متوسط مقالات

زمان ظهور و درخشش اتریوم فرا رسیده؛ امکان معامله اتر در قراردادهای آتی!

ErisX معامله قراردادهای آتی حضوری اتریوم را برای تریدرهای آمریکایی بر اساس CFTC تنظیم کرده است اما نقطه عملکرد مثبت مالی آن هنوز به صورت قطعی مشخص نیست. پلتفرم صرافی ارز دیجیتال ErisX در حال راه اندازی معامله قراردادهای آتی اتر (ETH) در آمریکا است و این امر قطعا به دومین محصول از مشتقات ارائه شده از ارز دیجیتال در کشور تبدیل خواهد شد. اعلامیه این خبر تنها چند روز پس از گرفتن مجوز ارز دیجیتال پروژه مستقر در شیکاگو از تنظیم کنندگان مالی نیویورک با پشتوانه Ameritrade متعلق به ErisX تا تاریخ امروز منتشر شد.

معامله قراردادهای آتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ توسط هر دو صرافی Chicago Mercantile و Chicago Board Options آغاز شد که در حال راه اندازی معامله قراردادهای آتی مبتنی بر پول بیت کوین بودند.

این خبر پس از یک سال تخمین زدن در مورد زمان شروع کار احتمالی قراردادهای آتی اتریوم در بازار آمریکا منتشر شد. در کنار این احتمالات، بحث‌هایی نیز در مورد زمان احتمالی راه اندازی آن بر اساس طبقه بندی نظارتی اتریوم مطرح بود. این بحث‌ها در مورد نحوه دسته بندی توکن‌های اتر در رده کالاها و یا یک مقوله امنیتی بودند.

یکی از مقامات عالی رتبه در حیطه کمیسیون اوراق بهادار و صرافی‌ها، در گذشته اتر را در دسته‌ای خارج از عناوین امنیتی طبقه بندی کرده بود. در واقع Heath Tarbert، رئیس کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالاها، پیش بینی کرده بود که قراردادهای آتی اتریوم می‌توانند تا سال ۲۰۲۰ وارد بازار آمریکا شوند و این پیش بینی با توجه به اعلامیه ErisX تصدیق شد.

جزئیات قراردادهای آتی اتریوم

اتر

عقدنامه قراردادهای آتی ErisX یک محصول فیزیکی از عقدنامه قراردادهای آتی تولیدات است که بر پایه جفت معاملاتی ETH/USD قرار دارد. بر اساس اعلامیه منتشر شده در مورد زمان این راه اندازی در یکی از پست‌های بلاگ متعلق به یک شرکت، برنامه انقضای معامله قراردادهای آتی اتریوم به صورت ماهیانه و همچنین فصلی است.

با توجه به سامان‌دهی فیزیکی که برای چنین فرایندی به انجام رسیده است، معامله قراردادهای آتی اتریوم شاهد میزان زیادی از مبادلات توکن‌های اتر زیرساختی در زمان انقضای عقدنامه‌ها خواهند بود. همچنین قراردادهای آتی تازه معرفی شده اتر در کنار پلتفرم بازار مبتنی بر اتریوم اجرا خواهند شد. دلیل بالقوه انجام چنین کاری اطمینان حاصل کردن از شفافیت عملکرد این روند در هنگام به دست آوردن اطلاعات مربوط به حیطه قیمت‌ها، علاوه بر فرایند در گرو گذاشتن معاملات است. در ایمیلی به کوین تلگراف، Thomas Chippas، مدیرعامل ErisX دلیل سامان‌دهی فیزیکی این فرایند را با توجه به تقابل با زیرساخت‌های قراردادهای آتی مبنی بر پول نقد توضیح داد و اظهار کرد:

یک عقدنامه پایه ریزی شده فیزیکی نقشی منحصر به فرد را در بازار بازی خواهد کرد. اول این که قراردادی که به صورت فیزیکی سامان داده شده میزان ریسک اولیه را کاهش می‌دهد. یک خریدار تسهیلات آتی دارایی واقعی زیرساخت قرارداد مشتق را دریافت می‌کند نه یک مبلغ تقریبی مبنی بر این شاخص را که به طور کامل قیمت دارایی آماده سازی شده را دنبال نمی‌کند.

با وجود تمام هزینه‌های اضافی بخش تحویل و هزینه‌های کارگزاری، نیاز به کشف قیمت بالقوه، نقش مهمی را در راستای تصمیمات این صرافی با هدف سامان‌دهی فیزیکی به جای سامان‌دهی مبنی بر پول نقد در رابطه با عقدنامه قراردادهای آتی اتریوم برای Chippas ایفا کرد. او در ادامه توضیح داد:

بر اساس قرارداد اتریوم ما، دارندگان اتریوم می‌توانند از آن به عنوان وثیقه استفاده کنند و اتریوم را به بخش ترخیص کالای گمرک واریز کنند و یک تجارت را آغاز کنند. برای استفاده از محصولات سامان‌دهی شده بر اساس پول نقد، دارندگان اتریوم باید در ابتدا در جایی دیگر اتریوم را به پول نقد تبدیل کنند و ریسک بازار و هزینه‌های این کار را متحمل شوند. راه دوم این است که می‌توانند این پول نقد را توسط پست ارسال کنند تا بتوانند معاملات سامان‌دهی شده بر اساس پول نقد را به انجام برسانند و این درحالیست که همچنان اتریوم را در دست دارند و باید هزینه چنین ناکارآمدی را نیز متحمل شوند.

طبق اعلامیه ErisX، قراردادهای آتی اتریوم که جدیدا راه اندازی شده از سیستم مرکزی حد سفارش (CLOB) این پلتفرم استفاده خواهد کرد. فعالیت موتور تطبیق CLOB در راستای دموکراتیک کردن بازار برای ErisX بوده و هدف آن فراهم کردن قابلیت دسترسی مساوی برای تمامی مشارکت کنندگان است. گزیده‌ای از بلاگ این کمپانی در رابطه با توضیحات مربوط به مزایای موتور CLOB عنوان می‌کند که:

سیستم‌های CLOB‌ به تمامی شرکت کنندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند بدون نیاز به تاییدیه‌های جدید و اختصاصی از جانب هر یک از طرفین متعلق به کشورهای مختلف با یکدیگر معامله کنند و برنامه نظارتی ما در راستای جلوگیری از فعالیت‌های مخل و مخرب در حال کار کردن هستند. سیستم‌های CLOB در بازارهای کالای سنتی با استفاده از یک موتور تطبیق که وظیفه استفاده از الگوریتم تطابق قیمت/زمان را دارد به کار برده می‌شوند.

با این حال، Chippas احتمال ارائه یک محصول عقدنامه قراردادهای آتی اتریوم که سامان‌دهی شده بر اساس پول نقد است را در آینده رد نکرد و افزود:

ما فکر می‌کنیم که محصول سامان‌دهی شده بر اساس پول نقد نیز نقش خاص خود را در این روند خواهد داشت. علاوه بر محصولات بالقوه اتریوم، ما در حال کار کردن بر روی ایده‌های منحصر به فرد دیگری نیز هستیم و در صورت تایید نظارتی، انتظار داریم تا پایان امسال راه اندازی شوند.

چه بر سر قیمت اتر خواهد آمد؟

هنگامی که صحبت از احتمال عقدنامه قراردادهای آتی اتریوم توسط CBOE در اواخر سال ۲۰۱۸ به میان آمد، برخی از تفسیرکنندگان فضای ارز دیجیتال این بحث را مطرح کردند که چنین توسعه‌ای تا حد قابل توجهی بر قیمت نقدی اتر تاثیر خواهد گذاشت. دلیل این امر این بود که معرفی مشتقات چنین فرایندی به تریدرها این امکان را می‌دهد تا بتوانند شرط‌های خرید و یا فروش استقراضی بر روی قیمت آینده یک دارایی این‌چنینی قرار دهند. فضای ارز دیجیتال از اواخر سال ۲۰۱۸ به نحوی تغییر کرده است اما هنوز هم همان سوال‌ها در رابطه با پیامدهای محتمل معامله قراردادهای آتی اتر در زمینه قیمت نقدی این دارایی وجود دارند.

از دید David Grider، یکی از تحلیلگران ارشد پژوهش در شرکت تحقیقات بازار Fundstrat Global Advisors، تسهیلات ارائه شده توسط قراردادهای آتی اتریوم ErisX نشان دهنده رویدادی ناگوار برای زیرساخت قیمت نقدی اتر است. بر اساس گفته‌های Grider، ErisX در راستای تاثیرگذاری قابل توجه بر روی قیمت‌های ETH به اندازه کافی به نقدینگی برای عقدنامه‌های قراردادهای آتی توجه نمی‌کند. او به کوین تلگراف گفت:

در بلند مدت، می‌توان گفت قراردادهای آتی تاثیرات منفی بر روی قیمت‌ها دارند زیرا سرمایه‌گذاران گاوی یا همان سرمایه‌گذاران کلان دیگر نیازی به خرید زیرساختی ندارند. همچنین می‌توان گفت این روند به خرس‌ها یا همان افرادی که منتظر پایین آمدن قیمت‌ها هستند این امکان را می‌دهد تا قیمت‌ها را پایین نگه دارند. ما شاهد چنین اتفاقی برای بیت کوین در دسامبر سال ۲۰۱۷ بودیم اما نباید فراموش کرد که در آن زمان حباب قیمت‌های کاذب در بیشترین میزان ممکن در حال تاثیرگذاری بر بازار بود. این دیدگاه مد نظر من در این رابطه نیست. دیدگاه من این است که قراردادهای آتی نقدینگی بیشتری به بازار اضافه می‌کنند و این امر دارایی‌ها را از ریسک دور کرده و تاثیرات مثبتی بر روی ارزیابی‌ها خواهد داشت. در مجموع، ورود اتریوم به بازار آمریکا اتفاق خوبی است و من بر این باورم که تقاضا برای اتریوم با گذشت زمان و به آرامی همانند بیت کوین افزایش خواهد یافت.

با صرف نظر کردن از توانایی سرمایه گذاران معامله قراردادهای آتی در راستای ورود به موقعیت‌های فروش استقراضی، که به گفته تحلیلگر بازار ارز دیجیتال به نام Mati Greenspan در سال ۲۰۱۸ یک مولفه مهم کشف قیمت است، قراردادهای آتی اتریوم ErisX نیز در راستای گسترش پتانسیل اتر و در معرض دید قرار دادن این پتانسیل برای تعداد بیشتری از سرمایه گذاران در تلاش هستند. مشارکت کنندگان مورد نظر این بازار که مایل به نگه داشتن دارایی واقعی نیستند می‌توانند با خرید و یا فروش استقراضی بر اساس قیمت آینده اتر در روند جریان بازار اتر قرار بگیرند.

اگر فرایند مشاهده شده در عملکرد سایر پلتفرم‌های مشتق مثل Bitfinex مورد استقبال قرار بگیرند، ممکن است ErisX شاهد به انجام رسیدن اکثریت قریب به اتفاق شرط‌های خرید استقراضی باشد. همانطور که در گذشته نیز کوین تلگراف این موضوع را گزارش کرده است، نمودار خریدهای استقراضی اتریوم در Bitfinex بسیار غیرقابل پیش بینی و سهمی‌وار است و از آغاز سال به صورت مداوم در حال افزایش هستند.

آیا اتر به اندازه کافی بالغ شده است؟

با توجه به حجم سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال مربوط به حوزه اتر، معمولا هر تغییر قابل توجهی در میزان ارزش اتریوم در یک بازه زمانی کوتاه بر روی بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال تاثیر می‌گذارد. بازار خرس یا رکودی سال ۲۰۱۸ به صورت تاثیرگذاری موجب از بین رفتن مدل اولیه مبنی بر ارائه کوین برای جمع آوری بودجه شد و تاثیر منفی شدیدی بر ارزش بسیاری از استارت آپ‌های ارز دیجیتال گذاشت.

اخیرا وقایع پنجشنبه سیاه یعنی هنگامی که قیمت اتر ۵۰ درصد سقوط کرد، منجر به یک جریان سودآوری فرصت طلبانه در MakerDAO شد. با توجه به وجود موج عظیمی از واریزی‌ها باز هم این پروژه خسارت وارده را در حدود ۶.۶۵ میلیون دلار در حیطه Dai استیبل کوین‌ها اعلام کرد.

گذشته از پیامد‌های احتمالی حوزه قیمت، مسئله بلوغ اتر به عنوان یک دارایی نیز مطرح می‌شود. سرمایه گذاری بازار بیت کوین در زمان آغاز قراردادهای آتی BTC در دسامبر سال ۲۰۱۷ در آمریکا به ۳۰۰ میلیارد دلار رسید. با این حال، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال هم مثل سایر ارزهای دیجیتال در بازار، بخش زیادی از ارزش خود را نسبت به اواخر سال ۲۰۱۷ از دست داده است و اکنون در حدود ۱۷۴ میلیارد دلار سرمایه در خود جای داده است و سقف بازار اتر تنها یک هشتم بیت کوین بوده و به اندازه ۲۲ میلیارد دلار می‌باشد. Chippas در مورد بلوغ اتر به عنوان کالای معامله قراردادهای آتی در آمریکا گفت:

اتریوم دارای کاربردها و موارد استفاده واقعی، به همراه مردم و جامعه هدف واقعی، شرکت‌ها و دولت‌هاست که همگی در حال شروع کردن فعالیت خود در راستای استفاده کردن از این شبکه هستند. ساختار بازار اتر شباهت‌های زیادی با بازارهای کالای موجود دارد و ما معتقدیم که ملزومات و معیارهای موجود در این بازارها در زمینه اتر نیز قابل اجرا هستند.

بر اساس گفته‌های Chippas، روند معامله قرارادادهای آتی اتریوم در ErisX بیشتر در راستای پیشرفت اتر برای دیده شدن آن توسط سرمایه گذاران کمک خواهد کرد. او افزود:

ما معتقدیم که قراردادهای آتی اتر مشارکت کنندگان گسترده‌تری را به این بازار خواهد آورد و همچنین، تنوع اهداف تجاری و افق زمانی را به همراه خواهد داشت. به عنوان یکی از این دست آوردها می‌توان به بازارهای مقاوم‌تر و ابزارهای توسعه یافته مدیریت خطر و سایر موارد اشاره کرد.

با وجود اینکه معامله قراردادهای آتی اتریوم در آمریکا هم‌اکنون امری واقعی و قابل لمس است اما ممکن است مشتقات محصولات سایر آلتکوین‌ها هنوز هم نیاز به زمان زیادی برای ظهور داشته باشند. هنگامی که در رابطه با احتمال تایید ۱۰ آلتکوین برتر معامله قراردادهای آتی توسط CFTC پرسیدیم، Grider پاسخ داد که:

قانون گذاران یا در اصطلاح رگولاتورها به آلتکوین‌ها و یا هیچ دارایی دیگری اجازه نمی‌دهند تا به این امر دست یابد زیرا معتقدند که این دارایی‌ها در راستای به دست گرفتن و تاثیرگذاری در بازار و معاملات آمریکا بسیار مستعد هستند. پاسخ واقعی به اندازه و گستردگی بازار، میزان نقدینگی و نقطه هدف یا تمرکز شناور بازار بستگی دارد. بیت کوین و اتریوم دو دارایی بزرگ حوزه ارز دیجیتال هستند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا