اخبار آلتکویناخبار عمومی

چرا قیمت دوج کوین رشد نجومی را تجربه نمی‌کند؟

دوج کوین به عنوان بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین میم کوین همواره مورد توجه جامعه رمزارزها بوده است و برای افرادی که در این حوزه تازه وارد هستند از طریق حمایت‌های ایلان ماسک شناخته شده است. در ۸ سالی که از پیدایش این رمز ارز گذشته است، جامعه طرفداران آن گسترش پیدا کرده است و در زمان نگارش این مطلب از لحاظ حجم بازار در رتبه نهم با حجم بیش از ۳۴ میلیارد دلار قرار دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین گیپ، در حال حاضر قیمت دوج کوین در محدوده ۰.۲۷ دلار قرار دارد و توسط الگوی مثلث متقارن محدود شده است. دوج می‌تواند حرکت پرشتاب صعودی را در صورت شکست رو به بالا این مثلث، با افزایش ۳۴٪ تا محدوده ۰.۳۴ دلار آغاز کند.

با افزایش استقبال عمومی در خصوص میم کوین‌ها شاهد رشدهای چشمگیری در این دسته از بازار رمز ارزها بودیم. به عنوان مثال قیمت توکن شیبا اینو در طول یکسال اخیر ۷۵،۵۶۷،۸۳۸٪ رشد داشته است یا توکن Elon در طول یک ماه اخیر ۱۱۵۴٪ رشد کرده است یا قیمت توکن بیبی دوج در کمتر از ۶ ماه رشدی برابر ۳۱۷۴٪ را داشته است و قیمت میم کوین سیف مون در کمتر از ۶ ماه رشدی برابر ۶۱۸۵٪ را تجربه کرده است. وضعیت برای سایر میم کوین‌ها نیز کم و بیش به همین صورت است و سودهای نجومی در سال جاری و به خصوص ۶ ماه اخیر تجربه کرده‌اند. اما چرا قیمت DOGE در محدوده ۰.۲۰ تا ۰.۳۰ دلار باقی مانده است؟

دوج کوین پس از قرار گرفتن در زیر نمودار میانگین متحرک ۱۰۰ در تایم فریم ۴ ساعته در روز جمعه ۵ نوامبر (۱۴ آبان)، در محدوده بین ۰.۲۴ و ۰.۲۸ دلار مشغول نوسان بود. این محدوده سطوح روانی است که در تاریخ‌های ۵ و ۲۵ اکتبر (۱۳ مهر و ۵ آبان ماه) به وجود آمده‌اند. اصلاحی که در بازار در تاریخ ۲۷ اکتبر (۵ آبان) اتفاق افتاد، قیمت آن را به محدوده ۰.۲۱ دلار سوق داد و دوج توانست پس از آن با احیای خود حمایت ۰.۲۳۵ دلار را برای خود ایجاد کند.

اکنون در نمودار ۴ ساعته دوج کوین یک مثلث متقارن قابل رویت است که به تازگی رو به بالا شکسته شده است. این وضعیت نشان می‌دهد گاوها و خرس‌ها در تلاش ‌اند تا اوضاع را به نفع خود تغییر دهند و در این امر گاوها موفق به شکست مثلث رو به بالا شده‌اند. این وضعیت در نمودار میانگین متحرک که مسطح شده است و همچنین در اندیکاتور RSI که در سطح ۴۵.۲ و نزدیکی خط وسط قرار دارد نیز قابل مشاهده است. هدف مثلث متقارن به اندازه ۲۸٪ بالا نقطه شکست است. بنابرین با شکست این مثلث رو به بالا می‌توانیم انتظار رشد تا ۰.۳۴ دلار را داشته باشیم. این نکته را باید متذکر شویم که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در محدوده ۰.۲۵۲۴ قرار دارد و می‌تواند در نقش حمایت ظاهر شود.

نمودار 4 ساعته دوج کوین
نمودارقیمت دوج کوین – تایم‌فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

رقابت شیبا اینو و دوج کوین

دوج کوین و شیبا هنوز هم در فضای میم کوین‌ها برای بدست آوردن دامیننس بالاتر در حال رقابت‌اند. هر دوی آن‌ها در مقاطعی از سال جاری عملکرد درخشانی داشته‌اند. در واقع شیبا از فضایی که دوج کوین برای میم کوین‌ها در بازار ایجاد کرده بود سود برد.

شیبا اینو توسط خالق ناشناس خود به عنوان قاتل دوج معرفی شد. و این قضیه توسط کسانی که از افزایش قیمت دوج کوین جا مانده بودند و منتظر فرصت مناسب بعدی بودند حمایت شد. این توکن برای مدت زیادی در وضعیت ثابتی به سر می‌برد تا اینکه در ماه گذشته رالی دوم قیمتی برای آن آغاز شد و از آن زمان رقابت با دوج کوین را برای تصاحب دامیننس بیشتر شروع کرد.

شیبا اینو توانست به آرامی حتی خود را در جمع ۱۰ کوین برتر بازار قرار دهد و گام بعدی برای آن قرار گرفتن حجم معاملات روزانه اسپات آن در جمع ۱۰ کوین برتر بود که این امر در تاریخ ۲۸ اکتبر و همزمان با زدن سقف تاریخی قیمت شیبا محقق شد. در نهایت شیبا جایگاهش را در میان ۱۰ کوین برتر بازار پس از عقب افتادن از استیبل کوین USDC در حجم بازار، از دست داد و در زمان نگارش این مطلب در رتبه یازدهم قرار دارد.

محبوبیت میم کوین ها یا بیت کوین؟

بر اساس گزارش کوین دسک در حالی که سرمایه‌گذاران زیادی مشغول معامله شیبا و دوج کوین هستند اما نهنگ‌ها یا سرمایه‌گذاران بزرگ هنوز علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بیت کوین و اتریوم هستند. این قضیه در میانگین حجم معامله شده در شکل زیر قابل مشاهده است.

حجم معاملات بیت کوین و اتریوم در مقایسه با دوج کوین و شیبا
حجم معاملات بیت کوین و اتریوم در مقایسه با دوج کوین و شیبا؛ منبع: کوین‌دسک

مطابق نمودار بالا در صرافی کوین بیس، میانگین حجم معامله شده بیت کوین در حدود ۲۰۰۰ دلار، در حالی که این عدد در مورد اتریوم برابر ۱۶۰۰ دلار و برای دوج کوین و شیبا حدود ۸۰۰ دلار است. همچنین در صرافی بایننس میانگین حجم معامله برای بیت کوین ۲۰۰۰ دلار بوده و این عدد برای دوج و شیبا به ترتیب ۱۲۰۰ و ۹۰۰ دلار بوده است.

اگرچه به دلیل تقسیم سفارش‌های معاملاتی بزرگ به چند سفارش کوچک‌تر، میانگین حجم معامله شده معیار دقیقی برای تشخیص سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یا سازمانی نیست اما می‌تواند دید خوبی در این زمینه به ما بدهد.

کلارا مدالی محقق و تحلیلگر استراتزیک در موسسه کایکو (kaiko) به کوین دسک گفت همچنان داده‌ها نشان از استقبال از میم کوین‌ها می‌دهند. او در ادامه افزود که:

از نوامبر سال گذشته میانگین حجم معامله تمام دارایی‌های این حوزه افزایش یافته است اما در مورد میم کوین‌ها مانند دوج و شیبا می‌توان شور اولیه‌ای را مشاهده کرد که با فروکش کردن هیجانات به شدت کاهش پیدا می‌کند. او در ادامه اضافه کرد که همبستگی در نمودارهای میانگین حجم معاملاتی بیت کوین اتریوم و دوج کوین دیده می‌شود که روند حرکتی شبیه به هم داشته‌اند.

معامله‌گران خرد در حال تجربه کردن خرید، نگهداری و فروش مقادیر کوچکی رمز ارز در پلتفرم‌های جدیدی هستند. از نظر معامله‌گران تازه وارد نگهداری معادل ۱۰۰ دلار دوج کوین یا شیبا در مقابل همین مقدار معادل بیت کوین خوشایند‌تر است بی‌آنکه به مفهوم پشت آن دقت کنند.

موردی که در این بازار به وفور دیده می‌شود آن است که بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه کار آشنایی نسبی و یا کمی با بیت کوین و اتریوم دارند و تصور می کنند برای خرید این ارزها حتما باید یک واحد کامل بیت کوین و اتریوم تهیه کنند، و این موضوع باعث می‌شود سرمایه‌گذاران به سمت کوین یا توکن‌هایی بروند که قیمت کمتری دارند و با خرید آنها حجم زیادی از آن رمز ارز را به دست آورند. یعنی سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند ۱۰۰ شیبا داشته باشند تا مقدار اندکی بیت کوین!

پس از آن این اتفاق می‌افتد که تجربه آن‌ها در معاملات میم کوین‌ها آن‌ها را برای نوسانات زیاد آماده می‌کند اگرچه رمز ارزهای اصلی مانند بیت کوین و اتریوم ایمن‌تر هستند. و زمانی که معامله‌گران تازه کار در نهایت متوجه شدند که یک میم کوین ارزان قیمت هرگز نمی‌تواند بیت کوین یا اتریوم را پشت سر بگذارد، دید اولیه‌ای بدست آورده و تعصب به دسته‌ای خاص در این بازار را کنار می‌گذراند. بنابرین میم کوین‌ها می‌توانند درگاهی برای سرمایه‌گذاران خرد باشند تا به معامله‌گرانی با تجربه‌تر تبدیل شوند. 

نگاهی به تاریخچه رشد قیمتی دوج کوین

از زمان پیدایش DOGE تا حدود ۳ سال پیش دوج کوین ۷ بار افزایش قیمت را در برابر بیت کوین تجربه کرد. این در زمانی بود که توییتر دوج الگوهای خود را منتشر می‌کرد. اما در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ این روند متوقف شد و بسیاری از سرمایه گذاران امید خود به دوج را از دست دادند.

نمودار ماهانه قیمت دوج کوین
روند تغییرات قیمت دوج از زمان پیدایش

اما در پایان سال ۲۰۲۰ بود که فعالیت‌های توییتری ایلان ماسک در مورد بازار رمزارزها و به خصوص Doge شروع شد. این اتفاق همزمان با رسیدن قیمت بیت کوین به اوج تاریخی خود محقق شد. این امر منجر به افزایش ۵۲۰۰٪ دوج کوین نسبت به بیت کوین در بازه زمانی کمتر از ۳ ماه شد. این افزایش بی‌سابقه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سمت این کوین و سایر میم کوین‌ها جذب کرد.

نمونه توییت های ایلان ماسک در مدت اشاره شده را در زیر می‌توان مشاهده کرد:

توییت های ایلان ماسک در مورد دوج کوین
توییت های ایلان ماسک در مورد دوج کوین

پس از این توییت ها قیمت دوج کوین با رشد ۲۰ تا ۴۰ درصدی مواجه شد. این توییت‌ها تنها نمونه‌هایی از توییت‌های پرشمار ایلان ماسک در حمایت از دوج کوین بود. در نمودار زیر تاثیر این حمایت را اوایل سال ۲۰۲۱ مشاهده می‌کنید.

نمودار رشد 5200% دوج در مقابل بیت کوین
رشد ۵۲۰۰٪ دوج در مقابل بیت کوین

اما هیجانی که بر اثر حمایت‌های ایلان ماسک از دوج کوین در جامعه رمزارزها ایجاد شده بود به همین جا ختم نشد و در پلتفرم‌های مختلف چالش‌های مختلفی برای خرید دوج ایجاد شد. نمونه‌های زیادی از این چالش‌ها در برنامه تیک تاک و اینستاگرام قابل مشاهده است. اکثریت این چالش‌ها به صورت خودجوش و با هدف رساندن دوج کوین به قیمت ۱ دلار صورت می‌گرفت. کار به جایی رسید که اکانت رسمی توییتر دوج کوین در این خصوص هشدار داد که مراقب توصیه‌های افراد مختلف در مورد خرید دوج باشید و در فومو یا ترس جا ماندن دیگران همراهی نکنید.

هشدار اکانت توییتر دوج در خصوص چالش های راه افتاده در مورد دوج
هشدار اکانت توییتر دوج در خصوص چالش های راه افتاده در مورد دوج کوین

حال اگر این افزایش صورت گرفته اخیر را یک موج فرض کنیم و سطوح فیبوناچی را برای آن رسم نماییم مشاهده می‌کنیم که در حوالی سطح ۰.۷۸۶ فیبوناچی در محدوده ۰.۰۰۰۰۰۳۴۹ BTC حمایت دیده می‌شود. همچنین خط روند نزولی این نمودار را تحت تاثیر قرار داده است.

خط روند نزولی نمودار Doge/BTC
خط روند نزولی نمودار Doge/BTC

تغییر مسیر دوج کوین

عوامل مختلفی از قبیل توییت‌های ایلان ماسک و پیروی مردم زیادی از وی، حمایت سلبریتی‌های معروف از دوج کوین و تبلیغات گسترده دوج کوین در شبکه های اجتماعی عواملی بود که موجب رشد شدید دوج کوین شد. اما پس از آنکه رمزارزهای زیادی طی یک ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته‌اند اما دوج کوین همچنان در محدوده‌ای ثابت مانده است. با وجود اینکه دوج کوین هنوز اولین میم کوین معروف این بازار است اما ایلان ماسک و توسعه‌دهندگان آن متوجه شدند برای بقا در این بازار باید پروژه قوی داشت و مشکلات آن را رفع کرد. به همین منظور توییت‌های اخیر ایلان ماسک بیشتر به رشد شبکه دوج کوین و افزایش نودها اختصاص یافت.

بر اساس گزارش یو تودی، طبق آخرین به‌روزرسانی تیم توسعه‌دهندگان دوج کوین، نسخه‌ای جزئی جدید که هسته مرکزی را به ۱.۱۴.۵ تبدیل می‌کند، به پایان رسیده است. این به‌روز رسانی کاهش کارمزدها را برای همه شرکت‌کنندگان در شبکه، به‌همراه دارد.

با ارتقای جدید، هزینه هر بلاک به‌ازای هر کیلوبایت در کیف پول اصلی ۰.۰۱ دوج معادل ۰.۰۰۲ دلار خواهد شد. در حالی که شبکه پشتیبانی از کارمزدهای پایین را در نسخه ۱.۱۴.۴ شروع کرد، اکنون به‌صورت پیش‌فرض با سیستم جدید منطبق می‌شوند. این به معنی این است که کیف پول‌های دیگر مانند اگزدوس و لجر از تراکنش‌های ارزان‌تر پشتیبانی خواهند کرد.

ایلان ماسک،‌ مدیر عامل تسلا در زمان‌های مختلف و متعدد،‌ حمایت خود را از کاهش کارمزد تراکنش‌های Dogecoin اعلام کرده است. به نظر او این کار یعنی کاهش کارمزد تراکنش‌های دوج، این میم کوین را به وسیله پرداخت بادوام‌تری تبدیل می‌کند.

جمع بندی

مواردی که در سال جاری منجر به افزایش قیمت دوج کوین شدند اکنون دچار تغییر شده‌اند و این عوامل ممکن است موجب ثبات قیمت دوج کوین شده باشد. به عنوان مثال توییت‌های ایلان ماسک در مورد دوج تا حدودی کمتر شده و یا تغییر کرده است یا پلتفرمی مثل تیک تاک تبلیغات هر نوع رمز ارزی را در این فضا ممنوع کرده است. همچنین با بررسی الگوهای رفتاری سرمایه‌گذاران خرد می‌توان به این حقیقت پی برد که گرایش آن‌ها به سمت شت کوین‌ها و میم کوین‌های دیگر بازار به شدت افزایش یافته است. برخی از سرمایه‌ای که قبل‌تر به دوج کوین وارد شده بود حال به سمت شت کوین و میم کوین‌های دیگر بازار سرازیر شده است. دلیل این امر سودهایی است که در مدت کوتاهی نصیب خریداران آن‌ها کرده است. نوسان بالای شت کوین‌ها و میم کوین‌ها باعث شده سرمایه‌گذاران خرد علاقه بیشتری به این نوع ارزها پیدا کنند و یا طمع یک شبه پولدار شدن و سود کلان بسیاری را وسوسه به سرمایه‌گذاری در این میم کوین‌ها کرده است.

دلیل دیگر این موضوع بعد روانی قیمت این توکن‌ها می‌باشد که عموما بسیار ارزان قیمت هستند و معامله‌گران تازه وارد بدون توجه به حجم کلی بازار آن‌ها به امید چندین برابر شدن، آن‌ها را می‌خرند. برخی از سرمایه‌گذاران تازه کار گمان می‌کنند دوج کوین یا شیبا می‌توانند جای بیت کوین را بگیرد و تبلیغات دروغین و مبالغه آمیز این باور را در آنها قویتر می‌کند.

با وجود اینکه قیمت دوج کوین با صعود دیگر آلتکوین‌ها تغییری نکرده است اما در بازار ارز دیجیتال هنگامی که یک ارز در محدوده قیمتی ثابت می‌ماند پس از مدت زمانی با صعود قابل توجهی روبرو می‌شود. این اتفاق نیز ممکن است برای قیمت دوج کوین رخ دهد. اما اینکه قیمت دوج کوین به یک دلار برسد یک آرزوی مبهم در این مقطع زمانی است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا