اخبار بیت کوین

فردا ۲.۲۶ میلیارد دلار قرارداد اختیار بیت کوین منقضی می‌شود؛ سود خرس‌ها در کاهش بیشتر قیمت است

دو روز پیش قیمت بیت کوین برای چهارمین بار در ۱۲ روز گذشته تلاش کرد از ۲۷،۵۰۰ دلار بالاتر برود اما موفق نشد. در ادامه، قیمت تا ۲۶،۱۰۰ دلار کاهش یافت. امروز نیز بیت کوین بار دیگر با کاهش بیشتر به ۲۵،۸۷۱ دلار رسید که پایین‌ترین سطح ۳۰ روز اخیر به حساب می‌آید.

به گزارش کوین تلگراف، با نزدیک شدن به تاریخ سررسید قراردادهای اختیاری که فردا، ۲۶ مه (۵ خرداد) منقضی می‌شوند، سرنوشت سود بازار ۲.۲۶ میلیارد دلاری این قراردادها می‌تواند روند آتی بازار و اصلاح احتمالی به ۲۵،۰۰۰ دلار یا کمتر را تعیین کند.

سود باز قراردادهای اختیار با تاریخ سررسید فردا ۲.۲۶ میلیارد دلار است. با این حال، با توجه به اینکه اکثر گاوهای بازار امید داشتند قیمت بیت کوین از ۲۹،۰۰۰ دلار فراتر برود، سود باز واقعی قراردادها کمتر از این مقدار خواهد بود. قیمت بیت کوین بین ۶ تا ۱۲ مه (۱۶ تا ۲۲ اردیبهشت) ۱۰.۹٪ کاهش یافته و همین باعث سنگینی کفه قراردادهای آتی به سمت خرس‌ها شده است.

نمودار سود باز قراردادهای اختیار با تاریخ سررسید ۲۶ مه
نمودار سود باز قراردادهای اختیار با تاریخ سررسید ۲۶ مه – منبع: Deribit

در حال حاضر، ۱.۶۴ میلیارد دلار از سود باز به قراردادهای کال (خرید) و ۶۳۰ میلیون دلار آن به قراردادهای پوت (فروش) اختصاص دارد و نسبت قراردادهای کال به پوت ۰.۳۸ است.

واریز و برداشت بدون محدودیت در صرافی اتراکس
با ثبت نام در اتراکس 50 هزار شیبا و 500 هزار بیت تورنت هدیه بگیرید!
هدیه بگیر!

با این حال، در صورتی که قیمت بیت کوین فردا ساعت ۸ صبح به وقت UTC در حوالی ۲۶،۵۰۰ دلار باقی بماند، تنها ۶۷ میلیون دلار از آپشن‌های کال در دسترس خواهد بود. به زبان دیگر در صورتی که قیمت بیت کوین در همین حوالی باقی بماند، حق خرید آن با قیمت ۲۷،۰۰۰ یا ۲۸،۰۰۰ دلار بی‌اعتبار خواهد شد.

  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۴،۰۰۰ تا ۲۵،۰۰۰ دلار باشد: ۹۰۰ قرارداد کال در مقابل ۱۲،۱۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۲۷۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۵،۰۰۰ تا ۲۶،۰۰۰ دلار باشد: ۱۸۰۰ قرارداد کال در مقابل ۸۹۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۱۸۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۶،۰۰۰ تا ۲۷،۰۰۰ دلار باشد: ۲۶۰۰ قرارداد کال در مقابل ۶۴۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، ۱۰۰ میلیون دلار به نفع فروشندگان خواهد بود.
  • اگر قیمت بیت کوین بین ۲۷،۰۰۰ تا ۲۸،۰۰۰ دلار باشد: ۴۸۰۰ قرارداد کال در مقابل ۵۲۰۰ قرارداد پوت. در نتیجه، سود خریداران و فروشندگان تقریبا برابر خواهد بود.

در این سناریوها، قراردادهای آپشن کال بیانگر دیدگاه صعودی و قراردادهای آپشن پوت بیانگر دیدگاه خنثی و نزولی معامله‌گران به بازار هستند. با این حال، ساده‌سازی بیش از حد آمار استراتژی‌های پیچیده‌ای که توسط برخی از معامله‌گران آپشن اتخاذ می‌شود را نادیده می‌گیرد.

به عنوان مثال، در صورتی که تریدری قرارداد کال خود را فروخته باشد، در صورت افزایش قیمت بیت کوین از سطحی مشخص، پوزیشن کمتری در بازار خواهد داشت. متاسفانه هیچ راه ساده‌ای برای تخمین این استراتژی‌ها وجود ندارد.

در صورتی که قیمت بیت کوین تا فردا از ۲۷،۰۰۰ دلار بالاتر برود، گاوهای بازار حتی اگر سودی کسب نکنند احتمالا راضی خواهند بود. با این حال، در سمت دیگر، در صورتی که قیمت بیت کوین در محدوده ۲۶،۰۰۰ دلار باشد، خرس‌ها ۱۸۰ میلیون دلار سود خواهند برد.

در قراردادهای اختیاری که فردا منقضی می‌شوند، با توجه به مومنتوم نزولی دارایی‌های پرریسک به دلیل چالش‌های افزایش سقف بدهی آمریکا، فروشندگان وضعیت بهتری نسبت به خریداران دارند. به زبان ساده، تمایل فروشندگان به کاهش بیشتر قیمت بیت کوین به سمت ۲۵،۰۰۰ دلار و حتی پایین‌تر است.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا