اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین از ۳۰٬۰۰۰ دلار گذشت؛ بررسی ۴ دلیل افزایش قیمت روز گذشته

روز گذشته و به دنبال انتشار خبر صرف نظر کردن کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از شکایت خود از مدیران ریپل، قیمت بیت کوین افزایش یافت و از مرز ۳۰٬۰۰۰ دلار فراتر رفت. در این مطلب، به ۴ دلیل این اتفاق پرداخته‌ایم که در مجموع باعث افزایش خوش‌بینی و احساسات مثبت در بازار شده‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، در حالی که در چند روز گذشته قیمت بیت کوین در حوالی ۲۷٬۰۰۰ تا ۲۸٬۰۰۰ دلار در نوسان بود، جهش اخیر باعث شد تا بار دیگر امید به بازار رمزارزها برگردد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: Tradingview

افزایش قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر با رشد چشمگیر آلت کوین‌ها همراه شد به طوری که قیمت اتریوم تا ۱٬۶۲۷ دلار افزایش یافت. در همین حال قیمت ریپل نیز به دنبال انتشار اخبار مثبت بیش از ۷٪ رشد کرد و به ۰.۵۳ دلار رسید. سولانا نیز در ادامه واکنش‌ها به استیک ۵.۵ میلیون توکن SOL توسط FTX به روند صعودی روزهای اخیر خود ادامه داد و با بیش از ۶٪ رشد، به ۲۷.۲۲ دلار رسید.

تحولات اخیر پرونده ریپل تنها یکی از دلایل رشد اخیر قیمت بیت کوین است. در حال حاضر، خوش‌بینی بسیار زیادی مبنی بر تایید احتمالی درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین وجود دارد و همین امر باعث شده تا بار دیگر تمام توجهات به بازار کریپتو و بیت کوین جذب شود. در این مطلب، دلایل رشد اخیر قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

۱- پیروزی دیگری برای ریپل

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از نزدیک به ۳ سال تصمیم گرفت از شکایت خود علیه برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل و کریس لارسن (Chairman Chris)، رییس اجرایی شرکت ریپل صرف نظر کند. به دنبال انتشار این خبر، بازار رمزارزها به رنگ سبز درآمد و قیمت ریپل نیز با رشد چشمگیری به ۰.۵۳ دلار رسید.

توییت ترت
منبع: X

در همین حال، برخی از کارشناسان حقوقی معتقدند تصمیم اخیر کمیسیون بورس برای جلو انداختن روند رسیدگی به این پرونده گرفته شده است و کمیسیون بورس در نهایت پس از حکم نهایی دادگاه، درخواست تجدید نظر خواهد کرد.

۲- درخواست جدید گری اسکیل برای ETF بیت کوین؛ انتظار برای حکم نهایی دادگاه فدرال

به نقل از کوین دسک، پس از حکم دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا مبنی بر بررسی دوباره درخواست ETF بیت کوین شرکت گری اسکیل، این شرکت روز پنجشنبه درخواست جدید خود را به SEC ارسال کرد.

بر اساس درخواست جدید شرکت گری اسکیل، در صورتی که با آن موافقت شود، ETF اسپات بیت کوین این شرکت با نماد GBTC در بازار بورس نیویورک (NYSE) فعالیت خواهد کرد.

گری اسکیل در پست وبلاگی جدیدی خاطر نشان کرد درخواست اخیر با تلاش مداوم این شرکت برای تبدیل صندوق بیت کوین آن به یک ETF اسپات همسو است:

نکته مهم این است که صندوق بیت کوین گری اسکیل (GBTC) آماده است پس از دریافت تاییدیه‌های نظارتی به عنوان یک ETF فعالیت کند. از طرف سرمایه‌گذاران این صندوق نیز گری اسکیل مشتاق است تا با کمیسیون بورس به صورت مشترک همکاری داشته باشد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، کمیسیون بورس آمریکا تصمیم گرفت درخواست تجدیدنظر خود در رابطه با پرونده گری اسکیل را به دادگاه ارائه ندهد و حالا دادگاه باید حکم نهایی خود را ظرف ۷ روز اعلام کند. انتظار می‌رود این حکم طی روزهای آتی و نهایتا تا دوشنبه اعلام شود. هنوز مشخص نیست حکم نهایی دادگاه چگونه خواهد بود؛ آیا دادگاه کمیسیون بورس و اوراق بهادار را به سمت یک جدول زمانی خاص هدایت می‌کند تا بر مراحل بعدی آن در بازنگری درخواست نظارت کند یا خیر. به هر حال، حکم نهایی دادگاه فدرال، این پرونده را می‌بندد و به طور قانونی پیروزی گری اسکیل را مسجل می‌کند.

۳- اصلاحیه درخواست ETF بلک راک

بر اساس گزارشی که در ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) منتشر شد و به نقل از بیتکوینیست، بلک راک (BlackRock)، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان درخواست جدیدی برای ETF اسپات خود به کمیسیون بورس آمریکا ارسال کرد.

در نسخه اصلاح‌شده درخواست بلک راک، این شرکت مدیریت دارایی به رقابت شدیدی که برای راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین وجود دارد اشاره کرده و خاطر نشان کرده است هیچ اطمینانی وجود ندارد صندوق آنها در صورت تایید شدن بتواند با استقبال فوری سرمایه‌گذاران مواجه شود. علاوه بر این، در درخواست جدید، سازوکار قیمت‌گذاری و نحوه گزارش‌دهی نیز توضیح داده شده است.

در همین حال شرکت فیدیلیتی نیز با هدف پاسخ‌دهی به الزامات کمیسیون بورس، نسخه اصلاح‌شده درخواست ETF اسپات خود را به SEC ارسال کرده است.

ارسال اصلاحیه درخواست‌ها از سوی شرکت‌ها به کمیسیون بورس نشان‌دهنده تعامل SEC با این شرکت‌هاست و به طور کلی باعث افزایش خوش‌بینی بازار نسبت به تایید ETF اسپات بیت کوین شده است. تحلیلگران و کارشناسان زیادی معتقدند کمیسیون بورس در نهایت با راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین موافقت خواهد کرد.

۴- سخنرانی جروم پاول

روز پنجشنبه جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو آمریکا در کنفرانس خبری حاضر شد و در رابطه با اقتصاد آمریکا صحبت کرد. درحالی که انتظار می‌رفت لحن سخنرانی پاول در این کنفرانس داویش باشد، وی ترجیح داد خیلی محافظه‌کارانه در رابطه با وضعیت اقتصادی صحبت کند.

پاول در این کنفرانس در رابطه با افزایش نرخ بهره گفت:

موضع فعلا سیاست محدود کننده است، به این معنی که سیاست انقباضی فشار نزولی بر فعالیت‌های اقتصادی و تورم وارد می‌کند.

وی افزود:

با توجه به سرعت بالای سیاست‌های انقباضی، ممکن است هنوز مقدار بیشتری از این مواضع در پیش باشد.

پاول در صحبت‌هایش به مشکلات احتمالی افزایش بیش از حد نرخ بهره اشاره کرد و گفت:

پایین نگه داشتن نرخ بهره می‌تواند به تورم بالاتر از هدف منجر شود و در نهایت نیازمند سیاست‌های پولی خواهد بود تا تورم پایدار را از اقتصاد خارج کند که بر اشتغال تاثیر می‌گذارد. اگر هم بیش از حد بالا نگه داشته شودمی‌تواند آسیب‌های غیرضروری به اقتصاد وارد کند.

پاول در نهایت خاطر نشان کرد با توجه به عدم قطعیت‌ها و ریسک‌های فعلی و با توجه به پیشرفت اقتصاد، کمیته فدرال رزرو با دقت پیش می‌رود.

علاوه بر این، جروم پاول در سخنان خود به توقف احتمالی افزایش نرخ بهره اشاره کرد که به افزایش خوش‌بینی در بازار دامن زد.

پاول اشاره کرد که اگر تورم به پیشرفت اخیر خود ادامه دهد و بازدهی اوراق بلندمدت خزانه‌داری بالا بماند، بانک مرکزی ممکن است افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

داده‌های FedWatch نیز نشان می‌دهد در جلسه بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ۱ نوامبر (۱۰ آبان)، اکنون به اتفاق آرا (۹۹.۹٪) تصور می‌شود که نرخ بهره در سطح فعلی خود نگه داشته شود و افزایش نیابد. این در حالی است که قبل از سخنرانی پاول، شانس ثابت ماندن نرخ بهره ۸۸٪ بود.

نمودار احتمالات نرخ هدف فدرال رزرو
نمودار احتمالات نرخ هدف فدرال رزرو در جلسه ۱ نوامبر- منبع: CME Group

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا