اخبار بیت کوین

انقضای ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد آپشن بیت کوین در روز جمعه؛ تعیین‌کننده سرنوشت بازار

از آنجایی که قیمت بیت کوین زیر سطح مهم ۴۰٬۰۰۰ دلار قرار دارد، توجه جامعه کریپتو به انقضای ۴.۵ میلیارد دلار قرارداد آپشن (اختیار معامله) بیت کوین در تاریخ ۲۶ ژانویه (۶) بهمن جلب شده است. این رویداد که با انتشار داده‌های کلان اقتصادی همزمان شده، می‌تواند در تعیین مسیر کوتاه مدت بیت کوین نقش مهمی داشته باشد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) برای اولین بار در ۵۰ روز گذشته زیر سطح حمایت ۴۰٬۰۰۰ دلار معامله شد و انقضای ۴.۵ میلیارد دلار قراردادهای آپشن‌ در تاریخ ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) کلید حل این معماست که آیا روند نزولی حفظ خواهد شد یا خیر. ازطرفی، بازار سهام ایالات متحده در تاریخ ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) به سقف تاریخی خود رسیده و نشان می‌دهد هر آنچه بر عملکرد بیت کوین گذشته بعید است مربوط به سناریوی اقتصاد کلان باشد.

روند نزولی بیت کوین از زمان اولین معامله ETFها در تاریخ ۱۲ ژانویه شروع شد که با رسیدن بازده اوراق خزانه‌داری ۲ ساله ایالات متحده به ۴.۱۲٪ همزمان شد. از آن زمان، بازده به مقدار فعلی ۴.۳۹٪ افزایش یافت. در نتیجه، به احتمال زیاد فدرال رزرو (FED) آن طور که انتظارات بازار نشان می‌دهد به این زودی‌ها دست به کاهش نرخ بهره نخواهد زد.

پاسخ اینکه آیا فدرال رزرو از دو ماه آینده شروع به کاهش نرخ بهره خواهد کرد بستگی به داده‌های تولید ناخالص داخلی (GDP) برای سه ماهه چهارم در تاریخ ۲۵ ژانویه (پنجشنبه، ۴ بهمن، ساعت ۵ بعدازظهر) و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در مورد تورم در تاریخ ۲۶ ژانویه (جمعه، ۵ بهمن، ساعت ۵ بعدازظهر) دارد.

اما سرمایه‌گذاران بیت کوین باید تا ساعت ۸ صبح به وقت UTC (۱۱:۳۰ صبح به وقت تهران) صبر کنند تا بفهمند آیا گاوها واقعا میلیاردها دلار قرارداد آپشن خرید (Call) را صرفا بر اساس انتظار افزایش قیمت پس از تایید ETFها خریده‌اند یا خیر؟

داده‌ها نشان می‌دهد گاوها نسبت به تایید ETF بسیار خوشبین بودند

هر چند سود باز (Open Interest) قراردادهای آپشنی که در تاریخ ۲۶ ژانویه منقضی می‌شود ۴.۵ میلیارد دلار است، اما به دلیل پیش‌بینی معامله‌گرانی که معتقد بودند قیمت به ۴۲٬۰۰۰ دلار یا حتی بالاتر می‌رسد، مبلغ نهایی آن بسیار کمتر خواهد بود. همانطور که از نمودار سود باز آپشن‌های بیت کوین در صرافی دریبیت (Deribit) مشخص است، ۱۵٪ اصلاح غیرمنتظره قیمت بیت کوین از ۱۱ تا ۲۲ ژانویه (۲۱ دی تا ۲ بهمن)، گاوها را غافلگیر کرد.

سود باز قراردادهای آپشن در ۲۶ ژانویه
سود باز قراردادهای آپشن در ۲۶ ژانویه؛ منبع: صرافی دریبیت

نسبت ۰.۵۲ قراردادهای فروش به خرید (put-to-call) در صرافی دریبیت منعکس‌کننده عدم تعادل بین ۲.۴۲ میلیارد دلار سود باز قرارداد خرید (Call) و ۱.۳۲ میلیارد دلار قرارداد فروش (Put) است. قراردادهای آپشن بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) نیز نسبت مشابهی را با مجموع سود باز ۶۵۰ میلیون دلار نشان می‌دهند، در حالی که صرافی OKX نسبت متعادل‌تری را بین آپشن‌های Call و Put با سود باز ۲۹۰ میلیون دلار دارد. در نهایت، سود باز آپشن‌ها در بای‌بیت و بایننس نیز مجموعا ۲۹۰ میلیون دلار است.

اگر بیت کوین در روز جمعه با قیمت ۳۹٬۹۰۰ دلار معامله شود، تنها ۵۵ میلیون دلار از آپشن‌های خرید (Call) ارزش خواهند داشت. به این دلیل که اگر بیت کوین در زمان انقضا کمتر از این سطح معامله شود، حق خرید بیت کوین با قیمت ۴۰٬۰۰۰ یا ۴۲٬۰۰۰ دلار یا بالاتر بی‌ارزش است. در عین حال، آپشن‌های فروش در ۴۰٬۰۰۰ دلار یا بالاتر به ۲۷۰ میلیون دلار می‌رسد. بنابراین، انقضای قراردادهای آپشن بیت کوین در روز جمعه می‌تواند فرصت قابل توجهی برای خرس‌ها برای اعمال فشار کوتاه مدت ایجاد کند.

مکس پین (Max Pain) قراردادهای آپشن بیت کوین چقدر است؟

همان طور که در نمودار بالا مشخص است، حداکثر درد (Max Pain) برای انقضای قراردادهای آپشن بیت کوین در روز جمعه ۴۱٬۰۰۰ دلار است. همان طور که می‌دانید، مکس پین قیمتی است که بیشترین ضرر را برای خریداران آپشن و بیشترین سود را برای فروشندگان آپشن به همراه دارد.

با نزدیک شدن به تاریخ انقضای قراردادها، فروشندگان آپشن‌ها قیمت‌ها را نزدیک به Max Pain نگه می‌دارند تا حداکثر درد را به خریداران تحمیل کنند. این کار با خرید و فروش دارایی مربوطه در بازارهای اسپات/فیوچرز انجام شده و قیمت را به سمتی می‌برد که بیشترین تعداد قراردادهای کال آپشن منقضی شوند. این موضوع حداکثر ضرر را برای خریداران آپشن‌ها ایجاد می‌کند که به آن نقطه حداکثر درد (Max Pain) می‌گویند.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا