کریپتو کده

پلتفرم کیپر چیست؟ آشنایی با Keep3r Network و توکن KP3R

دنیای دیفای مملو از پروژه‌های مختلف است که تعداد کمی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند. در میان انبوهی از پروژه‌ها، برخی از آن‌ها سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند. برای مثال یکی از ‌آن‌ها، یرن فایننس است که توسط آندره کرونیه راه‌اندازی شد. پس از گذشت مدتی او اعلام کرد که پلتفرم دیگری با هدف ارتقا سطح مشارکت میان توسعه‌دهندگان و کاربران ایجاد کرده است. نام این پلتفرم کیپر (Keep3r) نام دارد. برای اینکه به‌طور دقیق بدانیم که پلتفرم کیپر چیست، به بررسی نحوه کارکرد، سرویس‌ها، معرفی بنیان‌گذار، نقشه راه، همکاری و معرفی توکن KP3R خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
پلتفرم کیپر هنوز به‌طور کامل راه‌اندازی نشده است. در صفحه اول آن برای سلب مسئولیت، گفته شده با ریسک خودتان فعالیت کنید؛ زیرا نسخه موجود، بتا است. علاوه‌بر این در خط اول اسناد این پروژه، نوشته شده است که این اطلاعات درحال به‌روزرسانی و توسعه است.

پلتفرم کیپر چیست؟

پلتفرم کیپر چیست

پلتفرم کیپر را می‌توان به‌عنوان یک شبکه کاریابی یا تطبیق شغل (Job Matching) دانست. البته این کار به‌معنی حرفه و شغل نیست. بنیان‌گذار Keep3r در معرفی این پلتفرم می‌گوید: «کیپر یک پروژه زیرساختی است و برای کاربران نهایی (End Users) کاربرد و کارایی زیادی ندارد. کیپر برای توسعه‌دهندگان Dappها و افزایش کارکرد صحیح شبکه بلاک چین مفید است».

اگر بخواهیم توضیح ساده‌تری درباره Keep3r ارائه کنیم، می‌توانیم اینگونه بگوییم که این پلتفرم متشکل از دو گروه است؛ کیپرها (Keepers) و  مشاغل یا جابز (Jobs).

مشاغل یا جابز از طرف هر کاربری می‌تواند در سیستم اضافه شود. مشاغل فراخوانی قراردادهای هوشمند هستند که در آن از کاربران دیگر خواسته می‌شود، کارهای مشخصی انجام دهند. برای درک بهتر، مثالی بزنیم. تصور کنید که کارهایی مثل لیکویید شدن سریع (Flash Liquidation)، به‌روزرسانی اطلاعات قیمتی، جمع‌آوری سود ییلد فارمینگ و امثال آن به‌صورت روزانه و تکراری باید انجام شود. همان‌طور که در اول بخش به آن اشاره کردیم، شاید انجام این کارها برای یک کاربر نهایی مشکلی نداشته باشد؛ اما برای یک پروتکل می‌تواند عملی خارج از منطق به‌حساب بیاید. 

در طرف مقابل کیپرها به افراد یا تیم‌هایی گفته می‌شود که از دانش فنی خوبی بهره‌مند هستند. این نوع از کاربران جابزهای پیشنهادی (از اجرای یک تراکنش ساده تا پیچیده‌ترین منطق خارج از زنجیره) را بررسی می‌کنند و پیشنهاد خودشان را در قالب یک قرارداد هوشمند که شامل نحوه اجرای عملیات مورد نظر می‌شود، روی پلتفرم قرار می‌دهند.

پروژه Keep3r برای اولین بار در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰ (یکم آبان ۱۳۹۹) از طریق صفحه مدیوم بنیان‌گذار آن مطرح شد و شش روز بعد در تاریخ ۲۸ اکتبر (۷ آبان) در قالب نسخه بتا روی شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی شد. در حال حاضر هنوز نسخه اصلی این پلتفرم راه‌اندازی نشده است و در صفحه اول آن پیغامی مبنی‌بر «سلب مسئولیت» از بابت نهایی نشدن کدهای آن به‌چشم می‌خورد.

اهداف پروژه Keep3r

تیم Keep3r به‌دنبال این است که هزینه اجرا و نگهداری پروژه‌های مبتنی‌بر بلاک چین را که از تعداد زیادی قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند، کاهش دهد. کیپر به‌دنبال این است که یک اکوسیستم غیرمتمرکز برای انجام پروژه‌ها به‌صورت کارامدتر باشد. هدف از راه‌اندازی پلتفرم keep3r، توانمندسازی توسعه‌دهندگان به‌وسیله ارائه قالب‌های آماده برای طراحی و استفاده آسان از محصولات است. 

آندره کرونیه اعلام کرده به‌دنبال این است که پلتفرمی طراحی و پیاده‌سازی کند که بستری برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکزی شود که تا به امروز امکان آن وجود نداشته است. برای مثال ساخت MetaWallet که یک کیف پول قرارداد هوشمند است و نیازی به تراکنش یا هزینه گس ندارد یا ایجاد پروتکل Unihedge که سیستمی برای کاهش ضرر ناپایدار (Impermanent loss) است.

نحوه کارکرد پلتفرم کیپر

همان‌طور که گفتیم، کاربران می‌توانند به‌عنوان کیپر یا پیشنهاد‌دهنده جاب، می‌توانند در این پلتفرم مشارکت کنند. اگر از دانش برنامه‌نویسی خوبی برخوردار هستید، شاید فعالیت به‌عنوان یک Keeper برای شما مفید باشد.

برای اینکه بتوانید یک جاب در پلتفرم تعریف کنید، دو راه پیش روی شما قرار دارد. اولین راه این است که درخواست خودتان را از طریق ثبت یک پروپوزال به‌ثبت برسانید. زمانی که درخواست شما در قالب یک قرارداد در جامعه حاکمیتی کیپر ثبت شود، در صورت اجماع روی آن، پیشنهاد جاب شما تصویب خواهد شد و نیازی نیست اقدام دیگری انجام دهید.

روش دیگر این است که به‌صورت مستقیم درخواست Job خودتان را ارائه کنید. در این روش باید اطلاعاتی مانند آدرس اتریوم کاری که می‌خواهید انجام شود و نام پروژه‌تان را وارد کنید. در انتها مقدار نقدینگی که می‌خواهید برای این کار تخصیص دهید را مشخص خواهید کرد. هر کاربر تنها می‌تواند در یک بازه ۱۴ روزه، یک جاب ثبت کند.

اگر می‌خواهید به‌عنوان کیپر در پلتفرم Keep3r مشغول به فعالیت شوید، پس از اتصال کیف پول خود به پلتفرم و تامین وثیقه مورد نظر، روی جاب‌های موجود پیشنهاد خود را که شامل روش کارکرد و هزینه می‌شود، ارائه خواهید کرد.

معرفی محصولات Keep3r

محصولات پلتفرم کیپر

حال که دریافتیم پلتفرم کیپر چیست، بهتر است درباره خدمات و سرویس‌های دیگر آن صحبت کنیم. بنیان‌گذار Keep3r با کشف این موضوع که این پلتفرم پتانسیلی بیش از ثبت درخواست انجام کار دارد، تصمیم گرفت تمام پروژه‌های خود را به‌صورت یک‌پارچه تحت اکوسیستم Keep3r ترکیب کند. به این پروژه‌ها در ادامه اشاره می‌کنیم.

ادن (Eden): آندره کرونیه در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) اعلام کرد یک همکاری که به نفع کاربران پلتفرم Keep3r خواهد بود، با ادن نتورک شروع می‌کند. به‌عنوان بخشی از این شراکت، شبکه کیپر ۶۰۲٬۴۰۹ توکن EDEN به‌دست خواهد آورد. این توکن‌ها تضمین می‌کند که شبکه کیپر در اسلات‌های شبکه ادن قرار خواهد گرفت.

شبکه ادن یک پروتکل سفارش‌گذاری منصفانه تراکنش است. این پروتکل از کاربران خود در برابر اقدامات ماینرها از جمله «فرانت رانینگ – Front Running» یا به‌طور کلی «ارزش قابل استخراج ماینر – MEV» محافظت می‌کند.

فارکس ثابت (Fixed Forex): فارکس ثابت به‌دنبال این است که بازارهای فارکس را به Defi وارد کند . این کار با هدف تعمیق نقدینگی آنچین انجام می‌شود.

فارکس ثابت تحت نظر Keep3r یک سیستم مشوق نقدینگی و دریافت کارمزد برای فارکس ثابت Iron Bank است. توکن‌های IBFF و  veIBFF با توکن‌های KP3R و vKP3R ادغام خواهند شد. 

استخراج نقدینگی قراردادهای آپشن (Options Liquidity Mining – OLM): این پلتفرم به پروژه‌ها این اجازه را می‌دهد که یک برنامه تشویقی فوری مبتنی‌بر قراردادهای آپشن داشته باشد. هولدرهای vKP3R از این پلتفرم سود خواهند برد؛ زیرا یک درصد از تمام کارمزدهای قراردادهای آپشن به آن‌ها تعلق خواهند گرفت.

مشوق‌های نقدینگی:  این سرویس یک برنامه استخراج نقدینگی است که روی نسخه سوم Keep3r برای یونی سواپ ورژن سوم راه‌اندازی خواهد شد. تامین‌کنندگان نقدینگی قادر خواهند بود توکن UNI V3 را واریز کنند و پاداش KP3R روی استخرهای فعالشان دریافت کنند. ۵۰ درصد از کارمزدها میان توکن‌های vKP3R توزیع خواهد شد.

واندرلند (Wonderland): واندرلند یک صندوق فعال در زمینه سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از توسعه پروژه‌ها و پروتکل‌های دیفای است.

بنیان‌گذار پلتفرم کیپر کیست؟

پروتکل Keep3r توسط آندره کرونیه یا آندره کرونی (Andre Cronje) توسعه‌دهنده و مهندس بلاک چین راه‌اندازی شد. محصول دیگر او در حوزه دیفای که سروصدای زیادی به پا کرد، پروژه Yearn.Finance است. توکن این پروژه که YFI نام دارد، دو ماه پس از راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰، چیزی حدود ۱۳۰۰ برابر رشد داشت که در نوع خود بی‌سابقه عمل کرده است.

آندره کرونیه پیش‌تر به‌عنوان رئیس نوآوری و فناوری در بنیاد فیوژن که شرکت اصلی پروتکل فیوژن به‌حساب می‌آید، فعالیت داشته است. او در آن‌جا مسئول هدایت تیم نوآوری در برنامه‌های غیرمتمرکز، مشارکت‌های فناوری و اجرای نوآوری‌ها بود. از دیگر سوابق آندره کرونیه می‌توان به مدیر بازبینی کدها در کریپتو بریفینگ، رئیس فناوری شرکت فین‌تک Freedom و رئیس فناوری Shoprite Group اشاره کرد. او به‌عنوان توسعه‌دهنده بلاک چین در شرکت‌هایی مانند ‌BitDiem ،Cryptocurve و Lemniscap فعالیت داشته است.

رویکرد او برای اجرا و پیاده‌سازی طرح‌هایش به این صورت است که ابتدا پروژه را راه‌اندازی می‌کند و سپس آزمایش‌های لازم و تغییرات مورد نیاز را روی آن انجام می‌دهد. در این پروژه نیز این تفکر به چشم می‌خورد. برخی از اطلاعات مورد نیاز هنوز در دسترس نیست و اقداماتی از جمله بازبینی کدها هنوز تکمیل و نهایی نشده است.

نقشه راه پلتفرم Keep3r

نقشه راه جدیدی از برنامه‌های Keep3r موجود نیست. یک نوشته در مدیوم آندره کرونیه مربوط به سال ۲۰۲۰ وجود دارد که به‌صورت کلی درباره اقدامات آتی این پلتفرم صحبت کرده است. در ادامه به آن‌ اشاره می‌کنیم.

  • قراردادهای حاکمیتی هنوز به‌طور کامل اجرایی نشده‌اند و در حال حاضر در مرحله بازبینی کد یا Audit هستند. در حال حاضر سیستم EOA در پلتفرم اجرا می‌شود که در آینده جایش را به جامعه حاکمیتی خواهد داد.
  • کارهای (Jobs) بیشتری مانند جمع‌آوری سود از ییلد فارم‌ها، دریافت نقدینگی و سفارش‌های لیمیت اضافه خواهد شد.
  • از برنامه‌های این پلتفرم، اضافه کردن متا ولت (MetaWallet) است. متا ولت یک قرارداد هوشمند است که مانند یک کیف پول هوشمند عمل می‌کند. کاربران می‌توانند اتر جابه‌جا کنند، قراردادها را تایید کنند یا قراردادهای دلخواه برای فراخوانی داده به دیگر قراردادها را اجرا کنند. تفاوت اصلی متا ولت این است که تمام این کارها بدون نیاز به ثبت تراکنش و پرداخت گس انجام می‌شود.

پروژه کیپر با چه پروژه‌هایی همکاری کرده است؟

دراین قسمت به معرفی همکاری پروتکل Keep3r با پروژه چین لینک (Chainlink) اشاره می‌کنیم. کیپر اعلام کرده است، برای پیشبرد و افزایش کیفیت خدمات خود، از اوراکل‌ های چین‌لینک بهره می‌برد. همکاری میان این دو پروتکل این امکان را به‌وجود می‌آورد، زمانی که نیاز به داده‌های خارج از زنجیره بیشتر شود، تغییر و انجام فرایندها از طریق Chainlink به‌راحتی انجام شود. از دیگر مزایای این همکاری می‌توان به این مورد اشاره کرد، زمانی که یک Keeper تعداد قابل توجهی از کارهای و تسک‌ها را انجام داده باشد، می‌تواند به نود چین لینک تبدیل شود. زمانی که این تبدیل انجام می‌شود، جابه‌جایی توکن‌ها از KP3R به LINK برای پرداخت‌ها و استیکینگ (Staking) انجام می‌گیرد.

معرفی ارز دیجیتال KP3R

ارز دیجیتال KP3R بر بستر اتریوم عرضه شده و یک توکن ERC20 است. این رمزارز در پلتفرم کیپر نقش حاکمیتی و تعیین‌کننده‌ای دارد. از توکن کیپر برای رای دادن به طرح‌های پیشنهادی و پروپوزال‌ها در سیستم حاکمیتی استفاده می‌شود. علاه‌بر این، توکن مورد نظر برای وثیقه‌گذاری و پاداش‌دهی به افرادی که پروژه‌ها را انجام می‌دهند، به‌کار گرفته می‌شود.

بنابر اطلاعات سایت میهن بلاکچین، قیمت KP3R حدود ۱۰۰۰ دلار است. بیشترین قیمت آن مربوط به ۲۲ آبان ۱۴۰۰ و ۱٬۹۹۵.۵۳ دلار است و کمترین قیمت آن با ۲۴.۲۳ دلار به ۷ آبان ۱۳۹۹ برمی‌گردد. در حال حاضر (۹ بهمن ۱۴۰۰) ارزش بازار ارز دیجیتال KP3R حدود ۳۳۹ میلیون دلار است. 

ارز دیجیتال کیپر هیچ‌گونه عرضه اولیه و موجودی اولیه نداشته است؛ در عوض توکن KP3R زمانی تولید یا Mint می‌شود که استخرهای یونی سواپ تامین نقدینگی شوند. از این رو عرضه در گردش و عرضه کل آن با یکدیگر برابر و مساوی ۳۴۰٬۰۷۷.۹۰ عدد است.

از چه صرافی‌هایی می‌توان توکن KP3R خرید و فروش کرد؟

برای خریدوفروش توکن KP3R می‌توان از صرافی‌های بایننس، گیت و جیمنای استفاده کرد. علاوه‌بر این چندین صرافی غیرمتمرکز مانند یونی سواپ V2 و V3، سوشی سواپ و دودو، ارز دیجیتال کیپر را لیست کرده‌اند.

برای نگهداری رمز ارز کیپر از چه کیف پول‌های می‌توان استفاده کرد؟

از آنجایی که رمزارز KP3R یک ارز دیجیتال ERC20 است، کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری آن مناسب هستند. کیف پول تراست ولت و متامسک از جمله انتخاب‌های متداول کاربران هستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • پلتفرم کیپر چیست؟

کیپر (Keeper) یک پلتفرم برای انجام خودکار برخی از کارها در فضای دیفای است. افراد از طریق این پلتفرم می‌توانند به‌صورت خودکار و با استفاده از قرارداد هوشمند اقداماتی مانند جمع‌آوری ییلد فارمینگ انجام دهند.

  • ارز کیپر چیست؟

توکن حاکمیتی پلتفرم کیپر، KEP3R است. این ارز بر بستر اتریوم عرضه شده است. می‌توانید از صفحه قیمت ارزهای دیجیتال برای مشاهده قیمت کیپر استفاده کنید.

  • بنیان‌گذار کیپر کیست؟

آندره کرونی، بنیان‌گذار و سازنده پلتفرم کیپر است.

جمع‌بندی

پلتفرم کیپر چیست؟ این سوال بود که برای پاسخ به آن اهداف، نحوه کارکرد، سرویس‌ها، بنیان‌گذار، نقشه راه، پروژه‌های مشترک و توکن KP3R پلتفرم Keep3r را بررسی کردیم. کیپر یک پلتفرم برای ثبت درخواست برون‌سپاری برخی از پروژه‌ها و کارها از انجام تراکنش‌های ساده گرفته تا دریافت روزانه سود ییلد فارمینگ‌ها، به‌روزرسانی اطلاعات قیمتی و امثال آن ایجاد شده است. باید ببینیم که آیا این پروژه آندره کرونیه مانند پروژه یرن فایننس نیز به موفقیت خود ادامه خواهد داد؟ 

منبع
keep3r.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا