اخبار بیت کوینتحلیل اقتصادی

بازگشت همبستگی معکوس بیت کوین با شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)؛ تاثیر انتخابات آمریکا بر قیمت BTC چیست؟

پس از راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین، به نظر می‌رسد همبستگی و ارتباط BTC با اکوسیستم مالی سنتی در حال افزایش است. داده‌های تاریخی نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲، علی‌رغم روند نزولی قیمت، رفتار بیت‌کوین با سهام نزدک و SPX ارتباط نزدیکی داشت؛ در حالی که با افزایش شاخص قدرت دلار (DXY) همبستگی معکوس با آن نشان داد و در نتیجه قیمت بیت کوین بیشتر کاهش یافت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کریپتو اسلیت، اکنون این روند دوباره در حال ظهور است. تجزیه و تحلیل یک بازه زمانی ۵ ساله نشان می‌دهد بیت کوین اکنون ۰.۸۳ همبستگی با نزدک نشان می‌دهد که بالاترین میزان از می ۲۰۲۳ (اردیبهشت ۱۴۰۲) است و همچنین با DXY با عدد ۰.۰۸۲- همبستگی معکوس دارد. این اعداد نشان‌دهنده یک روند احتمالی است که طی آن ممکن است قیمت بیت کوین به طور فزاینده‌ای منعکس‌کننده دارایی‌های مالی سنتی باشد.

نمودار همبستگی بیت کوین، نزدک و شاخص قدرت دلار آمریکا
نمودار همبستگی بیت کوین، نزدک و شاخص قدرت دلار آمریکا؛ منبع: تریدینگ ویو

در نتیجه، اکنون که بیت کوین به صورت قانونی وارد بازارهای مالی شده است، می‌تواند بیش از گذشته شبیه این بازارها رفتار کند و این موضوع نشان‌دهنده هنجار جدیدی برای این طبقه دارایی دیجیتال است.

هم‌بنیان‌گذار شرکت ریل ویژن (Real Vision) با حساب کاربری thekingcourt@ خاطر نشان کرده است شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) معمولا در سال‌های انتخابات افزایش می‌یابد و در ۱۴ دوره گذشته انتخابات، ۹ مرتبه تا یک سال قبل از انتخابات شاهد رشد این شاخص بوده‌ایم. با توجه به رابطه معکوس بین بیت کوین و DXY، این روند می‌تواند چالش‌های بیشتری را برای عملکرد بیت کوین ایجاد کند.

تغییرات شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY) در یک سال قبل و بعد از انتخابات آمریکا؛ منبع: بلومبرگ، The Mad King

اگرچه این نمودار تضمینی برای عملکرد DXY در آینده نیست، اما الگوی جالبی را نشان می‌دهد که توجه به آن خالی از لطف نیست.

گفتنی است تاریخ شصتمین انتخابات آمریکا در ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ۱۴۰۳) خواهد بود.

به نظر شما آیا همبستگی معکوس بیت کوین و DXY باعث می‌شود امسال هم تا انتخابات آمریکا چنین اتفاقی رخ دهد؟ در صورتی که DXY روند صعودی را در پیش بگیرد، اصلاح قیمت بیت کوین تا کجا خواهد بود؟

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا