تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا، دوج کوین، ریپل، متیک، کاردانو ، TON، چین لینک و BNB؛ ۲۰ آبان ۱۴۰۲

با افزایش احتمال تایید صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF)، بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) توانستند به رشد چشمگیری دست یابند. با این حال، احتمال اصلاح رمزارزها در کوتاه‌مدت همچنان وجود دارد.

به نقل از کوین تلگراف، خبر ثبت صندوق «iShares Ethereum Trust» توسط شرکت بلک راک (BlackRock) باعث شد احساسات مثبت معامله‌گران بازار کریپو مبنی بر تایید ETF اسپات اتریوم تشدید شود. این اتفاق مثبت نشان می‌دهد برنامه‌های بلک راک برای بازار کریپتو به بیت کوین محدود نمی‌شود.

فعالان بازار کریپتو امیدوارند کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ETFهای بیت کوین را در سال ۲۰۲۴ تایید کند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، اعلام کرده است SEC به احتمال ۹۰٪ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۰ دی) ETFهای اسپات بیت کوین را تایید می‌کند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بنیان‌گذار شرکت گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، معتقد است با تصویب ETFهای بیت کوین و اتریوم پذیرش رمزارزها بین سرمایه‌گذاران سازمانی در سال ۲۰۲۴ افزایش می‌یابد. او در گزارش درآمدی شرکت گلکسی دیجیتال برای سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ تاکید کرد که ETFها مطمئنا تایید می‌شوند و فقط زمان دقیق آن مشخص نشده است.

حال سوال این جا است که آیا پیش‌بینی‌های مذکور مبنی بر تایید ETF به رشد بیت کوین و آلت کوین‌های منتخب کمک می‌کند یا باعث می‌شود سرمایه‌گذاران به برداشت سود خود رو بیاورند؟ در ادامه، با بررسی نمودار قیمت ۱۰ رمزارز برتر سعی می‌کنیم پاسخ این سوال را بیابیم.

تحلیل قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به سقف کانال صعودی خود رسید، اما فتیله (Wick) بلند کندل روزانه آن در این تاریخ نشان داد فشار فروش و برداشت سود معامله‌گران آغاز شده است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در چند روز گذشته در محدود اشباع خرید قرار داشت و نشان داد گاوها فشار خرید خود را حفظ کرده‌اند. اگر شرایط موجود حفظ شود، خریداران سعی می‌کنند BTC را دوباره به محدوده ۴۰,۰۰۰ دلار برسانند.

برعکس، اگر قیمت بیت کوین دوباره به کانال موجود در نمودار روزانه آن برگردد، نشان می‌دهد بازار از سطوح بالاتر ریجکت شده است. در این صورت، قیمت BTC ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۳۴,۲۴۰ دلار) کاهش یابد. سرمایه‌گذاران باید مراقب این سطح باشند؛ زیرا اگر قیمت BTC به زیر آن برسد، قدرت خرس‌ها در کوتاه‌مدت افزایش می‌یابد.

تحلیل قیمت اتریوم (ETH)

قیمت اتریوم در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به بالای مقاومت روانی و مهم ۲,۰۰۰ دلار رسید و نشان داد گاوها به صورت تهاجمی در حال خرید هستند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

RSI اتریوم هم به ناحیه اشباع خرید رسیده و نشان می‌دهد ETH ممکن است با تثبیت یا اصلاح مواجه شود. فروشندگان اتریوم سعی می‌کنند حرکت صعودی موجود را در ۲,۲۰۰ دلار متوقف کنند، اما برای تضعیف آن باید قیمت ETH را به زیر ۲,۰۰۰ دلار برسانند.

برعکس، اگر قیمت اتریوم به بالای ۲,۲۰۰ دلار برسد، در ادامه می‌تواند تا ۲,۹۵۰ دلار رشد کند؛ زیرا مقاومت مهمی در این بین وجود ندارد.

تحلیل قیمت BNB

گاوها با کاهش قیمت BNB در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) فشار خرید خود را افزایش داده و نشان دادند سطوح پایین این ارز دیجیتال همچنان خریداران زیادی را به خود جذب می‌کند.

نمودار روزانه قیمت BNB
نمودار روزانه قیمت BNB – منبع: TradingView

گاوها در آینده تلاش می‌کنند قیمت BNB را به بالای مقاومت سربار ۲۶۵ دلار برسانند. اگر آن‌ها به هدف خود برسند، BNB می‌تواند ابتدا تا ۲۸۵ دلار و سپس تا ۳۱۰ دلار رشد کند. البته این سطح احتمالا چالش زیادی برای گاوها ایجاد می‌کند.

حمایت مهم BNB در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۲۳۵ دلار) قرار دارد. خرس‌ها برای کنترل بازار باید قیمت را به زیر این سطح بکشانند. در این صورت، قیمت BNB ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲۲۰ دلار) کاهش یابد.

تحلیل قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در ۶ نوامبر (۱۵ آبان) و بعد از برخورد به سطح ۰.۷۴ دلار کاهش یافت و در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به زیر حمایت ۰.۶۷ دلار رسید. این مسئله نشان می‌دهد گاوها سود خود را برداشت کرده‌اند.

نمودار روزانه قیمت ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۱ دلار) و RSI مثبت ریپل نشان می‌دهد گاوها دست بالا را دارند.

اگر قیمت XRP بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دوباره رشد کند، نشان می‌دهد احساسات صعودی معامله‌گران ادامه دارد و آن‌ها به کاهش قیمت ریپل به عنوان یک فرصت خرید نگاه می‌کنند. در این صورت، احتمال اینکه ریپل بتواند به بالای مقاومت ۰.۷۴ دلار برسد، افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد قیمت XRP در ادامه می‌تواند تا ۰.۸۵ دلار رشد کند.

با این حال، اگر قیمت ریپل به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن برسد، ممکن است با آغاز یک روند اصلاحی جدید تا حمایت خود در ۰.۵۶ دلار کاهش یابد.

تحلیل قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) از مقاومت سربار ۴۸ دلار عبور کرد و در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) با حرکت شدیدتری در بالای این محدوده مواجه شد.

نمودار روزانه قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

اگر قیمت SOL در بالای ۴۸ دلار باقی بماند، نشان می‌دهد مرحله بعدی روند صعودی آن آغاز شده است. در این صورت سولانا ممکن است تا محدوده ۶۰ دلار رشد کند.

با این حال، RSI سولانا در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و ریسک حرکت صعودی آن را افزایش داده است. این مسئله نشان می‌دهد رالی SOL در کوتاه‌مدت بیش از حد طولانی شده و این رمزارز برای اصلاح یا تثبیت آماده است. هر چقدر سولانا بیشتر در ناحیه اشباع خرید باقی بماند، احتمال اصلاح و عقب‌نشینی آن بیشتر می‌شود. سقوط به زیر ۴۸ دلار اولین سیگنالی است که نشان می‌دهد گاوها ممکن است کنترل بازار را از دست بدهند.

تحلیل قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به بالای مقاومت سربار ۰.۲۸ دلار رسید، اما فتیله بلند کندل روزانه این تاریخ نشان می‌دهد رشد ADA در سطوح بالاتر ریجکت شده است.

نمودار روزانه قیمت کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو – منبع: TradingView

گاوها دوباره تلاش می‌کنند قیمت کاردانو را بالای مقاومت سربار نگه دارند. اگر آن‌ها موفق شوند، ADA می‌تواند ابتدا تا ۰.۴۲ دلار و سپس تا ۰.۴۶ دلار رشد کند. با این حال، گاوها ممکن است با مقاومت زیادی در ۰.۴۶ دلار مواجه شوند.

از طرف دیگر، اگر قیمت کاردانو به زیر ۰.۳۸ دلار برسد، ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۳۲ دلار) کاهش یابد. این سطح اهمیت زیادی دارد و در صورت کاهش قیمت ADA سرمایه‌گذاران باید مراقب آن باشند. اگر کاردانو بعد از برخورد به سطح مذکور با قدرت رشد کند، برتری گاوها حفظ می‌شود. با این حال، اگر قیمت ADA به زیر آن برسد، در کوتاه‌مدت به نوسانات خود در کانال موجود در نمودار روزانه ادامه خواهد داد.

تحلیل قیمت دوج کوین

همان طور که از فتیله بلند کندل روزانه دوج کوین (DOGE) در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) مشخص است، این رمزارز با نوسان شدیدی مواجه شده است. این مسئله نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها هنوز به تصمیم مشخصی نرسیده‌اند و نبرد آن‌ها ادامه دارد.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

نکته مثبت این است که گاوها اجازه ندادند قیمت دوج کوین خیلی کاهش یابد. این امر نشان می‌دهد آن‌ها انتظار دارند روند صعودی DOGE ادامه یابد. البته دوج کوین در ادامه باید با مقاومت قوی ۰.۰۸ دلار روبه‌رو شود، اما با عبور از آن می‌تواند به ۰.۱۰ دلار برسد.

اگر خرس‌ها بخواهند دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند، باید قیمت DOGE را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۰.۰۷ دلار) برسانند. در این صورت، دوج کوین ممکن است برای مدتی در محدوده بین ۰.۰۸ تا ۰.۰۷ دلار تثبیت شود.

تحلیل قیمت تون کوین

کندل روزانه تون کوین (TON) در ۸ نوامبر (۱۷ آبان) در بالای ۲.۵۹ دلار بسته شد، اما گاوها نتوانستند رشد بیشتر آن را حفظ کنند. قیمت TON در ادامه به شدت کاهش یافت و در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) به زیر ۲.۵۹ دلار سقوط کرد.

نمودار روزانه تون کوین
نمودار روزانه تون کوین – منبع: TradingView

برتری نسبی گاوها این است که حمایت متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲.۲۹ دلار) زیر قیمت تون کوین قرار دارد. آن‌ها دوباره سعی می‌کنند قیمت TON را به بالای مقاومت سر بار در محدوده ۲.۵۹ تا ۲.۷۷ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، تون کوین می‌تواند افزایش یابد و به سمت هدف الگوی فنجان و دسته در ۴.۰۳ دلار حرکت کند.

با این حال، اگر قیمت تون کوین کاهش یافته و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این پیش‌بینی صعودی نقض می‌شود و در ادامه ممکن است تا ۲ دلار سقوط کند.

تحلیل قیمت چین لینک

قیمت چین لینک (LINK) در ۸ نوامبر (۱۷ آبان) به ۱۵ دلار رسید و گاوها تلاش کردند رالی آن را در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) ادامه بدهند، اما فتیله بلند کندل روزانه نشان می‌دهد که فشار فروش LINK در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت چین لینک
نمودار روزانه قیمت چین لینک – منبع: TradingView

چین لینک ممکن است تا ناحیه ۵۰٪ اصلاحی فیبوناچی (در روند رسم‌شده از کف ۱۰.۵ دلار تا سقف ۱۵.۹۹ دلار) در ۱۳.۲۴ دلار کاهش یابد. اگر LINK بعد از برخورد به این سطح رشد کند، گاوها دوباره سعی می‌کنند بر مقاومت ۱۵ دلار غلبه کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت چین لینک ممکن است تا ۱۸ دلار افزایش یابد.

با این حال، اگر قیمت LINK به زیر ۱۳.۲۴ دلار سقوط کند، نشان می‌دهد معامله‌گران قصد دارند از بازار خارج شوند. در نتیجه، چین لینک ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۱.۹ دلار) کاهش یابد. در این سطح هم ممکن است دوباره نبرد شدیدی بین گاوها و خرس‌ها ایجاد شود.

تحلیل قیمت پالیگان

روند صعودی پالیگان (MATIC) بعد از عبور از ۰.۷۰ دلار شدیدتر شد، اما این حرکت صعودی در ادامه باید با مقاومت سربار ۰.۸۹ دلار روبه‌رو شود.

نمودار روزانه پالیگان
نمودار روزانه پالیگان – منبع: TradingView

قیمت پالیگان ممکن است تا سطح ۳۸.۲٪ اصلاحی فیبوناچی در ۰.۷۶ دلار کاهش یابد. اگر MATIC بعد از برخورد به این سطح رشد کند، احتمال عبور از مقاومت ۰.۸۹ دلار افزایش می‌یابد. در این صورت، MATIC می‌تواند یک الگوی کف دو قلو را تکمیل کند. هدف این الگوی صعودی هم در ناحیه ۱.۲۹ دلار قرار دارد.

برعکس، اگر قیمت پالیگان به زیر ۰.۷۶ دلار برسد، هدف بعدی آن ممکن است ۰.۷۰ دلار باشد. چنین اصلاح عمیقی نشان می‌دهد MATIC ممکن است برای مدت بیشتری به نوسان در محدوده بین ۰.۴۹ دلار و ۰.۸۹ دلار ادامه دهد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا