متوسط استخراج

بهترین استخر استخراج بیت کوین کدام است؟

قبل از اینکه با بهترین استخر بیت کوین برای استخراج آشنا شوید باید با مفهوم استخر استخراج آشنا شوید. استخرهای استخراج، گروه‌هایی از استخراج کنندگان هستند که موافقت می‌کنند متناسب با توان هش استخراج خود، جوایز بلاک‌ها را با هم تقسیم کنند.

در حالی که استخرهای استخراج برای ماینرهای معمولی مطلوب هستند و میزان پاداش‌های آنها را بیشتر و قابل پیش‌بینی می‌کنند، اما متأسفانه قدرت را به صاحب متمرکز استخر استخراج انتقال می‌دهند. با این وجود ماینرها می‌توانند قدرت هش کردن خود را به استخر‌های استخراج متفاوتی در هر زمان انتقال دهند.


استخراج یا ماینینگ چیست؟


در ادامه سعی می‌کنیم با استخرهای استخراج بیشتر آشنا شویم و به بررسی بهترین استخر بیت کوین برای استخراج پادشاه رمز ارزها بپردازیم.

این مقاله در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ بروز رسانی شده است

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

استخر استخراج بیت کوین

ماینرهای بیت کوین گروهی از ماینرها هستند که در صدد ایجاد بلاک به منظور کسب سود یا جایزه هستند. جایزه مورد نظر به طور برابر و بر اساس توان هش ماینینگ در اختیار گذاشته شده، بین ماینرها تقسیم می‌شود. استخر استخراج بیت کوین روشی برای استفاده از منابع ماینرها برای استخراج و به اشتراک گذاری توان هشینگ آنها است.


بیشتر بخوانید : استخر استخراج یا استخر ماینینگ چیست؟


گواه اثبات کار معتبر باید طوری ارائه شود که بتوان از آن پاداش کسب کرد. اوایل، تولید یک بلاک برای ماینرهای کم‌سرعت سال ها طول می‌کشید تا اینکه استخر ماینینگ بیت کوین به وجود آمد. در استخر ماینینگ، ماینرها بخشی از جایزه بلاک را دریافت خواهند کرد و بلاک‌ها سریعتر تولید خواهند شد. استخرهای ماینینگ بیت کوین مختلفی وجود دارد و انتخاب محبوب ترین استخر کاملا وسوسه کننده است. توصیه می‌شود که استخرهای کوچکتر بیت کوین را انتخاب کنید تا از تراکم مضر توان هشینگ اجتناب شود.

تمرکز استخرهای استخراج بیت کوین

قبل از معرفی بهترین استخر بیت کوین ، باید بدانید که بیشتر استخرهای استخراج در چین هستند که بسیاری از آنها فقط وب‌سایت‌های و پشتیبانی چینی دارند. تمرکز استخراج در چین یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین در حال حاضر است. حدود ۲۰ استخر استخراج بزرگ بیت کوین وجود دارد. با توجه به درصد قدرت هش کنترل شده توسط یک استخر و مکان شرکت استخر، ما تخمین می‌زنیم که استخرهای چینی ۶۵ درصد از نرخ هش شبکه را کنترل می‌کنند

البته این استخرها نیز هرکدام درصد خاصی از قدرت هش شبکه بیت کوین را در اختیار دارند. در شکل زیر می‌توانید میزان سهم هرکدام از استخرها را ببینید.

 

نکات مهم قبل از شروع استخراج

تعداد زیادی استخر استخراج بیت کوین با ویژگی‌های مختلف وجود دارند. با افزایش اندازه استخر، میزان پرداخت سود کاهش می‌یابد زیرا این پرداخت‌ها باید بین ماینرهای بسیار زیادی تقسیم شود. انواع مختلفی جایزه وجود دارد که قبل از شروع ماینینگ باید از آنها مطلع باشید.

پرداخت به ازای سهم یا PPS :  مقدار پرداخت سود برای هر کاربر ثابت است و پس از ثبت سهم، به آنها پرداخت می‌شود.

نسبی : کاربران به نسبت مقدار سهمی که در اختیار می‌گذارند جایزه دریافت می‌کنند.

امتیاز محور: این روش به سهم‌های جدید نسبت به سهم‌های قدیمی برتری می‌دهد و کاربران بر اساس زمان ثبت سهم خود جایزه دریافت می‌کنند.

پرداخت به ازای N سهم اخیر یا PPLNS :  این روش مشابه با روش نسبی است اما تفاوت آن در این است که هر سهم در چندین دوره جایزه دریافت می‌کند.

پرداخت کامل به ازای سهم یا  FPPS :  این روش مشابه با روش PPS است اما در این موضوع متفاوت است که کارمزد تراکنش بین ماینرهای واجد شرایط جایزه تقسیم می‌شود. کارمزد تراکنش بر اساس توان هش ماینرها توزیع می‌شود.

پرداخت حداکثری اشتراکی به ازای سهم یا SMPPS :  مشابه روش PPS است اما کمتر از سود کسب شده توسط استخر پرداخت انجام می‌دهد.

استخرهای استخراج بیت کوین با استخراج ابری فرق دارند. استخرهای ماینینگ شامل گروهی از ماینرها هستند که جایزه ها را بر اساس سهم خود به اشتراک می‌گذارند اما ماینینگ ابری شامل ارائه دهنده سرویسی است که در ازای ماینینگ باید پول پرداخت کنید اما در عوض جایزه دریافت می‌کنید.

بهترین استخر بیت کوین : آشنایی با مهمترین استخرهای استخراج در سال ۲۰۲۱

بهترین استخر بیت کوین

وضعیت توان هر استخر استخراج بیت کوین و سوددهی آن می‌تواند در هر سال تغییر کند. به همین دلیل اگر می‌خواهید استخراج گروهی انجام دهید و به استخر استخراج متصل شوید، باید به طور مداوم پیگیر لیست بهترین استخرهای استخراج بر اساس قدرت هش و نوع تقسیم پاداش باشید.

در ادامه، به معرفی پنج استخر استخراج بیت کوین می‌پردازیم که متصل شدن به آنها در سال ۲۰۲۱ می‌تواند برای شما سودآور باشد. البته فراموش نکنید ما فقط به معرفی استخرها می‌پردازیم و توصیه‌ای مبنی بر اتصال به هیچ یک از آنها نداریم.

استخر F2Pool

استخر F2Pool یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین کشور چین است که در سال ۲۰۱۳ به وجود آمده است. این استخر در جهان بیشتر با نام استخر ماینینگ (Discus Fish) شناخته می‌شود. علاوه بر بیت کوین، کوین‌های دیگری شامل اتریوم، لایت کوین و‌ زی کش نیز در این استخر استخراج می‌شود.

استخر F2Pool‌ حدود ۱۷.۵٪ از تمام بلاک‌های بیت کوین را استخراج می‌کند. سطح سختی ماینینگ بر اساس توان هش است زیرا این سایت از پروتکل لایه ای ماینینگ و واردیف (vardiff) استفاده می‌کند. رابط کاربری این سایت به زبان انگلیسی است و به سادگی و آسانی قابل فهم است.

کارمزدها و پرداخت‌ها

استخر F2Pool بر اساس سیستم جایزه PPS عمل می‌کند و کارمزد ۴ درصد دارد که بسیار زیاد است. استخر F2Pool ماینینگ بیت کوین، لایت کوین و زی کش را امکان پذیر می‌سازد. پرداخت‌ها در این استخر استخراج بیت کوین به طور روزانه انجام می‌شوند و حداقل پرداخت آن ۰.۰۰۱ بیت کوین است.

استخر F2Pool‌ مبتنی بر مکانیزم PPS‌ است؛ یعنی استخر به افرادی که بیشتر از بقیه در حال ماین کردن هستند، پاداش می‌دهد. فراموش نکنید که اگر بعد از ساختن اکانت در این استخر برای مدتی طولانی فعالیت نکنید، این احتمال وجود دارد که اکانت شما غیرفعال شود

امنیت

پرداخت‌ها هر روز و با تنظیم محدودیت برداشت انجام می‌شود.این سایت بر بستر پروتکل HTTPS کار می‌کند و شامل ویژگی مسدود سازی کیف پول بیت کوین است. پس از ثبت نام نمی‌توانید آدرس ایمیل خود را تغییر دهید. این سایت فاقد تایید هویت دو مرحله ای است

مزایا

 • امکان استخراج چندین رمز ارز از جمله بیت کوین، لایت کوین، اتریوم و زی‌کش
 • پرداخت‌ها به صورت کاملا منظم و سریع انجام می‌پذیرد

معایب

 • کارمزد ۴ درصدی آن در مقایسه با سایر استخرها بسیار زیاد است

استخر Poolin

پولین یک استخر استخراج بیت کوین عمومی است که حدود ۱۳٪ از تمام بلاک‌های بیت کوین را ماین می‌کند. با اتصال به این استخر می‌توانید علاوه بر استخراج بیت کوین، به استخراج ارزهایی مانند لایت کوین، بیت کوین کش و زی کوین هم بپردازید.

استخر پولین که توسط بنیان‌گذاران btc.com ساخته شد، بعدها به مالکیت بیت‌مین (Bitmain) درآمد. این استخر استخراج در کشور چین واقع شده و بیشتر ماینرهای آن افراد چینی هستند؛ ولی با این وجود، تمام افراد از تمام نقاط دنیا می‌توانند به این استخر متصل شوند. استخر پولین نرم‌افزار مخصوص به خود را دارد که به عنوان یک پروکسی بین ماینرها و استخر عمل می‌کند.

کارمزدها و پرداخت‌ها

حداقل پرداخت در استخر استخراج پولین ۰.۰۰۵ بیت کوین است و کارمزد استخراج بیت کوین ۲.۵ درصد FPPS یا همان پرداخت کامل به ازای هر سهم است. اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید میزان برداشت از استخر را به صورت دستی تعیین کنید و مقدار مورد نظر خود را برداشت کنید. در این استخر پرداخت به صورت روزانه انجام می‌شود و کاربران می‌توانند با رفتن به صفحه earning در وبسایت این استخر، وضعیت پرداخت را چک کنند.

مزایا

 • امکان استخراج چندین رمز ارز از جمله بیت کوین، لایت کوین و بیت کوین کش
 • پرداخت‌ها به صورت کاملا منظم و سریع انجام می‌پذیرد

معایب

 • استفاده از زبان چینی در بیشتر منو‌ها و کارکرد سخت برای کاربران خارجی

استخر بایننس

با تمرکز ویژه بر گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام، بایننس یک اکوسیستم کامل را برای تجارت، سرمایه‌گذاری، مبادلات و استخراج کنندگان ایجاد کرده است. و این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا بدون نیاز به ادغام سرویس‌های بایننس با اشخاص ثالث، به طور یکپارچه بین عملکردهای مختلف جابجا شوند.

آنها با داشتن یک چشم انداز اختصاصی برای بهبود درآمد استخراج، حتی به افراد با نرخ هش بالا عضویت VIP رایگان ارائه می‌دهند. برای توجیه این موضوع، بایننس دارای یک استخر هوشمند است که با استفاده از الگوریتم SHA256 به طور خودکار نرخ هش را تغییر می‌دهد تا از یک الگوریتم مشابه برای استخراج ارزهای مختلف استفاده شود.

الگوریتم به طور خودکار به نرخ هش بالاتر بین BTC ، BCH و BSV تغییر می‌یابد تا حداقل درآمد را برای تمام استخراج کنندگان خود تضمین کند. در حال حاضر سهم استخر بایننس در استخراج بیت کوین نزدیک به ۱۲ درصد است.

کارمزدها و پرداخت‌ها

در حال حاضر ، پرداخت بر اساس مدل تسویه حساب FPPS انجام می‌شود و ارزش شانس به طور خودکار فرض می‌شود که محاسبات را برای ماینرها ساده‌تر می‌کند. جوایز استخراج و کارمزد تراکنش‌ها بین ماینرها بر اساس نرخ هش توزیع می‌شود. کارمزد استخراج بیت کوین نیز ۲.۵ درصد است.

امنیت

بستر استخراج در برابر حملات DDoS با استفاده از Cloudflare محافظت می‌شود. اینکار تضمین می‌کند که قدرت هش از بین نمی‌رود. احراز هویت ۲ مرحله‌ای هم به صورت اختیاری در وب سایت موجود است.

مزایا

 • پشتیبانی کامل از چندین الگوریتم و رمز ارز، با اجرای پیشرفته فناوری مانند استقرار چند نود و تفکیک خواندن و نوشتن.
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته
 • مشتریان بدون نیاز به تعویض سیستم عامل، خدمات مختلفی را دریافت می‌کنند.

معایب

 • تا زمانی که در دوره‌های تسویه حساب به آستانه تسویه حساب نرسیدید، به شما پرداختی نخواهد داشت

استخر BTC.com

استخر BTC.com یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین و متعلق به بیت مین است. این سایت بر اساس پروتکل لایه‌ای ماینینگ و واردیف کار می‌کند. این سایت در سال ۲۰۱۵ عرضه شده است و در کنار استخر ماینینگ، کیف پول مخصوص به خود را دارد. btc.com یک استخر استخراج بیت کوین بزرگ است که حدود ۱۰٪ از تمام بلاک‌ها را ماین می‌کند.

کارمزدها و پرداخت‌ها

استخر BTC.com در خصوص توزیع کارمزد تراکنش ها با ماینرها کاملا شفاف است. این سایت بر اساس مدل PPS و میانگین کارمزد ۱.۵ درصد کار می‌کند. پرداخت سود به کاربران ۲ ساعت طول می‌کشد. پرداخت سود کاملا به شبکه بیت کوین بستگی دارد هرچند BTC.com در تلاش است تا این زمان را کاهش دهد.

امنیت

Cloudflare توسط این سایت پیاده سازی شده است تا در مقابل حملات DDoS محافظت شود و به کاربران اطمینان دهد که سود و توان هش آنها از بین نمی‌رود.

مزایا

 • استخر com به صورت جهانی کار می‌کند و در ارائه اطلاعات با ماینرها شفاف است
 • سیستم پشتیبانی و امنیتی خوبی

معایب

 • گاهی اوقات ارسال پرداخت ها ممکن است به مدتی زمان نیاز داشته باشد ، زیرا این امر به شبکه بیت کوین بستگی دارد.

استخر AntPool

ایجاد حساب کاربری در AntPool  رایگان است. می‌توانید استخراج انفرادی همتا به همتا را به سه روش انتخاب کنید. روش اول سخت افزار خودتان و کارمزد یک درصد، روش دوم PPLNS با کارمزد صفر درصد و روش سوم PPS با کارمزد ۲.۵ درصد است. کارمزد تراکنش‌ها مشخص نیست و انت پول آن را اعلام نکرده است. اخیرا کارمزد تراکنش بیت کوین افزایش یافته است وAntPool  یک الی دو بیت کوین به ازای هر بلاک را نزد خود نگه می‌دارد و با ماینرها به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

AntPool محدودیت پرداخت ندارد و موجودی‌های بیش از ۰.۰۰۱ بیت کوین را هر روز ساعت ۱۰ صبح پرداخت می‌کند.

امنیت

AntPool دارای تایید هویت دو مرحله ای، مسدود سازی کیف پول و هشدار از طریق ایمیل با عنوان اقدامات امنیتی است. اپراتورهای این استخر، انجمن‌های خود را اداره می‌کنند که شامل ثبت ساده و آسان وظایف اصلی ماینرها در استخر است.

مزایا

 • AntPool محبوب ترین استخر استخراج بیت کوین با رابط کاربری روان و مناسب برای ماینرهای تازه کار است
 • امکان تغییر روش استخراج بین روش‌های ماینینگ PPLNS و PPS
 • پرداخت سود و تسویه‌ها بسیار منظم است

معایب

 • پرداخت‌ها باید کاهش یابد زیرا AntPool یک استخر بزرگ است.
 • کارمزد تراکنش‌ها توسط AntPool گزارش نمی‌شد

سایر استخرهای استخراج بیت کوین

استخرهای ماینینگ

حال که با ۵ استخر برتر برای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱ آشنا شدید بد نیست که با بعضی دیگر از استخرهای استخراج کوچک‌تر نیز به صورت مختصر آشنا شوید.

استخر  ViaBTC

استخر استخراج ViaBTC‌ یک استخر استخراج بیت کوین نسبتا جدید است و حدودا چهار سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد. بیشترین اعضای این استخر را ماینرهای چینی تشکیل می‌دهند. استخر ViaBTC‌ حدود ۷٪ از تمام بلاک‌ها را ماین می‌کند. در این استخر علاوه بر استخراج بیت کوین‌، می‌توانید به استخراج ارزهایی مانند بیت کوین کش، لایت کوین و اتر بپردازید. این استخر کیف پول مخصوص به خود را هم دارد که دارای ویژگی‌های امنیتی جالب توجهی است. ثبت نام در استخر استخراج ViaBTC رایگان است؛ البته می‌توانید با پرداخت هزینه اکانت VIP دریافت کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

استخر استخراج بیت کوین ViaBTC سه نوع روش پرداخت دارد: PPS+، PPLNS و انفرادی. در روش PPS+ پرداخت به ازای هر سهم انجام می‌شود و مقداری از کارمزد تراکنش‌ها هم به ماینر اختصاص داده می‌شود.  کارمزد این روش ۴٪ است. در روش دوم ماینر به ازای هر سهم و در چندین دوره پاداش دریافت می‌کند. کارمزد این روش ۲٪ است. در روش انفرادی تمام پاداش بلاک ماین شده به ماینری که بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گیرد و استخر مقداری کارمزد بابت فعالیت‌های روزانه و هزینه‌های نگهداری دریافت می‌کند. کارمزد این روش حدودا ۱٪ است. حداقل میزان برداشت از استخر ViaBTC‌به تازگی به مقدار ۰.۰۱ بیت کوین افزایش پیدا کرده است.

استخر Slush Pool

اسلاش پول اولین استخر استخراج بیت کوین است که در سال ۲۰۱۰ با نام سرور استخر ماینینگ بیت کوین عرضه شد. اولین بلاک چین این سایت در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد و از آن زمان به بعد بیش از ۱۵ هزار بلاک توسط این سایت استخراج شده است. اسلاش پول توسط آزمایشگاه ساتوشی (Satosho Labs)  که شرکت حوزه فناوری واقع در کشور چک است اداره می‌شود. اولین کیف پول آفلاین بیت کوین و اولین نقشه جهان با محوریت بیت کوین توسط ساتوشی لبز ایجاد شد. آزمایشگاه ساتوشی هم چنین پروتکل لایه‌ای ماینینگ را ایجاد کرده است که توسط سایر استخرهای ماینینگ استفاده می‌شود. این استخر در حال حاضر حدود ۳٪ از تمام بلاک‌ها را ماین می‌کند.

اسلاش پول از لحاظ استفاده از ماینینگ امتیاز محور منحصر به فرد است. در این روش در ابتدای دوره ماینینگ، سهم‌های قدیمی برتری کمتری نسبت به سهم های جدید دارند. در این روش اگر ماینرها در دوره ماینینگ، استخر خود را تغییر دهند احتمال تقلب کردن از بین می‌رود. به تمام ماینرهای تازه وارد یک حساب کاربری آزمایشی ارائه می‌شود تا قبل از ثبت نام و ورود بتوانند این استخر را بررسی کنند. این امر برای ماینرهای تازه وارد مفید است. کاربران به طور منظم با گراف‌ها، اطلاعات و اخبار در جریان امور قرار می‌گیرند.

تعداد زیادی استخر استخراج بیت کوین در سرتاسر جهان وجود دارد و جالب است بدانید سالیانه تعدادی از این استخرها به دلایل متعددی کار استخراج را تعطیل کرده و جای خود را به استخرهای جدید می‌دهند. این مسئله نشان می‌دهد که اگر تصمیم دارید با اتصال به یک استخر استخراج بیت کوین کار ماینینگ را ادامه بدهید، باید به طور مداوم وضعیت استخرها را بررسی کنید و به یک استخر مطمئن متصل شوید. استخرهایی مثل BTCC Pool، Eligius، BW Pool و… که تا همین یکی دو سال اخیر در میان استخرهای محبوب برای استخراج بیت کوین بودند، در حال حاضر فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

مزایای استخر استخراج

در حالی که پاداش در استخراج بسیار بیشتر است اما به دلیل نیاز به توان و منابع بالا، احتمال دستیابی به موفقیت در آن بسیار کم است. در سالهای اخیر استخراج بسیاری از ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای دشوار شده است زیرا محبوبیت این رمز ارزها افزایش یافته است و هزینه‌های مربوط به سخت افزارهای گران قیمت لازم برای یک استخراج و همچنین برق مصرفی اغلب بیشتر از پاداش‌های بالقوه است.

استخرهای استخراج از نظر سخت افزار و هزینه برق به هریک از شرکت کنندگان کمتر نیاز دارند و شانس سودآوری را افزایش می‌دهند. در حالی که یک استخراج کننده فردی ممکن است شانس بسیار کمی برای یافتن موفقیت آمیز بلاک و دریافت پاداش استخراج داشته باشد، همکاری با دیگران به طور چشمگیری میزان موفقیت را بهبود می‌بخشد.

معایب استخر استخراج

افراد با شرکت در استخر استخراج، از استقلال خود در روند استخراج خارج می‌شوند. آنها معمولاً به قوانینی که توسط خود استخر تنظیم می‌شود، محدود می‌شوند، که ممکن است نحوه برخورد با فرآیند استخراج را تعیین کند.

به گزارش blockchain.com، تنها تعداد کمی استخر استخراج مانندAntPool ، Poolin و F2Pool بر روند استخراج بیت کوین تسلط دارند. اگرچه بسیاری از استخرها تلاش می‌کنند تا غیرمتمرکز شوند، اما این گروه‌ها اختیارات بسیاری را برای اداره پروتکل بیت کوین وارد می‌کنند. برای برخی از طرفداران ارزهای دیجیتال، وجود تعداد کمی استخر استخراج قدرتمند برخلاف ساختار غیرمتمرکز ذاتی بیت کوین و سایر رمز ارزها است.

پرسش و پاسخ

 • بهترین استخر بیت کوین کدام است؟

با توجه به نیاز شما جواب به این سوال متفاوت است اما می‌توان استخر بایننس را که کاربری آسانی هم برای افراد دارد و از سهم قابل قبولی نیز برخوردار است انتخاب کرد.

 • آیا امکان استخراج یک بلاک جدید بیت کوین به صورت انفرادی وجود دارد؟

با توجه به سختی شبکه بیت کوین در حال حاضر این احتمال تقریبا صفر است

 • چند هش برای یافتن سهم لازم است؟

به طور متوسط ​​، برای هر ۲ به توان ۳۲ یا ۴.۲۹۵ میلیارد هش محاسبه شده‌، یک سهم پیدا می‌شود. بنابراین با سرعت ۱ MHash/s ، به طور متوسط ​​هر ۷۲ دقیقه سهمی خواهید یافت.

 • برای استخراج بیت کوین بدون استخر به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

البته در سال ۲۰۲۱ استخراج انفرادی تقریبا سودی نخواهد داشت اما برای اینکار شما نیاز دستگاه استخراج یا اسیک و نرم افزار استخراج برای اتصال به شبکه بلاک چین نیاز دارید

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید استخرهای ماینینگ مختلف، خدمات متفاوت با پاداش‌های متنوعی ارائه می‌دهند. ممکن است ماینینگ انفرادی به ذهن شما خطور کرده باشد تا پاداش‌ها را به طور کامل دریافت کنید اما توصیه می‌شود اگر در دنیای استخراج تازه وارد هستید به یک استخر استخراج بیت کوین بپیوندید. و حتما قبل از انتخاب یک استخر برای استخراج بیت کوین درباره آن تحقیق کنید و سعی کنید اطلاعاتتان بروز باشد.

از نظر شما بهترین استخر بیت کوین چه استخری است؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
bitcongress

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا