معاملات قراردادهای آتی بیت کوین نسبت به خرید این ارز چه مزایایی دارند؟

قراردادهای آتی بیت کوین، شهرت خوبی در صنعت ارز دیجیتال ندارند. این ابزارها، سطح برابری از مشروعیت و ویرانی را به این اکوسیستم وارد کرده اند. اگرچه بعضی از افراد به دلیل ورود ناگهانی این اوراق مشتقه به عرصه ارزهای دیجیتال با آن مخالف هستند، اما قراردادهای آتی ارز دیجیتال می‌تواند برای این عرصه مفید باشد. در واقع، حتی می‌توانند ابزار معاملاتی بهتر از خود بیت کوین باشند.

اساسا قرارداد هوشمند همانطور که از اسمش پیداست، توافقنامه ای بین دو طرف به منظور خرید یا فروش دارایی مورد نظر مانند بیت کوین با قیمت مشخص شده و در زمان مشخصی در آینده است.

مفهوم معاملات قراردادهای آتی در بازارهای مالی سنتی نیز بیش از یک قرن وجود داشته است. این اوراق مشتقه به یک ابزار شناخته شده برای پوشش ریسک دارایی مورد نظر و کنترل ریسک های ناشی از نوسان قیمت تبدیل شده است.

نوسان قیمت در هر بازاری رایج و معمول است. خوشبختانه قراردادهای آتی به هر دو طرف امکان می‌دهد تا با تعیین قیمت مورد توافق برای خرید یا فروش کالا، ضررهای حاصل از این تغییرات قیمت را کاهش دهند. علاوه بر این، از آنجایی که نوسان قیمت به یکی از مشخصه های بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شده است، قراردادهای آتی به روشی محبوب برای بسیاری از معامله کنندگان و هم چنین ماینرها برای کاهش ریسک تبدیل شده اند.

شروع طوفانی قراردادهای آتی بیت کوین

اگرچه تعداد اندکی از صرافی ها با ابزارها و پیشنهادات مرتبط با آینده موافق نبوده اند، اما دلیل افزایش رواج کنونی این اوراق مشتقه از ورود بورس آپشن های شیکاگو (Cboe) و بورس کالاهای شیکاگو (CME) شروع شده است.

در اواخر سال ۲۰۱۷ و پس از گذشت دو سال روند نزولی بازار، این دو بورس قانونگذاری شده و خوشنام برای فهرست کردن بیت کوین به عنوان قراردادهای آتی انتخاب شدند. اشتیاق شدید پیرامون این پذیرش ناگهانی پنهان نشد. فصل جدیدی از قانونی شدن حول بیت کوین شکل گرفت و صحبت هایی از ورود سرمایه سازمانی به این عرصه در جامعه انجام شد. وعده ورود نقدینگی جدید به بیت کوین تقریبا بلافاصله تحقق پیدا کرد و قیمت این ارز دیجیتال افزایش یافت و منجر به روند صعودی معروف سال ۲۰۱۷ شد. با این حال، سروصدای ایجاد شده عمر کوتاهی داشت و پس از آن، بازار وارد زمستان کریپتو شد.

به نظر می‌رسید که سرمایه گذاران سازمانی به اندازه خرده سرمایه گذاران مشتاق نبودند و در این روند صعودی بی اساس، خوش بینی آنها از بین رفت.

با این حال، اخیرا و مخصوصا پس از روند شبه صعودی بیت کوین در اوایل سال ۲۰۱۹، قراردادهای آتی ارز دیجیتال گام بلندی برداشتند. خرده سرمایه گذاران بار دیگر وارد این حوزه شدند و محبوبیت اوراق مشتقه ارز دیجیتال رشد چشمگیری پیدا کرد. طبق اطلاعات به دست آمده از ۱۳ صرافی برتر ارز دیجیتال، معاملات قراردادهای آتی اکنون تقریبا ۵۰ درصد معاملات نقدی را در بر می‌گیرد و باعث کاهش، نوسان و افزایش نقدینگی در بازار می‌شود.

مقایسه بیت کوین و قراردادهای آتی بیت کوین

قراردادهای آتی بیت کوین دارای چندین مزیت برای بازار مورد نظر است. هرچند، علاوه بر گسترش تعداد سرمایه گذاران و کاهش تنش های قانونگذاری، قراردادهای آتی بیت کوین برای معامله کنندگان بسیار سودمندتر از خرید مستقیم بیت کوین است.

به حداقل رساندن ریسک دستکاری بازار

برخلاف خرید بیت کوین در صرافی ها، بازار قراردادهای آتی, ارزش برابری برای دارایی مورد نظر تعیین می‌کند. به این موضوع، قیمت نشانه گذاری شده می‌گویند. معمولا این قیمت بر اساس شاخص قیمت ها در چندین صرافی محاسبه می‌شود و از نقدینگی های ناعادلانه که ممکن است از دستکاری بازار به وجود بیاید جلوگیری می‌کند.

پلتفرم های قراردادهای آتی نظیر OKEx اغلب از سیستم های مارجین استفاده می‌کنند. در محصولات اوراق مشتقه OKEx، سیستم نسبت مارجین طبقه بندی شده (TMMR) وثیقه مورد نیاز برای لوریج را مشخص می‌کند. به علاوه، این سیستم می‌تواند به عنوان روشی برای حذف لوریج و به حداقل رساندن تاثیر نقدینگی های بزرگ عمل کند.

صرافی OKEx هم چنین از سیستمی به اسم “حالت نقدینگی اجباری” برای محافظت از بازار در مقابل نقدینگی استفاده می‌کند.

نیازی به ذخیره یا انتقال ارزهای دیجیتال نیست

تحلیل قیمت بیت کوین

یکی از بزرگترین موانع برای ورود به عرصه ارزهای دیجیتال، پیچیدگی آن است. ماهیت کیف پول های دیجیتال، ذخیره سازی سرد (کیف پول های آفلاین) و کلیدهای عمومی و خصوصی اغلب برای تازه واردان بسیار پیچیده است. این مسائل با قراردادهای آتی که تقریبا به همان روش قرارداد سنتی عمل می‌کنند جبران می‌شوند.

برتری قراردادهای هوشمند این است که گم، هک و دزدیده نمی‌شوند. برخلاف داستان های بسیاری که درباره سرقت یا هک شدن ارزهای دیجیتال و افزایش تعداد کلاهبرداری های آن وجود دارد، می‌توان گفت که اوراق مشتقه ارز دیجیتال کم و بیش عاری از فساد هستند.

در صرافی OKEx، قراردادهای اوراق مشتقه به صورت تتر (USDT) انجام می‌شوند، یعنی معامله کننده می‌تواند قرارداد را با استفاده از ارز باثبات نقد کند.

آپشن های دائمی

بسیاری از صرافی ها نظیر OKEx تبادل ها یا قراردادهای دائمی را امکان پذیر می‌سازند. این نوع قراردادها، قراردادهای آتی هستند که تاریخ انقضا ندارند، یعنی قرارداد یا تبادل می‌تواند دائما فعال باشد و معامله کننده بتواند وضعیت معاملاتی خود را تغییر دهد.

این موضوع، مزیت های مشابهی با خرید مستقیم دارایی را علاوه بر مزیت های قراردادهای آتی ارائه می‌دهد.

تبادل های دائمی OKEx جفت ارزهای بسیار خوبی ارائه می‌دهد که بازارهای دیگر فاقد آنها هستند. این ارزها شامل بیت کوین، EOS، اتریوم کلاسیک، اتریوم، XRP، لایت کوین، TRX، بیت کوین کش و بیت کوین SV می‌باشند. تمام جفت ارزها برای لوریج ۰.۰۱ تا ۱۰۰ برابری قابل استفاده هستند و واریزها نیز به صورت روزانه انجام می‌شود.

کارمزدهای کمتر نسبت به انجام معاملات

اغلب اوقات کارمزدهای ناشی از معاملات روزانه می‌تواند به رقم قابل توجهی برسد. حتی اگر معامله یک طرفه انجام شود، بازهم هزینه خرید ارزهای دیجیتال معمولا بیشتر از افتتاح وضعیت های قراردادهای آتی است.

برای مثال، در بین بسیاری از صرافی های برتر، کارمزد معاملات از ۰.۱ تا ۱.۴۹ درصد متفاوت است. در مقابل، کارمزدهای تیکر (taker) قراردادهای آتی از کمتر از ۰.۰۲ تا ۰.۵ درصد است. برای مثال صرافی OKEx یکی از کمترین کارمزدها را برای معاملات اوراق مشتقه در بین صرافی های برتر دارد و کارمزد تیکر آن برای قراردادهای آتی و تبادل های دائمی به ترتیب ۰.۰۳ و ۰.۰۵ درصد است.

کسب سود در بازار نزولی

یکی از مزیت های مهم قراردادهای آتی، قابلیت فروش استقراضی دارایی مورد نظر است. کاملا مشخص است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مرتب وارد روندهای صعودی و نزولی می‌شوند.

برخلاف خرید بیت کوین، قراردادهای آتی به معامله کنندگان امکان می‌دهند تا در صورتی که احساس کنند بازار در حال ریزش است به فروش استقراضی بپردازند.

در مجموع، قراردادهای آتی مزیت هایی دارد که معاملات سنتی از آنها بی بهره هستند و ابزار بسیار هیجان انگیز و چند منظوره ای برای انجام معاملات است.


54321
امتیاز 4.5 از 4 رای

منبع cryptoglobe
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر