تحلیل اقتصادیاخبار بیت کوین

بررسی تاثیر تصویب لایحه سقف بدهی بر اقتصاد آمریکا و قیمت بیت کوین؛ نظر تحلیلگران چیست؟

مجلس نمایندگان آمریکا امروز بالاخره با لایحه افزایش سقف بدهی موافقت کرد و آن را به مجلس سنا فرستاد. برخی از تحلیلگران معتقدند چنین اتفاقی، بیت کوین را بار دیگر در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. در سمت دیگر اما برخی معتقدند پیامدهای تصویب این لایحه مثل کاهش نقدینگی بازارهای مالی، ممکن است بازار را به دوران رکود وارد کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف، لارنس فینک (Laurence Fink)، مدیرعامل شرکت بلک راک (Blackrock) معتقد است اتفاقات اخیر پیرامون سقف بدهی دولت آمریکا، به اعتماد جهانی به دلار این کشور لطمه زده است، اتفاقی که برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند به نفع بیت کوین خواهد بود.

صحبت‌های فینک پس از آن مطرح می‌شود که مجلس نمایندگان آمریکا لایحه افزایش سقف بدهی ۳۱.۴ تریلیون دلاری دولت این کشور را تصویب کرد و به مجلس سنای آمریکا فرستاد. انتظار می‌رود فرآیند تصویب این لایحه در مجلس سنا نیز چند روزی به طول بینجامد. پیش‌تر از این وزارت خزانه‌داری آمریکا هشدار داده بود آخرین مهلت افزایش سقف بدهی، ۵ ژوئن (۱۵ خرداد) است و باید پیش از نکول احتمالی، این لایحه تصویب شود.

اما بدون شک افزایش سقف بدهی دولت آمریکا پیامدهایی را چه برای اقتصاد کلان و چه بازارهای مالی به همراه خواهد داشت. فینک در کنفرانس خدمات مالی بانک دویچه با اشاره به اینکه هیچ نشانه‌ای از کاهش تورم وجود ندارد، پیش‌بینی کرد به دنبال تصویب لایحه افزایش سقف بدهی، نرخ بهره حداقل ۲ بار دیگر افزایش یابد.

وی در این رابطه گفت:

فکر می‌کنم راهکاری پیدا می‌کنیم اما بگذارید واضح بگوییم، آمریکا موقعیت دلار خود به عنوان یک ارز ذخیره را به خطر می‌اندازد.

افزایش سقف بدهی دولت آمریکا چه تاثیری بر قیمت بیت کوین می‌گذارد؟

بسیاری از طرفداران بیت کوین و صنعت رمزارزها، بزرگترین ارز دیجیتال بازار را محافظی در برابر تورم و سیاست‌های دولت‌ها می‌دانند. برخی از تحلیلگران معتقدند سیاست‌های اخیر و مشکلات پیرامون سقف بدهی دولت آمریکا، سرمایه‌گذاران را به سمت بیت کوین سوق خواهد داد.

جاش گیلبرت (Josh Gilbert)، یکی از تحلیلگران eToro معتقد است اتفاقات مربوط به سقف بدهی آمریکا بار دیگر بیت کوین را در کانون توجه قرار خواهد داد چراکه سرمایه‌گذاران احتمالا برای فرار از محدودیت‌ها و مشکلات سیستم مالی متمرکز فعلی، به دنبال راهی برای حفظ ارزش پول خود خواهند بود.

گیلبرت در این رابطه گفت:

لایحه سقف بدهی بار دیگر ویژگی‌های بیت کوین را برجسته می‌کند چراکه از سیستم مالی سنتی جداست. با توجه به عرضه محدود، بیت کوین با مشکلاتی که در حال حاضر، دولت آمریکا با آن دست و پنجه نرم می‌کند روبه‌رو نیست.

بیشتر بخوانید: بررسی شرایط قیمت بیت کوین با نگاه به اقتصاد کلان؛ چه آینده‌ای در انتظار بازار است؟

علیرغم اینکه بحران بانکی اخیر و افزایش سقف بدهی دولت آمریکا ویژگی‌های مهم بیت کوین را برجسته می‌کند، گیلبرت مدعی است سرمایه‌گذاران نباید انتظار داشته باشند قیمت این ارز دیجیتال چندان افزایش یابد.

وی افزود:

به دلیل مشخص نبودن این مسائل و مشکلات نقدینگی که احتمالا ایجاد خواهد شد، در کوتاه‌مدت ترس بیشتر از خوش‌بینی بر بازار حاکم است. زمانی که بحران بانکی رخ داد، تورم و انتظار بازارها برای افزایش نرخ بهره کاهش یافت و به همین دلیل شاهد رشد قیمت بیت کوین بودیم.

متئو گرکو (Matteo Greco)، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری فینکیا اینترنشنال (Fineqia International) معتقد است فشار نزولی فعلی که بر قیمت بیت کوین وارد می‌شود، در درجه اول به خاطر ترس سرمایه‌گذاران از به توافق رسیدن دولت برای افزایش سقف بدهی است.

معمولا زمانی که بانک‌های مرکزی نرخ بهره را افزایش می‌دهند، سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند پول خود را از دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال و سهام خارج کنند.

گیلبرت در این رابطه گفت:

با توجه به رکود شدید بیت کوین در سال ۲۰۲۲، انتظارات برای افزایش مداوم نرخ بهره باعث شد تا فرصتی برای خرید در کف فراهم شود. انتظارات درباره افزایش نرخ بهره در سال جاری و چند هفته گذشته به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین در گذشته به افزایش سقف بدهی دولت آمریکا چه واکنش‌هایی نشان داده است؟

گیلبرت معتقد است در صورت تحقق پیش‌بینی مدیرعامل شرکت بلک راک در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره، قیمت بیت کوین کاهش خواهد یافت. در سمت دیگر، در صورتی که روند افزایشی نرخ بهره بالاخره در ماه ژوئن متوقف شود، می‌توان انتظار افزایش قیمت را داشت.

افزایش سقف بدهی، نقدینگی بازار را کاهش می‌دهد

به گزارش کوین دسک، اوایل سال جاری، بهبود نقدینگی و دسترسی آسان‌تر به پول باعث شد تا سرمایه‌گذاران به سراغ دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین و سهام بروند که باعث رونق بازار و افزایش قیمت‌ها شد. به دنبال این روند، قیمت بیت کوین تا ۳۱،۰۰۰ دلار افزایش یافت اما پس از آن درگیر حواشی مربوط به میم کوین‌ها و توکن‌های NFT در این شبکه بلاکچینی شد و افزایش قیمت متوقف شد. با این حال، احتمالا با افزایش سقف بدهی دولت آمریکا، شاهد فشار نزولی بر این دارایی‌ها خواهیم بود.

تحلیلگران معتقدند با افزایش سقف بدهی دولت آمریکا، وزارت خزانه‌داری و فدرال رزرو صدها میلیارد دلار پول را از سیستم مالی جمع‌آوری خواهند کرد. به این ترتیب نقدینگی در بازار کاهش یافته و احتمالا شاهد رکود دوباره در بازارهای مالی پرریسک خواهیم بود.

در حال حاضر، مقدار پول موجود در حساب عمومی خزانه‌داری آمریکا (TGA) به شدت کاهش یافته است. به دنبال این اتفاق، وزارت خزانه‌داری می‌بایست ۵۰۰ میلیارد دلار پول نقد را از سیستم مالی جمع‌آوری کرده و به حساب‌های خود واریز کند؛ اتفاقی که احتمالا بر قیمت دارایی‌های دیجیتال در ماه‌های آتی تاثیر می‌گذارد.

نوئل آچسون (Noelle Acheson)، تحلیلگر اقتصاد کلان در این رابطه می‌گوید:

این اتفاق احتمالا بر دارایی‌های پرریسک تاثیر می‌گذارد چراکه در مقایسه با دارایی‌های امن‌تری مثل اوراق قرضه، نسبت به شرایط نقدینگی حساسیت بیشتری دارند. کاهش میزان پول موجود در حساب‌های خزانه‌داری آمریکا یکی از اتفاقاتی بود که باعث افزایش قیمت در اوایل سال جاری شد چرا که آن پول وارد اقتصاد می‌شد. اکنون احتمالا برعکس این اتفاق می‌افتد؛ دولت با صدور اوراق بدهی سعی می‌کند دوباره خزانه خود را پر کند که این باعث کاهش نقدینگی در بازار خواهد شد.

همزمان با این اتفاق، فدرال رزرو نیز در تلاش است تا ترازنامه خود را کاهش دهد. دارایی‌های موجود در ترازنامه فدرال رزرو در طول دوران کرونا و به عنوان محرک اقتصادی افزایش یافته بود.

بیشتر بخوانید: ۳ نمودار مهم برای خریداران بیت کوین؛ دلار، قیمت طلا و پایه پولی M2 در چه شرایطی قرار دارند؟

لین آلدن ( Lyn Alden)، یکی دیگر از تحلیلگران اقتصاد کلان در گزارشی، پرکردن دوباره خزانه دولت و کاهش ترازنامه فدرال رزرو را «ضربه دوگانه به نقدینگی» خواند و گفت:

تقاضا برای بسیاری از سهام‌های بزرگ در چند ماه آینده زیاد نخواهد بود، مگر اینکه درباره نقدینگی آینده اطلاعات بیشتری داشته باشیم. زمان آن فرا رسیده تا سرمایه‌گذاران در مورد سرمایه‌گذاری خود آگاه باشند، برای نوسانات آماده شوند و از اهرم بیش از حد اجتناب کنند.

تام دانلیوی (Tom Dunleavy)، بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری دانلیوی در توییتی خاطرنشان کرد مفاد لایحه افزایش سقف بدهی از جمله کاهش هزینه‌های غیرنظامی، بازپس‌گیری وجوهی که در طول دوران کرونا به اقتصاد تزریق شده بود و از سرگیری دریافت اقساط وام‌های دانشجویی مقدار پول در دسترس برای سرمایه‌گذاری را محدود می‌کند، در نتیجه نقدینگی کمتری در بازار وجود خواهد داشت.

توییت تام دانلیوی (Tom Dunleavy)
منبع: توییتر

پلتفرم معاملاتی فالکون ایکس در پستی در رابطه با وضعیت احتمالی بازار پس از تصویب افزایش سقف بدهی نوشت:

بدتر شدن وضعیت نقدینگی، کاهش احتمال توقف نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سال جاری و وضعیت معاملاتی فعلی با نوسانات پایین و حجم معاملاتی کم احتمالا بازار ارزهای دیجیتال را برای شوک آماده خواهد کرد.

دیوید لاونت (David Lawant)، سرپرست بخش تحقیقات این پلتفرم افزود:

این سناریوی کلان باعث شده تا باور کنم ممکن است در حال حاضر، در آرامش پیش از طوفان در بازار ارزهای دیجیتال باشیم.

این مطلب تنها برگردان تحلیل‌های منابع است و به هیچ عنوان توصیه خرید و فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها نیست.

کلام آخر؛ انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

با تصویب لایحه افزایش سقف بدهی توسط مجلس نمایندگان، در ماه‌های آتی شاهد کاهش نقدینگی حاضر در بازارهای مالی خواهیم بود. تجربه نشان داده است دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین و سهام، نسبت به تغییرات نقدینگی حساس هستند. در سمت دیگر ماجرا، افزایش سقف بدهی زمینه را برای تداوم افزایش نرخ بهره و سیاست‌های انقباضی توسط فدرال رزرو فراهم می‌کند. بنابراین، انتظار می‌رود حداقل در کوتاه‌مدت، شاهد رکود و کاهش قیمت‌ها در بازار باشیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا