اخبار خارجی

هاسکینسون: رشد دیفای در کاردانو منتظر هاردفورک «واسیل» است

چالز هاسکینسون وعده داد که پس از هاردفورک واسیل در خرداد آینده، اوضاع دیفای در بلاکچین کاردانو بهبود پیدا می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، چارلز هاسکینسون بنیانگذار کاردانو، اخیرا در توییتی درباره رشد اکوسیستم کاردانو صحبت کرد و توضیح داد که بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) برای بهره‌مندی از ویژگی پایپلاینینگ (Pipelining) منتظر هاردفورک واسیل (Vasil) هستند.

او در پاسخ به توییت یکی از کاربران درباره رشد چند برابری ارزش کل قفل‌شده (TVL) در پلتفرم‌های دیفای روی کاردانو، گفت:

چیزی که بسیاری از کاربران متوجه آن نیستند این است که بسیاری برنامه‌های غیرمتمرکز برای ارائه محصول خود در انتظار هاردفورک واسیل (Vasil) در ماه ژوئن (خرداد) هستند تا بتوانند از ویژگی پایپ‌لاینینگ استفاده کنند. رشد TVL تازه شروع شده است!

واسیل Vasil کاردانو Cardano

به‌روزرسانی مورد بحث به افتخار واسیل دابوف (Vasil Dabov)، ریاضیدان فقید بلغاری که یکی از اعضای برجسته جامعه کاردانو بود، نام‌گذاری شده است. انتظار می‌رود رویداد ترکیب‌کننده هاردفورک (Hard Fork Combinator یا به اختصار HFC) در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) برگزار شود.

ویژگی پایپلاینینگ (Pipelining) یا «لوله‌کشی» باعث می‌شود که بتوان انتشار و تأیید بلاک‌ها را بصورت همزمان انجام داد. این ویژگی زمان مرده بین بلاک‌ها را کاهش می‌دهد و سرعت انتشار بلاک‌ها را بهبود می‌بخشد. هدف پایپلاینینگ این است که با کاهش زمان انتشار، هر بلاک در عرض ۵ ثانیه به حداقل ۹۵٪ نودها منتشر شوند. این به‌روزرسانی زمینه را برای اقدامات دیگر، مانند افزایش اندازه بلاک و افزایش ظرفیت پارامترهای پلوتوس آماده می‌کند.

به‌روزرسانی واسیل، ناجی دیفای در کاردانو؟

بر اساس رتبه‌بندی دیفای‌لاما (DeFiLlama) برای پلتفرم‎‌های دیفای، کاردانو، با وجود اینکه ارزش کل قفل شده (TVL) آن در ماه گذشته تقریبا دو برابر شده است، در حال حاضر در جایگاه ۲۸-ام قرار دارد. کاردانو با دیگر «قاتل‌های اتریوم» مانند ترا، بی‌ان‌بی‌ اسمارت چین، آوالنچ و سولانا فاصله بسیار زیادی دارد.

در حال حاضر، تنها تعداد انگشت‌شماری برنامه قابل استفاده در بلاکچین کاردانو وجود دارد. میوزلی‌سواپ (MuesliSwap) اولین صرافی غیرمتمرکز بود که در اواخر دسامبر (آذر) در شبکه اصلی راه اندازی شد. ساندی‌سواپ (SundaeSwap)، مهم‌ترین پروژه کاردانو تا به امروز، شروع خوبی نداشته است و کاربران به دلیل ازدحام شدید شبکه، با مشکلات فنی مواجه شده‌اند. در حال حاضر، این صرافی غیرمتمرکز تنها ۱۱۴.۳۵ میلیون دلار ارزش کل قفل‌شده دارد. مین‌سواپ (Minswap) که تنها چند روز از ارائه آن می‌گذرد دارای ۶۳.۷۲ میلیون دلار TVL است.

با این حال، تعداد زیادی پلتفرم جدید آماده استقرار در شبکه اصلی هستند. باید منتظر ماند و دید که آیا به‌روزرسانی مورد بحث می‌تواند آنطور که هاسکینسون می‌گوید وضعیت نامطلوب دیفای در بلاکچین کاردانو را متحول کند؟

منبع
u.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا