اخبار خارجی

روز استقلال بیت کوین؛ اهمیت نمادین ۱ آگوست در تاریخ بیت کوین چیست؟

۵ سال پیش و در اول آگوست ۲۰۱۷ (۱۰ مرداد ۱۳۹۶) یکی از کاربران پیشنهادی برای تغییر در تراکنش‌های بیت کوین مطرح کرد که واکنش‌های زیادی از طرف جامعه ماینرها در پی داشت. شرکت‌های استخراج بزرگ و قدرتمند مخالف این پروپوزال بودند؛ اما در نهایت مجبور به تسلیم شدند و استقلال بیت کوین و عدم کنترل آن توسط نهاد متمرکز یا گروه‌های صاحب قدرت به اثبات رسید. به همین دلیل این روز را می‌توان «روز استقلال بیت کوین» نامید.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بیت کوین مگزین، ۱ آگوست (۱۰ مرداد) «روز استقلال بیت کوین» نامیده شده است. ماجرا برمی‌گردد به زمانی که کاربران بیت کوین قصد داشتند از طریق یک سافت فورک فعال شده توسط کاربر (UASF) از طریق پروپوزال شماره ۱۴۸ (BIP148) یک به روز رسانی نرم‌افزاری را اجرا کنند. آن‌ها امیدوار بودند کامیونیتی بیتکوین در درگیری یک ساله‌ای که بعدها «جنگ اندازه بلاک» نام گرفت، با فعال کردن سگویت (SegWit) و تصویب BIP148، بر ماینرهای بزرگ و گروه‌های صاحب قدرت پیروز شوند.

گرچه این تغییری در تراکنش‌های بیت کوین بود که توسط جامعه بیت کوین به طور کلی پشتیبانی می‌شد؛ اما با مخالفت برخی از نهادهای استخراج بزرگ و دیگر استارتاپ‌های اکوسیستم مواجه شد که به جای سگویت به دنبال تحمیل هاردفورک بر پروتکل برای افزایش اندازه بلاک بودند.

ایده جشن گرفتن روز تصویب پروپوزال BIP148 در اول آگوست توسط سامسون مو (Samson Mow)، مدیرعامل Jan3 و از مدافعان سرسخت UASF شکل گرفت. جامعه ماینینگ بیت کوین در اواخر جولای تسلیم شد و SegWit در ۲۴ آگوست ۲۰۱۷ (۲ شهریور ۱۳۹۶) در شبکه بیت کوین فعال شد.

لوک دشجر (Luke Dashjir)، توسعه‌دهندگان برجسته Bitcoin Core و یکی از اولین حامیان سگویت، می‌گوید شاید بزرگ‌ترین میراث SegWit و جنگ بلاک‌سایز را می‌توان یادآوری این نکته دانست که برای اینکه بیت‌کوین نتیجه بگیرد کاربران باید مثل سال ۲۰۱۷ محکم و مستقل عمل کنند. وی می‌گوید:

این یک آزمایش مهم در تاریخ بیت کوین بود. اگر UASF شکست می‌خورد، احتمالا به معنای مرگ بیت کوین و مفهوم ارز غیرمتمرکز بود. بنابراین یک جشن سالانه به عنوان روز استقلال بیت کوین بسیار مناسب به نظر می‌رسد و این روز ارزش جشن گرفتن دارد.

  • پروپوزال ۱۴۸ بیت کوین (BIP 148) چیست؟

پروپوزال شماره ۱۴۸ بهبود بیت کوین (BIP 148) یک سافت فورک فعال شده توسط کاربر (UASF) در شبکه بیت کوین است که استفاده از پروتکل Segregated Witness یا SegWit را عملی می‌کند. سگویت تغییری است که با جدا کردن امضای دیجیتال از بخش اصلی بلاک، مشکل سایز بلاک بیت کوین را حل می‌کند. به عنوان یک سافت فورک، BIP 148 اساسا شبکه را تقسیم نمی‌کند. BIP 148 ماینرهای بیت کوین را ملزم می‌کند تا برای SegWit سیگنال دهند، یعنی نشان دهند آماده استفاده از بلاک‌ها با پروتکل SegWit هستند.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا