کریپتو کده

معرفی پلتفرم Astroswap و توکن ASTRO؛ با اولین دکس کاردانو آشنا شوید!

یکی از شبکه‌های بلاکچینی که تا به اینجا عملکرد خوبی در سال ۲۰۲۱ از خود نشان داده، کاردانو است. کاردانو با پیاده‌سازی هاردفورک آلونزو بسیار مورد توجه قرار گرفت. این آپدیت که در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) انجام شد، قراردادهای هوشمند را به Cardano اضافه کرد. پس از این اقدام، برنامه‌های مختلفی شروع به پیاده‌سازی ایده‌های خود روی کاردانو کردند. یکی از این برنامه‌ها، آستروسواپ (Astroswap) است. آستروسواپ یک صرافی غیرمتمرکز است و اهداف متعددی دارد. در این مقاله می‌‌خواهیم به معرفی Astroswap بپردازیم و توکن ASTRO را بررسی کنیم.

در ابتدا باید بگوییم از آنجایی که این پروژه و توکن آن ASTRO به تازگی راه‌اندازی شده است، هیچ سند یا وایت‌پیپری از آن در دسترس نیست. میهن بلاکچین برای اینکه مخاطبانش را از آخرین پروژه‌های اکوسیستم کریپتو مطلع کند، با استفاده از مطالب کانال تلگرام آسترو سواپ اقدام به نگارش این مقاله کرده است. بدیهی است با ارائه اطلاعات دقیق‌تر و جامع‌تراز طرف تیم پروژه، ما نیز آن‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

معرفی پلتفرم Astroswap

معرفیAstroswap

آستروسواپ اولین صرافی غیرمتمرکز (DEX) در شبکه کاردانو است. این پلتفرم با استفاده از آداپد (ADAPad) که لانچ پد کاردانو است، سرمایه اولیه خود را تامین کرد. Astroswap واگیو سواپ (WagyuSwap) و بلوزیلا (BlueZilla) را که هر دو در اکوسیستم کاردانو فعال هستند، به‌عنوان حامی خود در پشت خود دارد. 

توکن آستروسواپ، ASTRO نام دارد. این توکن بر بستر زنجیره هوشمند بایننس عرضه شده است. شاید در نگاه اول کمی عجیب باشد. Astroswap روی شبکه کاردانو راه‌اندازی شده اما توکنش بر بستر بایننس اسمارت چین (BSC) عرضه شده است. تیم ناشناس این پلتفرم در شبکه Reddit اعلام کرده منتظر است پروژه به‌صورت کامل در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ روی شبکه کاردانو پیاده‌سازی شود. پس از آن، استروسواپ با استفاده از یک بریج، امکان انتقال توکن‌های ‌BEP20 را به بلاک چین کاردانو فراهم خواهد کرد. 

از آنجایی که دکس Astroswap به تازگی راه‌اندازی شده است، هنوز به‌صورت کامل محصولات خود را معرفی نکرده است؛ اما از شواهد معلوم است، امکاناتی که دکس‌های دیگر دارند را ارائه خواهد داد.

آسترو سواپ معتقد است در حالی که بسیاری از شبکه‌ها هنوز مشکل مقیاس‌پذیری دارند، این پلتفرم قادر است با مقیاس‌پذیری بسیار بالای شبکه کاردانو نه تنها ماه را تسخیر کند، بلکه بستری برای تبادلات کهکشان فراهم کند. اگر به سایت Astroswap سر بزنید، تعداد زیادی اصطلاحات فضانوردی خواهید دید. 

استروسواپ به‌دنبال این است مانند پنکیک سواپ روی BSC و یونی سواپ در شبکه اتریوم، به بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز روی شبکه کاردانو تبدیل شود. یکی از اهداف این پلتفرم ارائه بیشترین و سریع‌ترین خدمات به کاربران حوزه دیفای است. علاوه‌بر سرعت،‌ آستروسواپ می‌خواهد پلتفرمی باشد که کمترین کارمزد را در میان اکوسیستم در ازای انجام تراکنش‌ها از کاربران دریافت می‌کند.

معرفی سرویس‌های Astroswap

حال که با پلتفرم Astroswap آشنا شدیم، بهتر است به معرفی محصولات و سرویس‌های آن بپردازیم.

استیکینگ: یکی از سرویس‌های پلتفرم Astroswap که تنها سرویس فعال آن در حال حاضر است، سپرده‌گذاری (Staking) و کسب سود است. در زمان نگارش این مقاله ۱۸٬۵۲۰ نفر در این پلتفرم برای دریافت سود سالیانه ۱۳۰/۲۲ درصد سپرده‌گذاری کرده‌اند. ارزش ASTRO استیک شده در پلتفرم برابر با ۷۳٬۵۰۴٬۵۸۸.۸۶ دلار است. اگر فردی تا ۳۱ اکتبر در این پلتفرم استیک می‌کرد، نرخ سود سالیانه دریافتی او، دو برابر یعنی ۲۶۰/۴۴ درصد می‌شد.

آستروسواپ قصد دارد سه سرویس دیگر یعنی سواپ، لاتاری و مزرعه کشت سود (Yield Farmin) را نیز به سبد محصولات خود اضافه کند. سواپ و لاتاری در سایت قرار داده شده‌اند؛ اما هنوز فعال نیستند.

پلتفرم آستروسواپ چگونه کار می‌کند؟

معرفی Astroswap- صفحه اول سایت

با توجه به اینکه هنوز سرویس‌های سواپ و لاتاری آستروسواپ راه‌اندازی نشده است، به توضیح مختصری درباره نحوه سپرده‌گذاری یا استیکینگ در این پلتفرم می‌پردازیم.

از قسمت Stake وارد بخش مورد نظر می‌شویم. در صفحه جدید، مانند تمام پلتفرم‌های دیگر، از کاربران خواسته می‌شود که کیف پول خود را به استروسواپ متصل کنند. پس از اتصال کیف پول متامسک یا هر کیف پول دیگری که با شبکه BSC سازگار است، کاربران باید مراحل تعیین مقدار استیکینگ، تایید اولیه و تایید نهایی را انجام دهند.

معرفی Astro - سرویس استیکینگ
صفحه سرویس استیکینگ Astroswap

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کرد، این است که باید مقداری BNB در کیف پول موجود باشد؛ زیرا کارمزد تراکنش با بایننس کوین پرداخت می‌شود. نکته دوم هم نبود درخواست فعال برای بیرون کشیدن سپرده‌گذاری یا تسویه است. به‌عبارت دیگر اگر کاربری درخواست فعالی مبنی بر تسویه یا از استیک خارج کردن داشته باشد، نمی‌تواند سپرده‌گذاری کند. کاربران برای تسویه یا دریافت سپرده خود باید هفت روز منتظر بمانند که سیستم پول و پاداش آن‌ها را برگرداند.

آسترو سواپ با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

آداپد (ADAPAD): استروسواپ با همکاری آدا پد، IDO انجام داد. عرضه اولیه در صرافی غیرمتمرکز یا همان IDO به‌منظور تامین سرمایه اولیه مورد نیاز در صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می‌شود. این عرضه اولیه در تاریخ هفت اکتبر ۲۰۲۱ (۱۵ مهر ۱۴۰۰) انجام شد. دویست میلیون توکن با قیمت ۰/۰۰۱ دلار فروخته و ۲۰۰ هزار دلار از این روش، سرمایه جمع‌آوری شد.

سواپز (Swapz): سواپز یک پلتفرم تبادل میان‌زنجیره‌ای برای استیبل کوین‌ها است. این پلتفرم قابلیت اتصال به تمام بلاکچین‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) را دارد. در همکاری استروسواپ و سواپز قرار است کاردانو به تمام زنجیره‌های EVM متصل شود.

چه کسانی گرداننده Astroswap هستند؟

اطلاعاتی مبنی بر بنیان‌گذاران یا گردانندگان پلتفرم آستروسواپ منتشر نشده است. شاید با راه‌اندازی کامل این پلتفرم، اطلاعات افراد فعال در آن نیز منتشر شود.

نقشه راه استروسواپ

نقشه راه استروسواپ

استروسواپ با انتشار یک عکس در تلگرام خود، برنامه‌هایش را برای سه‌ماهه آخر ۲۰۲۱ و سه ماهه اول و دوم ۲۰۲۲ اعلام کرده است.

این پلتفرم قصد دارد در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی، علاوه بر راه‌اندازی دکس خود، سرویس استیکینگ و فارمینگ خود را نیز رونمایی کند.

تیم ناشناس استروسواپ به‌دنبال این است که مانند پنکیک سواپ، بخشی را به قرعه‌کشی و بخت‌آزمایی اختصاص دهد. این بخش با عنوان لاتاری به همراه اپلیکیشن موبایلی قرار است در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود. استروسواپ می‌خواهد سرویس NFT را هم در پلتفرم خود جای دهد. آن‌ها از این بخش با عنوان توکن‌های پیشتاز جدید (New Frontiers Tokens) نام برده‌اند.

برنامه استروسواپ برای سه ماهه دوم ۲۰۲۲ ایجاد امکان تبادل میان شبکه‌ای و راه‌اندازی نسخه بتا بازار پیش‌بینی است.

معرفی ارز Astroswap 

ارز دیجیتال Astroswap یک توکن BEP20 بر بستر بایننس اسمارت چین است. قیمت اولیه ASTRO ۰/۰۰۱ دلار بوده است و در ابتدا ۱۲۰ میلیون توکن در بازار عرضه شده است. مقدار عرضه کل این ارز دیجیتال ۱۰ میلیارد عدد خواهد بود. نحوه تخصیص ارز استروسواپ به صورت زیر است:

سپرده‌گذاری (استیکینگ)۴۵ درصد
تیم استروسواپ۱۲ درصد
فروش خصوصی۱۰ درصد
اکوسیستم۱۰ درصد
نقدینگی۱۰ درصد
مشاوران۶ درصد
آداپد۲ درصد
ذخیره۴ درصد
ایردراپ۱ درصد

در تاریخ ۱۲ آبان ۱۴۰۰ قیمت ارز دیجتال استروسواپ ۰.۳۳ است. کمترین قیمت این ارز دیجیتال در تاریخ ۱۵ مهر ۱۴۰۰ با قیمت ۱۷ سنت و بیشترین قیمت برای آن در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۰ با قیمت ۰.۵۲ ثبت شده است. ارزش بازار ارز ASTRO برابر با ۷۹٬۴۶۶٬۴۱۵ دلار است که از این بابت در رتبه ۵۴۸ بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

از چه صرافی‌هایی می‌توان ASTRO خریداری کرد؟

هنوز صرافی‌های زیادی ارز ASTRO را لیست نکرده‌اند. امکان خرید این توکن از صرافی متمرکز گیت و صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ وجود دارد. علاوه بر پنکیک، کابران می‌توانند از دکس دودو اقدام به خرید ASTRO کنند.

چه کیف پول‌های برای نگهداری ASTRO مناسب هستند؟

از آنجایی که ارز دیجیتال استروسواپ بر بستر BSC عرضه شده، برای نگهداری آن می‌توان از کیف پول‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد. یکی از انتخاب‌های متداول کاربران، کیف پول متامسک است.

سخن آخر

آستروسواپ اولین صرافی غیرمتمرکز شبکه کارادانو است. این پروژه می‌خواهد بزرگ‌ترین صرافی کاردانو شود؛ درست مانند پنکیک سواپ برای BSC و یونی سواپ در شبکه اتریوم. در این مقاله سعی کردیم تا جایی که اطلاعات وجود دارد، به معرفی Astroswap بپردازیم؛ اما همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز بیان کردیم، سند و وایت‌پیپر آن هنوز منتشر نشده است.

به هرحال به‌عنوان اولین دکس روی شبکه کاربردی کاردانو، آسترو می‌تواند مسیر پر پیچ‌وخمی داشته باشد. دنبال کردن اخبار و رویدادهای مرتبط با Astroswap جالب خواهد بود و باید دید چه آینده‌ای در انتظار آن است. 

منبع
Astroswap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا