اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

مدیرعامل ترا: با تاسیس استخر نقدینگی 4Pool نبرد کرو را خواهیم برد!

دو وون مدیرعامل ترافرم لبز از ایجاد یک استخر نقدینگی متشکل از ۴ استیبل کوین از جمله UST در پلتفرم کرو فایننس خبر داد. به گفته وون این استخر نقدینگی نبرد کرو (Curve Wars) را به نفع خود تمام خواهد کرد و موجب تضعیف استیبل کوین پروژه رقیب با نام DAI خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بین کریپتو، دو وون (Do Kwon) مدیرعامل ترافرم لبز (Terraform Labs) در توییتی که در روز شنبه منتشر کرد، از ایجاد استخر نقدینگی 4pool خبر داد. وی اذعان داشت:

طی همکاری صورت گرفته بین این بنیاد و پلتفرم‌های Frax Finance و Redacted Cartel یک استخر نقدینگی متشکل از ۴ استیبل کوین USDT، USDC، FRAX، UST در پلتفرم کرو فایننس راه‌اندازی خواهد شد. این استخر نقدینگی 4Pool نام دارد. به گفته وون این استخر نقدینگی نبرد کرو (Curve Wars) را به نفع 4Pools تمام خواهد کرد.

توییت دو وون در مورد 4pool
توییت دو وون در مورد 4pool

اصطلاح Curve Wars به نبرد برای بدست آوردن جایگاه مناسب میان استیبل کوین‌ها اشاره دارد. پلتفرم کرو فایننس نوعی صرافی غیرمتمرکز برای استیبل کوین‌ها محسوب می‌شود که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر سواپ کرد. در این صرافی از مدل بازارسازهای خودکار (AMM‌ها) استفاده می‌شود بنابرین استخرهای نقدینگی استیبل‌کوین‌ها نقش حیاتی در حفظ ارزش آن استیبل کوین دارند. کرو فایننس نقش مهمی را برای تامین استیبل کوین‌ها در اکوسیستم دیفای بازی می‌کند. بنابرین استیبل کوین‌ها برای حضور پررنگ‌تر در دنیای دیفای به دنبال بدست آوردن جایگاه مناسب‌تر در این پلتفرم هستند. یکی از نتایج این تسلط برای 4pool در اختیار گرفتن مقادیر زیاد CVX توکن حاکمیتی کرو فایننس است. مزیت این اتفاق افزایش قدرت تصمیم‌گیری از طریق مکانیسم رای‌دهی برای هولدرهای این توکن است.

شایان ذکر است که در گذشته استخر نقدینگی متشکل از ۳ استیبل کوین DAI، USDC و USDT به نام 3pool تشکیل شده بود. با مقایسه 3pool و 4pool متوجه می‌شویم که در ازای DAI در استخر جدید ۲ استیبل کوین UST و FRAX جایگزین شده است. طبق گفته وون، خروج نقدینگی از 3pool و ورود آن به 4pool به منزله برتری این ۲ استیبل کوین در مقابل DAI خواهد بود که می‌تواند منجر به تضعیف پشتوانه DAI منجر شود.

اما شماری از فعالان این حوزه با نظر وون در مورد تضعیف جایگاه DAI موافق نیستند. یکی از سرمایه‌گذاران مطرح حوزه دیفای به نام Korpi در توییتی به این مسئله پرداخت:

من متوجه نمی‌شوم که چگونه خروج احتمالی نقدینگی از استخر 3pool به تضعیف جایگاه DAI منجر خواهد شد. برای صدور توکن‌های DAI کاربران باید دارایی‌هایی را در پلتفرم MakerDAO به وثیقه بگذارند که بسیار ارزشمندتر از این توکن‌ها هستند. بنابرین مادامی که این مکانیسم برقرار باشد، پشتوانه DAI تضعیف نخواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا