متوسط مقالات عمومی

بررسی توکنومیکس موفق ترین پروژه‌ های NFT


محبوبیت توکن‌های بی‌همتا (NFT) از سال ۲۰۲۱ افزایش زیادی یافته‌ است و تنها در سال گذشته حدود ۲۶.۸ میلیون کیف پول، توکن‌های بی‌همتا را مبادله کرده‌اند. درحالی که این میزان در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۴۵,۰۰۰ کیف پول بوده‌ است. برخی از موفق‌ترین پروژه‌ها، اکوسیستم خود را از طریق پاداش‌‌دهی به صورت توکن‌ و امتیازاتی متمرکز بر جامعه رشد می‌دهند. در این مقاله از میهن بلاکچین به بررسی توکنومیکس موفق ترین پروژه‌ های NFT می‌پردازیم.

موفق‌ترین پروژه‌ های NFT

 بررسی توکنومیکس برترین پروژه‌های NFT
منبع: consensys.net

چشم‌انداز و عملکرد NFTها در چند ماه گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده‌ است. ما شاهد دگرگونی آثار هنری دو بعدی و سه‌بعدی بوده‌ایم که به‌طور تصادفی تولید شده‌اند و به دلیل منحصربه‌فرد بودن، زیبایی‌شناسی یا سیگنال اجتماعی که به چیزی بسیار بزرگ‌تر و تاثیرگذار منتقل می‌کردند، ارزشمند شده‌اند. توکن‌های بی‌همتا به ستون‌هایی تبدیل شده‌اند که کل جوامع و اکوسیستم‌ها توسط آن‌ها ساخته می‌شوند.

ما اکنون در مرحله‌ای هستیم که سازندگان می‌توانند اقتصادهای کاملا عملکردی و خودپاینده را پیرامون پروژه‌های NFT ایجاد کنند. این حوزه‌ها دیگر محدود به خرید و فروش آثار هنری دیجیتال نیستند، بلکه اکنون می‌توانند به اکوسیستم‌های مبتنی بر متاورس گسترش پیدا کنند که بازی‌های مجازی و اقتصادهای تجاری را با پول واقعی ایجاد می‌کنند.

بسیاری از پروژه‌های NFT به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که دارای مشوق‌ شده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که دارندگان، دارایی‌های خود را حفظ می‌کنند و از فشار نزولی فروش و مشکل عدم نقدینگی که اکثر توکن‌های بی‌همتا در گذشته با آن مواجه بوده‌اند، کم کنند. این اشکال جدید ارز‌های دیجیتال که توسط برند و جامعه به هم متصل شده‌اند، به حفظ و استحکام اکوسیستم‌های NFT بومی کمک می‌کنند و همچنین درهای این صنعت را به روی هولدرهایی که NFT ندارند نیز باز می‌کنند.

در این مقاله به بررسی توکنومیکس چهار پروژه موفق NFT خواهیم پرداخت که در این بخش پیشرو بوده‌اند. این پروژه‌ها عبارتند از مجموعه NFT میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) و ApeCoin، مجموعه جغدها (Moonbirds) و قابلیت لانه‌سازی آن‌ها، مجموعه CyberKongz و موزهای آن‌ها و Cool Cats و شیر آن‌ها!

۱- مجموعه میمون‌های کسل

مجموع میمون‌های کسل
منبع: consensys.net

توکن ‌بی‌همتا Bored Ape Yacht Club، که توسط Yuga Labs ایجاد شده، به یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌ها در این فضا تبدیل شده‌ است. این مجموعه شامل Bored Apes اصلی، Bored Ape Kennel Club و گونه‌های Mutant از هر دو نمونه است. تخمین زده شده‌ که ارزش کل این مجموعه ۳ میلیارد دلار است؛ اما رمز موفقیت آنها چیست؟ فرهنگ‌سازی و روایتی پیرامون برند که میلیون‌ها نفر از جمله افراد مشهور از نیمار تا جاستین بیبر را به خود جذب کرده‌است. اخیرا Yuga Labs توانسته ۴ میلیارد دلار در ماه مارس جذب کند.

به همراه این مجموعه ApeCoin معرفی شد. Yuga Labs این ابتکار را با اهدای یک NFT به بنیاد Ape، یک نهاد حقوقی که برای مدیریت تصمیمات ApeCoin DAO وجود دارد و به عنوان مباشر ApeCoin عمل می‌کند، آغاز کرد. ApeCoin DAO توسط دارندگان توکن ApeCoin اداره می‌شود که در مورد تخصیص صندوق اکوسیستم، قوانین حاکمیتی، پروژه‌ها، مشارکت‌ها و سایر موارد تصمیم‌گیری می‌کنند.

کاربردهای توکن

به طور کلی، ApeCoin یک توکن ERC-۲۰ برای بازی، معامله و فرهنگ‌سازی است که به اهداف زیر کمک می‌کند:

  • حاکمیت: دارندگان ApeCoin می‌توانند در رای‌گیری ApeCoin DAO شرکت کنند. تصمیم‌گیری تا حد زیادی بر نحوه استفاده از صندوق اکوسیستم که همچنین از ApeCoin تشکیل شده‌ است، متمرکز خواهد شد. نکته مهم این است که ApeCoin هیچ گونه حق نظارتی برای Yuga Labs ایجاد نمی‌کند.
  • دسترسی: روزهایی که برای پیوستن به Yatch club به یک میمون کسل نیاز داشتید، گذشته‌است. ApeCoin دسترسی به اکوسیستم Bored Ape را که بازی‌ها، کالاها، رویدادها و خدمات انحصاری را ارائه می‌دهد، فراهم می‌کند.
  • انگیزه: تیم توسعه‌دهندگان شخص ثالث را تشویق می‌کند تا از طریق گنجاندن توکن APE در بازی‌ها، خدمات و پروژه‌های خود در اکوسیستم مشارکت کنند.
  • یکسان‌سازی هزینه‌ها: هدف ApeCoin این است که ارزی کلیدی در اکوسیستم APE باشد و به کاربران یک ارز مشترک ارائه دهد که نیازی به پشتیبانی توسط واسطه‌های متمرکز ندارد.

با دید گسترده‌تر، این پروژه به دنبال تبدیل‌شدن به مکانی برای بازی و فرهنگ‌سازی در Web۳ است. نقش ApeCoin در این چشم‌انداز بسیار اساسی است که با فراهم کردن دسترسی به این جامعه پر‌رونق، به عنوان چیزی فراتر از یک ارز و توکن حاکمیتی عمل می‌کند.

توزیع توکن

توزیع توکن ApeCoin
منبع: consensys.net

۱ میلیارد توکن ApeCoin وجود دارد که تعداد آن ثابت است و قابلیت ضرب توکن جدید نیز در آن وجود ندارد. به همین دلیل قرارداد هوشمند استفاده شده در ساختار این توکن، امکان سوزاندن توکن را نیز نمی‌دهد. بخشی از توکن‌هایی که به مشارکت‌کنندگان این پروژه داده می‌شود در ابتدا قفل می‌شوند و به تدریج در یک دوره ۴۸ ماهه از ۱۷ مارس ۲۰۲۲ آزاد می‌شوند.

۶۲ درصد این توکن‌ها به صندوق اکوسیستم تعلق دارد؛ ۱۵ درصد عرضه توکن به دارندگان توکن بی‌همتای BAYC/MAYC و ۱۵ درصد به تیم Yuga Labs تعلق می‌یابد. ۱ درصد به بنیاد Jane Goodall Legacy (بنیاد حمایت از میمون‌ها) و ۱۴٪ آن برای راه‌اندازی مشارکت‌کنندگان و ۸٪ برای بنیان‌گذاران BAYC خواهد بود.

2- مجموعه جغدها (Moonbirds)

2- مجموعه جغدها (Moonbirds)
منبع: coindesk.com

Moonbirds در ۲۵ فروردین سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی شد، که مجموعه ای از ۱۰,۰۰۰ تصویر نمایه (PFP) از توکن‌ بی‌همتاست که توسط شرکت PROOF توسعه یافته‌است. جدای زیبایی این توکن، نکته جالب Moonbirds این است که به عنوان NFT‌های کاربردی عمل می‌کنند و فقط یک اثر هنری دیجیتال نیستند.

به عنوان مثال، Moonbirds به کاربران امکان عضویت انحصاری در یک باشگاه اجتماعی و ایردراپ‌ کالاهای واقعی محدود مانند هودی‌های گلدوزی‌شده Moonbirds را می‌دهد. بعلاوه امکان دریافت جوایز، دسترسی به انجمن متاورس PROOF و همچنین شرکت در ایردراپ‌ توکن‌های آینده را فراهم می‌کند. بنابراین داشتن این توکن‌ها هم ارزش ذاتی داشته و هم امکانات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در حالی که عملکرد دقیق این NFT کاملا مشخص نشده‌ است، اما هولد کردن آن پاداش‌های بیشتری را به کاربران می‌دهد که در طول زمان می‌تواند افزایش یابد. علاوه بر این بر خلاف سایر NFTها، مجموعه مون‌بردز کمی متفاوت است و مالکان حق مالکیت معنوی Moonbirds را نیز در اختیار دارند. بنابراین با داشتن این توکن بی‌همتا یک جریان درآمدی اضافی بوجود می‌آید. البته هنوز جزییات این توکن به طور کامل مشخص نشده‌ است.

پیشرفت پروژه

پروژه Moonbird
منبع: consensys.net

Moonbirds با جذب بیش از ۷۰,۰۰۰ اتریوم (۲۱۷,۰۰۰,۰۰۰ دلار) در طی دو روز اول راه‌اندازی، به یکی از محبوب‌ترین NFT‌های ایجاد شده در تمام دوران تبدیل شد. در حال حاضر کمترین قیمت برای خریداری این مجموعه بیش از ۳۳ اتریوم (۱۰۲,۳۰۰ دلار) است و به سرعت به ۱۰۰,۰۰۰ اتریوم در حجم کل نزدیک می‌شود.

۳- مجموعه CyberKongz

مجموعه توکن CyberKongz
منبع: consensys.net

CyberKongz در آوریل ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند ۱۳۹۹) به عنوان NFTهای دوبعدی تصادفی راه‌اندازی شد. ابتدا تعداد ۱۰۰۰ واحد CyberKongz منحصر‌به‌فرد از این توکن ایجاد شد.

مدت کوتاهی پس از آن، توکن‌های اولیه برای افزایش قابلیت‌هایشان ارتقا یافتند. از فروردین ۱۴۰۰، توکن‌های اولیه برای پشتیبانی از یک برنامه انتشار منتقل شدند. این برنامه بسیار جالب است. برنامه انتشار توکن داخلی، مسیری را برای توسعه بیشتر اکوسیستم CyberKongz و توزیع توکن بومی آن یعنی BANANA، به روشی بسیار سیستماتیک امکان‌پذیر می‌کند.

همچنین زمینه را برای اجرای یک برنامه بلندمدت و هدفمند فراهم می‌کند تا بدون کاهش ارزش و عملکرد توکن‌ها، NFTهای بیشتری ایجاد کنید. در نهایت، به ایجاد یک اقتصاد جامعه‌محور و همچنین تغییر اکوسیستم به یک طراحی مشابه بازی کمک می‌کند که در آن دارندگان NFT، می‌توانند از توکن‌های بومی برای شرکت در تحقیقات و کسب جوایز استفاده کنند. در نهایت، دامنه CyberKongz از یک مجموعه دو بعدی به یک ابزار شکوفا و خودپایدار برای ساخت اکوسیستم تبدیل می‌شد.

صدور توکن

 CyberKongz صدور توکن
منبع: consensys.net

صدور توکن‌ها تا ۱۰ سال طول می‌کشد و روزانه ۱۰ توکن تولید می‌شود. بنابراین از نظر فنی هر یک از مکانیسم‌های انتشار به عنوان یک جریان درآمدی برای کاربر عمل می‌کنند. در مجموع ۳,۶۵۰,۰۰۰ NFT در یک بازه زمانی ۱۰ ساله منتشر خواهد شد.

BANANA توکن بومی اکوسیستم CyberKongz است و در درجه اول به عنوان یک ابزار کاربردی و توکن حاکمیتی عمل می‌کند. این برنامه دارای کاربردهای متنوعی مانند سفارشی کردن و ارتقا توکن بی‌همتا CyberKongz و شرکت در استیکینگ برای کسب پاداش در بازی است و می‌توان از آن برای ضرب توکن‌های بیشتر استفاده کرد. همچنین دارندگان توکن BANANA می‌توانند در مورد پیشنهادات مختلف مانند پارامترهای هزینه و توزیع کمک هزینه اکوسیستم رای دهند.

توکن BANANA عملکرد بسیار جدیدی نیز دارد. دارندگان این توکن می‌توانند روی برنامه توزیع باقی NFT‌ها در اکوسیستم تاثیر بگذارند. با صرف ۶۰۰ توکن BANANA، کاربران می‌توانند کلاس جدیدی از این توکن بی‌همتا به نام Baby Kongz را با پرورش دو Genesis Kongz تولید کنند. تعداد محدود ۴۰۰۰ عدد از توکن Baby Kongz وجود دارد که با استفاده از توکن‌های BANANA می‌توان آن‌ها را سفارشی کرد. به عنوان مثال نام آن‌ها را تغییر داد.

Baby CyberKongz نسخه‌ بامزه‌ای از Genesis Kongz است، اما با بیش از ۴۰ ویژگی شگفت‌انگیز جدید ترکیب شده‌است. Baby Kongz‌ها نه توانایی تولید موز و نه توانایی تولید مثل دارند، اما با پرداخت توکن BANANA می‌توان نام و اطلاعات آنها را تغییر داد.

ویژگی کمیابی Baby Kongz بر اساس نادر بودن پیدایش مدل‌سازی شده‌‌‌‌است، اما توزیع آن تصادفی است و تنها زمانی می‌توان به طور کامل محاسبه کرد که تمام ۴۰۰۰ واحد Baby CyberKongz ضرب شده‌ باشند. بعلاوه ۱۵۰۰۰ واحد CyberKongz برای استقرار در سراسر متاورس روی پلتفرم‌هایی مانند Sandbox ایجاد شده‌اند.

۴- مجموعه گربه‌های باحال (Cool Cats)

 مجموعه گربه‌های باحال(Cool Cats)
منبع: nftnewspro.com

مجموعه گربه‌های باحال(Cool Cats) در ابتدا در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) به عنوان مجموعه‌ای از ۹۹۹۹ NFT به طور تصادفی تولید شد. این مجموعه شامل بیش از ۳۰۰,۰۰۰ دارایی با ۸ سطح مختلف و کمیاب و متفاوت است.جدای از طراحی تمیز و زیبایی‌شناسی عجیب و غریب، بخشی از جذابیت هولد کردن توکن گربه باحال این است که مجموعه‌ای از مزایا از جمله دریافت جوایز، ایردراپ، دسترسی به رویدادهای بازی‌سازی‌شده و همچنین فرصتی برای ایجاد NFTهای جدید را ارائه می‌کند. بنابراین آن‌چه که صرفا به عنوان یک NFT شروع شد به یک تجربه کاملا مرتبط با مزایای دنیای واقعی تبدیل می‌شود.

انتشارات

همه نسل‌های Cool Cats NFT روزانه پاداش‌هایی بصورت MILK، توکن اصلی این اکوسیستم، ایجاد می‌کنند. این توکن‌ها را می‌توان برای اهداف مختلفی مانند شرکت در ماموریت‌های مبتنی بر پاداش و خرید جعبه‌های لوت که حاوی آیتم‌هایی برای ارتقا NFT هستند، استفاده کرد.

Cooltopia اکوسیستمی است که در آن گربه‌های باحال و NFTهای مرتبط می‌توانند با هم تعامل داشته‌باشند. هر گربه باحال روزانه ۱۰۰۰ MILK تولید می‌کند. برخی از این توکن‌ها بیشتر از بقیه MILK تولید می‌کنند که بستگی به ردیف NFT دارد. بالاترین بازده روزانه ۱۴۵۰ MILK است. ارزش فعلی MILK برابر با ۰.۰۷ دلار است. این بدان معناست که صاحب Cool Cats می‌تواند بین ۷۰ تا ۱۰۱.۵ دلار در روز و در مجموع بین ۲۵۵۵۰ تا ۳۷۰۴۷.۵ دلار در سال به سادگی و با هولد کردن NFT و بدون شرکت در فعالیت‌های دیگر، درآمد کسب کند.

چیزی که به‌عنوان یک NFT ساده که به‌طور تصادفی تولید می‌شود، در نظر گرفته می‌شد، به یک تجربه کاربری بازی‌سازی‌شده، یک توکن پر بازده و دستیابی به مزایای دیگری مانند دسترسی انحصاری به رویدادها و سایر ایردراپ‌ها، همراه با روایت منحصربه‌فرد خود تبدیل شده‌است. Cool Pets به عنوان نوعی NFT مشتق شده از پیدایش Cool Cats راه‌اندازی شده است.

تمامی دارندگان توکن بی‌همتا Cool Cat می‌توانند، یک توکن بی‌همتا Cool Pets بدست آورند. در مجموع، ۱۹,۹۹۹ Cool Pets وجود دارد. بخشی از عملکرد اصلی توکن‌های یکتای Cool Pets این است که راه دیگری برای کسب پاداش توکن MILK را ارائه می‌دهد. مالکان می‌توانند در ماموریت‌ها شرکت کنند تا MILK و جوایز مختلف به دست آورند یا به سادگی می‌توانند NFT خود را به محض اینکه سطح آن به طور کامل بالا رفت، به اشتراک بگذارند تا پاداش‌های غیرفعال MILK به دست آورند.

یکی دیگر از قابلیت‌های Cool این است که کاربران می‌توانند Cool Pets خود را استیک کنند تا پاداش‌های بیشتری کسب کنند. همچنین یک بازار وام‌دهی در حال توسعه است، که در آن کاربر می‌تواند NFT خود را به سایر کاربران قرض دهد تا با انجام بعضی از مراحل پاداش دریافت کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی توکنومیکس موفق ترین پروژه‌ های NFT پرداختیم و علل موفقیت آن‌ها را بیان کردیم. همچنین دریافتیم که عواملی چون ارائه امکانات و قابلیت‌های فراوان، از جمله ایجاد درآمدهای غیرفعال و امکان مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها، در کنار ارزش‌های ذاتی زیبایی‌شناسی و مالی، به موفقیت این پروژه‌ها کمک کرده‌است. به‌نظر شما موفق‌ترن پروژه NFT کدام است؟ دلیل موفقیت آن چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
consensys.net

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا