کریپتو کده

معرفی شبکه حریم خصوصی سکرت و توکن SCRT

فناوری بلاک چین، سطح جدید و سودمندی از آزادی و شفافیت ارائه می‌دهد که شبکه‌های متمرکز قادر به ارائه آن نیستند، اما بعضی از اطلاعات خصوصی نباید به طور عمومی به اشتراک گذاشته شوند. چند نفر ترجیح می‌دهند از شبکه‌ای استفاده کنند که اطلاعات مالی و شناسایی آنها را در اختیار عموم افراد قرار می‌دهد؟ این همان مسأله‌ای است که شبکه سکرت (Secret Network) درصد برطرف کردن آن است.

شبکه سکر‌ت با امکان‌پذیر ساختن قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی که بر بستر بلاک چین اجرا می‌شوند و در محیط قابل اعتمادی پردازش می‌شوند و محافظت از اطلاعات در برابر نودها، ارائه مزایای بلاک چین را نوید داده است و سطح جدیدی از امنیت و حریم خصوصی را به کاربران ارائه می‌دهد. در ادامه با شبکه Secret بیشتر آشنا می‌شویم و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شبکه سکرت چیست؟

شبکه سکرت

شبکه سکرت یک بلاک چین است که به طور خاص برای حفظ حریم خصوصی اطلاعات ایجاد شده است. شبکه سکر‌ت با پشتیبانی از ورودی‌ها و خروجی‌های رمزگذاری‌شده و قراردادهای هوشمند، اجرای قراردادهای هوشمند قابل برنامه‌ریزی را برای ایمن نگه داشتن اطلاعات کاربران امکان‌پذیر می‌سازد. اگر ارزهای دیجیتالی نظیر مونرو و زیکش، تکامل حریم خصوصی بیت کوین به شمار آیند، قراردادهای هوشمند شبکه سکرت همانند تکامل قراردادهای هوشمند اتریوم هستند که انتقال ایمن اطلاعات خصوصی را میسر می‌سازند.

شبکه سکرت از دل انیگما (Enigma) به وجود آمده است. انیگما استارت‌آپی است که مفهوم پروتکل غیرمتمرکز برای قراردادهای هوشمند مخفی و خصوصی را توسعه داده است. انیگما در ICO سال ۲۰۱۷ توانست ۴۵ میلیون دلار سرمایه جذب کند، اما در سال ۲۰۲۰ با اعمال قانون از جانب کمیسیون بورس و اوراق بهادار مواجه شد و در نهایت مجبور شد تا با کمیسیون SEC به توافق برسد.

سرانجام، جامعه انیگما تصمیم گرفت که چشم‌انداز این استارت‌آپ را به عنوان پروژه‌ای مستقل و غیرمتمرکز ادامه دهد و بدین ترتیب، نسخه کنونی شبکه سکرت به وجود آمد. دارندگان توکن انیگما (ENG) توانستند به صورت یک به یک، توکن‌های خود را با توکن سکرت (SCRT) تبادل کنند. انیگما به عنوان یکی از عوامل اصلی توسعه شبکه سکرت نقش داشته است.

شبکه سکرت بلاک چین متن باز و منحصربه‌فردی است که حفظ حریم خصوصی اطلاعات را ارائه می‌دهد.

اگرچه بلاک چین‌ها نویدبخش ایجاد اینترنتی آزادتر و ماندگارتر هستند اما یک نقطه ضعف بزرگ و مهم دارند. این نقطه ضعف آن است که تمام اطلاعات شما در دسترس تمام افراد قرار می‌گیرد. از حریم خصوصی اطلاعات باید محافظت شود و کنترل کامل اطلاعات در اختیار کاربران و سازمان‌ها قرار بگیرد. Secret یک شبکه غیرمتمرکز است که این مشکل را برطرف می‌کند و به ایمن‌سازی و مقیاس‌پذیر کردن اینترنت غیرمتمرکز کمک می‌کند.

شبکه سکرت به عنوان اولین بلاک چین که از ورودی‌ها و خروجی‌های رمزگذاری‌شده و قراردادهای هوشمند رمزگذاری‌شده پشتیبانی می‌کند، ایجاد نوع جدیدی از برنامه‌های غیرمتمرکز را امکان‌پذیر می‌سازد. این موضوع می‌تواند ارزش چشمگیری را در صنایع مختلف به وجود آورد. این صنایع عبارتند از:

  • امور مالی غیرمتمرکز: پشتیبانی از انتقال، وام‌دهی و سایر اقدامات مرتبط با ارزهای دیجیتال با حفظ حریم خصوصی.
  • به اشتراک‌گذاری اطلاعات: اشتراک‌گذاری و کسب درآمد از اطلاعات در عین ایمن نگه داشتن آنها.
  • یادگیری ماشینی: کشف چشم‌اندازهای قدرتمند در عین محافظت از اطلاعات موردنظر.
  • صنعت درمان و سلامت : امکان‌پذیر شدن تحقیقات در خصوص اطلاعات رمزگذاری‌شده و نوآوری بیشتر.
  • صنعت گیمینگ : امکان‌پذیر شدن تجربه گیمینگ آزادتر و مفیدتر.

نحوه عملکرد شبکه سکرت چگونه است؟

شبکه سکرت

شبکه سکرت یک بلاک چین لایه اول با سیستم اجماع و نظارت درون زنجیره‌ای مختص به خود است که بر بستر چارچوب تندرمینت (Tendermint) و کازمس (Cosmos) بنا نهاده شده است. شبکه سکر‌ت به شبکه‌ای از نودهای توزیع‌شده متکی است که محاسبات قراردادهای هوشمند را بر بستر شبکه سکرت انجام می‌دهند، اما این نودها از محیط اجرایی مورد اعتماد (TEE) بهره می‌برد.

این فرایند همانند بهره‌گیری پردازشگر گوشی‌های هوشمند از TEE برای مدیریت اطلاعات حساس نظیر اثر انگشت کاربران است، با این تفاوت که در این بلاک چین، پردازشگر جای خود را به نودهای بلاک چین داده است. این شبکه، قراردادهای هوشمند خود را به اسم قراردادهای مخفی می‌خواند، زیرا به منظور محافظت از حریم خصوصی اطلاعات موجود طراحی شده است. نودها باید توکن SCRT را استیک کنند تا بتوانند در شبکه مشارکت داشته باشند. از این توکن به منظور پرداخت کارمزد و انتقال ارزش نیز استفاده می‌شود.

برنامه‌های سکرت (Secret Apps) (که بر بستر قراردادهای هوشمند مبتنی بر حفظ حریم خصوصی سکرت هستند) با قراردادهای هوشمند CosmWasm ایجاد شده‌اند که با زبان برنامه‌نویسی راست (Rust) نوشته شده و بر روی شبکه سکرت اجرا شده‌اند.

چه نکته خاصی در شبکه سکر‌ت وجود دارد؟

بلاک چین‌های بسیار زیادی وجود دارند که تغییرناپذیری و شفافیت اطلاعات را ارائه می‌دهند، اما این سطح از شفافیت منجر به محدودسازی و کاهش ایمنی اطلاعات در چنین بلاک چین‌هایی می‌شود، مخصوصا هنگامی که صحبت از مدیریت اطلاعات حساس و مهمی به میان می‌آید که افراد و شرکت‌های مختلف نمی‌خواهند در دسترس عموم قرار بگیرد.

شبکه سکرت با ارائه سطح جدیدی از حریم خصوصی و امنیت و حفظ نقاط قوت فناوری بلاک چین، در صدد برطرف کردن نقاط ضعف مورد مذکور است. اگرچه شبکه سکرت تنها شرکتی نیست که در صدد حل این مسأله است، اما مفهومی است که می‌تواند نقش مهم و کلیدی در آینده برنامه‌های غیرمتمرکز به ویژه در عرصه دیفای ایفا کند.

با وجود شبکه سکرت چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

شبکه سکرت به منظور منسجم ساختن و ارائه شرایطی به برنامه‌های غیرمتمرکزی است که سطح بالاتری از حریم خصوصی را تقاضا می‌کنند. شبکه سکر‌ت با استفاده از TEE و عدم دسترسی عموم کاربران و اپراتورهای نودها به اطلاعات خصوصی، به مدیریت اطلاعات حساس و مهمی می‌پردازد که کاربران و سازمان‌ها نمی‌خواهند در دسترس سایر افراد قرار بگیرد.

اپراتورهای شبکه سکرت طیف وسیعی از کاربردها را ارائه می‌دهند. این کاربردها عبارتند از امتیازبندی بر حسب اعتبار برنامه‌های غیرمتمرکز که حریم خصوصی را تضمین می‌کند، قابلیت‌های یادگیری ماشینی که به حفظ حریم خصوصی در این فرایند منجر می‌شود و بهبود به اشتراک‌گذاری ایمن و کسب درآمد از اطلاعات. شبکه سکرت می‌تواند برای تمام برنامه‌های غیرمتمرکز که به مدیریت اطلاعات حساس و مهم می‌پردازند مفید واقع شود.

آشنایی بیشتر با توکن SCRT

با امکان‌پذیر شدن تبادل توکن ENG به SCRT در ماه ژانویه ۲۰۲۱ که به پایان کار پروژه انیگما منجر شد، شبکه سکر‌ت به دنبال ایجاد آینده‌ای است که تعامل‌پذیری با سایر بلاک چین‌ها ممکن شود. عدم وجود پشتیبانی بین زنجیره‌ای می‌تواند حضور و تاثیر شبکه سکر‌ت را کاهش دهد و مانع از پذیرش یا استفاده گسترده از آن شود. SCRT نقش اصلی را در شبکه Secret ایفا می‌کند و تمامی رای‌گیری‌ها درون این شبکه نیز از طریق مالکیت آن ایجاد می‌شود.

هم‌چنین شبکه سکرت با برنامه سکرت دیفای (Secret DeFi) و عرضه صرافی غیرمتمرکز سکرت‌سواپ (SecretSwap) در ماه فوریه ۲۰۲۱، گام بزرگی در عرصه دیفای برداشته است. شبکه سکر‌ت بیان کرده است بخشی از چشم‌انداز آنها همواره ارائه حریم خصوصی به تمام بلاک چین‌ها بوده است. تعامل‌پذیری و ارتباط بین زنجیره‌ای کازمس، برنامه بالقوه دیگری در نقشه راه شبکه سکرت است.

علاوه بر این، به نظر می‌رسد شبکه سکرت بر جذب توسعه‌دهندگان بیشتر به منظور ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز خود بر بستر این بلاک چین و در نتیجه، افزایش کاربردهای شبکه سکر‌ت معطوف است. شبکه سکرت تنها بلاک چین با قابلیت قراردادهای هوشمند مبتنی بر حفظ حریم خصوصی نیست و راهکارهای بالقوه دیگری برای مدیریت اطلاعات حساس و مهم وجود دارد. باید منتظر ماند و دید که آیا شبکه سکر‌ت می‌تواند در این زمینه گوی سبقت را از سایر رقبا برباید یا خیر.

وضعیت کنونی توکن SCRT

قیمت SCRT زمان نگارش این مقاله ۳.۶ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۷ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۱۹۳ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۲۵۱ میلیون دلار است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز SCRT در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ با قیمت ۵.۳۸ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۲۵ دلار در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰ بوده است. بهترین صرافی برای مبادله آن نیز صرافی بایننس است.

نتیجه‌گیری

شبکه سکر‌ت همانطور که گفته شده، هدف اصلی خود را بر روی حفظ حریم خصوصی افراد گذاشته است و سعی دارد در این راه قدم بردارد. Secret که می‌توان آن را نسخه غیرمتمرکز شده پلتفرم انگیما دانست، سعی دارد راه انیگما را دنیال کند و به دلیل غیرمتمرکز بودنش، نگرانی بابت ورود به بحث اوراق بهادار را هم نخواهد داشت. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا