تحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB، ریپل، سولانا، ADA، دوج کوین، آوالانچ و شاخص DXY؛ ۲۱ آذر ۱۴۰۲

حرکت نزولی بیت کوین (BTC) در روزهای گذشته معامله‌گران زیادی را غافلگیر کرد و لیکوییدیشن‌های لانگ بازار کریپتو در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) را به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار رساند. در مطلب پیش رو با تحلیل قیمت بیت کوین و آلت کوین‌های مهم نشان می‌دهیم که آیا روند نزولی بازار کریپتو در روزهای گذشته ادامه می‌یابد یا خیر.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، کندل هفتگی بیت کوین در روز گذشته با ۹.۵۵٪ رشد بسته شد؛ اما هفته جدید را با حرکت ضعیفی آغاز کرد و تا نزدیکی محدوده ۴۰٬۲۰۰ دلار کاهش یافت. اصلاح شدید بیت کوین باعث شد معاملات بسیاری از آلت کوین‌ها نیز لیکویید شود.

البته این حرکت نزولی شدید روند بیت کوین و آلت کوین‌ها را تغییر نمی‌دهد؛ چرا که اصلاحات بخشی از هر روند صعودی هستند. به طور کلی، بعد از هر رشد شدید اصلاح شدیدی هم رخ خواهد داد که معامله‌گران ضعیف را از بازار خارج کرده و به سرمایه‌گذاران بلندمدت اجازه می‌دهد در سطوح پایین‌تر توکن‌های بیشتری خریداری کنند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

با توجه به فاکتورهای صعودی سال ۲۰۲۴، بعید به نظر می‌رسد اصلاحات فعلی ادامه‌دار باشند. تحلیلگران معتقدند یک یا چند صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۴ (دی) تایید می‌شوند که می‌تواند تاثیر زیادی بر بازار کریپتو داشته باشد. علاوه بر این، هاوینگ بیت کوین هم در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) انجام می‌شود. احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا توسط فدرال رزرو هم می‌تواند دارایی‌های پرریسک را تقویت کند. طبق پیش‌بینی‌های بانک گلدمن ساکس (Goldman Sachs) فدرال رزرو در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۴ کاهش نرخ بهره این کشور را آغاز می‌کند.

حال سوال این جا است که کدام یک از سطوح حمایتی می‌توانند جلوی سقوط بیت کوین و آلت کوین‌ها را بگیرند؟ در ادامه، نمودار قیمت بیت کوین، اتریوم (ETH) و بقیه آلت کوین‌های مهم را بررسی می‌کنیم تا به جواب این سوال برسیم.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)

شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در ۲۹ نوامبر (۸ آذر) بعد از برخورد به ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (از محدوده ۹۹.۵۸۷ تا ۱۰۷.۳۵۰) به محدوده ۱۰.۵۵ برگشت و نشان داد که تقاضای خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه شاخص DXY
نمودار روزانه شاخص DXY – منبع: TradingView

رالی DXY حالا به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی‌رنگ، ۱۰۴) رسیده و با دفاع شدید خرس‌ها مواجه شده است. یک برتری جزئی به نفع گاوها این است که آن‌ها اجازه نداده‌اند DXY به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد.

یک مقاومت جزئی در ۱۰۴.۵۰ وجود دارد اما اگر این سطح شکسته شود، شاخص DXY می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۱۰۵) افزایش یابد. از بین رفتن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه DXY و موقعیت شاخص قدرت نسبی (RSI) آن در نزدیکی نقطه میانی نشان می‌دهد این شاخص ممکن است در کوتاه‌مدت با رنج جدیدی مواجه شود. حمایت مهم DXY در سمت نزولی هم در ۱۰۲.۴۶ قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

تثبیت قیمت بیت کوین در نزدیکی ۴۴٬۷۰۰ دلار در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) در نهایت باعث شد قیمت آن کاهش یابد. به نظر می‌رسد عدم موفقیت بیت کوین در تداوم روند صعودی آن فشار فروش بازار را افزایش داده است.

نمودار روزانه شاخص بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

یک نکته مثبت این است که قیمت بیت کوین بعد از رسیدن به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی‌ رنگ، ۴۰٬۷۰۸ دلار) رشد کرده است. این مسئله در سایه بلند کندل آن نیز نمایان است. خریداران احتمالا یک بار دیگر سعی می‌کنند قیمت بیت کوین را به بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار برسانند، اما خرس‌ها به راحتی تسلیم نمی‌شوند. واگرایی منفی RSI هم نشان می‌دهد قدرت حرکت صعودی BTC کاهش یافته است.

اگر قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این اصلاح می‌تواند تا سطح شکست (Breakout) ۳۷٬۹۸۰ دلار ادامه داشته باشد. این سطح احتمالا فشار خرید شدید گاوها را به خود جذب می‌کند. از طرف دیگر، یک شکست صعودی جدید و بسته شدن کندل بیت کوین در بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار نشان می‌دهد گاوها دوباره به بازار برگشته‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در ۹ دسامبر (۱۸ آذر) به ۲٬۴۰۳ دلار رسید و سپس با آغاز یک حرکت نزولی جدید در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) به زیر سطح شکست ۲٬۲۰۰ دلار سقوط کرد. این امر نشان می‌دهد گاوها در تلاش‌اند از بازار ETH خارج شوند.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

عملکرد اتریوم در چند روز گذشته یک واگرایی منفی را در RSI آن ایجاد کرده که نشان‌دهنده تضعیف حرکت صعودی ETH است. با این حال، گاوها در تلاش‌اند تا با قدرت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی‌رنگ، ۲٬۱۸۶ دلار) آن دفاع کنند.

اگر قیمت ETH از سطح فعلی خود رشد کند، گاوها دوباره سعی می‌کنند آن را به بالای ۲٬۴۰۳ دلار برگردانند و روند صعودی را از سر بگیرند. اگر آن‌ها موفق شوند، اتریوم می‌تواند ابتدا تا ۲٬۵۰۰ دلار رشد کند و سپس هم خود را به ۳٬۰۰۰ دلار برساند.

اگر کندل ETH در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بسته شود، این پیش‌بینی صعودی باطل می‌شود. در این صورت اصلاح اتریوم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۰۱۲ دلار) ادامه داشته باشد.

تحلیل قیمت BNB

کندل BNB در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) از کندل قبلی آن فاصله گرفت که نشان‌دهنده نبرد سخت بین گاوها و خرس‌ها است.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

سایه بلند کندل روزانه BNB نشان‌دهنده خرید تهاجمی گاوها در سطوح پایین‌تر است. قیمت BNB با تثبیت بالای ۲۳۹.۲ دلار این موضوع را تایید کرد و در ادامه شتاب بیشتری گرفت و احتمالا تا ۲۶۵ دلار افزایش می‌یابد. عبور از این مانع ممکن است دشوار باشد اما اگر خریداران موفق شوند، BNB می‌تواند الگوی سر و شانه معکوس صعودی خود را تکمیل کند.

اگر موقعیت BNB در زیر ۲۲۳ دلار حفظ شود، روند آن به نفع خرس‌ها خواهد بود. در این صورت BNB ممکن است تا حمایت مهم ۲۰۳ دلار سقوط کند.

تحلیل قیمت ریپل

ریپل (XRP) در ۸ دسامبر (۱۷ آذر) از مقاومت ۰.۰۶۷ دلار عبور کرد، اما گاوها نتوانستند با استفاده از این شکست صعودی در ۹ دسامبر (۱۸ آذر) رشد کنند. این مسئله نشان می‌دهد با رشد قیمت ریپل فشار فروش آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

گاوها دوباره سعی کردند در ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر) قیمت ریپل را به بالای ۰.۶۷ دلار برسانند، اما خرس‌ها موضع خود را حفظ کردند. این اتفاق پولبک نسبتا عمیقی را رقم زد و باعث شد ریپل در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمر رنگ، ۰.۶۲ دلار) سقوط کند. اگر کندل ریپل در زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بسته شود، ممکن است در ادامه تا حمایت مهم ۰.۵۶ دلار سقوط کند.

اگر قیمت ریپل از سطوح فعلی آن رشد کند، نشان می‌دهد با کاهش قیمت XRP فشار خرید آن افزایش می‌یابد. احتمالا گاوها دوباره سعی می‌کنند بر مانع ۰.۶۷ دلار غلبه کنند و اگر موفق شوند، ممکن است قیمت XRP را به ۰.۷۴ دلار برسانند. با این حال، احتمالا در این محدوده با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شوند.

تحلیل قیمت سولانا

سولانا (SOL) در مقاومت سربار ۷۸ دلاری خود با فشار فروش سرمایه‌گذارانش مواجه شده است. شکست SOL در عبور از این سطح باعث پولبک آن در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) شده است.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

حمایت گاوها از SOL در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی‌ رنگ، ۶۳ دلار) آن افزایش یافت و نشان داد با کاهش قیمت آن خریداران بیشتری به این ارز دیجیتال جذب می‌شوند. اگر گاوها قدرت خود را حفظ کنند، قیمت سولانا ممکن است دوباره به سقف ۷۸ دلاری برسد. شکسته شدن قیمت و بسته شدن کندل SOL در بالای این سطح می‌تواند آن را به مقاومت روانی مهم ۱۰۰ دلار برساند.

اگر خرس ها بخواهند جلوی رالی سولانا را بگیرند، باید قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. در این صورت سولانا ممکن است اصلاح عمیق‌تری را به سمت حمایت مهم ۵۱ دلار آغاز کند.

تحلیل قیمت کاردانو

گاوها در ۹ و ۱۰ دسامبر (۱۸ و ۱۹ آذر) قیمت کاردانو (ADA) را به بالای مقاومت سربار ۰.۶۰ دلار رساندند، اما نتوانستند سطوح بالاتر را حفظ کنند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

حرکت صعودی کاردانو در روزهای گذشته، RSI آن را وارد منطقه اشباع خرید کرد که نشان می‌دهد رالی ADA در کوتاه‌مدت بیش از حد طولانی شده است. این اتفاق احتمالا باعث شد معامله‌گران کوتاه‌مدت تصمیم بگیرند توکن‌های خود را به فروش برسانند. در نهایت هم پولبک کاردانو در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) آغاز شد.

ADA در تلاش است که حمایت جدیدی در ناحیه ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند رسم‌شده از ۰.۲۰ دلار تا ۰.۶۴ دلار) در ۰.۵۱ دلار پیدا کند. اگر این سطح حفظ شود، خریداران دوباره سعی می‌کنند قیمت آن را به سقف ۰.۶۵ دلار برسانند. از طرف دیگر، یک شکست نزولی به زیر ۰.۵۱ دلار می‌تواند ADA را به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی‌رنگ، ۰.۴۵ دلار) برساند.

تحلیل قیمت دوج کوین

همانطور که از فتیله (Wick) بلند کندل دوج کوین (DOGE) در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) مشخص است، خرس‌ها در محدوده ۰.۱۱ دلار چالش بزرگی را برای رالی DOGE به وجود آورده‌اند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

قیمت DOGE می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی‌ رنگ، ۰.۰۹ دلار) کاهش یابد. این سطح اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران باید مراقب آن باشند. یک جهش قوی از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران مثبت باقی مانده و در حال خرید دوج کوین در قیمت‌های پایین‌تر هستند. در نتیجه، احتمال شکست مقاومت ۰.۱۱ دلار افزایش می‌یابد. اگر این اتفاق بیفتد، DOGE ممکن است در نهایت تا محدوده ۰.۱۵ دلار رشد کند.

در مقابل، اگر قیمت دوج کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن برسد، نشان می‌دهد معامله‌گران به شدت در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت، قیمت DOGE ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه آن (موج قرمزرنگ، ۰.۰۸ دلار) کاهش یابد.

تحلیل قیمت آوالانچ

آوالانچ (AVAX) در چند روز گذشته در یک روند صعودی قوی قرار داشت. در نتیجه گاوهای AVAX به راحتی در ۹ دسامبر (۱۸ آذر) از مانع ۳۱ دلار عبور کردند و قیمت آن را در ۱۰ دسامبر (۱۹ دسامبر) به ۳۸ دلار رساندند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

رالی صعودی آوالانچ RSI آن را به منطقه اشباع خرید سوق داد و نشان داد امکان اصلاح یا تثبیت قیمت AVAX در کوتاه‌مدت وجود دارد. قیمت آوالانچ در ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) هم کاهش یافت و نشان داد معامله‌گران کوتاه‌مدت ممکن است سود خود را برداشت کرده باشند.

اما خریداران AVAX اجازه ندادند قیمت به زیر ۳۱ دلار سقوط کند. در نتیجه، این ارز دیجیتال تا بالای محدوده ۴۲ دلار صعود کرد. به این ترتیب، AVAX احتمالا می‌تواند تا ۴۶ دلار و سپس تا ۵۰ دلار رشد کند. در مقابل، اگر قیمت آوالانچ کاهش یابد و به زیر ۳۱ دلار سقوط کند، در ادامه ممکن است با یک اصلاح عمیق‌تر تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی‌ رنگ، ۲۵.۸۵ دلار) مواجه شود.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا