مقالات عمومی

بیت کوین و افت و خیزهای بزرگ آن در تاریخ!

در این مقاله بیت کوین و بزرگترین افت و خیز های آن در تاریخ مورد بررسی قرار گرفته است.

۱- نوامبر ۲۰۱۱

افت شدید در اولین روزهای بیت کوین

قیمت بیت کوین که در ژوئن ۲۰۱۱ به ۳۲ دلار رسیده بود، طی ۵ ماه به ۲ دلار کاهش شدید یافت که بیانگر افت ۹۴ درصدی قیمت می‌باشد. بسیاری از سرمایه گذاران که نمی‌دانستند از دنیای کریپتو چه چیزی انتظار داشته باشند، تصمیم گرفتند جلوی ضرر بیشتر را بگیرند و کاملا از بازی بیت کوین خارج شوند. قطعا این افراد خود را سرزنش می‌کنند که تا اصلاح قیمت ها صبر نکردند وگرنه بدون شک اکنون میلیونر بودند.

۲- نوامبر ۲۰۱۳

مشهورترین کاهش قیمت تاریخ بیت کوین

اواخر سال ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین به ۱۲۰۰ دلار نزدیک شد. این قیمت برای شرایط کنونی ناچیز است اما در آن زمان، رقم بسیار زیادی بود. در هفته های آخر سال ۲۰۱۳ کنگره آمریکا با بیان اینکه بیت کوین وعده های نویدبخشی می‌دهد، باعث رونق بازار شد. حتی بانک مرکزی چین نیز تاییدیه ای را ارائه داده بود.

اما این شرایط طولی نکشید. دولت چین بیان کرد که بیت کوین را نمی‌توان یک ارز در نظر گرفت و شروع به اعمال تحریم ها بر روی بیت کوین کرد. بازار نزولی با فروپاشی صرافی Mt. Gox در سال ۲۰۱۴ وخیم تر شد، رویدادی که منجر به از دست رفتن ۷ درصد از کل موجودی بیت کوین شد. در آن زمان، ارزش این ۷ درصد، ۴۷۳ میلیون دلار برآورد شده بود. حمله های DDoS باعث شد که بحران عدم اعتماد نیز به این شرایط افزوده شود.

اولین نشانه های هشدار در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ ظاهر شد. در این روز قیمت بیت کوین از ۷۵۵ دلار به ۳۷۸ دلار سقوط کرد. اگرچه قیمت آن سریعا به روند صعودی برگشت اما اواخر این ماه بیانگر دوره افت قیمتی بود که تا یک سال به پایان نرسید.

تا انتهای دوره اصلاحیه قیمت در ژانویه ۲۰۱۵، قیمت بیت کوین به ۱۵۰ دلار رسیده بود. در مجموع طی ۴۱۱ روز، قیمت بیت کوین تا ۸۷ درصد کاهش یافته بود.

چند تن از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال بر این باورند که احتمالا پیش از ادامه صعود قیمت بیت کوین ، یک کاهش سریع قیمت داشته باشد.

۳- آوریل ۲۰۱۳

یکی از بزرگترین افت قیمت های بیت کوین

با شکوفایی صرافی ها و انفجار تعداد معامله کنندگان، بیت کوین در بازار صعودی توانست به قیمت ۲۶۰ دلار برسد. اما همانطور که نلی فورتادو گفته است تمام چیزهای خوب باید به پایان برسند. قیمت بیت کوین طی دو روز با افت ۸۳ درصدی به ۴۵ دلار سقوط کرد.

۴- دسامبر ۲۰۱۷

افزایش و سقوط ناگهانی بیت کوین

در سال ۲۰۱۷ بیت کوین با افزایش چشمگیر ۱۹۵۰ درصدی از قیمت ۹۷۴ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید.

در آن زمان مقاله ای از کوین تلگراف منتشر شد که هشدارهایی از جانب صاحب نظران را در خصوص ایجاد حباب بیت کوین بیان می‌کرد. شاید بهتر بود که در آن زمان به دانش نلی فورتادو اعتماد می‌کردیم. در این خصوص، صاحب نظران حوزه کریپتو اذعان می‌کنند که نوسان قیمت بیت کوین همانطور که می‌تواند مانعی بر سر راه بیت کوین باشند، به عنوان کمکی برای رشد این ارز دیجیتال نیز می‌توان در نظر گرفت و مطمئن باشید که روزهای باشکوه سال ۲۰۱۷ مجددا تکرار خواهد شد.

۵- نوامبر ۲۰۱۸

چه چیزی در ماه های نوامبر وجود دارد؟

سال ۲۰۱۸ سال فاجعه باری برای بیت کوین بود به طوری که قیمت این ارز دیجیتال با کاهش قیمت ۸۳ درصدی نسبت به قیمت ۱۹۷۸۳ دلار مواجه شد.

این افت قیمت بدتر از سقوط بورس نزدک پس از ترکیدن حباب دات کام در آمریکا بود و پیامدهای فاجعه باری برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر داشت که منجر به بی ارزش شدن آنها شد. دلیل این موضوع، گره خوردن سرنوشت بسیاری از کوین ها و ارزهای دیجیتال به بلاک چین است. به عنوان مثال به اتریوم نگاه کنید که از قیمت ۱۴۰۰ دلار در اوایل سال ۲۰۱۸ به قیمت فعلی سقوط کرده است.

برای آنکه درک بهتری از این موضوع داشته باشید باید بگوییم که بیت کوین تا سپتامبر ۲۰۱۷ به کمتر از ۴۰۰۰ دلار نرسیده بود. طی یک هفته، بیت کوین کش بیش از ۵۶ درصد افت قیمت داشت به طوری که EOS در مقطعی از لحاظ ارزش بازار از آن پیشی گرفت و بیت کوین کش را به پنجمین کوین برتر بازار تبدیل کرد.

نباید از دنبال کردن افت و خیزهای بازار کریپتو ترسید. توجه به اخبار به ما کمک می‌کند که یک قدم از بازار جلوتر باشیم و بدانیم که چه زمانی رویدادهای مهم بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیرگذار می‌باشند. سایت هایی نظیر Coin360 با ارائه تحلیل های بصری تر ارزهای دیجیتال و کوین ها به طور همزمان، رصد کردن بازار را آسانتر می‌کنند. اندازه هر شکل نشان دهنده ارزش بازار ارز دیجیتال مورد نظر است. تغییر قیمت و میزان درصد این تغییرات نیز با رنگ های سبز و قرمز نشان داده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت ارزهای دیجیتال به صورت لحظه ای می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا