کریپتو کده

موبایل کوین چیست؟‌ آشنایی با شبکه Mobilecoin و کوین MOB

تکنولوژی بلاکچین با هدف متحول کردن مفهوم پول و استفاده از آن در مبادلات روزانه به وجود آمد؛ اما در حال حاضر اکثر افراد رمزارز‌ها را به منظور سرمایه‌گذای و حفظ ارزش پول خریدارای می‌کنند. موبایل کوین (Mobilecoin) قصد دارد تا با ایجاد یک شبکه بلاک چینی و معرفی رمزارز (MOB) به بستری برای استفاده از پول دیجیتال در مبادلات روزمره مردم با حفظ حریم خصوصی تبدیل شود. کاربران می‌توانند اپلیکیشن موبایل کوین را نصب کرده و با استفاده از آن، معاملات خود را به صورت ایمن، سریع و غیر‌متمرکز انجام دهند. در این مقاله برای اینک بدانیم شبکه Mobile کوین چیست، نحوه کارکرد، نقشه راه، همکاری‌ها و تیم توسعه‌دهنده آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. علاوه‌بر این نحوه استفاده، خرید، فروش و ذخیره کوین MOB را بیان می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

شبکه Mobilecoin چیست و چه اهدافی دارد؟

شبکه Mobilecoin چیست
منبع: coinscreed.com

موبایل کوین یک شبکه بلاکچینی است که قصد دارد استفاده از ارزهای دیجیتال را برای مبادلات روزانه ترویج دهد. شبکه Mobilecoin در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد و در سال ۲۰۲۰ به صورت متن باز در اختیار کاربران قرار گرفت. موبایل کوین بر حریم خصوصی تمرکز دارد که برای استفاده به عنوان پول نقد دیجیتال در تلفن‌های همراه طراحی شده است.

پروتکل MobileCoin امکان مدیریت آسان کلید‌‌ها و تراکنش‌های خصوصی را به صورت آنی برای کاربران خود فراهم می‌کند. چهار هدف اصلی که MobileCoin قصد دارد به آنها برسد عبارتند از:

 • حفظ حریم خصوصی
 • انجام تراکنش‌ها با سرعت بالا
 • کاهش مصرف انرژی
 • بهینه‌سازی قابلیت‌ها برای استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه

شبکه MobileCoin بر ایجاد یک شبکه پرداخت همتا‌به‌همتا متمرکز شده است که امکان انجام تراکنش‌ها را با حفظ حریم خصوصی و به راحتی در تلفن‌های همراه برای کاربران فراهم می‌کند. MobileCoin به کاربران این امکان را می‌دهد تا در صورت حذف اپلیکیشن از روی تلفن همراه و نصب مجدد برنامه یا گم شدن دستگاه، بتوانند با داشتن کلیدهای خصوصی خود، دارایی‌هایشان را بازیابی کنند.

شبکه Mobilecoin چگونه کار می‌کند؟

شبکه Mobilecoin چگونه کار می‌کند
منبع: cryptodeadline.com

در حال حاضر هیچ‌کدام از شبکه‌های بلاکچینی نمی‌توانند به طور همزمان به حفظ حریم خصوصی، امنیت و سرعت در ارسال و دریافت تراکنش‌ها دست پیدا کنند. شبکه MobileCoin با استفاده از یک فناوری جدید توانسته است، بستری کاربر‌پسند، امن و سریع را به منظور انجام تراکنش‌های روزانه، برای کاربران فراهم کند.

این مساله باعث می‌شود که انرژی مصرف شده توسط شبکه موبایل کوین معادل انرژی لوازم خانگی معمولی باشد و مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کند. از این رو پروتکل موبایل کوین یکی از کم مصرف‌ترین و سازگارترین سیستم‌های پرداخت به حساب می‌آید که به محیط زیست آسیب نمی‌رساند و به راحتی قابل استفاده برای تمامی کاربران است.

طراحی فنی MobileCoin حول یک تجربه کاربری با هدف ادغام رمز‌ارز‌ها در برنامه‌های پیام‌رسان تلفن همراه مانند WhatsApp یا Signal (سیگنال) متمرکز شده است. یک کاربر باید بتواند برنامه‌ای که از موبایل کوین پشتیبانی می‌کند را نصب کند، یک پین ۴ رقمی را وارد کند و رمزارز مورد نظر خود را با استفاده از شماره تلفن یا شناسه کاربری یک کاربر دیگر برای او ارسال یا رمز‌ارز مورد نیاز خود را از یک کاربر دیگر دریافت کند.

تراکنش‌ها در شبکه MobileCoin در کمتر از یک ثانیه انجام می‌شوند و بلافاصله قابل استفاده هستند. هیچ تاریخچه‌ای از انجام تراکنش‌ها یا موجودی حساب کاربران در سرویس پیام‌رسان ثبت نمی‌شود و تراکنش کاربران در شبکه موبایل کوین با حفظ کامل حریم خصوصی انجام می‌شود. همچنین در هر زمانی کاربران موبایل کوین می‌توانند برنامه را مجددا نصب کنند و با وارد کردن پین ۴ رقمی به دارایی‌های خود دست پیدا کنند.

مکانیسم اجماع در شبکه موبایل کوین

شبکه MobileCoin از مکانیسم اجماع استلار (Stellar) به‌منظور همگام‌سازی دفتر کل توزیع شده این شبکه استفاده می‌کند. تفاوت مکانیسم اجماع استلار با مکانیسم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) در این است که در PoS نودهای شبکه با استیک کردن کوین بومی شبکه می‌توانند به یکی از نودها شبکه تبدیل شوند و تراکنش‌ها را اعتبار سنجی کرده و انجام دهند.

اما در الگوریتم اجماع استلار اجرای نودها به کاربرانی داده می‌شود که مورد اعتماد جامعه موبایل کوین هستند. این پروتکل تضمین می‌کند که تمام نودها در مورد توالی پرداخت‌ها و تراکنش‌های انجام‌شده توافق دارند. تراکنش‌های جدید در بلاک‌ها گروه‌بندی شده و تقریبا هر پنج ثانیه یک بار در دفتر کل MobileCoin منتشر می‌شوند.

مکانیسم اجماع استلار با درخواست از تمامی نودها برای تعیین مجموعه‌ای از همتایان مورد اعتماد خود به نام Quorum، مشکل توافق بیزانس (Byzantine Agreement Problem) را برطرف می‌سازد. Quorum بر اساس اعتماد بین افراد، مشاغل و سازمان‌هایی شکل می‌گیرد که شبکه موبایل کوین را تشکیل می‌دهند. همچنین هیچ مرجع مرکزی شبکه MobileCoin را مدیریت نمی‌کند؛ بلکه این شبکه توسط مجموعه‌ای از نودهای قابل اعتماد فعالیت می‌کند.

شبکه MobileCoin در ساختار خود از یک رویکرد فدرال استفاده می‌کند. این شبکه از مجموعه‌ای از نودها ساخته شده است. نودها در شبکه موبایل کوین وظایفی مانند نگهداری از دفتر کل توزیع شده و پردازش تراکنش‌ها را برعهده دارند. شبکه موبایل کوین به گونه‌ای طراحی شده‌ است که نودها در آن به دارایی‌های کاربران، تاریخچه تراکنش‌ها و موجودی آنها دسترسی ندارند. از این رو حریم خصوصی تراکنش‌ها در این شبکه حفظ می‌شود و هویت کاربران آن مخفی می‌ماند. حریم خصوصی کاربران در شبکه موبایل کوین از طریق یک مکانیسم لایه‌ای تامین می‌شود که چندین سطح حفاظتی را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

تمامی نودهای شبکه MobileCoin در یک SGX امن اجرا می‌شوند. SGX مخفف (Software Guard Extensions) است که در مرکز پردازش داده‌های کامپیوتر (CPU) تعبیه می‌شود. SGX از یک رمزگذاری قوی و جداسازی در سطح سخت‌افزار برای اطمینان از محرمانه بودن داده‌ها و کدها و جلوگیری از دستکاری آنها استفاده می‌کند.

این قطعه برای محافظت از برنامه‌ها و کدها طراحی شده است و حتی زمانی که سیستم عامل Hypervisor یا سیستم عامل BIOS در معرض خطر است از داده‌ها و اطلاعات محافظت می‌کند. این قابلیت در شبکه موبایل کوین در SGX محصورشده امن (SGX Secure Enclave) اجرایی می‌شود. ایده اصلی SGX ایجاد یک نرم‌افزار محصور است. Enclave یک منطقه جدا شده و رمزگذاری شده برای کد و داده است. Enclave فقط در داخل پردازنده رمزگشایی می‌شود؛ بنابراین حتی از خواندن مستقیم RAM در امان است.

اجرا شدن نودهای شبکه موبایل کوین در SGX باعث می‌شود که نودهای شبکه قادر به دیدن اطلاعات و داده‌های تراکنش‌ها و کاربران نباشند. این قابلیت به انجام تراکنش‌ها به صورت امن و با حفظ حریم خصوصی منجر می‌شود. به همین دلیل دفتر کل توزیع شده در شبکه MobileCoin همیشه در داخل SGX محصور شده در سراسر کل شبکه مهر و موم می‌شود. به عبارت ساده‌تر دفتر کل توزیع شده این شبکه در حالی که عمومی است و بین تمام نودهای MobileCoin توزیع شده است، هرگز قابل دسترسی و تغییر نیست.

حریم خصوصی تراکنش‌ها در شبکه MobileCoin تنها به SGX متکی نیست. انجام تراکنش‌ها در این شبکه با استفاده از آدرس‌های یکبار مصرف انجام می‌شود. به همین دلیل حتی اگر یک مهاجم موفق به شکست SGX شود، همچنان حریم خصوصی تراکنش‌ها را از طریق آدرس‌های غیرقابل پیوند حفظ می‌شود.

شبکه MobileCoin چه سرویس‌هایی دارد؟

سرویس‌های شبکه Mobilecoin
منبع: mobilecoin.com

همان‌طور که پیشتر بیان شد، موبایل کوین با هدف تسهیل پرداخت‌های رمز‌نگاری شده و حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد شده است. کاربران این پروتکل می‌توانند نسخه اندروید یا IOS این اپلیکیشن را از گوگل پلی و اپ استور دانلود کرده و از آن به منظور دریافت و پرداخت‌های خود استفاده کنند. کاربران پس از نصب اپلیکیشن MobileCoin می‌توانند از طریق آن پرداخت‌های خود را از کوین MOB انجام دهند. همچنین کاربران پیام‌رسان سیگنال می‌توانند کوین MOB را برای یکدیگر ارسال کنند. در ادامه استفاده از موبایل کوین را بررسی می‌کنیم:

استفاده از اپلیکیشن موبایل کوین

اپلیکیشن MobileCoin
منبع: mobilecoin.com

پس از نصب اپلیکیشن موبایل کوین، کاربران باید یک کیف پول درون این نرم‌افزار ایجاد کنند. کلید خصوصی این کیف پول در اختیار خود کاربران قرار می‌گیرد و پس از انتخاب یک رمز ۴ عددی می‌توانند از خدمات کیف پول خود استفاده کنند. خدمات اپلیکیشن موبایل کوین فقط برای دریافت و ارسال کوین MOB استفاده می‌شود. ارسال یا دریافت کوین MOB در جایی ثبت نمی‌شود و نودهای شبکه موبایل کوین نیز از تاریخچه و موجودی حساب کاربران خود مطلع نمی‌شوند.

استفاده از کوین MOB در پیام‌رسان‌ها

 پرداخت از طریق اپلیکیشن سیگنال
منبع: mobilecoin.com

همچنین شبکه MobileCoin به گونه‌ای طراحی شده است که یک برنامه پیام‌رسان تلفن همراه مانند WhatsApp ،Facebook Messenger یا Signal بتواند با کیف پول MobileCoin ادغام شود. هدف توسعه‌دهندگان موبایل ایجاد یک اکوسیستم رمزگذاری شده مشابه برنامه‌های پیام رسانی Signal و WhatsApp است.

در حال حاضر پیام‌رسان سیگنال در نسخه بتا به کاربران خود اجازه می‌دهد تا به منظور دریافت یا ارسال کوین MOB از این پلتفرم استفاده کنند. سیگنال تنها پیام‌رسانی نیست که این امکان را برای کاربران خود فراهم می‌کند. پیام‌رسان KIK نیز قبلا کوین خود به نام KIN را برای دریافت و پرداخت‌های روزمره معرفی کرده بود. شایان ذکر است که خدمات پرداختی پیام‌رسان سیگنال به طور آزمایشی فعلا فقط در کشور انگلستان قابل استفاده است.

همچنین پیام‌رسان تلگرام نیز کوین GRAM را به هدف ارسال و دریافت پول از طریق این اپلیکیشن معرفی کرده بود که هر دوی این پروژه‌ها به دلیل مخالفت SEC مجبور به توقف ادامه فعالیت خود شدند؛ اما تلگرام در سال ۲۰۲۱ و به طور غیر رسمی پروژه خود را ادامه داد و اکنون کاربران می‌توانند از طریق تلگرام کوین BTC و TON را برای یکدیگر ارسال کنند.

معرفی تیم سازنده موبایل کوین

معرفی تیم سازنده موبایل کوین
منبع: mobilecoin.com

در نسخه اولیه وایت پیپر موبایل کوین مدیر عامل سیگنال ماکسی مارلین اسپایک (Moxie Marlinspik) به عنوان مدیرعامل بخش تکنولوژی معرفی شده بود؛ اما در نسخه‌های بعدی نام او حذف و به عنوان یکی از مشاوران شبکه Mobilecoin معرفی شد. در حال حاضر اعضای سازنده موبایل کوین متشکل از یک تیم ۵ نفره است. اعضای اصلی این شبکه عبارتند از:

 • جاشوا گلدبارد (Joshua Goldbard) به عنوان مدیرعامل و مخترع پروتکل MobileCoin فعالیت می‌کند.
 • سارا نووتنی (Sarah Novotny) به عنوان مدیر فناوری در شبکه موبایل کوین مشغول به کار است.
 • دکتر دیوید بری (Dr. David Bray) از اعضای هیئت مدیره پروتکل موبایل کوین است.
 • رنه دی رستا (Renée DiResta) مدیر تحقیقات فنی رصدخانه اینترنتی استانفورد است و به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره در موبایل کوین فعالیت می‌کند.
 • الکس فرست (Alex Feerst) یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره در پروتکل MobileCoin است.

نقشه راه شبکه MobileCoin چیست؟

موبایل کوین نقشه راه دقیقی از فعالیت‌های خود در سال ۲۰۲۲، ارائه نداده است. اما با توجه به اطلاعاتی که تا به امروز از این پروژه در سایت‌هایی مانند Messari منتشر شده است، می‌توان نقشه راه آن را به صورت زیر بیان کرد:

 • آپریل ۲۰۲۰

راه‌اندازی شبکه تست نت (Testnet این شبکه در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ راه‌اندازی شد و در دسترس عموم قرار گرفت.)

 • دسامبر ۲۰۲۰

راه اندازی شبکه اصلی (Mainnet). شبکه اصلی در ۲۲ تیر ۱۳۹۹ راه‌اندازی و در همان تاریخ ۲۵۰ میلیون واحد کوین MOB عرضه شد.

 • ژوئن ۲۰۲۱

به‌روز‌رسانی شبکه اصلی به نسخه ۱.۱.۰ که پس از آن هزینه انجام تراکنش در شبکه به ۰.۰۰۰۴ کوین MOB کاهش یافت.

 • سپتامبر ۲۰۲۱

به‌روز‌رسانی شبکه و اکوسیستم که شامل معرفی Foundation Watcher Node و قابلیت تاریخچه تراکنش‌های قابل بازیابی است.

موبایل کوین با چه پروژه‌هایی همکاری داشته است؟

همکاری های موبایل کوین
منبع: mobilecoin.com

شرکت‌های زیادی در پروژه موبایل کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران این پروژه عبارتند از:

 • The Long Now Foundation
 • Dream Host
 • Blockdaemon
 • Ideas Beyond Borders
 • Fight For The Future
 • Cast

ارز دیجیتال MOB چیست؟

رز دیجیتال MOB چیست
MobileCoin raises $65 million in Series B

کوین MOB رمزارز بومی شبکه Mobilecoin است. این رمزارز بر حریم خصوصی تمرکز دارد و قصد دارد به کاربران امکان ارسال و دریافت تراکنش‌های خصوصی و امن را ارائه دهد. اطلاعات کمی در مورد ارز دیجیتال موبایل کوین وجود دارد. مجموع عرضه این رمزارز ۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ واحد است؛ اما اطلاعاتی در مورد اینکه این میزان حداکثر عرضه است یا خیر، وجود ندارد. اطلاعات دقیقی در مورد توکنومیکس این پروژه وجود ندارد. معمولا جزئیات توکنومیکس رمزارزها مهم است. بدون این اطلاعات ارزشمند، ممکن است تصمیم‌گیری در مورد خرید یا عدم خرید برای سرمایه‌گذاران دشوار شود.

موبایل کوین در سال ۲۰۲۰ برای کوین خود ICO برگزار کرد؛ اما هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه تخصیص کوین‌ها در آن وجود ندارد. شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر بسیار بزرگی نظیر Alameda Research ،Berggruen Holdings ،BlockTowner Capital ،Coinbase Ventures و 10X Capital در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پروتکل موبایل کوین توانست سرمایه زیادی که حدودا ۱۳۷ میلیون دلار تخمین زده می‌شود، جمع‌آوری کند. این موضوع نشان می‌دهد که چندین سرمایه‌گذار بزرگ با دیدگاه‌های مثبت نسبت به آینده این پروژه وجود داشته است؛ اما اطلاعاتی درباره نحوه آزاد‌سازی و تخصیص کوین MOB موجود نیست. این مساله یکی از موضوعاتی است که کاربران حتما قبل از سرمایه‌گذاری باید به آن توجه داشته باشند.

به گزارش کوین مارکت کپ عرضه کل رمزارز موبایل کوین ۲۵۰ میلیون واحد است که از این مقدار حدود ۷۴ میلیون واحد MOB در گردش است. در زمان نگارش این مقاله (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)، قیمت MOB برابر با ۱.۸۸ دلار است. کوین MOB از نظر ارزش بازار، رتبه ۲۴۶ را در میان ارزهای دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن حدود ۱۳۹ میلیون دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳ میلیون دلار بوده است. این رمزارز در تاریخچه قیمتی خود ۱.۰۳ دلار را به عنوان کمترین قیمت و ۷۳.۴۵ دلار را به عنوان بیشترین قیمت ثبت کرده است.

کدام کیف پول برای نگهداری MOB مناسب است؟

ارز دیجیتال MOB علاوه‌بر اینکه روی شبکه خودش ساخته شده است، روی شبکه اتریوم با استاندارد ERC20 نیز موجود است؛ بنابر‌این برای نگهداری رمزارز MOB می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری مانند تراست ولت، متامسک کوینومی و Exodus استفاده کنید. همچنین می‌توانید این رمزارز را در کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور و لجر نیز ذخیره کنید.

در چه صرافی می‌توان کوین MOB را خرید و فروش کرد؟

صرافی‌های زیادی ارز دیجیتال MOB را لیست نکرده‌اند و کسانی که قصد خرید یا فروش این رمزارز را دارند، گزینه‌های محدودی در میان صرافی‌های متمرکز دارند. برای خرید و فروش رمزارز موبایل کوین می‌توانید از صرافی‌های متمرکز بایننس، بیتفینکس، هات بیت، گیت و FTX استفاده کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • شبکه موبایل کوین چیست؟

موبایل کوین (Mobilecoin) یک شبکه بلاکچینی است که قصد دارد استفاده از ارزهای دیجیتال را برای مبادلات روزانه ترویج دهد. کاربران این شبکه می‌توانند به راحتی و با نصب اپلیکیشن موبایل کوین در تلفن‌های همراه خود، مبادلات روزانه خود را به صورت همتا‌به‌همتا انجام دهند.

 • رمزارز MOB چیست؟

ارز دیجیتال MOB رمزارز بومی شبکه موبایل کوین است. تمرکز این رمزارز بر حفظ حریم خصوصی است. با استفاده از رمزارز MOB کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود را با حفظ حریم خصوصی و به صورت ایمن انجام دهند.

 • ارز دیجیتال MOB را از کجا می‌توان خریداری کرد؟

کاربران می‌توانند رمزارز MOB را از صرافی‌های متمرکز بایننس، بیتفینکس، هات بیت، گیت و FTX خریداری کنند.

جمع بندی

در این مقاله درباره این‌که شبکه Mobilecoin چیست، صحبت کردیم. تسهیل انجام تراکنش‌ها و حفظ حریم خصوصی یکی از اهداف اولیه بلاکچین به حساب می‌آید. موبایل کوین با استفاده از یک مکانیسم متفاوت به کاربران اجازه می‌دهد، مبادلات روزانه خود را از طریق تلفن‌های همراه و با حفظ حریم خصوصی انجام دهند. کاربران می‌توانند با نصب و راه‌اندازی اپلیکیشن موبایل کوین یا سیگنال، به صورت همتا‌به‌همتا برای یکدیگر کوین MOB ارسال کنند. تاریخچه تراکنش‌ها و موجودی کاربران در این شبکه ثبت نمی‌شود و به همین دلیل تراکنش‌ها به صورت ناشناس انجام می‌شوند.

به نظر شما شبکه موبایل کوین می‌تواند به بستری برای انجام تراکنش‌های روزانه در دنیا تبدیل شود؟ آیا حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها در این شبکه به پذیرش گسترده‌تر آن منجر می‌شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
mobilecoin

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا