متوسط مقالات عمومی

گزارش تحلیلی: ویژگی‌های یک استیبل کوین موفق و ایمن چیست؟

فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto) تجزیه و تحلیل چند نمونه از استیبل کوین‌ها و فعالیت آنها در فضای دیفای را عرضه کرده که در آن ویژگی‌های یک استیبل کوین موفق را نشان می‌دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

معیارهای درون زنجیره‌ای یا همان آن-چینی (on chain) که از بیشترین اهمیت برای به موفقیت رسیدن یک استیبل کوین مورد نیاز هستند کدامند؟ در این گزارش، به صورت ویژه بر روی USDC متمرکز شده و روند فعالیت حوزه دیفای (DeFi) و سلامت فعالیت آن را در مقایسه با سه استیبل کوین پیشتاز دیگر (USDT، DAI و PAX) مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تمامی داده‌های تصویری که در ادامه به نمایش گذاشته شده‌اند با استفاده از Velocity، که رایگان و عمومی بوده و برای همه قابل دسترسی است، ساخته شده‌اند.

ویژگی استیبل کوین های موفق چیست؟

استیبل کوین موفق چه ویژگی هایی دارد

لازم است تا پیش از ارزیابی عوامل موفقیت سلامت استیبل کوین‌ها در بستر اتریوم، جوانب مهمی را در نظر داشته باشیم. در ادامه می‌توانید برداشت ما از این عوامل با اهمیت را ببینید که نشان دهنده موفق بودن یک Stablecoin است:

نقدینگی

  • آیا نقدینگی به میزان کافی برای مدیریت کردن تقاضا وجود دارد؟
  • در سطوح بالاتر چگونه آن را به زیربخش‌ها تقسیم کنیم؟

ذخایر عرضه

  • آیا با سلامت کامل و به صورت فعال در حال کار کردن است؟
  • چه کسی و در کجا از استیبل کوین های موفق استفاده می‌کند و چه تعدادی از پروتکل‌ها از این افراد حکایت می‌کنند؟

پشتوانه‌ها

  • پشتوانه‌ها تا چه حدی قابل اطمینان هستند؟

فی تراکنش‌ها

  • کاربران چه میزان برای استفاده کردن از استیبل کوین‌ها کارمزد پرداخت می‌کنند؟

کل ارزش قفل شده در دیفای

چه میزانی از ذخایر عرضه استیبل کوین در پروتکل‌های شناخته شده دیفای استیک شده‌اند؟ یکی از مهمترین شاخصه‌هایی که یک تصویر کلی از سلامت فعالیت استیبل کوین موفق را در اختیار ما قرار می‌دهد به این صورت است: هرچقدر استیبل کوین بیشتری در پروتکل‌های بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد، مقادیر عددی ذخایر عرضه آنها نیز در گذر زمان افزایش می‌یابد.

Stablecoin موفق

حجم معاملات، آدرس‌های فعال و استیبل کوین موفق

ما این سه معیار بنیادی یا فاندامنتال را در رابطه با فعالیت‌های درون زنجیره‌ای به سه بخش تقسیم می‌کنیم: دیفای + صرافی غیرمتمرکز (DEX) و سایر موارد. در نتیجه این امر می‌توانیم رشد کلی را در زمینه استفاده و کاربرد استیبل کوین های موفق مورد بررسی قرار دهیم و ببنیم که کدام یک از دسته‌بندی‌ها و عوامل موجب تحریک این روند رو به رشد شده‌اند.

ارزیابی موفقیت یک استیبل کوین
نمودار بررسی شاخص موفقیت یک مکوین با ارزش ثابت
اکانت های فعال در dexها
استیبل کوین
استیبل کوین
استیبل کوین
استیبل کوین
استیبل کوین
استیبل کوین
 

نقدینگی و تعداد هولدرهای یک استیبل کوین موفق

ما برای ردیابی کردن تعداد کاربران فعال، هر دو عامل میزان نقدینگی تحت کنترل آنها و تعداد آدرس‌هایی که این نقدینگی را کنترل می‌کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به صورت کلی باید گفت که هرچقدر نقدینگی بیشتری تحت تصرف کاربران (آدرس‌های) بیشتری باشد بهتر است.

همچنین لازم به ذکر است که ما این معیار را به سه بخش دیفای + صرافی غیرمتمرکز، صرافی غیرمتمرکز به تنهایی و سایر موارد در راستای دستیابی به اطلاعات بیشتر تقسیم کرده‌ایم.

نقدینگی و تعداد هولدرها یک کوین باز ارزش ثابت
هولدرهای یک استیبل کوین

اولیت و یا حمایت فرد توسعه دهنده

استیبل کوین‌هایی که توسط پروتکل‌های بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند با احتمال بیشتری به بخش‌های بنیادین زیرساخت گسترش و توسعه این فضا تعلق دارند. ما تعداد پروژه‌ها، از جمله پروتکل‌های دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز، برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و صرافی‌های متمرکزی که بر مبنای عملکرد خود به استیبل کوین های موفق متکی هستند و یا از آنها حمایت می‌کنند را به صورت مداوم می‌شماریم. این یکی از شاخص‌ها یا بهتر است بگوییم اندیکاتورهای ترجیح توسعه دهنده است و از معیار مشخص می‌شود که USDC، DAI و USDT همواره در دسته انتخابات پیش فرض قرار دارند.

پروژه هایی که از استیبل کوین ها استفاده میکنند
 

پشتوانه دلار آمریکا تا چه حدی برای USDC قابل اطمینان است؟

در ادامه، ما از تیک‌های قیمتی CoinMarketCap که به صورت روزانه تقسیم‌بندی شده‌اند استفاده کرده‌ایم تا واریانس پشتوانه را به نمایش بگذاریم.

این در حقیقت یکی از مهمترین معیارها از نظر فاندامنتال به حساب می‌آید زیرا اساس قانونی بودن و قابل اطمینان بودن هر یک از استیبل کوین‌ها را به جامعه کاربران آن کوین نشان می‌دهد.

استیبل کوین‌ها
استیبل کوین‌ها
Access to CSV and API endpoints for this data: https://velocity-app.flipsidecrypto.com/shareable/variance-KCfD9K 

کاربران چه مقدار فی تراکنش برای استیبل کوین‌ها پرداخت می‌کنند

در طول نه ماه گذشته میزان فی پرداختی برای به انجام رسیدن تراکنش‌‌های حوزه استیبل کوین بسته به انتخاب کاربران برای پرداخت در قبال برخی هزینه‌های ارسال و استیک بوده و در غیر این صورت از استیبل کوین بر اساس دسته‌بندی آن استفاده کرده‌اند.

فی تراکنش در زمان استفاده از استیبل کوین ها
Access to CSV and API endpoints for this data: https://velocity-app.flipsidecrypto.com/shareable/fees-K3CKrq 

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا با ارائه نمودارها و دیتاهای درون شبکه‌ای، ویژگی‌های یک استیبل کوین موفق را نشان دهیم. برای رسیدن به این هدف چهار Stablecoin تتر، دای، pax و usdc را مقایسه کردیم. فی تراکنش، مدل عرضه و تقاضا، پشتوانه استیبل کوین و تعداد هولدرهای یک رمز ارز با ارزش ثابت از جمله عواملی است که در این مقاله به آن پرداخته شد.

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا