اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

کیف پول وسابی مجرمان مالی را در لیست سیاه قرار می‌دهد

قابلیت CoinJoin کیف پول Wasabi روشی برای ناشناس ماندن افرادی است که تراکنش‌های ارز دیجیتال انجام می‌دهند. این روش موجب شده بود تا بسیاری از کلاهبرداران و مجرمین مالی از این کیف پول برای پاک کردن رد تراکنش خود استفاده کنند. اکنون وسابی تصمیم گرفته تا لیست سیاهی از بیت کوین‌هایی که از روش‌های غیرقانونی به دست آمده‌اند را تهیه کند و اجازه استفاده از قابلیت میکسر کوین جوین را از این آدرس‌ها سلب کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از beincrypto، کوین جوین (CoinJoin) نوعی میکسر است که تمام ورودی و خروجی‌های تراکنش‌های جداگانه را ترکیب می‌کند و یک تراکنش واحد تشکیل می‌دهد. بدین ترتیب حتی دریافت‌کننده وجوه هم تشخیص نمی‌دهد که وجوه را از کدام آدرس دریافت کرده است و روشی برای ناشناس ماندن افرادی است که تراکنش‌های ارز دیجیتال انجام می‌دهند. این روش برای ناشناس ماندن تراکنش‌های کاربران در شبکه بیت کوین طراحی شد. کیف پول وسابی (Wasabi) یک والت متن باز با تمرکز بر روی امنیت و حریم خصوصی است که از قابلیت کوین جوین استفاده می‌کند و توسط شرکتی به نام zkSNACKs به‌وجود آمده است.

همین ویژگی کیف پول وسابی موجب شده است تا برخی از افراد که برای اهداف غیرقانونی مانند پولشویی و دزدی از BTC استفاده می‌کنند، از طریق قابلیت CoinJoin مبادرت به انجام تراکنش نمایند. به عنوان مثال در جریان هک حساب‌های توییتر برخی از افراد سرشناس و کلاه‌برداری از دنبال‌کنندگان آن‌ها در سال ۲۰۲۰، هکرها از کوین جوین استفاده کرده بودند. در جریان هک صرافی کوکوین در همان سال نیز از روش مشابهی برای پاک کردن رد تراکنش‌ها استفاده شده بود. حال این شرکت تصمیم دارد تا با ایجاد لیست سیاه بتواند جلوی سواستفاده کلاهبرداران را بگیرد. یکی از اعضای تیم توسعه وسابی در توییتی به این قضیه اشاره کرد:

ما در تلاشیم تا از شرکت و پروژه در برابر تبعات قانونی که هکرها و کلاهبرداران برای ما ایجاد می‌کنند، محافظت کنیم. درست کردن لیست سیاه این کلاهبرداران از حقوق شرکت است گرچه همه ما از ماهیت انجام دادن این کار ناراحت هستیم.

صفحه رسمی وسابی نیز در روز یکشنبه توییتی در این زمینه منتشر کرد:

هماهنگ‌کننده zkSNACKs در تلاش است تا از استفاده برخی از UTXOها از کوین جوین جلوگیری کند.

هماهنگ‌کننده (coordinator) نوعی ماشین مجازی است که فرآیند میکس بیت کوین‌ها میان چندین آدرس کیف پول را مدیریت می‌کند. این هماهنگ‌کننده قرار است در سرویس‌های خود از پذیرفتن برخی از UTXOهایی که آدرس متناظر با آن در لیست سیاه قرار گرفته باشند، جلوگیری کند. همچنین قرار نیست دسترسی افرادی که از هماهنگ‌کننده‌های دیگر استفاده می‌کنند، به میکسر کوین جوین قطع شود.

منبع
theblockcryptobeincrypto

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا