی در متامسک
منبع: swingby.medium.com

در بخش ابتدایی، آدرسی را که اسکای بریج به شما داده است، وارد کنید. در بخش Asset دارایی را که می‌خواهید سواپ کنید، انتخاب و در بخش Amount مقدار را به‌طور دقیق وارد کنید. پس از انتخاب نوع پرداخت فی تراکنش (کم، متوسط، زیاد) روی دکمه Next بزنید. پس از به اتمام رسیدن این مراحل، تراکنش سواپ در اسکای بریج انجام می‌شود.

تکمیل فرایند بریج در اسکای بریج
منبع: swingby.medium.com

تصویر بالا زمانی به شما نشان داده می‌شود که سواپ با موفقیت انجام شده باشد. اطلاعاتی مانند آدرس‌های مبدا و مقصد، شناسه تراکنش و کارمزد سواپ در این بخش قابل مشاهده است.

معرفی سرویس‌های دیگر Swingby

پلتفرم سویینگ‌بی سرویس‌های مختلفی مانند استیکینگ، دائو، بریج و سواپ در اختیار کاربران قرار داده است. در این بخش به معرفی آن‌ها و امکاناتشان می‌پردازیم.

دائوی پروتکل Swingby

 شاید در نگاه اول تصور شود، این بخش فقط به مسائل حاکمیتی و تصمیم‌گیری پلتفرم Swingby مربوط می‌شود، اما دسترسی به چندین سرویس سویینگ بی از بخش DAO امکان‌پذیر است.

دائوی سایت swingby
منبع: swingby.network

تصویر بالا مربوط به صفحه اول بخش دائو است. در این بخش اطلاعات زیر قابل مشاهده است:

سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO چیست؟ آشنایی با سیستم مدیریتی مبتنی بر جامعه
 •  مقدار کل استیک‌شده
 •  سود سالانه استیکینگ
 •  تعداد توکن vSWINGBY
 •  میانگین زمانه بلوکه کردن توکن‌ها
 •  تعداد توکن‌های واگذار (Delegated) شده
 • تعداد استیک‌کنندگان و رای‌دهندگان
استیکینگ پروتکل سویینگ بی
منبع: swingby.network

پرتفولیو: اگر کاربران بخواهند سپرده‌گذاری، استکینگ، واگذاری یا دلیگیت کردن و تسویه حساب انجام دهند، باید از بخش Portfolio استفاده کنند.

پروپوزال: کاربران می‌توانند طرح‌های پیشنهادی خود را برای تغییر در فرایند یک سرویس یا افزودن یک ویژگی، در بخش Proposal ارائه کنند. در زمان ارائه پروپوزال دو شرط باید مورد توجه قرار بگیرد. اولین شرط این است که طرح پیشنهادی شما نباید با طرح‌هایی که در زمان ارائه در حال اجرا است، یکسان باشد. شرط دوم نیز این است که پیشنهاددهنده باید مالک حداقل یک درصد از توکن‌های SWINGBY استیک شده در دائو باشد.

خزانه‌داری: در بخش Treasury اطلاعات مربوط به توکن‌های Swingby و WBTC و همچنین تاریخچه تراکنش‌ها قابل مشاهده است.

سیستم رای‌گیری: پلتفرم سویینگ بی از پلتفرم اسنپ شات (Snapshot) نیز برای رای‌گیری و ایجاد پروپوزال جدید استفاده می‌کنند.

ییلد فارمینگ پروتکل سویینگ بی

دومین بخش که می‌توان از سرویس دائو به آن رسید، بخش ییلد فارمینگ است. در این قسمت سرویس‌هایی مانند تامین نقدینگی، فارمینگ، بریج توکن‌های ERC20 و اطلاعات مربوط به متانودها (نودهای پروتکل Swingby) در اختیار کاربران قرار دارد. 

سرویس Liquidity: کاربران می‌توانند برای تامین نقدینگی استخر BTC یا WBTC از گزینه Liquidity، بیت کوین یا رپد بیت کوین واریز کنند.

سرویس تامین نقدینگی swingby
منبع: swingby.network

سرویس Farm: کسانی که می‌خواهند درآمد بیشتری داشته باشند، می‌توانند در مزارع سویینگ بی مشارکت کنند. افراد می‌توانند به‌صورت مستقیم در فارم Swingby سپرده‌گذاری کنند یا از طرف سوم یا واسطه‌هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ یا پنکیک سواپ استفاده کنند.

فارم سویینگ بی
منبع: منبع: swingby.network

بریج ERC20: اگر می‌خواهید توکن‌های خود را که استاندارد BEP2 دارند به توکن ERC20 تبدیل کنید، پروتکل Swingby ابزار لازم برای این کار را برای شما فراهم کرده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پلتفرم سویینگ بی (Swingby) چیست؟

سویینگ بی یک پلتفرم دیفای است که سرویس‌های سواپ و بریجش شبکه بیت کوین و اتریوم را به‌یکدیگر مرتبط می‌کند.

 • چگونه می‌توان در اسکای بریج پلتفرم سویینگ بی، بیت کوین را به اتریوم تبدیل کرد؟

سرویس بریج پلتفرم سویینگ بی بر مبنای سپرده‌گذاری کار می‌کند؛ یعنی باید برای انجام تراکنش میان دو شبکه بیت کوین و اتریوم، مقدار مورد نظر را در ابتدا واریز کنید. آموزش کامل کار با سویینگ بی به شما به‌صورت قدم به قدم کمک می‌کند.

جمع‌بندی

در این مطلب به صورت ویدیویی و متنی نحوه کار با پلتفرم Swingby را آموزش داده‌ایم. سویینگ بی با سرویس‌هایش میان شبکه بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار کرده است. اسکای پول (Skypool) و اسکای بریج (Skybridge) دو سرویس مهم سویینگ بی هستند. آیا شما از این پلتفرم استفاده کرده‌اید یا پلتفرم دیگری را با چنین کارکردی می‌شناسید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا