مبتدی NFT

معرفی برترین شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه NFT‌

بر اساس گزارشی از رویترز (Reuters‌)، فروش توکن‌های بی‌همتا (NFT‌) تا بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ رشد داشت. علاوه بر این، تحقیقات بازار Brandessence نشان می‌دهد که در نیمه اول و سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، شاهد رشد ۳۲۸ درصدی تراکنش‌های مبتنی بر NFT بوده‌ایم. این نشان‌دهنده رشد پر سرعت صنعت توکن بی‌همتا و جذب روزافزون فعالان حرفه‌ای و نهادی یا موسساتی به این حیطه است و از جمله این فعالان به شرکت سرمایه گذاری پر ریسک و نقش آن در این عرصه می‌توان اشاره کرد. در این مقاله، به معرفی برترین شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه NFT‌ می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه NFT‌

شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه NFT‌

اخیرا مایک نووگراتز (Mike Novogratz‌)، یکی از میلیاردرهای عرصه کریپتو و مدیرعامل هلدینگ‌های Galaxy Digital‌، راه‌اندازی فرایند NFT خود برای امور خیریه را اعلام کرد.

چند روز قبل، نایکی (Nike‌) شرکت آمریکایی تولید کفش چند ملیتی، در مورد خرید استودیو‌های RTFKT که یک استارت‌آپ مد و دارایی‌های NFT قابل ذخیره است خبر داد.

رشد بازار NFT
رشد بازار NFT

همچنین، جاستین کن (Justin Kan‌) یکی از میلیونر‌های آمریکایی، بازار توکن بی‌همتای خود تحت عنوان فرکتال (Fractal‌) را راه‌اندازی کرد.

همانطور که می‌بینید، امروز شاهد ورود میلیونر‌ها و کارآفرینان پیشگام به عرصه بازار NFT هستیم. با این حال، این سرمایه‌گذاران خطرپذیر هستند که بزرگ‌ترین اقدامات را در زمینه سرمایه‌گذاری در بازار NFT به انجام می‌رسانند.

شناخت افراد و فعالان اصلی که در این صنعت فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌کنند، امر مهمی است. در این مقاله به بررسی لیستی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر و سرمایه‌گذاران برتر صنعت NFT می‌پردازیم و همه افراد می‌توانند دلیل قرار گرفتن آنها در این لیست را ببینند. اگر پروژه‌ای در این زمینه دارید، شاید نفر بعدی باشید که از سرمایه این افراد بهره‌مند خواهد شد. اگر یک کلکسیونر NFT هستید، دنبال کردن این اسامی و تحلیل حقوق این صنعت در راستای یافتن جواهر بعدی کلکسیون شما کارآمد خواهد بود.

شرکت سرمایه گذاری Andreessen Horowitz (a16z)

شرکت سرمایه گذاری پر ریسک a16z

A16z یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر در استارت‌آپ‌های مبتنی بر بازار NFT است. این شرکت واقع در Silicon Valley است که به واسطه کارآفرینان بزرگی در راستای تحول دنیا به کمک تکنولوژی پشتیبانی می‌شود.

بر اساس یکی از مقاله‌های منتشر شده توسط PitchBook در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ (اواسط آبان تا اوایل آذر ۱۴۰۰)، شرکت a16z در ۳۹.۲۷ درصد تمامی سرمایه گذاری‌های پر ریسک اختصاص یافته به شرکت‌های مبتنی بر توکن بی‌همتا، مشارکت داشته است. این شرکت VC، تنها بزرگ‌ترین مقادیر ارزشی در بازار را هدف قرار می‌دهد.

به عنوان چند نمونه از جالب توجه‌ترین سرمایه‌گذاری‌های a16z در بازار NFT به سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون دلاری در Mythical Games‌، یک پلتفرم Play to Earn‌، در مرحله تامین بودجه دوره C با سطح ارزش‌گذاری ۱.۲۵ میلیارد دلار می‌توان اشاره کرد. لازم به ذکر است که در دوره B جذب سرمایه اکسی اینفینیتی (Axie Infinity‌) نیز به میزان ۱۵۲ میلیون دلار در میزان ارزش‌گذاری کل ۳ میلیارد دلار توسط a16z به این شرکت بازی ویدئویی مبتنی بر کسب درآمد و بلاک چین محور اختصاص پیدا کرد.

در ماه مارس ۲۰۲۱ (اواسط اسفند ۱۳۹۹ تا اوایل فروردین ۱۴۰۰)، a16z در فرایند جمع‌آوری بودجه ۲۳ میلیون دلاری Opensea‌، یک بازار NFT محبوب و رایج، در جایگاه سرمایه‌گذار پیشرو قرار داشت. علاوه بر این، این تیم در بخشی از تامین بودجه ۲۱ میلیون دلاری دوره A برای Faraway‌، یک توسعه دهنده توکن بی‌همتا مبتنی بر مرورگر‌، نیز نقش داشتند.

در سپتامبر ۲۰۲۱ (اواسط شهریور و اوایل مهر ماه ۱۴۰۰)، a16z در جایگاه یک سرمایه‌گذار پربازده در تامین بودجه ۲۵۰ میلیون دلاری در جذب سرمایه جدید برای Dapper Lab‌ سازنده NBA Top Shot و بلاک چین فلو (Flow‌)، که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین قصد دارد تا توکن‌های بی‌همتا و شکل‌های جدیدی از تعامل دیجیتال را برای هواداران سطح جهانی به ارمغان بیاورد، مشارکت داشت.

A16z پیش از این نیز در ماه مارس ۲۰۲۱ یکی از سرمایه‌گذاران NBA Top Shot در دوره جذب سرمایه ۳۰۵ میلیون دلاری بود و در دوره B جذب بودجه برای Forte‌، یک پلتفرم بلاک چین گیمینگ مبتنی بر NFT‌، نیز در دسته سرمایه‌گذاران اصلی تامین سرمایه ۷۲۵ میلیون دلاری جای داشت.

در ماه نوامبر ۲۰۲۱، این تیم به میزان ۵۵ میلیون دلار در رویال (Royal)، یک استارت‌آپ حقوق موسیقی مبتنی بر توکن بی‌همتا، و در دوره A روند جذب بودجه آنها سرمایه‌گذاری کرد. این در حالی بود که استارت‌آپ موسیقی مبتنی بر NFT دیگری تحت عنوان sound.xyz اعلام کرد که به میزان ۵ میلیون دلار از سرمایه‌گذاری اولیه خود را به واسطه a16z جمع‌آوری کرده است.

شرکت سرمایه گذاری پر ریسک Coatue

شرکت سرمایه گذاری پر ریسک Coatue

Coatue Management LLC یک شرکت سرمایه‌گذاری جهانی است که بر روی شرکت‌های عمومی و خصوصی فعال در حیطه تکنولوژی‌، رسانه و صنایع ارتباط ار راه دور تمرکز دارد.

در ماه مارس سال ۲۰۲۱، Coatue در جایگاه برگزاری دوره جمع‌آوری بودجه ۳۰۵ میلیون دلاری برای Dapper Lab‌، شرکت مبتنی بر توکن بی‌همتا سازنده Cryptokitties و NBA Top Shot‌، قرار داشت.

در ماه سپتامبر ۲۰۲۱‌، نیز این شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر دوره جدیدی از روند جذب سرمایه را برای Dapper Lab برگزار کرد که به جمع‌آوری ۲۵۰ میلیون دلار منجر شد. علاوه بر این، Coatue در جمع‌آوری بیش از ۱۲۵ میلیون دلا بودجه برای Opensea نیز نقش داشت.

شرکت سرمایه‌گذاری VC بنچمارک (Benchmark)

شرکت سرمایه‌گذاری VC بنچمارک (Benchmark)

Benchmark یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر است که در سان فرانسیسکو مستقر بوده و سرمایه اولیه مورد نیاز استارت‌آپ‌ها را تامین می‌کند.

در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (اواسط بهمن و اوایل اسفند ۱۳۹۹)، Benchmark فرایند جذب بودجه ۵۰ میلیون دلاری دوره A را برای Sorare‌، یک بازار NFT مبتنی بر فوتبال، برگزار کرد.

در سپتامبر ۲۰۲۱‌، بنچ‌مارک در دسته سرمایه‌گذاران بازگشتی در دوره B تامین بودجه ۶۸۰ میلیون دلاری Sorare جای داشت.

شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Moonrock Capital

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Moonrock Capital

Moonrock Capital یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر و یکی از پیشگامان تامین بودجه پروزه‌های NFT مستقر در انگلیس و آلمان است.

در ماه می ۲۰۲۰ (اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد ۱۳۹۹)، این شرکت در راه‌اندازی فرایند تامین بودجه ۲ میلیون دلاری CoinBrup‌، یکی از پلتفرم‌های رمزارز مستقر در لندن که در ساخت اکوسیستم برنامه «CoinBase for NFTs»، مشارکت داشت.

در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (اواسط آذر تا اوایل دی ماه ۱۴۰۰)، Moonrock Capital در مورد اختصاص بودجه نامشخصی به Exeedme‌، یک پلتفرم گیمینگ Play to Earn‌، خبر داد.

در اوایل سال ۲۰۲۱ نیز این شرکت میزان سرمایه نامشخصی را به Showcase‌، یک برنامه اجتماعی متصل کننده اینفلوئنسرها و هوادارانشان، اختصاص داد.

مون‌راک همچنین اعلامیه‌ای در رابطه با سرمایه‌گذاری به میزان نامشخص در بستر Phuture‌، یک پروتکل غیرمتمرکز ساخته شده برای تولید و سرمایه‌گذاری مبتنی بر توکن منفعل در یک محیط وب ۳، را نیز منتشر کرد.

در می ۲۰۲۱‌، Moonrock Capital اعلام کرد که تخصیص بودجه نامشخص دیگری به Jenny‌، یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO‌) متاورس تحت مدیریت جامعه فعال که در حال انتشار کلکسیون NFT بود، تعلق می‌گیرد.

شرکت سرمایه‌گذاری ریسک پذیر Animoca Brands

شرکت سرمایه گذاری پر ریسک Animoca brands

Animoca Brands یک شرکت سرمایه گذاری پر ریسک و نرم افزاری مستقر در هنگ کنگ (Hong Kong‌) است.

در نوامبر سال ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰)، Animoca Brands فرایند جذب بودجه اولیه ۲.۷ میلیون دلاری را برای MetaMundo‌، یک بازار توکن بی‌همتا سه بعدی برای ساخت و ساز در حیطه متاورس‌، راه‌اندازی کرد.

این شرکت سرمایه گذاری پر ریسک در فرایند تامین بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای Unicly‌ یک پروتکل NFT تحت حاکمیت جامعه فعال، نیز مشارکت داشت تا محصو جدید خود یعنی نسخه دوم این پروتکل یا همان Unicly v2‌ را منتشر کنند.

در اکتبر ۲۰۲۱ (اواسط مهر تا اوایل آبان ۱۴۰۰)، Animoca Brands به عنوان بخشی از فرایند جذب سرمایه ۸.۳ میلیون دلاری Genopets‌، یک پلتفرم NFT مبتنی بر Move to Earn یا حرکت برای کسب درآمد، که در بستر آن بازیکنان در ازای برداشتن هر گام در زندگی واقعی پاداش دریافت می‌کنند نیز فعالیت داشت.

شرکت سرمایه‌گذاری Divergence Ventures

شرکت سرمایه گذاری پر ریسک Divergence Ventures

Divergence Ventures یک شرکت سرمایه گذاری پر ریسک مستقر در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا است.

در ژانویه ۲۰۲۱ (اواسط دی و اوایل بهمن ۱۳۹۹)، Divergence Ventures به میزان ۶.۸ میلیون دلار بودجه برای Fractional‌، یک شرکت هنری و مبتنی بر سرگرمی NFT‌، جمع‌آوری کرد.

در فوریه ۲۰۲۱‌، این کمپانی به میزان ۲ میلیون دلار به Async Art‌، یک کمپانی مبتنی بر NFT هنری، اختصاص داد.

در سپتامبر ۲۰۲۱، دایورجنس ونچرز میزان کلی ۱۰ میلیون دلار برای Cybertino‌، یک کمپانی زیرساختی مبتنی بر توکن بی‌همتا، جمع‌آوری کرد.

آنها در فرایند جذب بودجه به میزان نامشخصی را نیز برای پروژه Galaxy‌، یک شرکت زیرساخت مبتنی بر خدمات NFT که به دنبال تقویت جوامع، توسعه‌دهندگان و سازندگان برای دستیابی به تعاملات و ارتقا آنها به سطح بالاتر، جمع‌آوری کرد.

در می ۲۰۲۱، این شرکت در بخشی از تامین بودجه اولیه ۵۰۰,۰۰۰ دلاری برای Anima‌، یک پلتفرم توکن بی‌همتا واقعیت افزوده، مشارکت داشت.

شرکت سرمایه گذاری پرریسک Coinbase Ventures

شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Coinbase Ventures

Coinbase Ventures یک شرکت سرمایه گذاری پر ریسک است که به استارت‌آپ‌هایی که در حیطه ساخت سیستم‌های امور مالی باز فعالیت دارند بودجه اختصاص می‌دهد.

در سپتامبر ۲۰۲۱، آنها به عنوان بخشی از فرایند جمع‌آوری بودجه ۳۰ میلیون دلاری برای Makersplace‌، یک پلتفرم هنرهای دیجیتال مبتنی بر NFT‌، مشارکت داشت.

سخن پایانی

تعدادی شرکت سرمایه گذاری پر ریسک در حال فعالیت در صنعت توکن بی‌همتا هستند. با توجه به رشد میزان سرمایه‌گذاری خطرپذیر در این صنعت، شاهد ظهور نوآوری‌های قابل توجهی خواهیم بود. بالاخره در حال انتقال از بستر وب ۲ به وب ۳ هستیم و توکن‌های بی‌همتا نیز نقشی اساسی در این زمینه بازی می‌کنند. با دستاوردهایی که NFT‌ها در سال ۲۰۲۱ کسب کردند، سال ۲۰۲۲ بدون شک بستر رشد بیشتر این عرصه را فراهم می‌کنند. در این مقاله شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه NFT‌ را معرفی کردیم و میزان سرمایه‌گذاری هر کدام از آنها را بررسی کردیم.

نظر شما درباره سرمایه‌گذاران خطرپذیر چیست؟ آیا آنها می‌توانند باعث رشد صنعت NFTها شوند؟

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا