اخبار عمومی

۳ رمزارز ریپل، دوج کوین و لایت کوین از لیست سبز اداره خدمات مالی نیویورک خارج شدند

اداره خدمات مالی نیویورک (NYDFS) چارچوب رمزارزهای خود را در روز دوشنبه تغییر داد و توکن‌های ریپل (XRP)، لایت کوین (LTC) و دوج کوین (DOGE) را از لیست سبز (Greenlist) خود حذف کرد. لیست سبز توکن‌های تاییدشده توسط اداره خدمات مالی آمریکا (DFS) را در بر می‌گیرد و حذف ریپل از آن سوالات زیادی را در جامعه کریپتو ایجاد کرده است.

به نقل از بیت کوینیست و کوین گیپ، قبل از این تغییرات، لیست سبز NYDFS از ۲۵ توکن از جمله بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین، لایت کوین، ریپل و دلار پی پل تشکیل می‌شد. با این حال، بعد از تغییرات مهم دیروز لیست مذکور به شدت کوتاه شده است و در حال حاضر فقط ۸ توکن را در بر می‌گیرد. بیت کوین و اتریوم در حال حاضر تنها توکن‌های موجود در لیست سبز هستند که قیمت آن‌ها به دارایی دیگری پگ (Peg) نشده است. علاوه بر این دو رمزارز، استیبل کوین‌های دلار جمنای (GUSD)، ZUSD، دلار پکسوس (USDP)، دلار پی پل (PYUSD)، GYEN و پکس گلد (PAXG) نیز در این لیست سبز قرار دارند.

حذف دوج کوین، ریپل و لایت کوین از لیست سبز چه معنایی دارد؟

یکی از سخنگویان DFS درباره تغییرات لیست سبز اعلام کرده است:

تعداد توکن‌های موجود در لیست سبز برای پیروی از چارچوب کلی جدید آن به‌روزرسانی شده است.

DFS علاوه بر این یک بیانیه مطبوعاتی را هم منتشر کرد تا وضعیت پروتکل‌های مختلف در زمینه لیست کردن و حذف کردن (Delist) توکن‌ها را برای نهادهای تحت نظارت خود روشن کند. به نظر می‌رسد این تغییرات مهم برای تشدید استراتژی‌های مدیریت ریسک در لیست کردن توکن‌ها و بهبود قوانین و مقررات کسب‌وکارهایی تعیین شده است که خدمات خود را به سرمایه‌گذاران خرد ارائه می‌کنند.

آدرین ای هریس (Adrienne A. Harris)، سرپرست NYDFS، در گزارش‌های خود گفته است:

نهادهای فعال در معامله رمزارزها برای لیست کردن توکن‌های موجود در فهرست سبز نیازی به مجوز قبلی ندارند. البته ممکن است یک سری استثنا هم وجود داشته باشد که اداره خدمات مالی ایالت نیویورک آن‌ها را مشخص می‌کند. علاوه بر این وقتی توکنی که در گذشته مشکلی نداشته، با خطرات یا سوءاستفاده جدیدی مواجه می‌شود، ما از نهادهایمان انتظار داریم آن را بدون ضربه زدن به مصرف‌کنندگان از فهرست معاملاتی خود حذف کنند.

با این حال، نهادهای مذکور موظف هستند از قبل تصمیماتشان را به DFS اعلام کنند و یک خط مشی تاییدشده برای دلیست کردن توکن‌ها داشته باشند. در ادامه این گزارش آمده است:

DFS در صورتی یک توکن جدید را به لیست سبز اضافه می‌کند که:
۱. توکن یا صادرکننده توکن سابقه و رزومه محکم و سالمی داشته باشد و از مشتریانش (حتی هنگام پذیرش گسترده توکن خود در بازار) محافظت کرده باشد.
۲. توکن موردنظر یک استیبل کوین تاییدشده توسط DFS باشد و یک شرکت خطرپذیر بتواند آن را در نیویورک منتشر کند.

در این گزارش تاکید شده است DFS صلاحیت موردنیاز برای تغییر دادن لیست سبز را دارد و می‌تواند توکن جدیدی را به آن حذف یا اضافه کند.

رویکرد آدرین ای هریس نشان می‌دهد NYDFS همچنان می‌خواهد به نظارت خود بر بخش کریپتو ادامه دهد. برای مثال، این اداره در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) به خاطر کمبودهای زیرساختی صرافی کوین بیس آن را ۱۰۰ میلیون دلار جریمه کرد. علاوه بر این همان طور که پیش از این گزارش دادیم، DFS چند ماه قبل به شرکت پکسوس (Paxos) نیز دستور داد تا صدور استیبل کوین BUSD را در سال ۲۰۲۳ متوقف کند.

واکنش فعالان بازار کریپتو نسبت به این چارچوب جدید متفاوت بوده است. جان ای دیتون (John E Deaton)، یکی از وکلای فعال در صنعت کریپتو و طرفدار مشهور XRP، در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرد:

بعد از اینکه مشخص شد ریپل قوانین اوراق بهادار آمریکا را نقض نمی‌کند، چنین اتفاقی رخ داده است. حتی اگر ریپل در صرافی‌ها فروخته شود، باز هم قوانین اوراق بهادار آمریکا را نقض نمی‌کند. این حرکت ماهیت سیاسی یا تنبیهی ندارد.

توییت دیتون
توییت دیتون – منبع: پلتفرم اکس

با این حال «Wrathof Kahneman»، یکی دیگر از طرفداران مشهور XRP، تاکید کرد:

شرکت ریپل مجوز خود را در نیویورک از دست نداده … فقط دارایی دیجیتال XRP امروز از لیست سبز حذف شد.

گفتنی است قیمت ریپل در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۵٪ رشد کرده و به محدوده ۰.۵ دلار رسیده است.

نمودار روزانه قیمت ریپل به دلار
نمودار روزانه قیمت ریپل به دلار – منبع: TradingView

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا