اخبار بیت کوین

در صورت تایید نشدن ETFهای اسپات، چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین رخ می‌دهد؟

در جالی که تایید نخستین صندوق قابل معامله در بورس اسپات بیت کوین (ETF) احتمالا قیمت این ارز دیجیتال را افزایش خواهد داد، برخی از تحلیلگران معتقدند ممکن است این اتفاق به‌تنهایی برای تداوم بازار صعودی و خروج از زمستان رمزارزها کافی نباشد. علاوه بر این، در حال حاضر «سرنوشت بیت کوین در صورت تایید نشدن ETF اسپات» به یکی از سوالات اساسی جامعه رمزارزها تبدیل شده است.

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین در تاریخ ۲۴ اکتبر (۲ آبان)، بزرگترین جهش یک‌روزه خود در بیش از یک سال اخیر را انجام داد و قیمت آن به دنبال اضافه شدن نام ETF اسپات شرکت بلک راک به فهرست وب‌سایت DTCC، بیش از ۱۴٪ افزایش یافت. در آن زمان جامعه رمزارزها اضافه شدن نام بلک راک به این فهرست را گام رو به جلویی در تایید نخستین ETF اسپات در آمریکا قلمداد کرد.

چند روز قبل از این اتفاق نیز به دنبال گزارش اشتباه کوین تلگراف در رابطه با تایید شدن ETF اسپات شرکت بلک راک، باز هم قیمت بیت کوین افزایش یافته بود.

آیا تایید شدن ETF اسپات به معنای رشد انفجاری قیمت بیت کوین است؟

معامله‌گری با نام دِ فلو هورس (TheFlowHorse) معتقد است هر دوی این جهش‌ها سیگنالی از پرایس اکشن احتمالی بیت کوین پس از تایید ETF اسپات است. وی معتقد است در صورتی که کمیسیون بورس بالاخره با راه‌اندازی ETF اسپات موافقت کند، سرمایه‌گذاران می‌توانند جهشی مشابه یا حتی بیشتر را از بیت کوین انتظار داشته باشند.

البته این معامله‌گر معتقد است پس از این افزایش، احتمالا در میان‌مدت شاهد اصلاح قیمت خواهیم بود؛ چراکه این جهش بیشتر به دلیل هجوم سرمایه‌گذاران مشتاقی رخ داده است که به دنبال اخبار مثبت هستند.

تونی ساکامور (Tony Sycamore)، تحلیلگر شرکت آی‌جی اینترنشنال (IG International) انتظار دارد بیت کوین در روز تایید شدن ETF اسپات تا اوج قیمت سالیانه خود افزایش یابد. با این حال وی معتقد است با توجه به اینکه «نرخ بهره» در سطوح بسیار بالاتری نسبت به نوامبر سال ۲۰۲۱ (زمانی که بیت کوین اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود را ثبت کرد) قرار دارد، نمی‌توان انتظار داشت روند بیت کوین کاملا تغییر کند.

تینا تنگ (Tina Teng)، تحلیلگر سی‌ام‌سی مارکتس (CMC Markets) نیز معتقد است هیچ تضمینی برای تغییر روند کلی بیت کوین وجود ندارد. وی در این رابطه اظهار داشت:

بیت کوین هنوز اصول اساسی برای ارزش‌گذاری کمّی مثل سهام را ندارد و دامنه استفاده آن مثل کالاها نیست. تاییدیه کمسیون بورس نمی‌تواند ماهیت سوداگرانه بیت کوین را تغییر دهد.

وی در آخر افزود:

تغییرات اقتصاد کلان تاثیر به‌سزایی بر بازار رمزارزها خواهد داشت و معمولا روند صعودی در طول چرخه کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آغاز می‌شود.

اگر ETF اسپات تایید نشود چه بر سر بیت کوین می‌آید؟

در حالی که تحلیلگران معتقدند هیچ تضمینی برای تداوم روند صعودی بیت کوین پس از تایید ETF اسپات وجود ندارد، بسیاری نگران آن‌سوی داستان، یعنی رد شدن تمام درخواست‌ها توسط کمیسیون بورس هستند.

به نقل از کوین دسک، جای تعجب وجود نخواهد داشت اگر بعد از این اتفاق، حداقل در کوتاه‌مدت شاهد ریزش قیمت بیت کوین باشیم. اما پس از آن بیت کوین چه روندی را دنبال خواهد کرد؟

لورانت کسیس (Laurent Kssis)، مشاور ارزهای دیجیتال در شرکت سی‌ای‌سی کپیتال (CEC Capital) در این‌باره می‌گوید:

در این صورت ممکن است شاهد ریزش بیت کوین به زیر ۳۰٬۰۰۰ دلار باشیم.

وی معتقد است هرگونه ریزش احتمالی قیمت را باید در کنار سایر عوامل مثبت مثل هاوینگ آتی مدنظر قرار داد:

ریزش قابل توجه به ۲۵٬۰۰۰ دلار غیرممکن است؛ مگر اینکه SEC قاطعانه عمل کند. با این حال من احساس می‌کنم وضعیتی ایجاد شود که نیاز به ارزیابی مجدد خواهد بود و خوش‌بینی در بین سرمایه‌گذاران باقی خواهد ماند.

مارتین لاین وبر (Martin Leinweber)، استراتژیست محصول در شرکت مارکت وکتور ایندکسز (MarketVector Indexes) می‌گوید:

اگر ETF تایید نشود من پیش‌بینی می‌کنم بازار با افت گسترده‌ای مواجه شود. ETF اسپات بیت کوین اغلب به عنوان ابزاری برای پذیرش نهادی بیت کوین و یکپارچگی آن در سیستم مالی اصلی در نظر گرفته می‌شود.

البته این استراتژیست معتقد است در صورت رد درخواست‌ها، احتمالا شرکت‌های مختلف SEC را به دادگاه خواهند کشاند. اتفاقی که پیش از این توسط شرکت گری اسکیل رخ داد و در نهایت دادگاه در حکمی از کمیسیون بورس خواست تا درخواست راه‌اندازی ETF این شرکت را مجددا بازبینی کند.

به گفته لاین وبر، بیت کوین مطمئنا با توجه به ماهیت غیرمتمرکز خود به تایید ETF وابسته نیست. با این حال، رد شدن درخواست‌ها توسط کمیسیون بورس ممکن است در کوتاه‌مدت سایه‌ای نزولی بر قیمت بیت کوین بیندازد. وی افزود:

من معتقدم نبود یک ETF، فشار قابل توجهی را بر بازار ارزهای دیجیتال تحمیل می‌کند. در ادامه بازار به یک دوره تعدیل و ارزیابی مجدد نیاز دارد تا خود را جدا و مسیر جدیدی برای آینده ایجاد کند.

این استراتژیست مدعی است سایر ارزهای دیجیتال مثل اتریوم نیز احتمالا از پیامدهای رد شدن ETF اسپات بیت کوین در امان نخواهند بود؛ چراکه کمیسیون بورس پس از مشخص شدن نتیجه ETFهای بیت کوین، تمرکز خود را بر ETFهای اسپات اتریوم خواهد گذاشت.

در همین حال، سمیر کربیج (Samir Kerbage)، مدیر ارشد اجرایی شرکت هش‌دکس (Hashdex) معتقد است بیت کوین فارغ از نتیجه ETFهای اسپات به رشد خود در سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داد:

ما معتقدیم در صورتی که یک ETF به زودی تایید نشود، سرمایه‌گذاری در بیت کوین همچنان در سال ۲۰۲۴ قوی و جذاب خواهد بود. سرمایه‌گذاران بیشتری از مزایای بیت کوین به‌عنوان مخزن ارزش یا طلای دیجیتال بودن آن آگاه شده‌اند.

وی ضمن اشاره به نزدیک بودن هاوینگ بیت کوین نوشت:

اگر تاریخ یک بار دیگر تکرار شود، قیمت بیت کوین واکنش مثبتی به این کاهش عرضه برنامه‌ریزی‌شده نشان خواهد داد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا