تحلیل تکنیکال

بازگشت نوسانات به بازار؛ تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت کوین مهم

نوسانات در چند روز گذشته بار دیگر به بازار بیت کوین بازگشته است. قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۹ آگوست (۷ شهریور) و به دنبال پیروزی شرکت گری اسکیل در دادگاه علیه کمیسیون بورس آمریکا (SEC) افزایش یافت. با این حال، این افزایش پایدار نبود و پس از تصمیم کمیسیون بورس برای به تعویق انداختن اعلام نتیجه ۷ درخواست راه‌اندازی ETF، مجددا کاهش یافت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، در چند روز گذشته، اخبار مربوط به ETFهای بیت کوین محرک اصلی بازارها بوده‌اند. علیرغم به تعویق افتادن اعلام نتایج، تحلیلگران بلومبرگ همچنان نسبت به تایید ETF بیت کوین در سال جاری خوش‌بین هستند. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد بلومبرگ معتقد است ۶۵٪ تا ۷۵٪ احتمال دارد کمیسیون بورس در سال ۲۰۲۳ با درخواست راه‌اندازی ETFهای بیت کوین موافقت کند.

نمایی از بازار ارزهای دیجیتال - منبع: Coin360
نمایی از بازار ارزهای دیجیتال – منبع: Coin360

اگر نگاهی به تاریخ بیت کوین بیندازیم می‌بینیم ماه سپتامبر چندان برای این ارز دیجیتال خوش‌یمن نبوده است؛ به طوری که در طول شش سال گذشته، رشد منفی را در این ماه ثبت کرده است، بنابراین، می‌توان انتظار داشت حداقل در کوتاه‌مدت کفه ترازو تا حدی به سمت خرس‌ها متمایل باشد.

عملکرد ضعیف بیت کوین در روزهای اخیر بر برخی از آلت کوین‌های بزرگ نیز تاثیر گذاشته و قیمت آنها را تا سطوح حمایتی مهمی کاهش داده است. اما آیا این ریزش ادامه‌دار خواهد بود یا زمان تغییر روند فرا رسیده است؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۴ آلت کوین مهم بازار را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

گاوها (خریداران) در تاریخ ۳۱ آگوست (۹ شهریور) نتوانستند میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه واقع در ۲۶،۹۴۷ دلار را حفظ کنند که به فروش گسترده منجر شد و قیمت بیت کوین را به زیر ۲۶،۸۳۳ دلار رساند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

نمودار بیت کوین در روزهای اخیر نشان می‌دهد این ارز در محدوده وسیعی بین ۲۴،۸۰۰ تا ۳۱،۰۰۰ دلار در نوسان بوده است و تریدرها در زمان کاهش قیمت، بیت کوین خریداری کرده و در نزدیکی مقاومت‌ها می‌فروشند. گاوهای بازار نیز برای حفظ حمایت ۲۴،۸۰۰ دلار، در زمان ریزش بیت کوین بیشتری خریداری می‌کنند.

در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر ۲۴،۸۰۰ دلار سقوط کند، می‌توان گفت خرس‌ها (فروشندگان) بازار را در اختیار خود گرفته‌اند. در این سناریو قیمت بیت کوین ممکن است تا ۱۹،۵۰۰ دلار کاهش یابد. البته یک حمایت نه چندان قوی در حوالی ۲۴،۰۰۰ دلار وجود دارد اما ممکن است نتواند جلوی سقوط بیشتر قیمت را بگیرد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

جهش قیمت اتریوم در تاریخ ۲۹ آگوست از محدوده ۱٬۶۲۶ دلار در حوالی ۱٬۷۴۵ دلار متوقف شد که نشان می‌دهد فعالیت خرس‌ها همچنان در سطوح قیمتی بالاتر ادامه دارد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

در ادامه، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا با ریزش قیمت به زیر محدوده حمایتی ۱٬۶۲۶ تا ۱٬۵۵۰ دلار، تسلط خود بر بازار را تقویت کنند. تحقق این مهم بیانگر آغاز یک روند نزولی جدید خواهد بود که طی آن قیمت می‌تواند تا حمایت کلیدی ۱٬۳۶۸ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر، در صورت جهش قیمت از سطوح فعلی، می‌توان گفت گاوها همچنان از سطوح حمایتی کلیدی دفاع می‌کنند. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت اتریوم را ابتدا تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱٬۷۰۲ دلار و سپس تا مقاومت ۱٬۷۴۵ دلار افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

افزایش قیمت BNB در تاریخ ۲۹ آگوست در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار پایین، ۲۳۴ دلار) متوقف شد و ۲ روز بعد قیمت به زیر حمایت مهم ۲۲۰ دلار سقوط کرد.

نمودار بایننس کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت BNB تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

شیب نزولی میانگین‌های متحرک و منفی بودن شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهند بازار فعلا در اختیار خرس‌هاست. در ادامه، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر حمایت کلیدی ۲۰۰ دلار کاهش دهند. در صورت شکسته شدن این حمایت، قیمت BNB می‌تواند تا حمایت ۱۸۳ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر، اگر گاوها بخواهند BNB را از سقوط احتمالی نجات دهند، باید قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۲۲۲ دلار) برسانند. در این صورت، BNB می‌تواند ابتدا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و پس از آن خط مقاومت خود را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

عدم بهبود قیمت دوج کوین نشان می‌دهد تقاضای زیادی برای این میم کوین در سطوح قیمتی بالاتر وجود ندارد.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت دوج کوین تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

با توجه به وضعیت کنونی، این احتمال وجود دارد که دوج کوین تا حمایت ۰.۰۶ دلار کاهش یابد. با این حال، انتظار می‌رود خریداران با تمام توان خود از این سطح دفاع کنند؛ چرا که از دست رفتن آن می‌تواند منجر به از سرگیری روند نزولی شود. در صورت آغاز روند نزولی، قیمت دوج کوین ممکن است ابتدا تا ۰.۰۵۵ و سپس تا ۰.۰۵ دلار سقوط کند.

در سمت دیگر، افزایش قیمت از محدوده ۰.۰۶ دلار بیانگر خرید در کف توسط گاوها خواهد بود. در این سناریو گاوها مجددا برای غلبه بر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه تلاش خواهند کرد که در صورت شکسته شدن این مقاومت، قیمت دوج کوین می‌تواند تا ۰.۰۸ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت Toncoin

قیمت TON در یک روند صعودی قوی قرار دارد. خرس‌ها در روزهای اخیر تلاش کردند تا رالی TON را در حوالی ۱.۷۷ دلار متوقف کنند اما موفق نبودند. این نشان می‌دهد گاوها فعلا تمایلی برای فروش و برداشت سود خود ندارند.

نمودار تن کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار قیمت تن کوین تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

در ادامه، روز گذشته خرید TON توسط گاوها از سر گرفته شد و همین باعث شد تا قیمت به هدف الگوی سر و شانه معکوس واقع در ۱.۹۱ دلار برسد. در صورت تداوم روند صعودی، قیمت TON می‌تواند تا ۲.۳۸ دلار افزایش یابد. انتظار می‌رود در این محدوده شاهد فروش و برداشت سود توسط تریدرها باشیم.

در سمت دیگر، در صورت کاهش قیمت به زیر ۱.۶۶ دلار، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. چنین سناریویی نشان‌دهنده فروش در سطوح قیمتی بالاتر خواهد بود و می‌تواند قیمت را تا ۱.۵۳ دلار کاهش دهد.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا