اخبار خارجی

به‌روز رسانی تپ روت بیت کوین چه تاثیری بر قیمت آن خواهد گذاشت؟

آخرین بار که شبکه بیت کوین یک به‌روزرسانی بزرگ و مهم پیش رو داشته است در ماه جولای ۲۰۱۷ بود که طی آن، قیمت این رمزارز پس از اجرای به‌روزرسانی تقریبا ۵۰٪ افزایش یافت. اکنون که شبکه بلاکچین بیت کوین برای به‌روزرسانی بزرگ بعدی به اسم تپ‌روت (Taproot) در ماه نوامبر آماده می‌شود، بعضی از سرمایه‌گذاران منتظر افزایش قیمت مشابه با به‌روزرسانی ماه جولای ۲۰۱۷ هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، قیمت بیت کوین در سال جاری دو برابر شده است و هفته گذشته به رکورد نزدیک به ۶۷,۰۰۰ دلار دست یافته است. اگرچه افزایش قیمت بیشتر محتمل است، اما به‌روزرسانی تپ‌روت به تنهایی نمی‌تواند محرکی برای این موضوع محسوب شود.

ادوارد مویا (Edward Moya) تحلیلگر ارشد بازار در کارگزاری آنلاین صرافی‌های خارجی اواندا (Oanda) گفته است:

به‌روزرسانی تپ‌روت تاثیر اندکی بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت.

به‌روزرسانی تپ‌روت که برای عرضه در تاریخ ۱۶ نوامبر برنامه‌ریزی شده، به منظور افزایش محافظت از حریم خصوصی در بعضی از تراکنش‌های شبکه طراحی شده است. این امر از طریق فرایندی به اسم «امضاهای شنور» انجام می‌شود. این به‌روزرسانی هم‌چنین قراردادهای هوشمند سبک‌تر را نیز امکان‌پذیر می‌سازد. قراردادهای هوشمند ویژگی مهم و کلیدی شبکه اتریوم است که منجر به رشد سریع برنامه‌های دیفای شده است. گفتنی است برنامه‌های دیفای در صدد خودکارسازی بسیاری از عملکردهای شرکت‌های معاملاتی و بانک‌ها هستند.

دان گو (Don Guo) مدیرعامل گروه فناوری امور مالی Broctagon گفته است:

عرضه به‌روزرسانی تپ‌روت، لحظه انقلابی برای بیت کوین است.

در عین حال، رویکرد بیت کوین در قبال بهبودهای شبکه، تفاوت‌های کلیدی با رویکرد بلاک چین‌های رقیب دارد که در این شبکه‌ها بیشتر شاهد به‌روزرسانی‌های مختلف هستیم. اتریوم، بلاکچین شماره دوم جهان، به تازگی در ماه آگوست هاردفورک لندن را پشت‌سر گذاشته است و اکنون در مسیر اتریوم ۲.۰ پیش می‌رود و انتظار می‌رود سال آینده، اصلاح و تغییر این شبکه رخ دهد. هم‌چنین در سال جاری شاهد ۴ برابر شدن قیمت رمزارز بومی شبکه اتریوم به اسم ETH بودیم.

آیا تپ‌روت به‌روزرسانی خوبی برای بیت کوین است؟

حامیان و طرفداران بیت کوین اذعان می‌کنند رویکرد کم سرعت و کند بیت کوین نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان این شبکه تا چه حد مراقب هستند و طبق اصول موجود پیش می‌روند و نگران این موضوع هستند اقدامی انجام ندهند که به شبکه انقلابی بیت کوین صدمه بزند.

اما بعضی از سرمایه‌گذاران در خصوص قابلیت شبکه بیت کوین در زمینه انطباق با شرایط کنونی و گسترش خود بدبین شده و نگران هستند که مزیت اولین بودن بیت کوین در عرصه زنجیره بلوکی در حال از بین رفتن است.

با توجه به سرعت زیاد توسعه در صنعت بلاکچین، گذشت ۴ سال بدون عرضه به‌روزرسانی بزرگ می‌تواند مدت بسیار طولانی در نظر گرفته شود.

دنیس وینوکوروف (Denis Vinokourov) رییس بخش تحقیقات Synergia Capital گفته است:

بعضی از افراد ممکن است بگویند که عدم عرضه به‌روزرسانی توسط بیت کوین، برتری فنی آن نسبت به اتریوم را نشان می‌دهد.

وی گفت پیاده‌سازی تپ‌روت احتمالا تاثیر محدود و اندکی بر قیمت این رمزارز داشته باشد زیرا چندین سال است که منتظر این به‌روزرسانی هستیم.

وینوکوروف گفت:

خطری که وجود دارد این است که بازار، تپ‌روت را همانند چیزی در نظر بگیرد که هم‌اکنون نیز در جای دیگر می‌توان به آن دسترسی داشت.

آدام بک (Adam Back) مدیرعامل شرکت بلاک‌استریم طی مصاحبه با کوین‌دسک گفته است که علیرغم عدم عرضه به‌روزرسانی‌های زیاد، در پشت صحنه توسعه‌دهندگان بسیار زیادی دائما بر روی بهبود شبکه بیت کوین کار می‌کنند. توسعه‌دهندگان از سال ۲۰۱۸ و یک سال پس از عرضه به‌روزرسانی سگویت (SegWit) برای به‌روزرسانی تپ‌روت در حال آماده‌سازی هستند.

بک در این خصوص گفت:

این فرض اشتباهی است که مردم می‌گویند توسعه بیت کوین بسیار سریع نیست. مردم تضمین کیفیت سختگیرانه را با عدم انجام تغییرات اشتباه می‌گیرند. تغییرات زیاد و بزرگی وجود دارد، اما عرضه آنها به آهستگی صورت می‌گیرد زیرا این تغییرات نیاز به آزمایش دارند.

طبق گفته‌های بک، مردم صبر خود را از دست داده‌اند زیرا چند سال از اعلام خبر به‌روزرسانی تپ‌روت گذشته است.

فقط چهار سال از معرفی تپ‌روت گذشته است

اگر تاریخ تکرار شود، این به‌روزرسانی می‌تواند افزایش قیمت زیادی برای بیت کوین به همراه داشته باشد.

به‌روزرسانی سال ۲۰۱۷ که سگویت را معرفی کرد به بهبود مقیاس‌پذیری بیت کوین منجر شد. این گام مهم، پردازش تراکنش‌های بیشتر بدون افزایش حجم بلاک‌ها را امکان‌پذیر ساخت.

ویژگی مهم دیگر در به‌روزرسانی سال ۲۰۱۷، فعالسازی شبکه لایتنینگ بود. شبکه لایتنینگ، یک شبکه لایه دوم بر بستر لایه اصلی بیت کوین است که تراکنش‌های تقریبا آنی، رایگان و خصوصی‌تر را تسهیل می‌سازد. توسعه شبکه لایتنینگ از سال ۲۰۱۷ تاکنون، باعث شد که السالوادور بیت کوین را در کنار دلار آمریکا به عنوان پول قانونی کشور خود بشناسد.

سگویت در تاریخ ۲۳ جولای تایید شد. یک ماه بعد و پس از عرضه به‌روزرسانی، قیمت بیت کوین ۵۰٪ افزایش یافت و در تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ به ۴،۲۴۷ دلار رسید که قیمت چشمگیری در آن مقطع بود.

افزایش قیمت بیت کوین نسبت به عرضه به‌روزرسانی سگویت - به‌روزرسانی تپ‌روت شبکه بیت کوین
افزایش قیمت بیت کوین نسبت به عرضه به‌روزرسانی سگویت

اما با توجه به قیمت کنونی بیت کوین که نزدیک به ۶۰,۰۰۰ دلار است، بعضی از سرمایه‌گذاران معتقدند افزایش قیمت این رمزارز ممکن است به بالاترین حد خود رسیده باشد.

دنیل کاوری (Daniel Cawrey) مدیر ارشد اجرایی شرکت سرمایه‌گذاری رمزارزها گفته است:

سقفی برای روند صعودی بیت کوین و افزایش قیمت آن وجود دارد.

کاوری گفته است اگر سرمایه‌گذار سازمانی هستید به نظر می‌رسد که فرصت سرمایه‌گذاری در بیت کوین را از دست داده‌اید. به عقیده کاوری، به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران به دنبال اتریوم و رقبای آن هستند.

به‌روزرسانی تپ‌روت چه ویژگی‌هایی به همراه دارد؟

آنتون چسچین (Anton Chaschin) مدیرعامل پلتفرم میان‌افزار بلاکچین Bitfrost.io گفته است که معرفی و ارائه قراردادهای هوشمند می‌تواند علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی را افزایش دهد، زیرا با وجود قراردادهای هوشمند، ایجاد محصولات و برنامه‌های جدید محقق می‌شود.

از طرف دیگر، بهبود جدید حریم خصوصی ممکن است سختگیری بیشتری از جانب دولت‌ها را به همراه داشته باشد که نگران فرار مالیاتی، پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی هستند.

چسچین در این خصوص گفته است:

اگرچه این ویژگی‌ها می‌تواند برای تراکنش‌های خصوصی جذاب باشند، اما از طرف دیگر شک و سختگیری قانونگذاران را به همراه دارد. هم‌اکنون نیز صحبت‌های زیادی در خصوص قانونگذاری بیت کوین در میان است و عرضه این ویژگی می‌تواند سرانجام منجر به اقدام سختگیرانه‌تر قانونگذاران شود.

سرمایه‌گذاران هنوز نگران سرکوبی ماینرهای بیت کوین توسط دولت چین در ماه سپتامبر هستند. نگرانی‌ها در خصوص مصرف انرژی شبکه بیت کوین و آسیب‌های بالقوه زیست‌محیطی هم‌چنان برای سرمایه‌گذاران سنتی وجود دارد.

با توجه به بازیابی کامل قیمت بیت کوین از کف قیمت ماه ژوئن بر روی ۲۸,۶۰۰ دلار، شاید برای سرمایه‌گذاران دشوار باشد که بیش از شرایط کنونی در خصوص این رمزارز خوش‌بین باشند.

ETF های بیت کوین که سرمایه‌گذاران مدت زیادی منتظر آن بودند، هفته گذشته با تمرکز بر قراردادهای آتی بیت کوین آغاز شد و ارزش دارایی‌های ETF پرو شرز طی فقط دو روز به یک میلیارد دلار رسید. ETF والکری نیز روز جمعه عرضه شد.

اما طبق گزارش شرکت تحلیل بلاک چین IntoTheBlock، به‌روزرسانی تپ‌روت ممکن است نشان دهد که بیت کوین، فناوری‌ای است که بدون تاثیر بر عملکرد و اتکاپذیری خود می‌تواند با شرایط کنونی انطباق پیدا کند و به‌روزرسانی شود، در حالی که ویژگی ذخیره ارزش بودن خود را حفظ کند.

ژوان پلیسر (Juan Pellicer) تحلیلگر و محقق IntoTheBlock گفته است:

ما انتظار داریم که سرمایه‌گذاران از این به‌روزرسانی استقبال کنند و قیمت بیت کوین در بلندمدت افزایش یابد.

به نظر شما قیمت بیت کوین پس از اجرای این به‌روز رسانی، افزایش می‌یابد؟

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا