کریپتو کده

معرفی پروتکل غیرمتمرکز کوک و توکن حاکمیتی COOK

پروتکل غیرمتمرکز کوک (cook) یک پلتفرم کاملا غیرمتمرکز دارایی بین زنجیره‌ای است که برای سرمایه‌گذاران و مدیران حرفه‌ای دارایی ساخته شده است.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به یکی از محبوب‌ترین کاربردهای تکنولوژی بلاک چین و ارزهای دیجیتال تبدیل شده است و به کاربران سراسر دنیا امکان دسترسی به خدمات مالی و ابزارهای جدید برای ایجاد سود در دارایی‌هایشان را می‌دهد.

پروتکل غیرمتمرکز کوک باعث شده است که دیفای در دسترس‌تر و قابل فهم باشد.

برای بسیاری از جمله کاربران جدید که با شرایط و استراتژی‌های مالی آشنا نیستند، درک مفهوم دیفای دشوار است. این موضوع یک مانع ورود ایجاد می‌کند که منجر به عدم دسترسی به مزایای دیفای می‌شود.

پروتکل غیرمتمرکز کوک: راهی بهتر برای آینده

پروتکل غیرمتمرکز کوک

این عدم دسترسی نه تنها به دلیل عدم انسجام آن با اصول دیفای برای اکوسیستم مضر است، بلکه به دلیل افزایش مشکلاتی که در زمان پذیرش انبوه ایجاد می‌کند، به نوبه خود از افزایش نقدینگی و تقاضا جلوگیری می‌کند.

پیچیدگی بالا و ماهیت فنی راه‌حل‌های دیفای تنها مشکلاتی نیستند که کاربران اکثر پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز با آن مواجه می‌شوند.

در بسیاری از موارد، این پلتفرم‌ها فاقد ابزارهای لازم برای مدیران حرفه‌ای صندوق‌ها برای اجرای استراتژی‌های خود در بازار رمزارز هستند. آنها گروه مهم دیگری هستند که می‌توانند از امکانات این پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز بهره ببرند.

مجموع ارزش قفل شده در پروژه‌های دیفای از فوریه سال ۲۰۲۰ از یک میلیارد دلار فراتر رفت و تا پایان سال بیش از ۱۶ برابر رشد کرد و به ۱۶ میلیارد دلار رسید. این سطحی از رشد است که در بازارهای دیگر دیده نشده است و فرصتی بی‌نظیر را برای افراد مختلف فراهم می‌کند تا از این بخش در حال رشد استفاده کنند.

پروتکل غیرمتمرکز کوک برای حل اینگونه مشکلات دیفای با ایجاد دسترسی آسان به مدیریت دارایی برای همه ایجاد شده است، بدون آنکه کیفیت ابزاری که متخصصان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند به خطر بیافتد.

سرعت بخشیدن به پذیرش عمومی دیفای

پروتکل غیرمتمرکز کوک یک پلتفرم مدیریت دارایی غیرمتمرکز بین زنجیره‌ای است که هدف آن فراهم کردن تمام خدمات حرفه‌ای مدیریت دارایی به صورت ساده و قابل درک است که سرمایه‌گذارانی با سطوح مختلف تجربه را هدف قرار داده است.

این پلتفرم به سرمایه‌گذاران عادی این امکان را می‌دهد تا با انتخاب استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مورد نظر خود و ارسال رمزارز مناسب به قرارداد هوشمند، با استفاده از توکن بومی این پلتفرم (ckTokens) به این خدمات دسترسی داشته باشند.

از طرف دیگر، مدیران صندوق می‌توانند به هر طریقی که تمایل دارند بودجه ایجاد کرده و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود را فرم‌ دهند. همچنین به آن‌ها این امکان را می‌دهند که با افزایش سپرده حاصل از قراردادهای هوشمند و تکنولوژی بلاکچین سرمایه‌گذاران را جذب کنند.

پروتکل Cook

سازمان‌های‌ خودمختار غیرمتمرکز (DAO)، قرارداد هوشمند و اقتصاد توکن، که اجازه می‌دهند بخشی از این پلتفرم به درجه‌های بالایی از شفافیت و امنیت در سرمایه‌گذاری‌ها برسد، با استفاده از اتوماسیون و تراکنش‌های آنی بهره‌وری را نیز بالا می‌برند.

در حالی که پروژه‌های دیگری با چشم‌انداز مشابه پروتکل غیرمتمرکز کوک وجود دارد (مانند Set Protocol و Enzyme Finance) اما به دلیل استفاده از شبکه اتریوم (Ethereum) و نیاز به مدیر صندوق، آن‌ها معمولا قیمت بالایی دارند.

این پلتفرم‌ها همچنین برخی از ویژگی‌های پیشرفته را ندارند که به مدیران صندوق اجازه می‌دهد دامنه استراتژی‌های خود را به سود سرمایه‌گذاران خود گسترش دهند.

پروتکل غیرمتمرکز کوک با استفاده از راهکار میان زنجیره‌ای این مشکلات را حل می‌کند. این پلتفرم در حال حاضر به دنبال بلاکچین‌های جایگزین مانند Huobi Eco Chain, Polkadot است. همچنین قصد دارد ابزارهای توسعه یافته و کنترل بیشتر بر دارایی مدیران را برای آنها فراهم سازد.

پروتکل غیرمتمرکز کوک قصد دارد ویژگی‌ها و زیرساخت‌هایی را به وجود بیاورد که امکان ترکیب‌پذیری، نقدینگی بالا، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری، عدم خطرپذیری برای طرف مقابل و بهره‌وری بالای سرمایه را فراهم کند.

معرفی تیم توسعه دهنده پروتکل غیرمتمرکز کوک

زمانیکه صحبت از اکوسیستم‌های ارز دیجیتال به میان می‌آید، اعتماد به پلتفرم و تکنولوژی بنیادی آن حرف اول را می‌زند. این موضوع  برای دیفای هم همینطور است. با توجه به ماهیت مالی موارد استفاده آن، اشتباهات در طراحی یا پیاده‌سازی آنها می‌تواند هم برای کاربران و هم توسعه‌دهندگان به یک فاجعه منجر شود.

به همین ترتیب، تیم توسعه و اجرایی پروتکل غیرمتمرکز Cook با سال‌ها تجربه هم در طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزارها و هم در فضای رمزارزها، متخصصان زمینه‌های مربوطه هستند.

مدیر اجرایی ارشد پروتکل غیرمتمرکز کوک، آدریان پنگ (Adrian Peng)، دانش‌آموخته دانشگاه برکلی با ۴ سال تجربه در پروژه‌های رمزارز و مشارکت در پروژه‌هایی مانند اتریوم، پولکادوت و فایل کوین (Filecoin) است. او همچنین به عنوان سرپرست تکنولوژی برای گوگل و اوراکل (Oracle)، برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در جهان کار کرده است.

رائول رودریگس (Rahul Rodrigues) معمار اصلی پروژه است و بیش از ۱۵ سال تجربه در زمینه تولید نرم‌افزار دارد.

او در سیستم‌های توزیع‌شده تخصص دارد و در چندین شرکت از جمله Fidelity Investments کار کرده است. این موقعیت شغلی برای او تجربه کار بر روی طراحی معماری قرارداد هوشمند برای یک پروتکل و سایر موارد فنی را به همراه داشته است.

توسعه بلاکچین در دست آنتونیو وونگ (Antonio Wong)، یک توسعه‌دهنده ارشد از Wayfair که از دانشگاه کرنل فارغ‌التحصیل شده است قرار دارد. او از سال ۲۰۱۳ یکی از علاقه‌مندان به رمزارز بوده و از آن زمان تجربه زیادی در زمینه بلاکچین کسب کرده است.

صاحب‌منصبان دیگر این شرکت و توسه‌دهندگان نیز تجارب گسترده‌ای در صنعت دارند اما تعداد آن‌ها بیش از آن است که بتوانیم همه‌ی آنها را نام ببریم. با این حال، هریک از نظر تجربه و مهارت چیز متفاوتی برای ارائه به این پروژه دارند.

توکن حاکمیتی COOK و توکن ckToken

پروتکل غیرمتمرکز کوک برای قدرت‌دهی به اکوسیستم و ارائه عملکردها به کاربران خود، از دو توکن مختلف استفاده می‌کنند. این توکن ها کوک (COOK) و سی کی توکن (ckToken) هستند.

سی کی توکن نماینده سرمایه کاربران در پلتفرم است. هنگامی که کاربر دارایی‌های یک صندوق را تامین می‌کند این توکن‌ها بوجود می‌آیند و بعدا می‌توان برای دارایی‌های مربوطه بازخرید شوند.

از طرف دیگر، توکن کوک برای حاکمیت بومی پروتکل است. دارندگان آن اجازه دارند تا با ایجاد و رای دادن به پروپوزال‌ها در حاکمیت پروتکل شرکت کنند.

کوک همچنین می‌تواند برای پرداخت کارمزدهای موجود در پلتفرم استفاده شود. این کارمزدها به هنگام سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری یا تعیین میزان اولیه آن ایجاد می‌شوند. همچنین مدیران صندوق‌هامی‌توانند کارمزد هزینه‌های مدیریت را به صورت توکن COOK مطالبه می‌کنند.

توزیع توکن COOK

در تصویر بالا نحوه توزیع توکن‌ COOK توضیح داده شده است که میزان عرضه نهایی آن برابر با ۱۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ توکن خواهد بود. در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد توکن COOK برابر ۰.۱۵۳۲ دلار است. این توکن در رتبه ۲۵۵۱ لیست ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار قرار دارد.

سطوح حاکمیتی در پلتفرم Cook

این پروژه دارای یک تیم توسعه‌دهنده اختصاصی است که در ابتدا این پروژه را ایجاد کرده و به توسعه آن ادامه می‌دهد. با این حال حاکمیت پروتکل کاملا غیر تمرکز است چرا که طراحان پروژه از مزایای پروتکلی که حاکمیت آن توسط جامعه انجام می‌شود مطلع هستند.

اکوسیستم پروتکل غیرمتمرکز کوک دارای دو سطح مختلف حاکمیتی است؛ حاکمیت پروتکل و حاکمیت صندوق‌ها. پروتکل توسط کلیه دارندگان توکن کوک اداره می‌شود، در حالی که صندوق‌ها توسط مدیران صندوق و سرمایه‌گذاران (دارندگان سی کی توکن) اداره می‌شود. 

حاکمیت پروتکل از انجمن‌های حاکمیتی استفاده می‌کند که سپس به طرح‌های پیشنهادی بهبود کوک (COOK Improvement Proposal) تبدیل می‌شود. دارندگان توکن کوک با ارائه طرح‌های پیشنهادی و به رای گذاشتن آنها، بر پروتکل غیرمتمرکز کوک، کارمزدهای پلتفرم و صندوق عمومی کوک حاکمیت می‌کنند.

از طرف دیگر، مدیران صندوق و سی کی توکن‌ها صندوق‌های خود را کنترل می‌کنند. این کار با پیشنهاد دادن طرح‌هایی انجام می‌شود. سپس این طرح‌ها بین همه سرمایه‌گذران صندوق رای‌گیری می‌شود و در صورت تصویب به طور خودکار اجرا می‌شوند.

با بکارگیری توکن‌ها برای رای‌ دادن به طرح‌های پیشنهادی، دارندگان می‌توانند مدل حاکمیت پروتکل و تخصیص به گنجینه جامعه را اصلاح کنند، لیست سفید دیفای را به روز کنند، قیمت‌گذاری اوراکل را تغییر دهند، هزینه‌های پلتفرم، صندوق‌های راه‌اندازی و بسیاری موارد دیگر را تغییر دهند.

نقشه راه پروژه پروتکل غیرمتمرکز کوک

در حالی که پروتکل غیرمتمرکز کوک یک پروژه جوان است که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ شروع به کار کرده، اعضای تیم آن تجربه زیادی در این صنعت دارند و قبلا روی یک پلتفرم کاملا کاربردی به نام Binves کار کرده‌اند.

توسعه قرارداد هوشمند توکن کوک در ژانویه ۲۰۲۱ تکمیل شد، تقریبا در همان زمان که قراردادهای هوشمند باز کردن قفل توکن کوک و Uniswap Liquiditiy Mining تکمیل شدند. این زیرساخت مورد نیازی بود که برای شروع کار بر روی کارکردهای دیگر سیستم‌ها به آن نیاز بود.

قرارداد هوشمند توکن کوک در اوایل ماه فوریه توسط Certik حسابرسی شد، هیچ آسیب‌پذیری یا نگرانی عمده‌ای توسط این ممیزی پیدا نشد. در این زمان، تیم توسعه دهنده این پلتفرم، نسخه اول Cook Leverage و ۸۰٪ از نسخه دمو آنرا تکمیل کردند.

نقشه راه این پروژه از جنبه معماری پروتکل و طراحی رابط کاربری در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شود. همزمان این پروتکل در صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap) لیست می‌شود و Cook Leverage نیز منتشر خواهد شد.

در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ حسابرسی خارج از سیستم بر پروتکل غیر متمرکز کوک (Cook Defi Indes) منتشر می‌شود. همچنین نسخه Columbus در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی می‌شود.

نتیجه‌گیری

در حالی که پروتکل غیرمتمرکز کوک (cook) هنوز در مراحل اولیه توسعه است، تیم آن ثابت کرده است که می‌تواند به جدول زمانی مورد نظر پایبند باشد و از قبل برنامه‌ریزی کند، که منجر به افزایش محبوبیت آن در میان علاقه‌مندان به رمزارز می‌شود و به دنبال آینده آن هستند.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا