متوسط مقالات عمومی

رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر بر اساس بازدهی و زیان پروژه‌ها

تا به امروز‌، سرمایه گذاران خطرپذیر (Venture Capitalist‌) در پروژه‌های بسیار زیادی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در این مقاله قصد داریم تا بر اساس میزان بازده‌، حداکثر سود و بیشترین میزان زیان‌، به رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید تا با نام این سازمان‌ها‌، پروژه‌های مطرح مورد توجه آنها و میزان سود و زیانشان آشنا شوید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر

رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر

اکثر سرمایه‌گذاران دوست دارند تا اطلاعات مالی پروژه‌ها را به عنوان معیاری برای قضاوت کیفی آنها دنبال کنند. در این مقاله آمار دقیقی را از اطلاعات مالی ۵۸۹ توکن جدید، که از ماه جولای سال ۲۰۲۰ (اواسط تیر تا اواسط مرداد ماه سال ۱۳۹۹) منتشر شده‌اند، بررسی می‌کنیم.

در این آمار میزان ییلد یا بازده (قیمت فعلی نسبت به قیمت در زمان انتشار)، حداکثر سود (بالاترین میزان قیمت از زمان انتشار نسبت به قیمت در زمان انتشار) و بیشترین میزان زیان (پایین‌ترین میزان قیمت از زمان انتشار نسبت به قیمت در زمان انتشار) را از زمان انتشار اطلاعات مالی این توکن‌ها محاسبه می‌کنیم.

علاوه بر این‌، چنین آماری از دو جنبه نشان‌دهنده میزان اهمیت سرمایه گذاری خطرپذیر برای سرمایه‌گذاران هستند. در وهله اول، از نقطه نظر خود سرمایه‌گذاری پرریسک لیستی از ۵۰ سرمایه‌گذاری VC و رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر را به همراه سود‌ها و ضرر‌هایشان برای شما ارائه کرده‌ایم.

در بخش دوم نیز با در نظر داشتن خود پروژه، پروژه‌هایی که عملکرد خوبی داشته‌اند و سرمایه گذاران خطرپذیر حاضر در آنها را بررسی می‌کنیم (به جز ۵۰ نمونه‌ای که در بخش اول لیست شده‌اند). دلیل اینکه داده‌های قبل از جولای ۲۰۲۰ را در این مبحث مورد استفاده قرار نمی‌دهیم، این است که اطلاعات مالی و تامین بودجه آن زمان بسیار نامرتب بوده و خیلی از آنها نیز منتشر نشده‌اند.

همچنین مواردی در این گزارش وجود دارند که مطالعه‌کنندگان این مطلب باید آن‌ها را مورد توجه قرار دهند:

لازم به ذکر است که سود‌ها و ضررهای توکن‌های منتشر شده از تاریخ انتشار آنها محاسبه نشده‌اند، بلکه از زمان صدور اعلامیه جذب سرمایه مورد محاسبه قرار گرفته‌اند؛ به عنوان مثال به اکسی اینفینیتی (Axie Infinity‌) می‌توان اشاره کرده که از زمان راه‌اندازی پروژه تا کنون بیش از ۳۰۰ برابر رشد داشته است و تعدادی از سرمایه گذاران خطرپذیر شناخته شده مثل A16Z و Paradigm در مرحله B تامین بودجه این پروژه مشارکت کرده‌اند.

با در نظر داشتن چنین اطلاعاتی، محاسبه کردن ییلد یا بازده این پروژه از زمان راه‌اندازی به بیشینه حساب کردن بازده واقعی آنها منجر می‌شود و عدد صحیحی از این محاسبه حاصل نمی‌شود. در حقیقت، اعلامیه جذب بودجه مرحله B در ماه اکتبر سال گذشته (اواسط مهر تا اواسط آبان سال ۱۴۰۰) منتشر شد و انفجار قیمت و بیشترین میزان استقبال از Axie نیز در طول تابستان سال گذشته شکل گرفت؛ بنابراین اگر میزان بازده مالی را از ماه اکتبر محاسبه کنیم‌، عدد حقیقی بازده ما نزدیک به ۵۰ درصد کمتر از نتیجه حاصل شده خواهد بود.

بنابراین، ییلد حقیقی سرمایه گذاری خطرپذیر ما منفی ۵۰ درصد است، اینطور نیست؟ خیر! ما اطلاعاتی در مورد هزینه‌ها به ویژه در طول مراحل جذب بودجه خصوصی این پروژه در اختیار نداریم، هزینه‌های خروجی آنها نیز (پروژه‌های مختلف در مراحل مختلف جذب سرمایه خود چرخه‌های خروجی قفل کردن پول گوناگونی دارند) یکی دیگر از مقوله‌های از قلم افتاده است؛ بنابراین‌ محاسبه میزان ظرفیت سرمایه‌گذاری سرمایه گذاران خطرپذیر از این طریق بسیار دست بالا خواهد بود و اعداد بیشتری نسبت به سطح حقیقی حاصل می‌شوند.

تمامی بازدهی‌های حساب شده در این مقاله نشان‌دهنده عملکرد سرمایه‌گذاری مخاطره انگیز نیستند، بلکه تنها معیاری از ارزش اطلاعات تامین منابع مالی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شوند. برخی از پروژه‌ها چندین مرحله تامین بودجه را طی می‌کنند و این شامل ۶۸۴ نمونه داده از میان ۵۸۹ پروژه که پیش از این ذکر کردیم، می‌شود. تمامی داده‌های مربوط به تامین منابع مالی از سایت Dove Metrics که در زمینه تامین اطلاعات پروژه‌ها فعالیت می‌کند، گرفته شده و داده‌های قیمتی نیز در تاریخ ۱۴ فوریه سال ۲۰۲۲ (۲۵ بهمن ۱۴۰۰) از کوین گکو (CoinGecko) استخراج شده‌اند.

لازم به ذکر است که برای یک سرمایه گذار خطرپذیر برتر، منحنی بازده سرمایه‌گذاری به صورت گسترش یافته است. به عنوان مثال‌، برخی از پروژه‌هایی که توسط این افراد و پیش از جولای ۲۰۲۰ تامین بودجه شده‌اند نیز پس از این تاریخ به کسب بازده بالای خود ادامه داده‌اند. با این حال‌، این مقاله آمار متناسب با چنین پروژه‌هایی را ارائه نمی‌کند.

رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر معروف

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر گوناگونی در مراحل اولیه فروش توکن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در تصویر زیر ۵۰ سرمایه‌گذار خطرپذیر بر اساس میزان بازدهی آن‌ها از زمان انتشار اطلاعات سرمایه‌گذاری‌هایشان مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. Yield نشان‌دهنده بازده کلی آن‌ها، Max Profit بیشترین سودی که از یک پروژه کسب کرده‌اند و Max Loss نشان‌دهنده بیشترین ضرر در یک سرمایه‌گذاری است.

رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر
سرمایه گذاران خطرپذیر معروف و میزان بازدهی سرمایه‌گذاری آنها

تمامی سه بازده لیست شده در حقیقت بازدهی میانگین هستند که به واسطه بازدهی برخی از توکن‌هایی که قیمت آن‌ها صد برابر شده است، در رتبه بندی‌های بالا جای می‌گیرند. همانطور که مشاهده می‌کنید اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ضرر هستند و بازار فروش اولیه توکن‌ها دقیقا به همین صورت عمل می‌کند و دارای ریسک بالا در کنار بازده بالا است. از همین رو نیز میزان میانگین ارزش بیشتری نسبت به حد وسط محاسبه شده دارد.

از بین این نمونه‌ها، میزان بازده ۳۷ سرمایه‌گذار خطرپذیر منفی است. از میان ۱۳ نمونه باقی مانده‌، ۲ نمونه از آنها بیشترین میزان ضرر را با بیش از ۶۰ درصد زیان به ثبت رسانده‌اند. حداکثر بازده پایین بدین معناست که حتی اگر تمامی اقلام با بالاترین میزان قیمت خود به فروش برسند، میانگین بازده دریافتی قابل توجهی حاصل نمی‌شود. از طرف دیگر، حداکثر زیان بالا به معنای زیان مشخصی است که در طول رکود قیمت متحمل می‌شویم.

در ادامه‌ جزئیات سرمایه‌گذاری‌های ۵۰ شرکت سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر را به ترتیب حروف الفبا مشاهده می‌کنیم:

شرکت 1KX

شرکت نوپای 1KX توسط لس کلاوسن (Lasse Clausen‌) و کریستوفر هیمن (Christopher Heymann‌) و با هدف سرمایه‌گذاری در زمینه تامین بودجه پروژه‌های کریپتویی بنیان‌گذاری شده و تا کنون در پروژه‌هایی که در جدول زیر مشاهده می‌کنید سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پروژه‌های شرکت 1KX

کمپانی Alameda Research

Alameda Research با هدف معامله تکنولوژی محور خود در عرصه رمزارز در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد. این کمپانی در بسیاری از صرافی‌ها فعالیت داشته و کوین‌های اصلی‌، آلتکوین‌ها و مشتقات آنها را معامله می‌کند و خدماتی نیز در راستای بازاریابی پروژه‌های نوظهور در اختیار مشتاقان این عرصه قرار می‌دهد. از جمله سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر این تیم به جدول زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Alameda Research

شرکت Andreessen Horowitz (a16z)

شرکت Andreesen Horowitz که با نام A16Z شناخته می‌شود‌، یک کمپانی سرمایه‌گذاری خطرپذیر واقع در سیلیکون ولی کالیفرنیا است و در سال ۲۰۰۹ توسط مارک اندریسن (Marc Andreessen و بن هوروویتز (Ben Horowitz‌) تاسیس شده است. این کمپانی با هدف سرمایه‌گذاری اولیه تا مراحل پایانی عرضه یک پروژه نوظهور فعالیت می‌کند و تا به امروز به میزان ۲۸.۲ میلیارد دلار سرمایه را به زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری اختصاص داده است. از جمله بزرگ‌ترین عرصه‌های سرمایه‌گذاری این شرکت به ۲.۹ میلیارد دلار در زمینه زیست محیطی‌، ۳.۱ میلیارد دلار در تامین بودجه پروژه‌های کریپتویی و سرمایه‌گذاری در زمینه پیشگام فرهنگی می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت A16Z

شرکت سرمایه‌گذاری Animoca Brands

شرکت Animoca Brands یکی از پیشتازان امور مالی و واقع در ناحیه آسیا و اقیانوسیه است و در سال ۲۰۲۱ به این عنوان دست یافت. این کمپانی در راستای سرمایه‌گذاری در زمینه سرگرمی‌های دیجیتال‌، بلاک چین و گیمیفیکیشن یا همان رویکرد‌های بازی‌محور فعالیت دارد. از جمله اقدامات بزرگ این شرکت به توسعه و انتشار پورتفولیوی گسترده‌ای برای توکن REVV و SAND می‌توان اشاره کرد. هدف اصلی فعالیت آنها، گسترش دادن حقوق مالکیت دیجیتال برای گیمر‌های سراسر جهان است.

پروژه‌های شرکت Animoca Brands

شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر Ascensive

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Ascensive تنها در راستای سرمایه‌گذاری بر روی صنعت دارایی‌های دیجیتال فعالیت می‌کند و تیم فعال در این پروژه نیز از سال ۲۰۱۶ وارد عرصه رمزارز شده‌اند و زمان زیادی را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در زمینه سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO‌)، حوزه دیفای (DeFi‌) و وب ۳ صرف می‌کنند.

پروژه‌های شرکت Ascensive

شرکت AU21

شرکت AU21 سابقه درخشانی در زمینه همکاری با پروژه‌هایی از قبیل Astar‌، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity‌)، Injective‌ ،Marlin‌ و غیره داشته است و مشارکت‌کنندگان قابل اعتمادی را به پروژه‌های پیشگام در عرصه لانچ‌پد‌ها معرفی می‌کند. تیم فعال در این کمپانی به صورت اختصاصی بر روی گسترش و توسعه صنعت بلاک چین و استارت‌آپ‌های این عرصه تمرکز دارند.

پروژه‌های شرکت AU21

مجموعه Binance

مجموعه Binance Labs و شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Binance بر روی تیم‌های فنی سازنده و پشتیبانی‌کننده عرصه وب غیرمتمرکز تمرکز دارد. این کمپانی به شناسایی‌، سرمایه‌گذاری و تقویت کارآفرینان‌، استارت‌آپ‌ها و جوامع می‌پردازد و بودجه پروژه‌هایی را که به بزرگ‌تر شدن اکوسیستم بلاک چین کمک می‌کنند، تامین می‌کند.

پروژه‌های شرکت Binance

شرکت سرمایه گذاری Blockchain Capital

Blockchain Capital یک شرکت پیشگام در عرصه سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که به میزان ۱.۸ میلیارد دلار دارایی دیجیتال را تحت پوشش مدیریتی خود قرار داده است. این کمپانی در طول سابقه کاری ۸ ساله خود در بیش از ۱۲۵ زمینه سرمایه‌گذاری پروتکل‌های شرکتی حیطه بلاک چین در نواحی مختلف و زمینه دارایی‌های متنوع مشارکت داشته است.

 پروژه‌های شرکت Blockchain Capital

شرکت CMS

شرکت CMS یکی از برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر فعال در آلمان است که بر روی تکنولوژی روز دنیا تمرکز دارد. این کمپانی با ادعای ارائه خدمات سرمایه‌گذاری خطرپذیر و راهکار‌های نوآورانه‌، به فعالیت خود در عرصه تامین بودجه استارت‌آپ‌های تکنولوژی محور در هر زمینه‌ای ادامه می‌دهد. از جمله این زمینه‌ها به بیوتکنولوژی‌، تکنولوژی پاک‌، فناوری اطلاعات (IT‌)، داده‌های پزشکی‌، داروسازی‌، مخابرات‌، نرم‌افزار و تجارت الکترونیک می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت CMS

شرکت Coinbase

تیم فعال در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر Coinbase بر روی استارتارپ‌های فعال در عرصه توسعه سیستم امور مالی آزاد تمرکز دارند. به گفته این تیم‌، آنها بر روی ذهن‌های معطوف به ساخت و گسترش عرصه امور مالی آزاد سرمایه‌گذاری می‌کنند تا محصولات این عرصه در راستای تقویت و ارائه خدمات به همگان عرضه شوند.

پروژه‌های شرکت Coinbase

مجموعه DeFiance

مجموعه DeFiance یکی از فعال‌ترین سرمایه‌گذاران عرصه نسل سوم وب‌، امور مالی غیرمتمرکز و حوزه گیمینگ بلاک چین است. این شرکت مستقر در آسیا‌، فعالیت خود در حوزه دیفای را با این دیدگاه آغاز کرد که نرم افزار‌ها در طول دهه گذشته دنیا را در بر گرفتند و امور مالی غیرمتمرکز نیز در طول دهه پیش رو می‌تواند امور مالی سنتی را از میان ببرد. علاوه بر این‌، به عقیده این تیم، حوزه بازی‌های وب ۳ در حال تغییر صنعت گیمینگ به واسطه ارائه تعریف جدیدی از ارزش و جایگاه پلیر‌ها و توسعه‌دهندگان است.

پروژه‌های شرکت DeFiance

شرکت Delphi

شرکت سرمایه‌گذاری Delphi با هدف تمرکز اختصاصی بر روی شرکت‌های دانش‌محور، بیش از ۳۰ سال پیش‌ تاسیس شده است. این شرکت بر روی تکنولوژی حاکم بر این عرصه سرمایه‌گذاری می‌کند و در سابقه درخشان خود نیز در راستای تولید و توزیع تعداد زیادی از دارو‌های مورد استفاده امروزی ما نقش داشته است.

پروژه‌های شرکت Delphi

تیم Digital Currency Group

تیم Digital Currency Group یا به اختصار DCG‌، با باور بر اینکه بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین قادر هستند تا اقتصاد و شرایط اجتماعی دنیا را تغییر دهند وارد این عرصه شده‌اند. مدل تجاری منحصر به فرد این سرمایه‌گذاران خطرپذیر نشان‌دهنده شیوه سرمایه‌گذاری بلند‌مدت آنها و دلیل تصمیم‌گیری در راستای رویکرد‌های اینچنینی در عرصه رمزارز است.

پروژه‌های شرکت Digital Currency Group

تیم سرمایه گذاری Divergence

تیم سرمایه‌گذاری Divergenve روی تعداد بسیار زیادی از پروژه‌های رمزارز و استارتاپ‌های کریپتویی سرمایه‌گذاری کرده است. هدف این تیم، توسعه و پیشبرد عرصه دیفای و ارائه خدمات امور مالی آزاد و توسعه نسل سوم وب است.

پروژه‌های شرکت Divergence

شرکت سرمایه گذاری Dragonfly

تیم Dragonfly با سایر سرمایه‌گذاران و مشاوران حوزه سرمایه‌گذاری همکاری داشته و متخصصانی را نیز برای تشخیص و تعیین پروژه‌های مالی و یافتن توکن‌های ارزشمند حوزه رمزارز حمایت می‌کند. این تیم به صورت مستقل یا مشارکتی سرمایه‌گذاری می‌کند.

پروژه‌های شرکت Dragonfly

کمپانی FBG

کمپانی FBG یکی از سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز و مدیریت دارایی‌های دیجیتال در بازار سرمایه‌گذاری بلاک چین محور است. از جمله فعالیت‌های مطرح این شرکت به نمونه‌هایی در جدول زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت FBG

شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر Framework

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشارکتی Framework بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط تیم خود وارد سرمایه‌گذاری‌های کلان می‌شود. این کمپانی یک مدل تعاملی همکاری برای کارآفرینان و مدیرعامل‌ها ارائه کرده است تا در راستای رشد جهانی جایگاه خود در بازار مورد استفاده قرار دهند. هدف این شرکت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نرم‌افزاری و کمپانی‌هایی که بر روی شیوه‌های نوین پیاده‌سازی خدمات امور مالی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی (AI‌) تمرکز دارند، معطوف می‌شود.

پروژه‌های شرکت Framework

کمپانی Galaxy (Digital&Interactive)

کمپانی Galaxy در دسته ارائه‌دهندگان راهکار‌های سرمایه‌گذاری نوآورانه جای دارد. این شرکت در اکثر مواقع در هنگام سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌های محصول‌محور به سراغ پروژه‌های مبتنی‌بر گواه اثبات طرح و محصولات اعتبارسنجی شده در بازار می‌رود. رویکرد تکنولوژی محور این شرکت همیشه با شعار حمایت از مشارکت‌کنندگان با تجربه همراه بوده است.

پروژه‌های شرکت Galaxy (Digital & Interactive)

شرکت Gate

شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری استراتژیک Gate در تلاویو واقع شده است و خدمات خصوصی و بازارمحور را به نرم افزار‌ها و پروژه‌های نوپا ارائه می‌کند. این شرکت در راستای سرمایه‌گذاری‌های خود از نقطه نظر تحلیل موقعیت‌ها و خدمات قابل عرضه هر پروژه وارد شده و به دنبال سرمایه‌گذار مناسب برای آن پروژه نیز می‌رود.

پروژه‌های شرکت Gate

شرکت GBV

شرکت Genesis Block Ventures یا به اختصار GBV‌، در زمینه‌های زیادی از قبیل انتشار توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT‌) تا سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های نوآورانه فعالیت دارد و از جمله سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر این کمپانی به نمونه‌های قابل مشاهده در جدول زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت GBV

کمپانی Genblock

شرکت Genblock به صورت انحصاری بر روی پروژه‌های عرصه بلاک چین و رمزارز سرمایه‌گذاری می‌کند و تمرکز این شرکت بر روی حوزه امور مالی غیرمتمرکز و متاورس‌، به شایستگی جای داشتن این کمپانی در لیست رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر اشاره دارد. فعالیت این تیم از سال ۲۰۱۷ آغاز شد و در مراحل اولیه راه‌اندازی پروژه‌های زیادی مشارکت داشته‌اند.

پروژه‌های شرکت Genblock

شرکت Hashed

تیم Hashed متشکل از متخصصان حوزه بلاک چین و سازندگان در این زمینه و واقع در سئول و سیلیکون ولی است. به عقیده این تیم‌، غیرمتمرکز سازی دارای قدرت این است تا نه تنها اقتصاد جهانی‌، بلکه هر شاخصه‌ای از اینترنت را نیز دچار تحول و تغییر کند. اکثر زمینه‌های فعالیت این تیم به پروژه‌های آمریکایی و نیمی دیگر از حوزه فعالیت آنها به آسیا و سایر نقاط جغرافیایی اختصاص دارد.

پروژه‌های شرکت Hashed

مجموعه Huobi

مجموعه Huobi Capital در قالب بازوی سرمایه‌گذاری تیم هیوبی بوده و بر پروژه‌های حوزه رمزارز‌، تکنولوژی بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال تمرکز دارد. از جمله سرمایه‌گذاری‌های این مجموعه به نمونه‌های زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Huobi

شرکت IOSG

شرکت IOSG Ventures در سال ۲۰۱۷ بنیانگذاری شد و متشکل از شرکت‌هایی است که در مورد پروژه‌های نوظهور تحقیق می‌کنند. پرتفولیوی سرمایه‌گذاری این شرکت بیش از ۶۰ زمینه شامل برخی پروتکل‌های لایه یک و دیفای را پوشش می‌دهد.

پروژه‌های شرکت IOSG

شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر Jump Capital

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Jump Capital بر روی پروژه‌هایی تمرکز دارد که در حال شکل دادن به فین تک بوده و آینده IT و زیرساخت داده‌، B2B یا تعامل کسب و کار‌ها و SaaS را توسعه می‌دهند.

پروژه‌های شرکت Jump Capital

مجموعه Kucoin

در سال ۲۰۱۸‌ صرافی کوکوین تصمیم گرفت تا برنامه سرمایه‌گذاری خود را در قالب مجموعه Kucoin Labs عرضه کند و پس از گذشت ۲ سال شاهد گردهم آمدن متخصصان و محققان این عرصه در چنین مجموعه‌ای هستیم. این تیم بر روی دنیای متمرکز و پروژه‌هایی که در لیست زیر می‌بینید، تمرکز دارد.

پروژه‌های شرکت Kucoin

کمپانی LD Capital

شرکت LD Capital با شعار ارائه تعریف دوباره‌ای از دنیا با کمک اقتصاد دیجیتال، فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در زمینه معاملات و سرمایه‌گذاری در بازار‌های اصلی و ثانویه فعالیت دارد. از زمان تاسیس این کمپانی در سال ۲۰۱۶ تا به امروز، بیش از ۳۰۰ پروژه تحت مشارکت تامین بودجه این تیم قرار گرفته‌اند.

پروژه‌های شرکت LD Capital

شرکت LongHash

کمپانی LongHash در یک جمله ساده و شفاف در راستای کمک به رشد و توسعه نسل بعدی پروژه‌های وب ۳ در حوزه‌های گوناگون فعالیت می‌کند. از جمله سرمایه‌گذاری‌های آنها نیز به جدول زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت LongHash

شرکت Magnus Capital

کمپانی Magnus Capital با شعار فراهم‌سازی بستر مناسب برای رساندن پروژه‌های تاثیرگذار به بازار اصلی، وارد عرصه سرمایه‌گذاری خطرپذیر شد. با ظهور بیت کوین این شرکت تصمیم گرفت تا وارد عرصه تامین بودجه بنیانگذاران و پروژه‌های نوظهور حوزه رمزارز و اقتصاد دیجیتال شود.

پروژه‌های شرکت Magnus Capital

کمپانی Master Ventures

Master Ventures یک استودیوی بلاک چین‌محور است که بر روی ساخت زیرساخت نسل بعدی کمپانی‌هایی که در مسیر پذیرش عمومی این تکنولوژی گام برمی‌دارند فعالیت می‌کند. این شرکت با تامین منابع مالی مورد نیاز‌ برای ایده‌های نوآورانه و استعدادهای درخشان، در مسیر تحقق اهداف خود حرکت می‌کند.

پروژه‌های شرکت Master Ventures

تیم Mechanism

به عقیده تیم فعال Mechanism‌، افرادی که اهداف بلندپروازانه دارند می‌توانند اثرها و تغییرات بزرگ‌تری از خود به جای بگذارند. این تیم متشکل از متخصصانی در حوزه تحقیق و سرمایه‌گذاری معتقد به لزوم شفافیت و صداقت در عملکرد در عرصه بلاک چین است و از جمله زمینه‌های فعالیتی آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Mechanism

کمپانی MEXC

تیم فعال در مجموعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر MEXC نیز یکی دیگر از نمونه‌های بازوی سرمایه‌گذاری صرافی‌هایی هستند که در پروژه‌های نوپا در زمینه‌های مختلف رمزارز و تکنولوژی بلاک چین سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پروژه‌های شرکت MEXC

شرکت سرمایه گذاری خطر پذیر Momentum 6

تیم سرمایه‌گذاری خطرپذیر Momentum 6 در راستای ایجاد بستری هماهنگ برای فعالیت کسب و کار‌ها، ایده‌های نوآورانه و محصولات بازار در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند. ارائه چنین رویکردی نشان‌دهنده اهمیت جایگاه این کمپانی در لیست رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر است.

پروژه‌های شرکت Momentum 6

شرکت Moonwhale

کمپانی Moonwhale‌ بر روی پروژه‌های ارائه‌دهنده خدمات امور مالی‌، پلتفرم‌های تامین بودجه و تکنولوژی اطلاعات محور تمرکز دارد. از جمله پروژه‌هایی که این شرکت در آن‌ها نقش داشته است، می‌توان به جدول زیر اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Moonwhale

شرکت Morningstar

شرکت Morningstar بر روی افراد و پروژه‌هایی که اهداف بلندپروازانه‌ای در زمینه توکن‌ها دارند، سرمایه‌گذاری می‌کند. محصولات این کمپانی در این عرصه شامل تحقیقات و ارائه خدمات مالی به استارتاپ‌ها می‌شود که می‌توان به Coin.Fyi و Bistox اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Morningstar

شرکت Multicoin

Multicoin یکی دیگر از اسامی در لیست رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر است که بر روی ایده شرکت‌های رمزارز‌، توکن‌ها و تکنولوژی بلاک چین سرمایه‌گذاری می‌کند. پروژه‌هایی مانند Coin98 و هلیوم در لیست زیر به چشم می‌خورد.

پروژه‌های شرکت Multicoin

موسسه NGC

NGC یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پیشگام در عرصه امور تخصصی و سازندگی محور بستر بلاک چین است و در بسیاری از پروژه‌های نوین این حیطه فعالیت داشته است.

پروژه‌های شرکت NGC

تیم OKEX

تیم OKEX نیز بازوی سرمایه‌گذاری خود را به بستر اکتشاف پروژه‌های باکیفیت و با پتانسیل معطوف کرده است و از جمله بستر‌های فعالیتی آنها به نمونه‌های زیر می‌توان اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت OKEX

گروه Pantera Capital

تیم Pantera Capital از سال ۲۰۱۳ در حال سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های دیجیتال و کمپانی‌های بلاک چینی است و امکاناتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا در معرض مشارکت در این فضا قرار بگیرند.

پروژه‌های شرکت Pantera Capital

شرکت Paradigm

Paradigm از کمپانی‌های تاثیرگذار در فضای پروتکل‌های رمزارز و وب ۳ حمایت می‌کند و تا به امروز، منابع مالی مورد نیاز آنها را از ۱ تا ۱۰۰ میلیون دلار فراهم کرده است.

پروژه‌های شرکت Paradigm

شرکت Parafi

Parafi Capital یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری متمرکز بر روی بلاک چین و بازار‌های امور مالی غیرمتمرکز است. رویکرد بلند‌مدت و چهارچوب سرمایه‌گذاری تحقیقات‌محور این کمپانی، به قرار گرفتن این مرکز سرمایه‌گذاری در لیست رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر منجر شده است.

پروژه‌های شرکت Parafi

کمپانی Polychain

Polychain در دسته سرمایه‌گذاران خطرپذیر معروفی قرار دارد که به بازده مالی بسیار بالای پروژه‌های تحت پوشش خود مشهور است. این بستر فعال در عرصه سرمایه‌گذاری در زمنیه دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین مشارکت می‌کند.

پروژه‌های شرکت Polychain

شرکت Rarestone Capital

کمپانی Rarestone Capital بر روی پروژه‌های مبتنی بر وب ۳ سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت جوامعی را که در تحول و مدیریت ریسک محتمل رویکرد متفاوتی ارائه می‌کنند، پوشش می‌دهد.

پروژه‌های شرکت Rarestone Capital

شرکت Sequoia

در سال ۱۹۷۲‌، دون ولنتاین (Don Valentine‌) شرکت Sequoia را تاسیس کرد، در حالی که تنها دو سال از نام‌گذاری «Silicon Valley» می‌گذشت. امروزه این شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر کهنه کار به عرصه رمزارز‌ها روی آورده است و در گذشته نیز شرکت‌های بزرگی از قبیل Apple را پشتیبانی کرده است.

پروژه‌های شرکت Sequoia

کمپانی Shima Capital

کمپانی Shima Capital توسط صرافی‌های رمزارز مطرحی پشتیبانی می‌شود و در زمینه پروژه‌های بومی بلاک چین و به واسطه تجربه سرمایه‌گذاری خطرپذیر سنتی خود فعالیت دارند. یکی از مهم‌ترین اهداف این تیم ارائه اوراق معادل و سهم همسانی از سرمایه‌گذاری توکن‌ها به ازای هر دلاری از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران است.

پروژه‌های شرکت Shima Capital

کمپانی Signum

این شرکت در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد و متشکل از علاقه‌مندان به حوزه کریپتو است که سابقه فعالیت و دیدگاه درخشانی در این عرصه دارند. Signum در زمینه پروژه‌های بلاک چین محور فعالیت داشته و در حال حاضر بر روی دو رویکرد منابع مالی سرمایه‌گذاری و منابع مالی بلاک چین محور تمرکز دارد.

پروژه‌های شرکت Signum

شرکت Spark Digital Capital

شرکت Spark Digital Capital بر اساس فرایند‌های تحقیقاتی خود بر روی تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های کریپتویی و آینده بلاک چین و تکنولوژی تمرکز دارد و سرمایه‌گذاری می‌کند. از جمله زمینه‌های فعالیتی این گروه می‌توان به جدول زیر اشاره کرد.

پروژه‌های شرکت Spark Digital Capital

مجموعه Spartan

تیم Spartan از متخصصان بزرگی در زمینه امور مالی و دنیای سرمایه‌گذاری خطرپذیر در آسیا تشکیل شده است. این تیم شبکه گسترده‌ای در سراسر صنایع دارد و تجربیات حول محور کارآفرینی و سرمایه‌گذاری کسب و کار‌ها عرضه کرده است.

پروژه‌های شرکت Spartan

کمپانی Three Arrows

کمپانی Three Arrows یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری تاسیس شده در سال ۲۰۱۲ است که بر روی ارائه خدماتی در راستای دریافت بازده ریسک محور تمرکز دارد. سو ژو (Su Zhu‌) و کایل دیویس (Kyle Davies‌) بنیانگذاران است شرکت هستند.

پروژه‌های شرکت Three Arrows

گروه X21

تیم X21 یک شرکت مشاوره و سرمایه‌گذاری متعهد به کمک به استارتاپ‌های بلاک چین محور است که موجب تسریع دستیابی به اهداف آنها در این صنعت می‌شود. یکی دیگر از اهداف آنها، ارائه مشاوره استراتژیک و راهنمایی لازم به این پروژه‌ها برای کوتاه شدن مسیر کسب موفقیت است.

پروژه‌های شرکت X21

روش رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر

در وهله اول ۶۸۴ داده براساس بازده و به‌صورت نزولی، بیشتری سود و بیشترین ضرر از زمان اعلام سرمایه‌گذاری رتبه‌بندی شده‌اند. سپس سرمایه گذار خطرپذیری که ۳ یا تعداد بیشتری پروژه در رتبه‌بندی درآمدزایی ۱۰۰ پروژه برتر را به خود اختصاص داده انتخاب شده است.

در نهایت، ۲۵ سرمایه گذار خطرپذیر به‌صورت زیر لیست شدند:

سایر سرمایه گذاران خطرپذیر

با در نظر داشتن CMS به عنوان یک مثال‌، ۱۱ پروژه از ۱۰۰ رتبه برتر از نظر بازده، ۸ پروژه از ۱۰۰ رتبه برتر از نظر بیشترین میزان سود و ۱۰ پروژه در ۱۰۰ رتبه برتر از نظر بیشترین میزان زیاد قرار دارند. CoinFund‌، SNZ Holding و Bitscale Capital در میان ۵۰ نمونه VC برتر که پیش از این به آنها اشاره کردیم قرار ندارند.

شرکت CoinFund

جدا از مقوله لیست رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر، لازم است به همکاری شرکت CoinFund با فعالان عرصه دارایی دیجیتال و شکل‌دهندگان آینده زیرساخت تکنولوژی غیرمتمرکز اشاره کرد. برای اطلاع از مشارکت‌های این کمپانی در این عرصه به لیست زیر مراجعه کنید.

پروژه‌های شرکت CoinFund

کمپانی SNZ Holding

هدف شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر SNZ Holding این است که از طریق هاب SNZ به شبکه‌ای از برترین فعالان سرمایه‌گذاران دنیا، جوامع مختلف مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین را بشناساند.

پروژه‌های شرکت SNZ Holding

شرکت Bitscale Capital

کمپانی Bitscale Capital علاوه بر فعالیت در عرصه سرمایه‌گذاری خطرپذیر‌، میان سرمایه‌گذاران و پورتفولیوی باارزش برخی از پروژه‌های سراسر دنیا ارتباط برقرار می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت که این شرکت در راستای شکل‌دهی به یک اکوسیستم در این زمینه مشارکت دارد.

پروژه‌های شرکت Bitscale Capital

سخن پایانی

همانطور که در طول مقاله نیز عنوان کردیم، رتبه بندی سرمایه گذاران خطرپذیر به معنای عملکرد آنها در زمینه سرمایه‌گذاری نیست؛ بلکه تنها مرجعی از اطلاعات مبتنی بر تامین بودجه مالی را در مبحث سرمایه‌گذاری مورد سنجش قرار می‌دهد. در این مطلب به بررسی بیشترین میزان ییلد حاصل شده و بیشترین میزان زیان متحمل شده توسط لیستی از VC‌ها پرداختیم و سرمایه‌گذاران گوناگون نیز می‌توانند شبیه به روندی که در این مقاله طی کردیم، از سابقه تامین منابع مالی به عنوان یکی از معیار‌های بررسی و قضاوت در مورد جایگاه و شایستگی کیفی پروژه استفاده کنند.

با وجود تمام این تفاسیر‌، لازم است تا حتما تحقیقات منحصر به فرد خود را در مورد هر پروژه‌ای به انجام برسانید؛ زیرا همواره هزینه‌ها‌، قیمت خروجی و مدیریت موقعیت سرمایه گذاران خطرپذیر را به صورت دقیق نمی‌دانیم. شاید بتوان نرخ‌های نشان داده شده در این رتبه بندی را به عنوان «شاخص معکوس» در نظر بگیریم.

نظر شما چیست؟ آیا با این شاخص موافقید و در پروژه‌های پربازده‌ای که VC‌ها سرمایه‌گذاری کردند سرمایه‌گذاری می‌کنید یا معکوس این کار را انجام داده و به پروژه‌هایی با بازده پایین ورود می‌کنید؟

منبع
Substack

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا