کریپتو کده

همه چیز درباره توکن Sushi ، شبکه Sushiswap و نحوه کارکرد این شبکه!

مدتی است که Uniswap در فضای دیفای (DeFi) غوغا برپا کرده است و تبدیل به بزرگترین صرافی غیر متمرکز جهان ارز دیجیتال شده است. اینک پروژه جدیدی بنام شبکه Sushiswap ظاهر شده که می‌خواهد راه Uniswap را ادامه داده و به تکامل آن بپردازد. این پروژه نیز بر اساس همان طرح Uniswap راه‌اندازی شده است و هدف آن، ایجاد پلتفرمی برای فراهم آوردن نقدینگی است. در اینجا نیز کاربران برای فراهم آوردن نقدینگی انگیزه دارند و در عوض این کار پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش به  شکل توکن Sushi دریافت می‌شود.

در مورد Uniswap، فراهم‌آورندگان نقدینگی تنها زمانی می‌توانند از کارمزد‌های ترید پاداش کسب کنند که به طور فعالانه به فراهم آوردن نقدینگی بپردازند و در صورتی که این افراد توکن‌های خود را برداشت کنند، دیگر سهمی در پاداش‌ها نخواهند داشت. اما شبکه Sushiswap این طور نیست و افرادی که در فراهم آوردن نقدینگی کمک می‌کنند، پاداش خود را به صورت توکن Sushi دریافت می‌کنند و حتی اگر بعد از این امر اقدام به برداشت توکن‌های خود کنند، باز درصدی از پاداش‌های شبکه برای همیشه به آنها تعلق می‌گیرد.

شبکه Sushiswap چیست؟

شبکه Sushiswap

Sushiswap جدید‌ترین پلتفرم استخر نقدینگی در حوزه دیفای است. این پلتفرم یک صرافی غیر متمرکز و بازارگردان خودکار و مبتنی بر جامعه است که افراد، از طریق رای‌گیری می‌توانند در مدیریت آن مشارکت کنند. مردم با استفاده از این پلتفرم می‌توانند توکن‌های خود را به استخر‌های نقدینگی اضافه کنند (تامین کنندگان نقدینگی) و در عوض این کار، پاداش کسب کنند. این پلتفرم به همه افراد اجازه فراهم آوردن نقدینگی را می‌دهد و در عوض، به این افراد توکن‌هایی به عنوان پاداش داده می‌شود. این پلتفرم تا تاریخ اول مرداد ۱۴۰۰ توانسته است که حدود ۳ میلیارد دلار نقدینگی را در قرارداد هوشمند خود ذخیره کند. بعضی از استخر‌های نقدینگی در شبکه Sushiswap دارای بازده سالانه بالای ۱۰۰۰ درصد بوده‌اند که می‌توانید وضعیت حال حاضر آنها را از طریق SushiBoard بررسی کنید.

این صرافی غیرمتمرکز محصولات و خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد؛ مهمترین سرویس آن سواپ بوده که محلی برای تبدیل رمز ارزها به یکدیگر است. در واقع این محصول، همانند صرافی‌های متمرکز، مثل بایننس، بستری برای ترید رمز ارزها را فراهم کرده و تفاوت آن در غیرمتمرکز بودن آن است. محصول دیگر این پلتفرم، سیسم وام دهی آن است. افراد با می‌توانند در نقش وام دهنده وارد این پلتفرم شده و با در اختیار قرار دادن دارایی دیجیتال خود به این شبکه سود دریافت کنند. طرف دیگر این محصول، افرادی هستند که در نقش وام گیرنده از آن استفاده می‌کنند. محصول Farm این پلتفرم دیفای محلی برای کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال است. افراد با قرار دادن رمز ارزهای خود در استخرهای مختلف این شبکه می‌توانند، توکن‌های جدید دریافت کنند. در ادامه با هر یک از این محصولات آشنا خواهیم شد.

دلیل محبوبیت شبکه سوشی سواپ چیست؟

Sushiswap خودش را شکل بهبود‌یافته و کاربرپسند صرافی Uniswap می‌نامد. بر خلاف صرافی‌های سنتی مانند بایننس (Binance) که در آنجا بازار‌گردان‌ها توسط خود صرافی به کار گرفته می‌شوند، Sushiswap پلتفرمی مبتنی بر جامعه است که کاربران در آنجا نقدینگی فراهم می‌کنند. این کاربران در عوض کار خود پاداش دریافت می‌کنند. این کاربران را در واقع می‌توان بازارگردان‌های شبکه Sushiswap نامید. مزیت این صرافی و البته سایر پلتفرم‌ها در حوزه دیفای، غیرمتمرکز بودن آن‌هاست.

در چنین شبکه‌هایی کنترل دارایی افراد به صورت کامل در دست خود آن‌ها بوده و مسائلی همچون تحریم برخی کشورها، احراز هویت، مسدودیت حساب و سایر مسائلی که در صرافی‌های متمرکز وجود دارد، در سوشی سواپ و سایر پلتفرم‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز وجود ندارد. یکی از دلایل اصلی محبوبیت صرافی Sushiswap معرفی سازوکارهای متنوعی برای کسب درآمد به صورت ییلد فارمینگ بود. این صرافی و خالق گم نام آن، ایده‌ای بسیار خلاقانه را اجرایی کردند و موفق شدند تا در زمان آغاز به کار خود، بخش قابل توجهی از دارایی دیجیتال ذخیره شده در صرافی یونی سواپ را به سمت پروتکل سوشی سواپ بکشند.

دکس سوشی سواپ چگونه کار می‌کند؟

به صورت کلی سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است و ایده و هدف اصلی آن فراهم کردن بسیاری برای خرید و فروش دارایی دیجیتال است؛ دقیقا مشابه بایننس و سایر صرافی‌هایی که در حوزه رمز ارزها فعالیت دارند. اما تفاوت اصلی این‌جاست که این صرافی توسط که شرکت و نهاد متمرکز مالی اداره و کنترل نمی‌شود و کاملا مبتنی بر جامعه و افرادی است که در این شبکه مشارکت دارند. به عبارتی افراد در سوشی سواپ، با قراردادهای هوشمند این پلتفرم در تعامل هستند. در این قراردادهای هوشمند توکن‌های مختلفی وجود دارد که توسط مردم تامین شده است. تریدرها برای تبدیل هر توکن به توکن دیگر، با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال خود، به این قراردادهای هوشمند متصل شده و خرید و فروش خود را انجام می‌دهند. دارایی‌های دیجیتال موجود در هر یک از این قراردادهای هوشمند توسط Liquidity providerها (LPها) تامین شده است. تریدرهایی که در این صرافی غیرمتمرکز رمزارزهای خود را تبادل می‌کنند، باید مقداری را به عنوان کارمزد بپردازند. این کارمزد یا بخشی از آن به LPهای آن توکن اهدا خواهد شد. در نتیجه افراد انگیزه کافی برای ارسال دارایی‌های دیجیتال خود به این صرافی را می‌یابند. برای مثال قرارداد هوشمند و یا استخر ETH/USDT صرافی سوشی سواپ توسط افرادی که هولدر اتریوم و یا تتر هستند تامین می‌شود. افراد می‌توانند کیف پول متامسک خود را به قرارداد هوشمند این استخر متصل کرده و به میزان برابر اتریوم و تتر به آن واریز کنند. پس از این هر کس که بر روی جفت ارز اتریوم به تتر در صرافی سوشی سواپ تریدی را انجام دهد، بخشی از کارمزد ترید به نسبت مقدار دارایی، بین تامین کنندگان نقدینگی در این استخر واریز خواهد شد.

توکن Sushi چیست؟

توکن‌های Sushi به عنوان پاداش برای استخراج نقدینگی داده می‌شوند. این توکن به دارندگان خود اجازه مشارکت در مدیریت این شبکه را می‌دهد و این امکان را برای این افراد فراهم می‌کند که مقداری از کارمزد‌های ترید را از‌آن خود کنند. دارندگان توکن Sushi برای مشارکت در مدیریت شبکه باید پیشنهاد خود را ارائه دهند و همه دارندگان توکن می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود در رای‌گیری شرکت کنند. البته بعضی افراد نیز در این میان از نوسانات توکن Sushi استفاده می‌کنند و به ترید این توکن در صرافی‌هایی مانند بایننس، FTX و OKEx می‌پردازند. پس یکی از کاربردهای توکن Sushi، بحث مدیریت این پروتکل است.

در این پروتکل تعریف شده تا ۰.۰۵ درصد از کل حجم معاملات در صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ بین هولدرهای توکن SUSHI توزیع شود. در نتیجه همواره بخشی از توکن‌های در گردش توسط پروژه خریداری شده و در بین جامعه این رمز ارز توزیع خواهد شد. این اتفاق به صورت مداوم فشار خریدی را در بازار ایجاد خواهد کرد.

توزیع توکن SUSHI

این پلتفرم برای توزیع توکن SUSHI هیچ توکنی را قبل از انتشار پروژه استخراح و توزیع نکرد و تمام توکن‌ها بعد از انتشار پروژه میان جامعه توزیع شد. در دو هفته اول، حدودا ۱۰۰۰ توکن SUSHI توزیع شد.  براساس اطالعات صفحه قیمت SUSHI میهن بلاکچین،  تا این لحظه حدود ۱۹۲ میلیون توکن سوشی عرضه شده است. براساس قیمت لحظه‌ای SUSHI در زمان نگارش این مقاله قیمت هر واحد رمز ارز سوشی معادل ۸.۳۷ دلار خرید و فروش می‌شود و ارزش بازار آن معادل ۱.۶ میلیارد دلار است. از این رو، توکن SUSHI در جایگاه ۵۶ بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. بالاترین قیمت توکن SUSHI ۲۳.۳۸ دلار و پایین‌ترین قیمت آن ۰.۴۷ دلار بوده است.

مزایای شبکه Sushiswap

 • در این پلتفرم نیازی به احراز هویت نیست و هر کسی می‌تواند به ترید و مشارکت در فراهم آوردن نقدینگی بپردازد. این پلتفرم نیازی به اجازه ندارد و هر کسی می‌تواند میلیون‌ها دلار را بدون اجازه گرفتن از کسی وارد معامله کند.
 • پاداش خود از شبکه Sushiswap را می‌توان به صورت توکن Sushi گرفت که توکن بومی این شبکه است. کاربران این پاداش مشارکت را که به صورت توکن Sushi دریافت کرده‌اند، به آسانی می‌توانند به صورت اتر مبادله کنند.
 • مدل Sushiswap به این صورت است که ۰.۲۵ درصد از کارمزد‌ها مستقیما به فراهم‌کنندگان نقدینگی داده می‌شود و در این میان، ۰.۰۵ درصد نیز دوباره به Sushi تبدیل می‌شود و به عنوان پاداش به دارندگان Sushi داده می‌شود.

نحوه کار با Sushiswap

برخلاف صرافی‌های سنتی که برای فعالیت و خریدوفروش باید در آن‌ها افتتاح حساب کرد، تنها چیزی که برای شروع کار در سوشی سواپ نیاز است، یک کیف پول رمز ارز و تعدادی توکن یا اتریوم (برای تامین هزینه گس (gas)) مورد نیاز است. سوشی علاوه بر اتریوم به بسیاری از زنجیره‌های جانبی که از رمزارزهای مختلف برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، متصل است. ما در مقاله‌ای مجزا، نحوه کار با صرافی سوشی سواپ را به صورت کامل آموزش داده‌ایم که از لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید:

بعضی Sushiswap را نوعی کلاه‌برداری خروج می‌دانند

بعد از اینکه شف نومی (Chef Nomi) بنیان‌گذار مرموز Sushiswap، توکن‌های خود را در اوج قیمت فروخت، کاربران ارز دیجیتال این بنیان‌گذار را متهم به کلاه‌برداری کردند. بنیان‌گذار این پروژه حدود ۱۳ میلیون دلار توکن را به صورت ناگهانی و در اوج قیمت فروخت. این خروج مالی از پروژه باعث شد که بسیاری به این باور برسند که این بازارگردان خودکار نوعی کلاه‌برداری خروج بوده است.

از طرف دیگر، بنیان‌گذار این پروژه فروش توکن‌ها را حق خود دانسته است و اذعان کرده که به عنوان بنیان‌گذار حق دارد که توکن‌های خود را در هر زمانی بفروشد. بایننس نیز به خاطر لیست کردن این توکن مورد بازخواست قرار گرفته است و برخی این صرافی را شریک در این کلاه‌برداری می‌دانند. البته این اولین باری نیست که چنین اتهام‌هایی در مورد صرافی مذکور مطرح می‌شود و این صرافی بار‌ها به اتهام‌هایی مانند پول‌شویی، کلاه‌برداری و غیره متهم شده است.

مدیر عامل بایننس که قبلا در توییتی ادعا کرده بود که بنیان‌گذار Sushiswap برای آنها مشخص نیست، با انتقاد‌های زیادی مواجه شده است و بسیاری معتقدند که این صرافی نباید توکن‌های مشکوکی که مدیر عامل آنها معلوم نیست را لیست کند. البته اینک این توییت خیلی زیرکانه پاک شده است و مدیر عامل این صرافی ادعا کرده که آنها نمی‌توانند توکن‌های جدید دیفای را لیست نکنند؛ زیرا در آن صورت، ترافیک صرافی آنها به جا‌های دیگر خواهد رفت.

قانون‌دانان در این میان به افرادی که در جریان ترید توکن Sushi دچار ضرر شده‌اند، توصیه کرده‌اند که شکایت‌های خود را تنظیم کنند و علیه این پروژه به اف بی آی (FBI) شکایت کنند. این پروژه مشمول قانون توکن‌های اوراق بهادار است و بنابراین می‌توان از این طریق علیه آن مطالبه کرد.

آیا فراهم آوردن نقدینگی برای شبکه Sushiswap پرریسک است؟

اگر کد مورد بازبینی قرار نگیرد، استخر مورد نظر را می‌توان هک کرد. مواردی بوده که هکر‌ها وجوه قرارداد‌های هوشمند را خالی کرده‌اند. اگر کد قرارداد توسط سازمان معروفی بازبینی شود، بسیار مفید خواهد بود. در مورد Sushiswap، یک بررسی امنیتی توسط Quantstamp انجام شده است و در این بررسی حدود ۱۰ موضوع امنیتی شناسایی شدند که خیلی جدی نبودند. بعدا Peckshield به بازبینی و بررسی دقیق Sushiswap پرداخت و در جریان این بازرسی تنها دو مشکل مربوط به فعالیت‌های عملکردی شناسایی شد که باید بهبود یافته و اصلاح شوند.

نقشه راه Sushiswap

Sushiswap اخیرا نقشه راه و اهداف حال حاضر خود را به صورت زیر اعلام کرده است:

 • افزایش سطح کاربری و پشتیبانی از زبان‌های بیشتر
 • اضافه کردن نمای حد ضرر و سفارش لیمیت (limit)
 • تعمیر و رفع باگ‌های حال حاضر
 • پشتیبانی موبایلی
 • ایجاد ابزار‌های بهتر برای استخر نقدینگی
 • بهبود تجارب کاربری در کسب توکن Sushi
 • کار بر روی روش‌های جدیدی برای کسب توکن Sushi
 • مشاوره ماهانه در مورد شرایط و ضوابط کسب پاداش در شبکه Sushiswap
 • ارائه نسخه دوم صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ
 • همکاری جدید با پروتکل آوه
 • ایجاد رپد توکن برای توکن‌های تامین کننده نقدینگی در پروژه سوشی سواپ به منظور استفاده از آن در سایر پروتکل‌ها
 • استفاده از فناوری لایه دو اتریوم برای بهبود عملکرد پروژه

برای مشارکت در مدیریت Sushiswap چه باید کرد؟

اگر بخواهید به مشارکت در مدیریت شبکه Sushiswap بپردازید، لازم است که ابتدا به استیکینگ (staking) توکن‌های استخر نقدینگی ETH/SUSHI یا xSushi بپردازید. لازم است که حداقل به مدت یک ماه، استیکینگ این توکن‌ها را ادامه دهید. ۷ روز زمان لازم است تا پیشنهاد‌ها در سازمان تصویب شوند. اگر در طول این مدت، رای بله بدهید، قادر به متوقف کردن استیکینگ توکن‌ها نخواهید بود. اما اگر در خلال این مدت رای خیر بدهید، می‌توانید در هر زمانی استیکینگ را متوقف کنید. در نهایت، ۳ روز برای پیاده‌سازی پیشنهاد فرصت داده می‌شود.

تیم Sushiswap

شبکه Sushiswap

شبکه Sushiswap با پروژه‌های دیگر متفاوت است و بیشتر مبتنی بر جامعه است. این پروژه بسیار جدید است و اعضای رسمی تیم آن هنوز مشخص نیست. همان طور که گفته شد، شف نومی بنیان‌گذار این پروژه بوده است که در پی فروش توکن‌های خود با انتقادات شدیدی از سوی جامعه دی‌فای مواجه شده است. لازم به ذکر است که شف نومی نامی مستعار است و هویت واقعی این بنیان‌گذار اسرار‌آمیز هنوز مشخص نیست.

بعد از این جریان و با افزایش یافتن انتقاد‌ها، شف نومی مدیریت Sushiswap را به مدیر عامل FTX یعنی سام بانکمن-فرید (Sam Bankman-fried) واگذار کرد. بانکمن-فرید اینک در حال انجام تنظیمات چند امضایی برای قرارداد‌های هوشمند Sushiswap است و به تنهایی تمام کار توسعه شبکه Sushiswap را به عهده گرفته است. همان طور که گفته شد، Sushiswap بیشتر مبتنی بر جامعه است و نباید انتظار داشت که مانند پروژه‌های دیگر تیمی رسمی و با اعضای مشخص را مشاهده کرد.

وضعیت حال حاضر توکن Sushi

توکن Sushi در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، رتبه ۵۸ در جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده و قیمت سوشی سواپ ۸.۷۳ دلار است. ارزش بازار این توکن ۱,۶۲۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار و حجم معاملات روزانه آن ۲۱۰.۵۸۹.۸۴۹ دلار است.

راهنمای خرید توکن سوشی – SUSHI

برای خرید و فروش ارز دیجیتال سوشی سواپ سه انتخاب داریم؛ استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، خرید و فروش با استفاده از صرافی‌های متمرکز خارجی و استفاده از صرافی‌های متمرکز داخلی. افرادی که تمایل به استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز دارند می‌توانند از صرافی سوشی سواپ، یونی سواپ استفاده کنند. همچنین صرافی بایننس، هیوبی، Gate.io و کوکوین از جمله صرافی‌های متمرکز مشهوری هستند که توکن SUSHI را در صرافی خود لیست کرده‌اند. برای اطلاع از خرید و فروش ارز سوشی سواپ در صرافی‌های داخلی می‌توانید از تجربه سایر کاربران در صفحه مقایسه قیمت صرافی‌ها استفاده کنید.

بهترین کیف پول برای ارز دیجیتال سوشی سواپ

از آنجا که توکن SUSHI یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم است لذا برای مدیریت این رمز ارز می‌توانیم از کیف پول‌های سازگار با شبکه اتریوم استفاده کنیم. اگر به دنبال کیف پول‌های تلفن همراه هستید، تراست والت و کوینومی جزو بهترین کیف پول‌های است که می‌توان توکن SUSHI را در آن نگهداری کرد. برای کیف پول‌های سخت افزاری نیز می‌توان از کیف پول لجر ( هر دو کیف پول) استفاده کرد. همچنین کیف پول مای اتر والت  و متامسک یکی از بهترین کیف پول‌های تحت وب و آنلاین بوده که برای نگهداری توکن سوشی سواپ می‌توان از آن استفاده کرد.

کلام آخر

شبکه Sushiswap یکی دیگر از پروژه‌های جالب فضای دیفای است که همان مسیر Uniswap را ادامه می‌دهد اما سعی دارد تکامل بیشتری ایجاد کند و نما‌هایی جدید را اضافه نماید. آینده دیفای و چنین پروژه‌هایی واقعا نامشخص است. ابهام‌های زیادی در مورد پروژه Sushiswap وجود دارد و طبیعتا سرمایه‌گذاری در آن نیاز به تحقیقاتی مفصل دارد.

این نوشتار تنها گردآوری مطالبی است که در فضای مجازی در مورد پروژه Sushiswap بیرون داده شده است و هرگز نباید به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری و یا عدم سرمایه‌گذاری در این پروژه تلقی شود.

منبع
boxmininghelp.sushidocseng.ambcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا