متوسط مقالات عمومی

معرفی ابزارهای پیشرفته دیفای برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای ارز دیجیتال

استفاده از ابزارهای مختلف در حوزه ارز دیجیتال و به‌ویژه دیفای (DeFi)، می‌تواند عملکرد استراتژی ما را بالا ببرد و در تولید آلفا (Alpha) در حوزه دیفای به ما کمک کند. اصطلاح «آلفا» به توانایی یک استراتژی سرمایه‌گذاری در داشتن عملکردی بهتر در بازار اشاره می‌کند. البته ابزارها کلید اصلی دستیابی به آلفا در دیفای نیستند و بیشتر نقش کمکی دارند. دستیابی به Alpha از طریق مطالعه زیاد و مرتبط کردن اطلاعات حاصل از این مطالعات ممکن می‌شود؛ اما در هر صورت ابزارها مفید هستند. ابزارها به شما کمک می‌کنند که داده‌های مورد نیاز را پیدا کنید و اطلاعات مهم را از قلم نیاندازید. در این مقاله از میهن بلاکچین، مجموعه‌ای از ابزارهای پیشرفته دیفای را به‌ شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید عملکرد استراتژی خود را به حداکثر برسانید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

ابزارهای پیشرفته دیفای

ابزارهای پیشرفته دیفای
منبع: rugdoc

در بخش زیر، تعدادی از ابزارهای پیشرفته دیفای را که از نظر متخصصان مهم و پرکاربرد هستند، به شما معرفی می‌کنیم. این ابزارها در دسته‌بندی‌های مختلفی از جمله چارتینگ، شناسایی پروژه‌های کلاهبردار یا هک‌ها، نشان دادن درصد سودهای پلتفرم‌های دیفای، اخبار و تغییرات حوزه دیفای، داده‌های آن‌چین و فعالیت Daoها قرار می‌گیرند.

معرفی ابزار DEX Screener

معرفی ابزار DEX Screener
منبع: dexscreener.com

گاهی در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال متوجه می‌شوید که توکن موردنظر شما در صرافی‌های بزرگ مثل کوین بیس و بایننس وجود ندارد. در این شرایط باید صرافی‌های دیگری را جستجو کنید.

پلتفرم دکس اسکرینر یکی از ابزارهای پیشرفته دیفای است که دقیقا برای همین مواقع ساخته شده است. در دکس اسکرینر می‌توانید نمودار توکن‌ها و فعالیت‌های معاملاتی آن‌ها را در بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مشاهده کنید. با تایپ کردن نام توکن موردنظر و انتخاب صرافی غیرمتمرکزی که آن توکن را در خود دارد، صفحه زیر به شما نمایش داده می‌شود:

اطلاعات توکن‌ها در دکس اسکرینر
منبع: dexscreener.com

این ابزار همچنین برای افرادی که در دنیای دیفای به دنبال آربیتراژ گرفتن هستند، بسیار مناسب است.

معرفی ابزار Peckshield Alert

معرفی ابزار Peckshield Alert
منبع: twitter.com

Peckshield Alert یک حساب کاربری در توییتر است که رویدادهای مهم ارز دیجیتال را اطلاع‌رسانی می‌کند. اکثر مطالب این حساب درباره هک، کلاهبرداری، راگ پول، توقف بلاکچین‌ها، آسیب‌پذیری‌های احتمالی و سایر اتفاقات درون‌شبکه (آن‌چین) است. با دنبال کردن این حساب، می‌توانید از اولین نفراتی باشید که از زمان دقیق اتفاقات خبردار می‌شوند.

سرعت این اکانت در اطلاع‌رسانی اتفاقات بسیار زیاد است؛ حتی گاها برای جلوگیری از وحشت سرمایه‌گذاران و دامپ توکن‌ها، فعالیت‌های غیرعادی را اول فقط به تیم خود اطلاع‌رسانی می‌کنند. خیلی از افراد اتفاقات آن‌چین را بررسی نمی‌کنند. مثلا هک ۶۰۰ میلیون دلاری رونین یک هفته بعد کشف شد!

اکانت Peckshield Alert جدیدا گزارش‌های دیگری را نیز منتشر می‌کند؛ مثلا فعالیت‌های کیف پول Three Arrows Capital که اخیرا ورشکسته شد، فعالیت‌های مربوط به بدهی سلسیوس و میزان نقدینگی آن.

حساب توییتری Peckshield Alert
منبع: twitter.com

معرفی ابزار DeFiLlama Yield

معرفی ابزار DeFiLlama Yield
منبع: defillama.com

DeFiLlama Yield یکی از ویژگی‌های جدید سایت دیفای لاما (DefiLlama) است که چند ماه پیش راه‌اندازی شد. DeFiLlama Yield، اطلاعات مربوط به سودی که پلتفرم‌های دیفای ارائه می‌دهند را جمع‌آوری کرده و به‌صورت یکجا نشان می‌دهد.

نمایش سودی که پلتفرم‌های دیفای ارائه می‌دهند در defillama yield
منبع: defillama.com

در دیفای لاما ییلد می‌توانید اطلاعات موردنظر خود را جستجو کرده، به‌ شیوه دلخواه مرتب کنید و حتی آن‌ها دانلود کنید.

استفاده از داده‌های پلتفرم دیفای لاما کاملا رایگان است و برخلاف بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال، این پلتفرم عمومی و متن باز به‌دنبال سود و منافع نیست. اخیرا با اشاره برخی از موسسات مالی سنتی مثل بانک مرکزی اروپا و روزنامه فایننشال تایمز به نام این پلتفرم، شهرت دیفای لاما افزایش یافته است.

ابزار DefiLlama Daily Round-up

ابزار DefiLlama Daily Round-up
منبع: defillama.com

فضای ارز دیجیتال با سرعت زیادی در حال تغییر و پیشرفت است. چگونه تغییرات روزانه و اخبار ارز دیجیتال را از دست ندهیم؟

رسانه‌های خبری زیادی در حوزه ارز دیجیتال وجود دارند، اما سرویس DefiLlama Daily Round-up یا گزیده روزانه دیفای لاما، یکی از بهترین سرویس‌ها برای دریافت خبرهای مربوط به دیفای است.

این سرویس تمام اطلاعاتی که یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای حوزه Defi به آن نیاز دارد، ارائه می‌کند. سرویس گزیده روزانه دیفای لاما برتری زیادی نسبت به رقیبان خود دارد؛ چون سرویس‌های دیگر بر خلاف ادعای خود، به مطالب مهم و اصلی دیفای نمی‌پردازند.

گزیده اخبار دیفای لاما به‌صورت روزانه منتشر می‌شود. از دو روش می‌توانید در این سرویس عضو شوید: تلگرام و خبرنامه Substack.

معرفی سایت Dune Analytics

معرفی سایت Dune Analytics
منبع: dune.com

پلتفرم Dune Analytics جایی است که می‌توانید هرگونه داده و اطلاعات مربوط به دنیای ارز دیجیتال را در آن پیدا کنید. فعالان حرفه‌ای حوزه ارز دیجیتال می‌توانند در این پلتفرم به داده‌ها و آمارهای مهم آن‌چین دسترسی پیدا کنند. در Dune Analytics می‌توانید به پاسخ سوالاتی مثل نهنگ‌های یک کوین کدامند؟ یا کیف پول‌های 3AC شامل چه کوین‌هایی است؟ برسید.

پلتفرم Dune Analytics و داده‌های آنچین ارز دیجیتال
منبع: dune.com

معرفی پلتفرم Messari

معرفی پلتفرم Messari
منبع: messari.io

شاید بپرسید که مگر سرویس مساری پولی نیست؟ بله، اما ویژگی‌ که در اینجا معرفی می‌کنیم رایگان است. Messari یک پلتفرم تحلیلی پولی است، اما از دیدگاه صادقانه، برتری چندانی نسبت به سرویس‌های رایگان رقیب ندارد (در هر صورت داده‌های آن‌چین یک بلاک چین، عمومی هستند).

یکی از ابزارهای پیشرفته دیفای، حاکمیت یا حاکم (Governor) پلتفرم مساری است. در تصویر زیر این ابزار را مشاهده می‌کنید:

governor مساری
منبع: messari.io

با استفاده از این سرویس مساری می‌توانید از فعالیت‌ سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) در صنعت ارزهای دیجیتال مطلع شوید. در حال حاضر، این سرویس پلتفرم Messari بهترین منبع اطلاعات دائو است و فعلا رایگان است.

داده‌های مربوط دائو‌ها در مساری
منبع: messari.io

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاران حرفه‌ای ارز دیجیتال، به‌ویژه فعالان حوزه دیفای، برای دستیبابی به بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری و معاملاتی، به تعدادی ابزار کمکی نیاز دارند تا بتوانند داده‌های معتبر و مهم بلاک چین را پیدا کرده و از آن‌ها در معاملات و سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده کنند. در این مقاله، تمرکز خود را بر ابزارهای پیشرفته دیفای معطوف کرده و تعدادی از ابزارهای مهم و کاربری در حوزه دیفای را به شما معرفی کردیم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها داده‌های موردنیاز خود را پیدا کنید و با توجه به داده‌های به‌روز تصمیم‌گیری کنید. نظر شما درباره این پلتفرم‌ها چیست؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
medium

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا