کریپتو کده

معرفی کامل پروژه BarnBridge و توکن حاکمیتی BOND

فعالیت در بازارهای مالی بدون روبه‌رو شدن با ریسک‌های موجود، اندکی دور از ذهن و برای خیلی‌ها غیرقابل باور است. روش‌های مختلفی برای مدیریت سرمایه و جلوگیری از متضرر شدن در این فضا وجود دارد که اکثرا در قالب استراتژی معاملاتی بیان شده‌اند. وجود سیستم‌ها و پلتفرم‌هایی که امکان معامله با ریسک از پیش‌تعیین شده‌ و قابل مبادله را برای کاربران فراهم کنند، باعث ایجاد جذابیت در بین معامله‌گران خواهد شد. پروژه BarnBridge یکی از برنامه‌های حوزه دیفای است که با تمرکز بر مدیریت ریسک، قصد دارد بستری برای مشارکت بیشتر افراد و سرمایه‌گذاران در حوزه مالی، فراهم کند. در این مقاله به معرفی کامل پروژه بارن‌بریج، نحوه مدیریت ریسک این پروژه، سرویس‌های BarnBridge، تیم توسعه‌دهنده و همکاران پروژه، نقشه راه، ارز دیجیتال BOND و نحوه خرید و فروش و نگهداری این توکن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پروژه BarnBridge چیست؟

پروژه BarnBridge چیست؟

دنیای Defi جدای از جذابیت‌هایی که دارد، همواره با مسائلی مانند ریسک در سرمایه‌گذاری، نرخ بهره بسیار بالا و متغیر، و طول عمر نامشخص پروژه‌ها روبه‌رو بوده است. پروژه بارن‌بریج با پروتکل توکنیزه کردن ریسک، به کاربران این امکان را می‌دهد که با وجود عواملی مانند نوسانات قیمت دارایی‌ها و نرخ‌های بهره، با خیال راحت‌تری معامله کنند.

توکنیزه کردن ریسک به این معنا است که سیستم، ریسک هر کدام از استخرهای سرمایه‌گذاری را مشخص می‌کند و آن را به‌صورت توکن در اختیار تامین‌کننده‌گان نقدینگی قرار می‌دهد. این توکن‌ها قابل معامله و انتقال هستند. لازم به ذکر است که توکن‌های ریسک متفاوت از توکن‌ بومی پروژه یعنی باند (BOND) است. این پروژه می‌خواهد بستری فراهم کند که کاربران با خرید توکن‌هایی، خودشان میزان ریسک مناسب برای استراتژی سرمایه‌گذاری‌شان را انتخاب کنند.

با توکنیزه کردن ریسک، Branbridge نوسانات را برای سفته‌بازان افزایش و برای معامله‌گران محافظه‌کار یا کسانی که استراتژی بلندمدت دارند، کاهش می‌دهد. این پروژه به دنبال ارائه محصولی «بی‌خطر» در دنیای دیفای است که افراد محتاط را جذب کند. این پلتفرم با سرمایه‌گذاری اولیه بنیان‌گذاران خودش، در اکتبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد.

پروژه بارن‌بریج چگونه ریسک را مدیریت می‌کند؟

بارن بریج با تقسیم ریسک به واحدهای کوچک (بسته‌های ریسک) و تخصیص به استخرهای و دارایی‌های قابل سرمایه‌گذاری، این امکان را به کاربران می‌دهد با توجه به ریسکی که می‌خواهند برای سرمایه‌گذاری خود متحمل شوند، هر کدام از استخرهای سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند.

فردی را در نظر بگیرید که مدیر سرمایه یا سبدگردان یک مجموعه است و می‌‌خواهد با نگهداری DAI، درآمد ثابتی داشته باشد. با نرخ بهره‌ای که پلتفرم‌های مختلف مانند آوه (Aave) یا امثال آن دارند، این کار غیرممکن است. فرد مورد نظر استیبل کوین دای وام می‌دهد و به امید به‌دست‌آوردن سود سالانه (APY) سبد خود را تغییر نمی‌دهد. این کار بسیار ریسک بالایی دارد؛ زیرا در صورت افت APY، آن فرد نمی‌تواند به تعهداتش عمل کند و شرکت متضرر خواهد شد. همچنین اگر سود سالانه به‌شدت افزایش پیدا کند، مدیر باید به ذی‌نفعان پول بیشتری خواهد داد.


با استفاده از BarnBridge، مدیر می‌تواند با چشم‌پوشی اندکی از سودهای احتمالی، جریان‌های نقدینگی را بهتر پیش‌بینی کند. برای این کار تنها کافی است پول‌ها را در استخرهای SMART بارن بریج سرمایه‌گذاری کند. سپس پروژه به هر میزان سرمایه، بسته‌های ریسک مشخصی اختصاص می‌دهد. ریسک‌ها از سه درجه کم (Senior)، متوسط و زیاد (Junior) تشکیل شده‌اند و به هر استخر اختصاص داده می‌شوند. فردی که مسئول مدیریت سرمایه شرکت بود برای اینکه سرمایه از افت و ضرر در امان بماند، بسته ریسک Senior را انتخاب می‌کند و سیستم برای او درصد سود سالیانه را ثبت می‌کند و به مقدار پنج درصد نگه می‌دارد.

ساختار استخرهای پروژه BarnBridge
ساختار استخرهای BarnBridge

برای اینکه مشخص شود چه کسی نقدینگی استخرها را تامین کرده است، به تامین‌کنندگان توکن‌های منحصربه‌فردی داده می‌شود که بسته‌های ریسک را مشخص می‌کند و قابل مبادله هستند. ازاین‌رو هرکسی می‌تواند زودتر از زمان مقرر با فروش توکن‌هایی که به عنوان تامین‌کننده نقدینگی دریافت کرده بود، از استخر خارج شود.

توکن‌های مربوط به ریسک با توکن حاکمیتی BOND متفاوت است.

بارن بریج با اتصال به Aave سود پلتفرم را در یک قرارداد هوشمند مشخص، تجمیع می‌کند و بعد از رسیدن زمان معین هر کدام از استخرها، باتوجه‌به توکن‌هایی که هر فرد دارد، سودها را توزیع می‌کند. تامین‌کنندگان نقدینگی هر استخر، باید برای مدت زمان مشخصی سرمایه خود را درون استخر نگه دارند و زودتر از موعد سررسید نمی‌توانند سرمایه خود را خارج کنند.
اگر سود سالانه استخر مورد نظر ما کمتر از پنج درصد شده بود، سیستم از بسته‌های Junior برای پوشش بسته‌های Senior استفاده می‌کند؛ این وضعیت در حالت سوددهی بیشتر از حد مورد انتظار، برعکس خواهد شد.

تفاوت در توزیع استخرهای پروژه BarnBridge با توجه به عملکرد آن‌ها
تفاوت در توزیع استخرها با توجه به عملکرد آن‌ها

سرویس‌های BarnBridge

بارن‌بریج برای کاهش و مدیریت ریسک، دو سرویس اصلی به نام‌های SMART Yield و SMART Alpha راه‌اندازی کرده است. فعالیت SMART Yield که از مارس ۲۰۲۱ شروع شده است به کاربران اجازه می‌دهد با سپرده‌گذاری (Staking) استیبل کوین‌ها در بازارهایی مانند آوه، کامپوند و CREAM Finance درآمدهای ثابت یا با لوریج داشته باشند.


برنامه آلفا بستری برای ایجاد استخرهای تعدیل شده یا دارای لوریج برای هر توکن ERC20 است. این برنامه قرار است در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۱ منتشر شود.

معرفی SMART Yield

SMART مخفف کلمات “Structured Market Adjusted Risk Tranches” به معنی «بازار ساختارمند ریسک‌های تعدیل‌یافته» است.

بخش SMART Yield در پروژه BarnBridge
بخش SMART Yield در بارن بریج

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با اتصال کیف پولتان و انتخاب یکی از سه بازار موجود، می‌توانید اقدام به استیکینگ کنید.
در کنار Yield امکان دسترسی به بخش‌های مزارع، حاکمیت و Exposure از این صفحه فراهم شده است.

معرفی Yield Farming

کاربران با استیک کردن DAI، USDC، sUSD در مزارع بارن‌بریج می‌توانند توکن BOND دریافت کنند. این مزارع هشت درصد از عرضه کل توکن‌ها (۸۰۰ هزار توکن) را در اختیار دارد. در کنار این روش، درصورتی‌که کاربران در تامین نقدینگی استخرها مشارکت کنند، توکن باند دریافت خواهند کرد.

بخش Farming در پروژه BarnBridge
بخش Farming در BarnBridge

پروژه تامین نقدینگی استخرها به‌مدت ۱۰۰ هفته اجرا می‌شود که متشکل از دوره‌های یک‌هفته‌ای است. بعد از اتمام هر دوره، ۲۰ هزار ارز BOND تقسیم خواهد شد. بیست درصد از کل توکن‌های موجود (دو میلیون توکن) به استخرهای نقدینگی اختصاص یافته است.

معرفی سیستم DAO و توکن vBOND در پروژه BarnBridge

دارندگان توکن باند می‌توانند در حکمرانی سیستم و پروتکل‌های BarnBridge مشارکت کنند. سیستم سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) بر عدم وجود رهبری متمرکز، تاکید دارند. در این سیستم‌ها تصمیمات از پایین به بالا و در جامعه‌ای که با قوانین بلاک‌ چین ایجاد شده است، گرفته می‌شود.

سیستم DAO در پروژه BarnBridge از استاندارد “EIP-2535” استفاده می‌کند. این استاندارد که به اسم استاندارد دایموند (Diamond Standard) نیز شناخته می‌شود، یک طراحی ماژولار برای توسعه‌های مختلف قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهد و از به‌روزرسانی‌های کامل و جزئی پشتیبانی می‌کند. دایموند، قراردادی است که توابع خارجی را به فاست‌ها متصل می‌کند؛ فاست‌ها، قراردادهای مجزایی هستند که توابع خارجی را ارائه می‌‌دهند. این ویژگی، بارن بریج را یک پلتفرم وب ۳ می‌سازد. Web 3 آینده شبکه اینترنت و نسل بعدی نوآوری در این حوزه خواهد بود.

افراد برای ارائه پیشنهاد در DAO می‌بایست دارای حداقل یک درصد از کل توکن‌های BOND باشند و آن‌ها را در قرارداد هوشمند استیکینگ قرار داده باشند. برای تشکیل رای‌گیری باید حداقل ۴۰ درصد از BONDهای سپرده‌گذاری شده شرکت کنند و برای تایید و تصویب، میزان آرا باید به حد نصاب ۶۰ درصد برسد.

تنها افرادی که توکن‌های BOND خود را به‌مدت مشخصی استیک یا بلوکه کنند، امکان شرکت در رای‌گیری و سیستم حاکمیت پروژه BarnBridge را دارند. این افراد به‌ازای میزان و مدت زمان Stake خود، توکن vBond دریافت می‌کنند. به‌ازای میزان باندی که بلوکه می‌کنید، دوبرابر بیشتر توکن vBOND دریافت می‌کنید. همچنین مدت زمان بلوکه کردن یک‌ سال است و در این زمان نمی‌توانید توکن‌های خود را برداشت کنید؛ اما در حالت استیک، به همان میزان که توکن BOND می گذارید، همان مقدار vBOND دریافت خواهید کرد. در ضمن هر زمان که بخواهید می‌توانید توکن‌های خود را در این حالت برداشت کنید.

نکته‌ای که وجود دارد شما می‌توانید vBOND خود را به افراد دیگر واگذار کنید. به محض واگذار کردن دیگر شما صاحب امتیاز آن نخواهید بود؛ زیرا در یک زمان تنها یک نماینده یا دارنده برای این توکن می‌تواند وجود داشته باشد.

برای شرکت در رای‌گیری، اعضا باید توکن غیر قابل معامله vBOND داشته باشند
بخش Governance در پروژه BarnBridge
بخش Governance در BarnBridge

این صفحه اطلاعاتی از تعداد رمز ارز باند استیک شده، تعداد vBOND، مدت‌زمان بلوکه کردن توکن‌های حاکمیتی، تعداد توکن‌های توزیع شده به‌عنوان پاداش، تعداد توکن‌های vBOND داده شده به آدرس‌های دیگر و تعداد هولدرهای توکن BOND نمایش می‌دهد. همچنین از نوار بالای آن می‌توان پیشنهادهای موجود و خزانه سیستم DAO را مشاهده کرد.

معرفی بخش Exposure

بخش SMART Exposure در پروژه BarnBridge
بخش SMART Exposure در BarnBridge

این طرح از پروژه‌ها و برنامه‌های دوم BarnBridge است. در این پلتفرم، کاربران قادرند به‌صورت خودکار وزن‌دهی توکن‌ها را در سبد دارایی‌شان تعدیل کنند. SMART Exposure تنها از جفت توکن‌های WBTC ، WETH (توکن‌های رپد شده بیت کوین و اتر) و توکن USDC پشتیبانی می‌کند. برای مثال شما می‌توانید در سبد خود با نسبت‌های مختلف ۷۵٪ – ۲۵٪ یا ۵۰٪ – ۵۰٪ از جفت ارز WETH و WBTC داشته باشید. انتخاب آن برای شما آزاد است.

تیم توسعه دهنده و همکاران پروژه بارن‌بریج

تیم اصلی پروژه BarnBridge از چند بنیان‌گذار، تامین‌کننده نقدینگی، همکاران فناوری و مشاور تشکیل شده است.
تروی موری (Troy Murray)، تایلر وارد (Tyler Ward)، میلاد مستوی (Milad Mostavi)، دراگاس ریزسکو (Dragos Rizescu) و بوگدان گورگه (Bogdan Gheorghe) نفراتی هستند که در سال ۲۰۲۰ پروژه را شروع کردند.


زمانی پروژه جدی‌تر شد که یکی از بنیان‌گذاران به کین وارویک (Kain Warwick) – بنیان‌گذار سینتتیکس (Synthetix) – که در حال حاضر یکی از مشاوران پروژه بارن بریج است، پیغام داد و درباره ایده طرح با او صحبت کرد.

پیغام به کین درباره ایده پروژه barnbridge
پیغام کین وارویک درباره چگونگی شروع پروژه BarnBridge

بعد از مطالعه طرح، وارویک علاقه خود را برای مشارکت در پروژه، با بیان «من ۱۰۰ درصد در این پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنم» نشان داد. بعد از یک ساعت مجدد پیغامی به دست او می‌رسد که خبر تشکیل تیم را به او می‌دهد. بعد از گذشت تنها چند هفته، سرمایه‌ای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای راه‌اندازی پروژه BarnBridge جمع‌آوری شد.

برای این که ببینیم چگونه پروژه‌ای که هنوز اسم‌ورسم خاصی نداشت، چگونه توانست در عرض چند هفته سرمایه زیادی برای شروع به کار جمع کند، بهتر است با اعضای اصلی آن بیشتر آشنا شویم.

تیم توسعه دهنده BarnBridge

هم‌بنیان‌گذاران پروژه BarnBridge
هم‌بنیان‌گذاران پروژه بارن بریج
 • تروی موری (Troy Murray): او یکی از افراد کهنه‌کار در حوزه بلاک چین است و از سال ۲۰۱۲ در این حوزه فعالیت می‌کند. موری بیشتر وقت خود را صرف پروژه‌های مبتنی بر اتریوم کرده و RUDE labs که یک سازمان هنری مبتنی بر کریپتو است را تاسیس کرده است. او قصد داشت با SingularDTV به تمرکززدایی رسانه‌ها کمک کند. در همین راستا او پلتفرمی را تحت عنوان (III) در سال ۲۰۱۶ با سرمایه‌گذاری جمعی (CrowdFunding) ایجاد کرد.
 • تایلر وارد (Tyler Ward): او به‌خاطر مشارکت و توسعه در اکوسیستم اتریوم و داشتن تجاربی مانند Consensys و Grid+ و Earn.com مورد توجه و احترام جامعه ارزهای دیجیتال قرار دارد. او از سال ۲۰۱۶ در حوزه کریپتو فعالیت می‌کند.
 • میلاد مستوی (Milad Mostavi): تجربه کاری در شرکت Consenys و تاسیس DigitalMOB از جمله فعالیت‌های این مهندس معماری نرم‌افزار است.
 • دراگاس ریزسکو (Dragos Rizescu): با داشتن پنج سال فعالیت در تکنولوژی وب۳ و برنامه‌نویسی فول استک (Fullstack developer)، به‌عنوان هم‌بنیان‌گذار پروژه بارن‌بریج مشارکت دارد. علاوه بر این‌ ریزسکو بنیان‌گذار Treum.io است که درباره ردیابی و مبادله‌پذیری دارایی‌های فیزیکی با ارزش بسیار زیاد بر بستر بلاک چین فعالیت می‌کند.
 • بوگدان گورگه (Bogdan Gheorghe): او یک تحلیل‌گر حرفه‌ای داده‌های بلاک چین و محقق پروتکل‌های دیفای است. علاوه بر بارن بریج، او در Digital MOB نیز فعالیت می‌کند.

تامین کنندگان نقدینگی و شرکت‌های همکار بارن بریج

تامین‌کننده نقدینگی:

 • D64 Ventures
 • ParaFi Capital
 • Fourth Revolution Capital

شرک‌هایی که این پروژه را در زمینه فناوری کمک می‌کنند:

 • Digital MOB
 • Atpar
 • Proof Systems
 • RUDE labs
 • Centrality

مشاوران

مشاوران این پروژه جزو نام‌های بزرگ حوزه بلاکچین و رمز ارزهاد به‌شمار می‌آیند که هر کدام پروژه و طرح‌های مهمی در صنعت رمز ارزها و حوزه بلاک چین اجرا کرده‌اند.

 • استنی کولوچف (Stani Kulechov) بنیان‌گذار Aave
 • کین وارویک (Kain Warwick) بنیان‌گذار Synthetix
 • آرون مک‌دونالد (Aaron McDonald) بنیان‌گذار Centrality

نقشه راه پروژه BarnBridge

در حال حاضر نقشه راه barnbridg تا اواخر سال ۲۰۲۱ مشخص شده است.

 • سال ۲۰۱۹: تولد ایده
 • آگوست ۲۰۲۰: راه‌اندازی LunchDAO و تامین مالی به‌میزان یک میلیون دلار
 • سپتامبر ۲۰۲۰: شروع توسعه Smart Contract
 • اکتبر ۲۰۲۰: انتشار قراردادهای استیکینگ و فعال‌سازی توکن BOND
 • نوامبر ۲۰۲۰: انتشار قراردادهای سرمایه‌گذاری ارز باند و اعلام BranBridgeDAO
 • دسامبر ۲۰۲۰: حسابرسی DAO
 • ژانویه ۲۰۲۱: پروژه SMART Yield (عملکرد هوشمند)
 • مارس ۲۰۲۱: آغاز به کار SMART Yield و شروع به کار برنامه تشویقی Junior Token
 • سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱: راه‌اندازی SMART Exposure
 • سه‌ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۱: آغاز به کار SMART Alpha، طراحی Bond Desk و محصولات ثانویه بازار

توکن BOND چیست؟

توکن BOND چیست؟ - پروژه barnbridge

پروژه بارن بریج ارز BOND را به‌عنوان توکن حاکمیتی برای مشارکت در اداره سیستم و استیکینگ آن ایجاد کرده است. سازوکار حاکمیتی قرار است در قالب BarnBridgeDAO اجرا شود و دارندگان توکن حاکمیتی نظارت کاملی بر فرایندها و پروتکل‌های DAO خواهد داشت.

مدل توزیع این توکن به ترتیب زیر است:

 • جامعه: ۶۸ درصد (مزارع ۸ درصد + ۲۰ درصد پاداش LPهای یونی سواپ + ۴/۸ درصد پاداش استیک کنندگان + ۱۷/۵ درصد مشوق‌های مختلف برای استخر + ۱۷/۷ درصد ذخیره جامعه)
 • تیم اصلی: ۱۲/۵ درصد
 • سرمایه‌گذاران: ۷/۵ درصد
 • خزانه حاکمیتی (DAO): ۱۰ درصد
 • مشاوران: ۲ درصد

طبق گفته تیم BarnBridge نحوه توزیع توکن‌ها به صورتی طراحی شده است که بیشترین میزان تمرکز زدایی اجرا شود و قدرت در اختیار تعداد کمی از افراد قرار نگیرد. توکن‌های اختصاص‌یافته به بنیان‌گذاران، سرمایه‌گذاران اولیه و مشاوران با قرارداد هوشمندی قفل می‌شوند و در مدت دو تا سه سال به‌صورت هفتگی آزاد خواهد شد.

خرید، فروش و نگهداری توکن باند

از آنجایی‌که توکن BOND مبتنی بر استاندارد ERC20 است، در هر کیف پولی که با این استاندارد سازگار باشد، می‌توان آن را نگهداری کرد؛ والت‌هایی مانند تراست والت، متامسک و ولت‌های سخت افزاری مانند لجر، گزینه‌های خوبی برای نگهداری این رمز ارز هستند. می‌توانند.

همچنین برای خریدوفروش توکن باند می‌توانید از صرافی‌هایی که آن را لیست کرده‌اند مانند بایننس و کوین‌بیس و همچنین Uniswap و MXC استفاده کنید.

وضعیت فعلی توکن BOND

قیمت BOND در زمان نگارش این مقاله ۲۶.۳۴ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۲۷ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۳۴۲ از نظر حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۱۰۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است. بیشترین قیمت ثبت شده برای رمز ارز باند در تاریخ ۶ آبان ۹۹ با قیمت ۱۸۵.۶۹ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۱۴.۲۲ دلار در تاریخ ۱۵ دی ۹۹ بوده است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی یکی از پروژه‌های مورد استقبال و به گفته فعالان بازار، آینده‌دار دیفای پرداختیم. پروژه BarnBridge با استفاده از ابزارهای مالی سنتی و ادغام آن با تکنولوژی روز و تمرکززدایی از آن‌ها، سعی در جذب بیشتر افراد برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی دارد. بارن بریج با توکنیزه کردن ریسک، جامعه افراد ریسک‌گریز و کمتر ریسک‌پذیر را مورد هدف قرار داده است. توکن حاکمیتی BOND که از محصولات این پروژه است، امکان مشارکت در تصمیم‌گیری‌‌ها برای دارندگان و استیک کنندگانش فراهم کرده است. باید دید بارن‌بریج به چه میزان در ادامه مسیر موفق خواهد بود و به اهداف خود دست پیدا می‌کند.

منبع
barnbridgemediumcoinmarketcap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا