تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب بازار؛ ۱۶ دی ۱۴۰۲

نوسانات بیت کوین (BTC) با انتشار اخبار مربوط به صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات در روزهای گذشته افزایش یافته است. با توجه به اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) هنوز صندوق‌های مذکور را به طور رسمی تایید نکرده است، فعالان بازار کریپتو باید مراقب سطوح حمایت و مقاومت رمزارزها باشند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، برخی از تحلیلگران اعلام کرده بودند ETF‌های اسپات تا ۵ ژانویه (۱۵ دی) تایید می‌شوند، اما جیمز سیفرت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، از ابتدا گفته بود این اتفاق بین ۸ تا ۱۰ ژانویه (۱۸ تا ۲۰ دی) رخ خواهد داد.


عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

تعدادی از تحلیلگران هم معتقدند به خاطر رویکرد «خرید با شایعه، فروش با خبر» قیمت بیت کوین بعد از تایید ETFها کاهش می‌یابد. با وجود این، جان بولینگر (John Bollinger)، خالق اندیکاتور باندهای بولینگر، با این نظر مخالف است و فکر می‌کند قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد.

با این حال، با توجه به نوسانات موجود، معامله‌گران باید بدانند که مقاومت‌های بیت کوین و آلت کوین‌ها در کجا قرار دارند. در ادامه، با تحلیل تکنیکال نمودار ۱۰ رمزارز سعی می‌کنیم جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۳ ژانویه (۱۳ دی) دوباره وارد الگوی مثلث صعودی خود شد و نشان داد که سقوط آن تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۴۱٬۲۰۵ دلار) احتمالا یک تله خرسی بود.

نمودار روزانه BTC
نمودار روزانه BTC – منبع: TradingView

گاوها احتمالا سعی می‌کنند قیمت بیت کوین را به بالای مقاومت ۴۴٬۷۰۰ دلار برسانند و موقعیتشان را تقویت کنند. اگر موفق شوند، BTC می‌تواند ساختار صعودی خود را کامل کند. این امر می‌تواند رالی جدیدی را به سمت مقاومت سر بار بین ۵۰٬۰۰۰ تا ۵۲٬۰۰۰ دلار شروع کند.

خرس‌ها در صورتی می‌توانند جلوی رالی بیت کوین را بگیرند که قیمت آن را به زیر مثلث صعودی برگردانند. BTC حمایت کوچکی در ۴۰٬۰۰۰ دلار دارد؛ اما اگر به زیر این سطح سقوط کند، ممکن است تا ۳۷٬۹۸۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

اتریوم (ETH) در ۴ ژانویه (۱۴ دی) تلاش کرد از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۲٬۲۶۹ دلار) عبور کند اما خرس‌ها در نهایت تسلیم نشدند.

نمودار روزانه ETH
نمودار روزانه ETH – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه اتریوم از بین رفته و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن درست در پایین نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان می‌دهد قیمت اتریوم در کوتاه‌مدت وارد یک رنج معاملاتی می‌شود. اگر اتریوم به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، می‌تواند تا ۲٬۴۰۰ دلار رشد کند. شکسته شدن این مقاومت و بسته شدن کندل روزانه اتریوم در بالای آن می‌تواند رالی جدیدی را به سمت ۲٬۷۰۰ دلار شروع کند و در ادامه حتی ممکن است آن را به ۳٬۰۰۰ دلار برساند.

اولین حمایت اتریوم در جهت نزولی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۱۹۸ دلار) است و دومین حمایت آن هم محدوده ۲٬۱۰۰ دلار است. اگر این حمایت‌ها از دست بروند، قیمت اتریوم ممکن است تا ۱٬۹۰۰ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در چند روز گذشته در یک روند صعودی تثبیت‌شده قرار داشت. گاوها هم توانستند موقعیت آن را در بالای ناحیه ۵۰٪ اصلاحی فیبوناچی در محدوده ۳۰۰ دلار (در روند صعودی رسم‌شده از ۲۶۱.۵ دلار تا ۳۳۸.۳ دلا) حفظ کنند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه BNB (موج آبی رنگ، ۲۹۵ دلار) و RSI مثبت آن نشان می‌دهد گاوها کنترل بازار را در دست دارند. اگر قیمت BNB بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، خریداران سعی خواهند کرد BNB را به مقاومت سر بار ۳۳۸ دلار برسانند. اگر BNB از این مقاومت عبور کند، در ادامه می‌تواند مرحله بعدی رالی‌ خود را تا ۳۷۰ دلار آغاز کند و سپس حتی ممکن است به ۴۰۰ دلار برسد.

یک نکته منفی این است که RSI این ارز دیجیتال در حال تشکیل یک واگرایی منفی است و می‌تواند نشان‌دهنده ضعف حرکت آن باشد. علاوه بر این، اگر قیمت BNB به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، در ادامه ممکن است تا خط گردن موجود در نمودار روزانه (خط آبی تیره در تصویر بالا) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۳ ژانویه (۱۳ دی) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۹۷ دلار) رسید، اما خرس‌ها نتوانستند با قدرت از آن دفاع کنند.

نمودار روزانه SOL
نمودار روزانه SOL – منبع: TradingView

گاوها سپس تلاش کردند تا یک رالی ریلیف (Relief Rally به معنی افزایش کوتاه‌مدت قیمت در بازار نزولی) را در ۴ ژانویه (۱۴ دی) شروع کنند، اما خرس‌ها تسلیم نشدند. در نهایت، قیمت سولانا دوباره تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ در نمودار بالا، ۹۷.۴۴ دلار) کاهش یافت که سطح مهمی برای کوتاه‌مدت است و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند. اگر کندل روزانه سولانا در پایین این محدوده بسته شود، فشار فروش آن ممکن است افزایش یابد و قیمت SOL هم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۷۷ دلار) سقوط کند.

برعکس، اگر قیمت SOL رشد کند و به بالای خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه (خط آبی تیره در تصویر بالا) برسد، نشان می‌دهد اصلاح آن احتمالا پایان یافته است. در این صورت سولانا ممکن است دوباره سقف ۱۲۶ دلاری را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

گاوها اجازه ندادند کندل روزانه ریپل (XRP) در ۳ ژانویه (۱۳ دی) زیر ۰.۵۷ دلار بسته شود و تا ۵ ژانویه (۱۵ دی) به تلاش خود برای دفاع از آن ادامه دادند.

نمودار روزانه XRP
نمودار روزانه XRP – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ریپل (موج آبی رنگ، ۰.۶۱ دلار) کاهش یافته و RSI در محدوده منفی قرار دارد. در نتیجه موقعیت این دو شاخص به نفع خرس‌ها است. به همین خاطر اگر قیمت ریپل افزایش یابد، احتمالا در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۱ دلار) با فشار فروش قابل‌توجهی مواجه شود.

اگر قیمت XRP باز هم نزولی باشد یا بعد از برخورد به مقاومت سر بار خود کاهش بیابد، این احتمال وجود دارد که کندل روزانه آن زیر ۰.۵۷ دلار بسته شود. این امر می‌تواند رالی نزولی جدیدی را تا ۰.۵۰ دلار شروع کند و حتی ممکن است تا ۰.۴۶ دلار ادامه داشته باشد. در این صورت گاوها باید قیمت ریپل را به بالای خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه آن (خط آبی تیره در تصویر بالا) برسانند تا ساختار نزولی‌ از بین برود.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

گاوها در ۴ ژانویه (۱۴ دی) سعی کردند قیمت کاردانو (ADA) را به الگوی مثلث متقارن برگردانند، اما خرس‌ها موقعیتشان را حفظ کردند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

خر‌س‌ها احتمالا یک بار دیگر تلاش می‌کنند قیمت کاردانو را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۱ دلار) برسانند. اگر موفق شوند، ADA می‌تواند تا سطح شکست (Breakout) خود در ۰.۴۶ دلار سقوط کند. این سطح احتمالا باعث افزایش خرید گاوها می‌شود.

اگر قیمت کاردانو به بالای ۰.۶۴ دلار برسد، این پیش‌بینی نزولی در کوتاه‌مدت باطل می‌شود. چنین حرکتی نشان‌دهنده خرید تهاجمی گاوها در سطوح پایین‌تر است. در این صورت کاردانو می‌تواند تا مقاومت سر بار ۰.۶۸ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

گاوها در ۴ ژانویه (۱۴ دی) قیمت آوالانچ (AVAX) را به بالای خط گردن الگوی سر و شانه آن رساندند، اما نتوانستند بر مانع میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۹.۴۴ دلار) غلبه کنند.

نمودار روزانه AVAX
نمودار روزانه AVAX – منبع: TradingView

اولین حمایت آوالانچ در سمت نزولی در محدوده ۳۶ دلار قرار دارد. اگر این سطح از دست برود شد، AVAX ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ،۳۲.۷۰ دلار) سقوط کند. با این حال گاوها احتمالا به شدت از منطقه بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و ۳۱ دلار دفاع می‌کنند.

البته آن‌ها باید قیمت AVAX را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند تا نشان دهند که اصلاح این رمزارز به پایان رسیده است. در این صورت آوالانچ می‌تواند تا ۴۴ دلار افزایش یابد. اگر این مقاومت هم شکسته شود، AVAX ممکن است تا ۵۰ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

کندل روزانه دوج کوین (DOGE) در ۳ ژانویه (۱۳ دی) بالای ۰.۰۸ دلار بسته شد. این امر از فتیله (Wick) بلند کندل روزانه تاریخ مذکور مشخص است. گاوها موقعیت دوج کوین در بالای ۰.۰۸ دلار را حفظ کرده‌اند؛ اما هنوز نتوانسته‌اند رالی ریلیف قوی ایجاد کنند.

نمودار روزانه DOGE
نمودار روزانه DOGE – منبع: TradingView

میانگین‌ متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۸۹ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸۸ دلار) دوج کوین در آستانه یک تقاطع نزولی قرار دارند و RSI هم در ناحیه منفی است. این امر نشان می‌دهد قدرت خرس‌ها بیشتر از گاوها است. اگر قیمت DOGE بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، خرس‌ها تلاش خواهند کرد قیمت آن را به ۰.۰۷ دلار برسانند.

شکسته شدن میانگین‌های متحرک و بسته شدن کندل روزانه دوج کوین بالای آن‌ها اولین سیگنال صعودی خواهد بود. در این صورت DOGE ممکن است تا ۰.۱۰ دلار رشد کند. با این حال، ناحیه بین ۰.۱۰ دلار و ۰.۱۱ دلار احتمالا به عنوان یک مانع بزرگ عمل می‌کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

پولکادات (DOT) با فشار فروش زیادی در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۷.۹۰ دلار) مواجه شده است که نشان می‌دهد خرس‌ها با افزایش قیمت آن دست به فروش می‌زنند.

نمودار روزانه DOT
نمودار روزانه DOT – منبع: TradingView

از بین رفتن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و موقعیت RSI پولکادات نشان می‌دهد که قیمت ممکن است در کوتاه‌مدت در یک رنج معاملاتی باقی بماند. به عبارت دیگر، قیمت DOT در کوتاه‌مدت ممکن است بین ۶.۵۰ دلار در جهت نزولی و ۸.۸۰ دلار در جهت صعودی در نوسان باشد.

اگر قیمت پولکادات به بالای ۸.۸۰ دلار برسد، نشان می‌دهد فاز اصلاحی آن به پایان رسیده است. سپس ممکن است تا مقاومت سر بار ۹.۵۹ دلار صعود کند. در مقابل، سقوط قیمت DOT به پایین ۶.۵۰ دلار می‌تواند اصلاح عمیق‌تری را به سمت ۵.۸۹ دلار آغاز کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پالیگان

پالیگان (MATIC) در ۳ ژانویه (۱۳ دی) با حمایت خوبی در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۰.۸۵ دلار) مواجه شد، اما گاوها در ۴ ژانویه (۱۴ دی) نتوانستند قیمت آن را به بالای مقاومت ۰.۸۹ دلار برسانند.

نمودار روزانه MATIC
نمودار روزانه MATIC – منبع: TradingView

نبرد سختی بین خرس‌ها و گاوهای پالیگان در نزدیکی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه به وجود آمده است و اگر قیمت MATIC به زیر این محدوده برسد، فشار فروش آن افزایش یافته و در ادامه ممکن است تا ۰.۷۰ دلار سقوط کند.

برعکس، اگر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه حفظ شود، گاوها سعی خواهند کرد از آن به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده کنند و قیمت پالیگان را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۹۰ دلار) برسانند. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت MATIC ممکن است وارد رالی جدیدی شود و به سمت مقاومت ۱ دلار حرکت کند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا