اخبار اتریوماخبار بلاکچین

راه‌اندازی شبکه اصلی اسکرول؛ فعلا خبری از عرضه توکن نیست

تیم توسعه اسکرول (Scroll) روز گذشته از راه‌اندازی مین‌نت (شبکه اصلی) این پروژه خبر داد. اسکرول یک پروژه رول آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) است که با هدف رفع مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم راه‌اندازی شده است.

به نقل از کوین تلگراف و بر اساس اطلاعیه روز گذشته اسکرول، اپلیکیشن‌ها و کیت‌های توسعه موجود در بستر شبکه اتریوم اکنون می‌توانند از مقیاس‌پذیری بالای این راهکار دانش صفر استفاده کنند.

تیم توسعه اسکرول در رابطه با راه‌اندازی مین‌نت این رول‌آپ دانش صفر گفت:

همه چیز پس از راه‌اندازی عالی کار می‌کند.

پروژه‌های zkEVM از جمله اسکرول با هدف کاهش کارمزد تراکنش‌ها و افزایش توان عملیاتی برای برنامه‌های غیرمتمرکز به بازار عرضه می‌شوند و به دنبال آن هستند تا مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را کاهش دهند.

توییت اسکرول
منبع: X

این پروژه‌ها هزاران تراکنش‌ را خارج از شبکه اصلی دسته‌بندی کرده و سپس نتیجه نهایی آنها را به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌کنند. بدین ترتیب بار عملیاتی شبکه اتریوم کاهش یافته و ازدحام آن کمتر می‌شود.

بر اساس داده‌های اتراسکن، نخستین قرارداد هوشمند اسکرول در مین‌نت Scroll در تاریخ ۸ اکتبر راه‌اندازی شده است؛ اما از آن تاریخ تا اطلاعیه روز گذشته، تیم توسعه این رول‌آپ دانش صفر فعالسازی شبکه اصلی این پروژه را مخفی کرده بود.

بر اساس این اطلاعیه، راه‌اندازی مین‌نت اسکرول پس از ۱۵ ماه آزمایش گسترده و آدیت‌های امنیتی در ۳ شبکه آزمایشی مجزا انجام شده است:

قراردادهای هوشمند بریج‌ها و رول‌آپ‌های ما توسط OpenZeppelin و Zellic و مدارهای zkEVM توسط Trail of Bits، Zellic و KALOS بررسی و آدیت شده‌اند.

به گفته توسعه‌دهندگان اسکرول، در این ۳ شبکه آزمایشی بیش از ۴۵۰٬۰۰۰ قرارداد هوشمند راه‌اندازی شده است که بیش از ۹۰ میلیون تراکنش را در ۹ میلیون بلاک تسهیل کرده‌اند. علاوه بر این، در فاز آزمایشی ۲۸۰٬۰۰۰ گواه دانش صفر نیز تولید شده است.

یه ژانگ (Ye Zhang)، یکی از بنیانگذاران پروژه اسکرول ماه گذشته در گفتگویی خاطر نشان کرد این پروژه ابتدا با شکل و شمایلی متمرکز راه‌اندازی می‌شود، اما قصد دارد با گذشت زمان به طور گسترده به سمت تمرکززدایی برود.

وی در این رابطه گفت:

ما یک سیکوئنسر متمرکز و یک تاییدکننده مرکزی خواهیم داشت.

ژانگ ضمن بیان اینکه در برنامه‌های آتی اسکرول طرحی برای حذف این تاییدکننده مرکزی و غیرمتمرکز کردن آن وجود دارد افزود:

ما برای حل مشکل نقطه تکی شکست (single point of failure) و تشویق جامعه برای رفتن به سمت سخت‌افزار اعتبارسنجی بهتر، یک رودمپ داریم.

وی همچنین خاطر نشان کرد تیم توسعه اسکرول چند پیشنهاد حاکمیتی به جامعه این پروژه ارائه خواهد داد تا بهترین تصمیم برای مسیر پیش روی این پروژه گرفته شود.

پروژه اسکرول در سال ۲۰۲۱ با هدف فعالیت جامعه‌محور راه‌اندازی شد. از جمله سایر رقبای zkEVM اسکرول می‌توان به شبکه پالیگان، zkSync، استارک‌ور و ایمیوتبل اشاره کرد.

جوردی بلینا (Jordi Baylina)، سرپرست تیم فنی هِرمز (Hermez) پالیگان معتقد است وجود چنین رقابتی در فضای رول‌آپ‌های دانش صفر اتریوم، به تقویت اکوسیستم این شبکه بلاکچینی منجر می‌شود.

وی افزود:

داشتن پروژه‌های مختلف تجربه زیادی به ارمغان می‌آورد و راهی برای آزمایش رویکردها، روش‌های مدیریت کارها و یا حل مسائل مختلف است.

هنوز هیچ برنامه‌ای برای راه‌اندازی توکن حاکمیتی و ایردراپ احتمالی اسکرول مشخص نشده است. با این حال، بر اساس تجربه ایردراپ‌های قبلی، در صورت وجود ایردراپ، احتمالا برای واجد شرایط شدن در آن باید در شبکه اصلی این پروژه نیز فعالیت کنید.

بخوانید: معرفی Airdrop احتمالی اسکرول؛ چطور ایردراپ Scroll را دریافت کنیم؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا