اخبار بلاکچین

ضرب ۱ میلیارد تتر جدید؛ آیا پامپ قیمت بیت کوین در راه است؟

پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیرعامل تتر، اعلام کرد این شرکت یک میلیارد استیبل کوین USDT جدید ضرب کرده که البته هنوز وارد عرضه در گردش نشده است. به گفته آردوینو این استیبل کوین‌ها برای تامین تقاضای احتمالی در آینده ضرب شده‌اند. در این صورت، آیا باید منتظر پامپ قیمت در بازار کریپتو باشیم؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، پلتفرم ویل الرت (Whale Alert) در ۲۵ دسامبر (۴ دی) اعلام کرد خزانه تتر (Tether Treasury) یک میلیارد USDT جدید (به ارزش ۱ میلیارد دلار) ضرب کرده است. آردوینو هم به توییت ویل الرت واکنش نشان داد و اظهار داشت کرد این تراکنش برای «پر کردن موجودی» تتر در بلاکچین اتریوم انجام شده است. وی سپس در ادامه گفت:

اطلاعیه جدید: ۱ میلیارد USDT در شبکه اتریوم ضرب شد. توجه داشته باشید که این تراکنش مجاز بوده، اما هنوز صادر نشده است. به عبارت دیگر، این مبلغ به عنوان موجودی درخواست‌های بعدی و سوآپ‌های زنجیره‌های مختلف استفاده خواهد شد.

توییت پائولو آردوینو درباره تتر
توییت پائولو آردوینو – منبع: پلتفرم اکس

در امور مالی سنتی، پر کردن موجودی به معنی سفارش به‌موقع سهام از تامین‌کنندگان برای برآورده کردن تقاضای مشتری و جلوگیری از کمبود موجودی بدون داشتن ذخایر مازاد است. از نظر شرکت تتر، پر کردن موجودی، فرآیند ایجاد USDTهای جدید است که در موجودی خزانه آن به عنوان USDT مجاز اما صادر نشده، ذخیره می‌شود. بر اساس اطلاعات مندرج در بخش سوالات متداول وب سایت تتر، این توکن‌ها بخشی از مارکت کپ USDT نیستند؛ چون هنوز منتشر یا وارد عرضه در گردش نشده‌اند.

طبق داده‌های وب سایت «Tether Transparency» حدود ۹۲۵ میلیون دلار USDT تا ۲۶ دسامبر (۵ دی) در شبکه اتریوم «مجاز بوده اما صادر نشده است».

USDTهای ضرب‌شده در شبکه‌های ترون، اتریوم و سولانا
USDTهای ضرب‌شده در شبکه‌های ترون، اتریوم و سولانا – منبع: Tether Transparency

اطلاعیه جدید آردوینو شبیه به اطلاعیه او بعد از ضرب ۱ میلیارد USDT در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور) است. در آن زمان هم پلتفرم ویل الرت تراکنش مشابهی را پیدا کرده بود. آردوینو در واکنش به این خبر نیز گفته بود تراکنش USDT مجاز است، اما هنوز صادر نشده است و به عنوان موجودی تتر برای درخواست‌های آتی و سوآپ‌های زنجیره‌های مختلف در شبکه ترون استفاده خواهد شد.

برخی از فعالان صنعت کریپتو از اطلاعیه جدید آردوینو و شفاف نبودنِ تراکنش‌های مجاز اما صادرنشده تتر انتقاد کردند. برای مثال، کاربری به اسم «Helmuts Meškonis» گفته است:

خیلی خوب می‌شود اگر بتوانیم اسناد یا توافقنامه‌های مربوط به افرادی را بررسی کنیم که مسئول ضرب این ۱ میلیارد USDT هستند و اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها به دست بیاوریم. آقای آردوینو آیا شما یکی از آن‌ها هستید؟ سوالات زیادی به وجود آمده است. به نظر می‌رسد چنین اقداماتی (اگر USDT بدون هیچ پایه و اساسی ایجاد شده باشد) به جرایم مالی شبیه است!

توییت Helmuts Meškonis  درباره تتر
توییت Helmuts Meškonis – منبع: توییتر

برخی از افراد هم گفته‌اند ضرب این USDTها احتمالا برای افزایش قیمت بیت کوین انجام شده است؛ چون بعضی از تحلیلگران معتقدند ضرب USDT با پامپ BTC مرتبط است. کاربری به اسم «Karan Kakkar» به آردوینو گفته است:

مستقیما بگو که این توکن‌ها را برای پامپ قیمت بیت‌ کوین ضرب کرده‌ای.

توییت Karan Kakkar درباره تتر
توییت Karan Kakkar – منبع: پلتفرم اکس

تتر در سال گذشته با رشد قابل‌توجهی مواجه شد و مارکت کپ آن تا سال ۲۰۲۳ به‌شدت افزایش یافت. طبق داده‌های کوین‌گکو (CoinGecko)، از ماه ژانویه (بهمن ۱۴۰۱) مارکت کپ تتر تقریبا ۳۸٪ افزایش یافته و از ۶۶ میلیارد دلار به ۹۱ میلیارد دلار رسیده است. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین هم با قیمت ۴۳٬۱۷۵ دلار معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱.۲۴٪ افزایش یافته است.

مارکت کپ تتر
مارکت کپ تتر – منبع: CoinGecko

در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) تتر اعلام کرد رشد USDT به دو دلیل مهم رخ داده است: افزایش هیجانات بازار کریپتو به خاطر تایید احتمالی صندوق قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین و افزایش تقاضای USDT در بازارهای نوظهور و در حال توسعه. این شرکت مشارکت خود در شبکه بیت کوین را هم افزایش داده و قصد دارد به خرید بیت کوین برای مدیریت ذخایر خود و راه‌اندازی ماینینگ آن بپردازد. شایان ذکر است سخنگوی تتر هنوز به انتقادات موجود پاسخ نداده است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا