اخبار خارجی

۵ نکته مهم در مورد بیت کوین که در این هفته باید به آن توجه کنید

قیمت بیت کوین پس از سپری کردن تعطیلاتی آرام در ساعات آخر یکشنبه و نزدیک به زمان بسته شدن کندل هفتگی دوباره شاهد بازگشت نوسانات بود و در ساعات پایانی ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) با کاهش مواجه شد. اما در ادامه هفته جاری چه عواملی بیشترین تاثیر را بر تحولات بازار خواهد داشت؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر پارامترهای اقتصادی کلان نشان می‌دهند که تغییر روند‌های عمده در پیش است اما تاثیرگذاری این پارامترها روی بازار کند است. از سوی دیگر شدت تقاضا برای دارایی‌های رمزارزی به قدرتمندی سال ۲۰۲۱ نیست. با این حال، بعضی فعالان بازار با تکیه بر داده‌های آنچین شبکه بیت کوین هیچ نشانه‌ای از شک و تردید در مورد آینده بازار بروز نمی‌دهند.

ترکیب این عوامل متضاد تشخیص جهت حرکت بازار در کوتاه مدت و میان مدت را برای سرمایه‌گذاران معمولی دشوار کرده است. اما آیا این روند در هفته پیش رو تغییر می‌کند؟ در ادامه هفته چه تحولاتی شایسته توجه بیشتر هستند؟ در مطلب پیش رو تلاش می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

کاهش قیمت بیت کوین شدید نخواهد بود؟

امروز با صعود قیمت بیت کوین به بالای سطح کلیدی ۴۲٬۰۰۰ دلار آغاز شد. سطحی که در ساعات پایانی روز یکشنبه و در نزدیکی زمان بسته شدن کندل هفتگی از دست رفته بود.

بیت کوین در این فرآیند با رسیدن به ۴۱٬۷۷۱ دلار، کمترین سطح قیمتی خود در هفته‌های اخیر را تجربه کرد و به قیمت ۲۳ مارس (۳ فروردین) برگشت.

با این حال، این رفتار توسط بعضی تحلیل‌گران، آزمایش مجدد سطح مقاومت قبلی برای تبدیل آن به یک سطح حمایتی قابل اتکا تفسیر شده است. این دسته از تحلیل‌گران انتظار دارند به زودی یک روند معکوس آغاز شود.

طبق گزارش قبلی میهن بلاکچین، تحلیلگر فعال با نام مستعار Rekt Capital نیز دلایل مشابهی برای پیش‌بینی روند صعودی داشت. اما با توجه به بسته شدن کندل هفتگی در ۴۲٬۱۵۰ دلار، باید گفت که شرط لازم او برای صعودی ماندن بازار یعنی قیمت بالای ۴۳٬۱۰۰ دلار محقق نشده است.

یکی از تحلیل‌گران بازار که با نام Credible Crypto فعالیت می‌کند تاکید داشت که شاخص آرون (Aroon) بیت کوین در روزهای اخیر صعودی شده است. شاخص آرون که برای شناسایی روندهای صعودی یا نزولی یک دارایی طراحی شده است، از سال ۲۰۱۷ تا کنون، یعنی از پایان بازار صعودی قبلی تا به امروز، تنها شش بار تغییر روند از نزولی به صعودی را نشان داده است.

تمام بازارهای سهام تحت فشار هستند

بازارهای سهام در سراسر جهان شرایط سختی را سپری می‌کنند. در این میان بازارهای آسیا به‌خاطر قرنطینه‌های جدید کرونا در چین از نظر ضرردهی پیشتاز هستند.

شاخص ترکیبی شانگهای و شاخص هانگ‌سنگ هنگ کنگ در معاملات صبح امروز بیش از ۲٪ سقوط کردند. در اروپا هم نشانه‌ای از بهبود شرایط ژئوپلیتیک و کاهش تنش‌ها میان ناتو و روسیه به چشم نمی‌خورد.

علاوه بر این‌ها و فراتر از عوامل کوتاه مدت، روندهای نگران‌کننده دیگری نیز جلب توجه می‌کنند: افزایش سریع تورم، زیان بازار اوراق قرضه و ناتوانی بانک‌های مرکزی اروپا و ایالات متحده در کنترل این شرایط.

بانک مرکزی اروپا (ECB) قرار است در این هفته با تمرکز بر کنترل تورم، پایان دادن به خرید دارایی و افزایش نرخ بهره، تشکیل جلسه دهد.

هولگر شاپیتز، تحلیل‌گر بازار در توییتی گفت:

پس از شروع چرخه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و پیش از نشست هفته آینده ECB و با افزایش تورم، بزرگ‌ترین حباب اوراق قرضه در ۸۰۰ سال گذشته در حال خالی شدن است. ارزش اوراق قرضه جهانی در این هفته ۹۶۰ میلیارد دلار دیگر سقوط کرد و کل افت ارزش از ATH را به ۶ تریلیون دلار رساند.

تخلیه حباب بازار اوراق قرضه
توییت شاپیتز در مورد وضعیت بازار اوراق قرضه جهانی

این داده‌ها وضعیت بغرنج بازار سهام و دارایی‌های پر ریسک را نشان می‌دهد. همانطور که تحلیل‌گران توافق دارند، محیط تورمی و متعاقبا اقدامات بانک مرکزی، تقاضا برای بیت کوین و آلت کوین‌ها و سایر دارایی‌ها پرخطر را کاهش می‌دهد.

سقوط دسته جمعی؟

آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیر عامل سابق غول مشتقات BitMEX، معتقد است بیت کوین همچنان می‌تواند در سناریوی سقوط ارزهای فیات نقش وسیله ذخیره ارزش را ایفا کند. اما مشکل اینجاست که چنین سناریویی هنوز تبدیل به واقعیت نشده است.

هیز در آخرین پست وبلاگ خود در ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) به سرمایه‌گذاران کم‌تجربه‌تر در بازار رمزارزها هشدار داد که برای دیدن سود باید برای مدتی درد ضرر را تحمل کنند.

او معتقد است در آینده می‌توان شاهد تغییر هژمونی دلار ایالات متحده و افزایش اهمیت دارایی‌های مختلف دولت-ملت‌های گوناگون بود، اما تا فرا رسیدن آن زمان، عوامل کلان اقتصادی در ایالات متحده تاثیر منفی خود بر بازار رمزارزها را حفظ خواهد کرد.

اگر قرار باشد بازار سهام در اثر اقدامات بانک‌های مرکزی سقوط کند، افزایش همبستگی بازار رمزارزها با بازار سهام، به معنی روزهای بد برای آینده این بازار خواهد بود.

او معتقد است که تحولات پیش رو احتمال دارد قیمت اتر را تا خرداد ۱۴۰۱ به ۲۵۰۰ دلار کاهش دهد.

شاخص ترس و طمع بازار رمزارزها از بازارهای سنتی فاصله گرفته است

با تیرگی افق اقتصاد کلان، جای تعجب نیست که احساسات منفی بر تمام بازارها حاکم باشد. شاخص ترس و طمع کریپتو با احساس که در پایان ماه مارس (اسفند) وارد محدوده «طمع» شده بود اکنون به قلمرو «ترس» برگشته است. این شاخص که مشابه شاخص ترس و طمع بازار سنتی است، در کمتر از دو هفته نیمی از امتیاز عادی خود را از دست داده است.

اما نکته جالب توجه این است که در ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین)، شاخص ترس و طمع بازار کریپتو برابر با ۳۲ اندازه‌گیری شد، در حالی که همین شاخص در بازارهای سنتی برابر با ۴۶ بود و «خنثی» تلقی می‌شد.

شاخص ترس و طمع در بازار رمز ارزها در گذر زمان Fear & Greed Index over time
شاخص ترس و طمع بازار کریپتو

با وجود این، تحلیل‌گر معروف، فن ده پپه (Van de Poppe) تاکید کرد «با توجه به شدت صعودی بودن بازار رمزارزها در سال گذشته القای ترس شدید در زمان معکوس شدن روند طبیعی است». او همچنین به مخاطبان خود یادآوری کرد:

این شاخص معیار مناسبی برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات نیست.

شاخص‌های فاندامنتال بیت کوین همچنان امیدبخش هستند

با وجود تمام کاهش قیمت‌ها، هنوز یک شاخص آشنا را سراغ داریم که امیدوارکننده است. سختی شبکه بیت کوین در ایپاک بعدی که چند روز دیگر فرا می‌رسد، تنها ۰.۴٪ کاهش خواهد یافت.

اندازه کوچک این تعدیل نشان می‌دهد که ماینرها در سطوح قیمت فعلی از نظر مالی همچنان در شرایط مناسبی هستند و علیرغم ۱۰٪ افت قیمت بیت کوین در هفته گذشته، با مشکل اساسی‌ مواجه نشده‌اند.

سختی شبکه بیت کوین در گذر زمان
سختی شبکه بیت کوین در گذر زمان

داده‌های دیگری هم از این پشتیبانی می‌کنند؛ تخمین‌ هش ریت شبکه از منابعی مانند MiningPoolStats نشان می‌دهد که قدرت پردازش شبکه نزدیک به بالاترین سطوح خود باقی مانده است.

هش ریت شبکه بیت کوین Bitcoin Hash Rate
نمودار هش ریت شبکه بیت کوین

همچنین جذب سرمایه‌های جدید در صنعت استخراج در حال افزایش است که طبق گزارش اخیر میهن بلاکچین، یکی از نمونه‌های آن راه‌اندازی مزرعه‌ استخراج بیت کوین با برق خورشیدی طی همکاری شرکت‌های بلاک‌استریم، بلاک و تسلا است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا