اخبار بلاکچین

تاکید ویتالیک بوترین بر پتانسیل فناوری پلاسما؛ قیمت OMG به سقف ۶ ماهه خود رسید

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار شبکه اتریوم، روز گذشته با انتشار یک پست وبلاگی اظهار داشت شبکه پلاسما (Plasma) پتانسیل زیادی برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش امنیت شبکه دارد. با توجه به اینکه شبکه و توکن اومیسگو (OMG) از فناوری پلاسما استفاده می‌کند، انتشار این پست باعث شد قیمت این توکن به شدت رشد کند و به سقف ۶ ماهه خود برسد.

به نقل از کوین دسک، ویتالیک بوترین در پست جدیدی به اسم «خروج از بازی ولیدیوم‌های EVM: بازگشت پلاسما» اعلام کرد:

پلاسما به ما اجازه می‌دهد تا کاملا از چالش‌های در دسترس بودن داده‌ها دور شویم و کارمزد تراکنش‌ها را تا حد زیادی کاهش دهیم. پلاسما به طور قابل‌توجهی امنیت زنجیره‌هایی را افزایش می‌دهد که بدون وجود این شبکه از ولیدیوم (Validium) استفاده می‌کنند.

شبکه OMG که قبلا تحت عنوان «OmiseGO» شناخته می‌شد، یکی از اولین راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم است که عرضه اولیه توکن (ICO) خود را در سال ۲۰۱۷ انجام داد. هدف این شبکه افزایش کارایی بلاکچین اتریوم با استفاده از چارچوب پلاسما است. در این چارچوب تراکنش‌های اتریوم جمع‌آوری شده و به «زنجیره‌های کودک» یا «Child Chain» تقسیم می‌شوند.

بسیاری از شبکه‌های موجود با گذشت زمان پلاسما را کنار گذاشته و از رول‌آپ‌های اتریوم استفاده کرده‌اند. رول‌آپ‌ها هم ابتدا تراکنش‌ها را از زنجیره اصلی جمع‌آوری کرده و پس از پردازش، مجددا آن‌ها را به شبکه اصلی بر می‌گردانند.

بوترین در پست جدید خود خاطر نشان کرد که همچنان به نقش و اهمیت پلاسما باور دارد و ادامه داد:

هم‌اکنون فرصت خوبی است که دوباره این بخش را بررسی کنیم و ساختارهای موثرتری را برای ساده‌سازی تجربه توسعه‌دهندگان و محافظت از سرمایه‌های کاربران ارائه دهیم.

توکن OMG در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) و بعد از انتشار بازخوردهای مثبت مربوط به پلاسما به رکورد ۲۵.۴ دلار رسید. با این حال، ظهور شبکه‌هایی مثل آپتیمیزم و آربیتروم و همچنین شبکه‌های مبتنی بر اثبات دانش صفر از جمله مینا (Mina) و داسک نتورک (Dusk Network) باعث شد این توکن بیش از ۹۷٪ از ارزش خود را از دست بدهد. بعد از انتشار پست بوترین، قیمت OMG با ۱۶٪ رشد به محدوده ۰.۸ دلار نزدیک شد؛ اما در حال حاضر در محدوده ۰.۶ دلار قرار دارد.

نمودار روزانه قیمت OMG
نمودار روزانه قیمت OMG – منبع: TradingView

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا