متوسط کریپتو کده

همه چیز درباره توکن Sushi ، شبکه Sushiswap و نحوه کارکرد این شبکه!

مدتی است که Uniswap در فضای دیفای (DeFi) غوغا برپا کرده است و تبدیل به بزرگترین صرافی غیر متمرکز جهان ارز دیجیتال شده است. اینک پروژه جدیدی بنام شبکه Sushiswap ظاهر شده که می‌خواهد راه Uniswap را ادامه داده و به تکامل آن بپردازد. این پروژه نیز بر اساس همان طرح Uniswap راه‌اندازی شده است و هدف آن، ایجاد پلتفرمی برای فراهم آوردن نقدینگی است. در اینجا نیز کاربران برای فراهم آوردن نقدینگی انگیزه دارند و در عوض این کار پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش به  شکل توکن Sushi دریافت می‌شود.

در مورد Uniswap، فراهم‌آورندگان نقدینگی تنها زمانی می‌توانند از کارمزد‌های ترید پاداش کسب کنند که به طور فعالانه به فراهم آوردن نقدینگی بپردازند و در صورتی که این افراد توکن‌های خود را برداشت کنند، دیگر سهمی در پاداش‌ها نخواهند داشت. اما شبکه Sushiswap این طور نیست و افرادی که در فراهم آوردن نقدینگی کمک می‌کنند، پاداش خود را به صورت توکن Sushi دریافت می‌کنند و حتی اگر بعد از این امر اقدام به برداشت توکن‌های خود کنند، باز درصدی از پاداش‌های شبکه برای همیشه به آنها تعلق می‌گیرد.

شبکه Sushiswap چیست؟

شبکه Sushiswap

Sushiswap جدید‌ترین پلتفرم استخر نقدینگی دیفای است. این پلتفرم یک صرافی غیر متمرکز بازارگردان خودکار و مبتنی بر جامعه است که افراد آن از طریق رای‌گیری می‌توانند در مدیریت آن مشارکت کنند. مردم با استفاده از این پلتفرم می‌توانند توکن‌های خود را به استخر‌های نقدینگی اضافه کنند و در عوض این کار، پاداش کسب کنند. این پلتفرم به همه افراد اجازه فراهم آوردن نقدینگی را می‌دهد و در عوض، به این افراد توکن‌هایی به عنوان پاداش داده می‌شود. این پلتفرم تا تاریخ چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ توانسته است که حدود ۱ میلیارد دلار نقدینگی را محبوس کند. بعضی از استخر‌های نقدینگی در شبکه Sushiswap دارای بازده سالانه بالای ۱۰۰۰ درصد بوده‌اند که می‌توانید وضعیت حال حاضر آنها را از طریق SushiBoard بررسی کنید.

دلیل محبوبیت شبکه Sushiswap چیست؟

Sushiswap خودش را شکل بهبود‌یافته و کاربرپسند Uniswap می‌نامد. بر خلاف صرافی‌های سنتی مانند بایننس (Binance) که در آنجا بازار‌گردان‌ها به کار گرفته می‌شوند، Sushiswap پلتفرمی مبتنی بر جامعه است که کاربران در آنجا نقدینگی فراهم می‌کنند. این کاربران در عوض کار خود پاداش دریافت می‌کنند. این کاربران را در واقع می‌توان بازارگردان‌های شبکه Sushiswap نامید.

توکن Sushi چیست؟

توکن‌های Sushi به عنوان پاداش برای استخراج نقدینگی داده می‌شوند. این توکن به دارندگان خود اجازه مشارکت در مدیریت این شبکه را می‌دهد و این امکان را برای این افراد فراهم می‌کند که مقداری از کارمزد‌های ترید را از‌آن خود کنند. دارندگان توکن Sushi برای مشارکت در مدیریت شبکه باید پیشنهاد خود را ارائه دهند و همه دارندگان توکن می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود در رای‌گیری شرکت کنند.

البته بعضی افراد نیز در این میان از نوسانات توکن Sushi استفاده می‌کنند و به ترید این توکن در صرافی‌هایی مانند بایننس، FTX و OKEx می‌پردازند.

مزایای شبکه Sushiswap

 • در این پلتفرم نیازی به احراز هویت نیست و هر کسی می‌تواند به ترید و مشارکت در فراهم آوردن نقدینگی بپردازد. این پلتفرم نیازی به اجازه ندارد و هر کسی می‌تواند میلیون‌ها دلار را بدون اجازه گرفتن از کسی وارد معامله کند.
 • پاداش خود از شبکه Sushiswap را می‌توان به صورت توکن Sushi گرفت که توکن بومی این شبکه است. کاربران این پاداش مشارکت را که به صورت توکن Sushi دریافت کرده‌اند، به آسانی می‌توانند به صورت اتر مبادله کنند.
 • مدل Sushiswap به این صورت است که ۰.۲۵ درصد از کارمزد‌ها مستقیما به فراهم‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود و در این میان، ۰.۰۵ درصد نیز دوباره به Sushi تبدیل می‌شود و به عنوان پاداش به دارندگان Sushi داده می‌شود.

نحوه کار با Sushiswap

زمانی که وارد صفحه اول وبسایت شبکه Sushiswap می‌شوید، شکل زیر را مشاهده می‌کنید:

شبکه Sushiswap

بر روی Unlock Wallet یا See The Menu کلیک کنید و در اینجا لازم است که کیف پول اتریوم خود را به این پلتفرم متصل کنید. می‌توان از کیف پول‌های MetaMask یا WalletConnect استفاده کرد و برای ادامه کار باید یکی از این کیف پول‌ها را انتخاب کنید.

شبکه Sushiswap

اجازه دهید که کیف پول انتخابی شما به Sushiswap متصل شود. زمانی که اتصال برقرار شد، شما می‌توانید توکن‌های خود را به استخر‌های نقدینگی اضافه کنید.

شبکه Sushiswap

در اینجا، استخر‌های نقدینگی متنوعی نمایان می‌شوند که هر کدام از آنها دارای بازده سالانه متفاوتی است. در این مثال، به مشارکت با استخر Tether Turtle پرداخته می‌شود. حال باید تتر خود را به استخر نقدینگی اضافه کرد. در عوض، درصدی از تتر و توکن Sushi دریافت می‌شود. این مدل را می‌توانید به عنوان یک مدل اشتراک درآمد جمعی در نظر بگیرید.

شبکه Sushiswap

برای مشارکت با استخر نقدینگی مورد نظر، بر روی Approve USDT-ETH UNI-V2 LP کلیک کنید و به کیف پول خود اجازه دهید که توکن‌ها را به استخر نقدینگی انتقال دهد.

حال موجودی Sushi شما جمع می‌شود و در هر زمانی با کلیک بر روی Harvest، می‌توانید اقدام به برداشت آن کنید.

بعضی Sushiswap را نوعی کلاه‌برداری خروج می‌دانند

بعد از اینکه شف نومی (Chef Nomi) بنیان‌گذار مرموز Sushiswap، توکن‌های خود را در اوج قیمت فروخت، کاربران ارز دیجیتال این بنیان‌گذار را متهم به کلاه‌برداری کردند. بنیان‌گذار این پروژه حدود ۱۳ میلیون دلار توکن را به صورت ناگهانی و در اوج قیمت فروخت. این خروج مالی از پروژه باعث شد که بسیاری به این باور برسند که این بازارگردان خودکار نوعی کلاه‌برداری خروج بوده است.

از طرف دیگر، بنیان‌گذار این پروژه فروش توکن‌ها را حق خود دانسته است و اذعان کرده که به عنوان بنیان‌گذار حق دارد که توکن‌های خود را در هر زمانی بفروشد. بایننس نیز به خاطر لیست کردن این توکن مورد بازخواست قرار گرفته است و برخی این صرافی را شریک در این کلاه‌برداری می‌دانند. البته این اولین باری نیست که چنین اتهام‌هایی در مورد صرافی مذکور مطرح می‌شود و این صرافی بار‌ها به اتهام‌هایی مانند پول‌شویی، کلاه‌برداری و غیره متهم شده است.

مدیر عامل بایننس که قبلا در توییتی ادعا کرده بود که بنیان‌گذار Sushiswap برای آنها مشخص نیست، با انتقاد‌های زیادی مواجه شده است و بسیاری معتقدند که این صرافی نباید توکن‌های مشکوکی که مدیر عامل آنها معلوم نیست را لیست کند. البته اینک این توییت خیلی زیرکانه پاک شده است و مدیر عامل این صرافی ادعا کرده که آنها نمی‌توانند توکن‌های جدید دیفای را لیست نکنند؛ زیرا در آن صورت، ترافیک صرافی آنها به جا‌های دیگر خواهد رفت.

قانون‌دانان در این میان به افرادی که در جریان ترید توکن Sushi دچار ضرر شده‌اند، توصیه کرده‌اند که شکایت‌های خود را تنظیم کنند و علیه این پروژه به اف بی آی (FBI) شکایت کنند. این پروژه مشمول قانون توکن‌های اوراق بهادار است و بنابراین می‌توان از این طریق علیه آن مطالبه کرد.

آیا فراهم آوردن نقدینگی برای شبکه Sushiswap پرریسک است؟

اگر کد مورد بازبینی قرار نگیرد، استخر مورد نظر را می‌توان هک کرد. مواردی بوده که هکر‌ها وجوه قرارداد‌های هوشمند را خالی کرده‌اند. اگر کد قرارداد توسط سازمان معروفی بازبینی شود، بسیار مفید خواهد بود. در مورد Sushiswap، یک بررسی امنیتی توسط Quantstamp انجام شده است و در این بررسی حدود ۱۰ موضوع امنیتی شناسایی شدند که خیلی جدی نبودند. بعدا Peckshield به بازبینی و بررسی دقیق Sushiswap پرداخت و در جریان این بازرسی تنها دو مشکل مربوط به فعالیت‌های عملکردی شناسایی شد که باید بهبود یافته و اصلاح شوند.

نقشه راه Sushiswap

Sushiswap اخیرا نقشه راه و اهداف حال حاضر خود را به صورت زیر اعلام کرده است:

 • افزایش سطح کاربری و پشتیبانی از زبان‌های بیشتر
 • اضافه کردن نمای حد ضرر و سفارش لیمیت (limit)
 • تعمیر و رفع باگ‌های حال حاضر
 • پشتیبانی موبایلی
 • ایجاد ابزار‌های بهتر برای استخر نقدینگی
 • بهبود تجارب کاربری در کسب توکن Sushi
 • کار بر روی روش‌های جدیدی برای کسب توکن Sushi
 • مشاوره ماهانه در مورد شرایط و ضوابط کسب پاداش در شبکه Sushiswap

برای مشارکت در مدیریت Sushiswap چه باید کرد؟

اگر بخواهید به مشارکت در مدیریت شبکه Sushiswap بپردازید، لازم است که ابتدا به استیکینگ (staking) توکن‌های استخر نقدینگی ETH/SUSHI یا xSushi بپردازید. لازم است که حداقل به مدت یک ماه، استیکینگ این توکن‌ها را ادامه دهید. ۷ روز زمان لازم است تا پیشنهاد‌ها در سازمان تصویب شوند. اگر در طول این مدت، رای بله بدهید، قادر به متوقف کردن استیکینگ توکن‌ها نخواهید بود. اما اگر در خلال این مدت رای خیر بدهید، می‌توانید در هر زمانی استیکینگ را متوقف کنید. در نهایت، ۳ روز برای پیاده‌سازی پیشنهاد فرصت داده می‌شود.

تیم Sushiswap

شبکه Sushiswap

شبکه Sushiswap با پروژه‌های دیگر متفاوت است و بیشتر مبتنی بر جامعه است. این پروژه بسیار جدید است و اعضای رسمی تیم آن هنوز مشخص نیست. همان طور که گفته شد، شف نومی بنیان‌گذار این پروژه بوده است که در پی فروش توکن‌های خود با انتقادات شدیدی از سوی جامعه دی‌فای مواجه شده است. لازم به ذکر است که شف نومی نامی مستعار است و هویت واقعی این بنیان‌گذار اسرار‌آمیز هنوز مشخص نیست.

بعد از این جریان و با افزایش یافتن انتقاد‌ها، شف نومی مدیریت Sushiswap را به مدیر عامل FTX یعنی سام بانکمن-فرید (Sam Bankman-fried) واگذار کرد. بانکمن-فرید اینک در حال انجام تنظیمات چند امضایی برای قرارداد‌های هوشمند Sushiswap است و به تنهایی تمام کار توسعه شبکه Sushiswap را به عهده گرفته است. همان طور که گفته شد، Sushiswap بیشتر مبتنی بر جامعه است و نباید انتظار داشت که مانند پروژه‌های دیگر تیمی رسمی و با اعضای مشخص را مشاهده کرد.

وضعیت حال حاضر توکن Sushi

توکن Sushi در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، رتبه ۷۱ در جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده و قیمت آن ۱.۷۳ دلار است. ارزش بازار این توکن ۱۷۴.۲۱۰.۴۲۹ دلار و حجم معاملات روزانه آن ۲۱۰.۵۸۹.۸۴۹ دلار است. بالاترین قیمت توکن سوشی تا به این لحظه ۱۶۸.۹۱ دلار و پایین‌ترین قیمت آن ۰.۶۹ دلار بوده است.

کلام آخر

شبکه Sushiswap یکی دیگر از پروژه‌های جالب فضای دیفای است که همان مسیر Uniswap را ادامه می‌دهد اما سعی دارد تکامل بیشتری ایجاد کند و نما‌هایی جدید را اضافه نماید. آینده دیفای و چنین پروژه‌هایی واقعا نامشخص است. ابهام‌های زیادی در مورد پروژه Sushiswap وجود دارد و طبیعتا سرمایه‌گذاری در آن نیاز به تحقیقاتی مفصل دارد.

این نوشتار تنها گردآوری مطالبی است که در فضای مجازی در مورد پروژه Sushiswap بیرون داده شده است و هرگز نباید به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری و یا عدم سرمایه‌گذاری در این پروژه تلقی شود.

منبع
boxmininghelp.sushidocseng.ambcrypto

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا