مبتدی مقالات عمومی

موضع سیاست‌مداران آمریکایی در مورد ارزهای دیجیتال؛ نظر ترامپ و بایدن چیست؟

هرچه به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده نزدیک‌تر می‌شویم، مناظره‌ها و نشست‌های کاندیدها بیشتر زیر ذره‌بین جامعه ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند. یکی از عوامل تاثیرگذار در رشد یا تزلزل بازار کریپتو، نظر سیاستمداران درباره رمزارزها است. ارزهای دیجیتال یک بازار مالی به وسعت جهانی را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل، مردم سراسر دنیا دوست دارند نظر کاندیدهای ریاست جمهوری آمریکا را در مورد رمزارزها بدانند. با میهن بلاکچین همراه باشید تا ببینیم طرفداران و مخالفان سرسخت ارزهای دیجیتال کدام نامزدها هستند. آیا حامیان کریپتو می‌توانند بر مسند قدرت بنشینند؟

خلاصه مطلب:
🔸 تاثیر سیاست بر روی فضای کریپتو و رمزارز‌ها امری بدیهی است و از همین رو‌، دیدگاه کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا در مورد رمزارز‌ها امر مهمی محسوب می‌شود.
🔸 در هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه‌، هواداران و منتقدان سرسخت ارز‌های دیجیتال وجود دارند.
🔸 به غیر از ترامپ که دیدگاه مشخصی در مورد رمزارزها ندارد‌، جمهوری‌خواهانی مثل ران دیسانتیس‌، ویوک راماسوامی و غیره از جمله حامیان کریپتو هستند.
🔸 در جناح دموکرات‌ها نیز رابرت اف کندی جونیور یکی از مخالفان سرسخت ارز دیجیتال بانک مرکزی و هوادار ارز‌های دیجیتال محسوب می‌شود.

آینده کریپتو در سایه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  

نظر نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: Livemint.Com

اگرچه در مبارزات زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کریپتو به‌عنوان یکی از موضوعات اصلی مورد توجه قرار گرفت، اما نخستین مناظره جمهوری‌خواهان در ۲۳ آگوست ۲۰۲۳ (۱ شهریور ۱۴۰۲) حاکی از آن بود که نامزدهای اصلی نگاه مثبتی به این موضوع ندارند.

اولین مناظره نامزدهای حزب جمهوری‌خواه بدون حضور دونالد ترامپ در میلواکی برگزار شد. علی‌رغم این‌که در شرایط فعلی موضوع ارزهای دیجیتال در کنگره و میان ناظرین امور مالی داخل و خارج از کشور با اولویت دنبال می‌شود، اما در این مناظره، نامزدها از صحبت در مورد رمزارزها یا قوانین مربوط به دارایی‌های دیجیتال اجتناب کردند.

سکوت آن‌ها در این صحنه به معنای این نیست که موضعی در مورد ارزهای دیجیتال ندارند؛ چراکه برخی از آن‌ها در روزهای نخست وعده حمایت از کریپتو را به‌صراحت اعلام کردند. به هر حال، در هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه دیدگاه‌های کاملا متفاوتی از انتقاد و مخالفت تا استقبال و حمایت از این عرصه دیده می‌شود.  

مناظره بعدی جمهوری‌خواهان در ۲۷ سپتامبر (۵ مهر ۱۴۰۲) در شبکه فاکس بیزنس (Fox Business‌) برگزار می‌شود. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا در این نشست، موضوع دارایی‌های دیجیتال مورد بحث قرار خواهد گرفت یا خیر. در ادامه به دیدگاه نامزدهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه نسبت به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

اعداد درج شده در تیتر‌ها نشان‌دهنده درصد آرای هر یک از کاندیدها در نظرسنجی مقدماتی بوده که توسط وبسایت Fivethirtyeight.com انجام شده است.  

۱. دونالد ترامپ (Donald Trump‌) – ٪۵۲

نظر دونالد ترامپ در مورد کریپتو
منبع: Time.Com

رییس جمهور پیشین آمریکا با وجود این‌که با پرونده اتهامات مدنی و کیفری‌ روبرو است، طرفداران خود را از دست نداده و فعلا در میان نامزدهای جمهوری‌خواه پیشتاز است. ترامپ رویکرد مبهمی در مورد رمزارزها دارد. او اخیرا در مورد ارزهای دیجیتال صحبتی نکرده است؛ اما در گذشته به‌عنوان منتقد و مخالف سرسخت کریپتو شناخته می‌شد. با این حال‌، مواضع ترامپ مانع تصمیم او برای راه‌اندازی یک مجموعه توکن بی‌همتا ( NFT) نشد و سرمایه‌ای ۵ میلیون دلاری را صرف مجوز صدور آن کرد. بر اساس اسنادی که توسط ناظر سازمان مسئولیت و اخلاق شهروندان واشنگتن (CREW‌) بررسی شده است، ترامپ از اوایل آگوست (مرداد) ۲.۸ میلیون دلار ارزهای دیجیتال را در یک کیف پول‌ نگهداری می‌کند. سوابق حاکمیت او نیز نشان می‌دهد که دوره چهار ساله سکونت در کاخ سفید را بدون پیشبرد سیاست ارزهای دیجیتال گذرانده است. تنها دستاورد دولت ترامپ تلاش برایان بروکس (Brian Brooks)، سرپرست سابق دفتر کنترل ارز، برای ورود ارزهای دیجیتال به سیستم بانکی و صدور مجوز معاملات آتی بیت کوین و اتر توسط نهادهای قانون‌گذار بوده است.

۲. ران دیسانتیس (Ron DeSantis) – ٪۱۵

نظر ران دسانتیس در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: Criptonoticias.Com

فرماندار فلوریدا که خودش را رقیب اصلی ترامپ می‌داند، حامی سرسخت ارزهای دیجیتال است. او با تصویب لایحه‌ای در ایالت خود، هرگونه استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را ممنوع و در مقابل، از طرح سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال دفاع کرد. دیسانتیس اقدامات دولت فعلی، از قبیل نگرش کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری نسبت به دلار دیجیتال را جنگ علیه ارزهای دیجیتال نامیده و انتقاداتی را در همین راستا علیه دولت بایدن مطرح کرده است.         

۳. ویوک راماسوامی (Vivek Ramaswamy) – ٪۱۰

نظر ویوک راماسوامی در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: Coinmarketcap.Com

راماسوامی کارآفرین حوزه بیوتکنولوژی و یکی از طرفداران جدی کریپتو در میان جمهوری‌خواهان است که در مناظره هفته گذشته، پرشور ظاهر شد. او خودش را نامزد طرفدار بیت کوین معرفی کرده است و بر‌خلاف مواضع سیاسی دیسانتیس در مورد دارایی‌های دیجیتال، از بیت کوین به‌عنوان یک «جایگزین‌ غیرمتمرکز» برای دلار ایالات متحده دفاع می‌کند. راماسوامی توانست در مناظره اول به شدت مورد توجه قرار بگیرد. با این حال‌، احتمالا اتفاقی که چهار سال پیش برای سناتور کوری بوکر (Sen. Cory Booker) در اولین مناظره دموکرات‌ها افتاد و مانع از به قدرت رسیدنش شد، برای این نامزد جمهوری‌خواه نیز تکرار می‌شود. 

۴. مایک پنس (Mike Pence) – ٪۴

نظر مایک پنس در مورد رمزارزها
منبع: Bloomberg.Com

مایک پنس معاون رییس جمهور ترامپ بود و در آن زمان شخصا به مسائل مربوط به رمزارزها نمی‌پرداخت، اما اقتصاددان ارشد او، مارک کالابریا (Mark Calabria)، سال‌ها به‌طور مستمر اخبار و مقالات بیت کوین را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کرد. اگرچه مایک پنس ارتباط آشکاری با دارایی‌های دیجیتال ندارد، اما برادرزاده‌اش جان پنس (John Pence) به‌واسطه ارتباطات نزدیک با قانون‌گذاران آمریکا، لابی‌گری‌هایی با برخی شرکت‌ها و موسسات کریپتویی از جمله صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) داشته است.

۵. نیکی هیلی (Nikki Haley) – ٪۴

نظر نیکی هیلی در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: Bloomberg.Com

فرماندار سابق کارولینای جنوبی نیز هرگز صحبت علنی در رابطه با ارزهای دیجیتال نداشته است. عدم اظهار نظر هیلی در مورد رمزارز‌ها (البته نه در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، بلکه به‌عنوان یک مقام رسمی که در انظار عمومی بوده است) رفتاری شبیه به رویکرد کریس کریستی (Chris Christie) فرماندار نیوجرسی بود. این امر نشان می‌دهد که او قصد دارد از حوزه کریپتو دور بماند.

۶. تیم اسکات (Tim Scott) – ٪۴

نظر تیم اسکات درباره رمزارزها
منبع: Bloomberg.Com

اسکات سناتور ایالت کارولینای جنوبی است و به‌عنوان عضو کمیته بانکداری سنا و کمیته نوآوری مالی، نظارت بر بخش مقررات ارزهای دیجیتال سنای ایالات متحده را بر عهده دارد. علی‌رغم اعلام او مبنی بر این‌که تدوین چارچوب نظارت بر دارایی‌های دیجیتال از مهم‌ترین اهدافی است که در کنگره دنبال می‌کند، هیچ اقدامی در این مورد انجام نداده است. همین امر نشان می‌دهد که اسکات هیچ اولویت یا رویکرد سیاسی خاصی برای این موضوع ندارد. با این حال، او سال گذشته با دفاع از یک لایحه ناموفق برای اجازه خرید اوراق بهادار ثبت‌نشده از جمله دارایی‌های دیجیتال، به حوزه قوانین مرتبط با رمزارزها وارد شد. اخیرا نیز از گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار‌، به دلیل ناتوانی در جلوگیری از فروپاشی صرافی FTX انتقاد کرد و گفته است: «نهادهای قانون‌گذار و به‌طور خاص SEC، مدعی هستند که مسئولیت پیروی از قوانین بر عهده شرکت‌های رمزنگاری است؛ اما این مسئولیت نهادهاست که مقررات موجود را اجرا کنند و نظارت مناسب و موثری بر شرکت‌ها داشته باشند.»

۷. کریس کریستی (Chris Christie) – ٪۳

نظر کریس کریستی در مورد کریپتوکارنسی
منبع: Bloomberg.Com

فرماندار اسبق نیوجرسی نیز تا الان از موضوع ارزهای دیجیتال فاصله گرفته و هیچ اظهار نظری در این رابطه نداشته است.

۸. ایسا هاچینسن (Asa Hutchinson) – کمتر از ۱٪

نظر نامزدهای جمهوری خواه (ایسا هاچینسن ) در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: CNBC.Com

فرماندار سابق آرکانزاس در یک سخنرانی ایالتی در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) اعلام کرد که علاوه بر سایر اقدامات خود، در حال ساخت یک شورای نوآوری است که ایجاد و استفاده از «تکنولوژی بلاکچین» را در ایالت تحت اختیار او تقویت می‌کند. استفاده از فناوری‌های دفتر کل (Ledger) در زمینه مواد غذایی نمونه‌ای از این اقدام بوده است. به هر حال‌، هاچینسن هنوز در مورد این دسته از دارایی‌ها اعلام نظری نکرده است.

۹. داگ بورگم (Doug Burgum) – کمتر از ۱٪

نظر داگ بورگم نامزد جمهوری خواه در مورد رمزارزها
منبع: Nymag.Com

سال گذشته، فرماندار داکوتای شمالی از میزبانی برای ساخت یکی از بزرگ‌ترین مراکز داده جهان خبر داد و گفت ایالتش به مرکزی برای استخراج ارزهای دیجیتال تبدیل می‌شود. همین اقدام موجب شد تا به‌عنوان حامی صنعت کریپتو شناخته شود. همچنین بورگم سقوط فاجعه‌بار صرافی FTX را یک کلاهبردای نامیده است، نه ایرادی که بر ارزهای دیجیتال وارد باشد.

۱۰. فرانسیس سوارز (Francis Suarez) – کمتر از ۱٪

نظر فرانسیس سوارز درمورد ارزهای دیجیتال
منبع: Bloomberg.Com

شهردار میامی جدی‌ترین طرفدار دارایی‌های دیجیتال در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴ است؛ زیرا به صورت داوطلبانه و همسو با نگرش‌هایش، حقوق دولتی خود را با بیت کوین دریافت می‌کند. او همچنین از دریافت کمک‌های بیت کوینی به کمپین انتخاباتی‌اش ابراز خوشحالی کرده است. سوارز که ارز دیجیتال میامی کوین (MIA) را در شهر خود امتحان کرده است، در اظهاراتش در مورد کریپتو اعلام کرد که دلار دیجیتال آمریکا را ممنوع و قوانین و طبقه‌بندی‌های مشخصی را برای دارایی‌های دیجیتال تعیین می‌کند.        

در کنار نامزدهای جمهوری‌خواه، دموکرات‌ها نیز چهره‌های سرشناسی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ معرفی کرده‌اند که رییس جمهور بایدن با اکثریت آرا، پیشتاز این عرصه است.

۱۱. جو بایدن (Joe Biden) – ٪۶۵

نظر جو بایدن در مورد ارزهای دیجیتال
منبع: Cryptoticker.Io

بایدن هنوز هیچ تهدید انتخاباتی جدی از جانب حزب دموکرات‌ها ندارد، اما عملکرد دولتش در سه سال گذشته او را با انتقادهایی در حوزه ارزهای دیجیتال مواجه کرده است. برخی از نهادهای نظارتی دولت بایدن‌، به‌ویژه SEC و کمیسیون معاملات آتی کالا، با اجرای پیگردهای قانونی نقش مهمی در سرکوب صنعت کریپتو داشتند. این نهادها مشاغل مرتبط با دارایی‌های دیجیتال را به نقض یک سری قوانین مالی متهم کرده‌اند که به عقیده متخصصان مربوطه، رعایت آن‌ها غیرممکن است. اگرچه دولت او هنوز قوانین جامعی را در خصوص ارزهای دیجیتال صادر نکرده است، اما مقررات پیشنهادی کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد پلتفرم‌های حضانتی کریپتویی و پیشنهاد وزارت خزانه‌داری برای تعیین مالیات بر سود توکن، اثرات محدود‌کننده‌ای بر این بخش خواهد داشت.

بایدن در سال جاری ضمن ابراز خرسندی از رفع «خلا قانونی مالیات بر سود»، به دنبال اعمال مالیات ۳۰٪ بر استخراج ارزهای دیجیتال بود. همچنین دولت بایدن در حال بررسی صدور نوعی دلار دیجیتال است تا به‌واسطه آن با صادرکنندگان استیبل‌کوین‌ها مقابله کند. از طرف دیگر‌، مقامات رسمی ادعا می‌کنند که هنوز هیچ تصمیمی در این‌باره اتخاذ نشده است. اگرچه رییس جمهور بایدن در سال ۲۰۲۲، یعنی پیش از انفجار بازار و شروع دومینوی سقوط غول‌های کریپتویی یک فرمان اجرایی را در مورد دارایی‌های دیجیتال صادر کرد، اما به‌طور کلی دخالت مستقیم چندانی در حوزه ارزهای دیجیتال نداشته است. در این فرمان به دولت دستور داده شد که نظارت بر ارزهای دیجیتال را با اولویت حمایت از مصرف‌کننده و با امکان نوآوری ایالات متحده دنبال کنند.  

۱۴. رابرت اف کندی جونیور (Robert F. Kennedy Jr) – ٪۱۳

نظر جان اف کندی نامزد دموکرات در مورد رمزارزها
منبع: News.Bitcoin.Com

اگرچه اعتبار و نام باسابقه کندی مانع نادیده گرفتن انتقادات وارد بر او به خاطر مواضع افراطی در مورد واکسن‌ها و توطئه‌های دولتی نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد کندی در مورد رمزارزها خوشبین است. او به‌عنوان سخنران اصلی کنفرانس بیت کوین ۲۰۲۳ در میامی گفت: «بیت کوین دو مورد از بهترین آرمان‌های من را تحقق می‌بخشد؛ شفافیت و اعتماد. غیرمتمرکز بودن نه تنها برای بیت کوین، بلکه برای دموکراسی هم لازم است.» او شخصا روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است و وعده داده که در صورت انتخاب، مالیات بر عایدی سرمایه را از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها برمی‌دارد. همچنین کندی همسو با دیسانتیس‌، نامزد جمهوری‌خواه، به‌شدت با ارز دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده مخالف است؛ چراکه معتقد است احتمال سوء‌استفاده توسط یک دولت متخاصم وجود دارد.

پرسش و پاسخ (FAQ‌)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
چرا نظر سیاستمداران درباره رمزارز‌ها اهمیت دارد؟

با توجه به رویداد‌های گذشته، نظر سیاستمداران در مورد ارز‌های دیجیتال یکی از عواملی است که از دیرباز موجب رشد یا تزلزل بازار کریپتو شده است.

دیدگاه کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا نسبت به کریپتو چیست؟

هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات هواداران و منتقدان مختلفی در رابطه با فضای کریپتو دارند و هیچ کدام از این دو جناح به صورت ۱۰۰ درصد مخالف یا موافق ارز‌های دیجیتال نیستند.

سخن پایانی

نقش پررنگ ایالات متحده در بازار ارزهای دیجیتال بر کسی پوشیده نیست و از این رو، جامعه ارزهای دیجیتال به مواضع کریپتویی کاندیدهای ریاست‌ جمهوری ۲۰۲۴ چشم دوخته است. در هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه هم طرفدار جدی و هم منتقد سرسخت کریپتو وجود دارد. اما نظرسنجی‌های اولیه حاکی از آن است که نامزدهای حامی دارایی‌های دیجیتال و بیت کوین مانند ران دسانتیس، فرانسیس سوارز و رابرت اف کندی فاصله قابل‌توجهی با رقبای اصلی دارند. در هر صورت‌، باید منتظر بمانیم و ببینیم در مدت باقی‌مانده مواضع نامزدها دستخوش چه تغییراتی خواهد شد. دیدگاه شما نسبت به نظر سیاستمداران درباره رمزارزها چیست؟ آیا رییس جمهور بعدی سیاست‌های ترامپ و بایدن را دنبال خواهد کرد؟

منبع
www.coindesk.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا