اخبار بیت کوین

انقضای ۳ میلیارد دلار قرارداد آپشن در روز جمعه؛ معامله‌گران حرفه‌ای چه نظری درباره آینده بیت کوین دارند؟

بعد از اینکه که قیمت بیت کوین بین ۲۲ تا ۲۴ اکتبر (۳۰ مهر تا ۲ آبان) حدود ۱۶٪ افزایش یافت، ۲۳۰ میلیون دلار از معاملات شورت بیت کوین لیکویید شد. با این حال شواهد موجود نشان می‌دهد که هرچند معامله‌گران بازار فیوچرز در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) غافلگیر شده بودند، آن‌ها از اهرم قابل‌توجهی در معاملات خود استفاده نکرده بودند.

به نقل از کوین تلگراف، در طول این روند صعودی، اوپن اینترست (Open Interest) معاملات فیپوچرز BTC از ۱۳.۱ میلیارد دلار به ۱۴ میلیارد دلار افزایش یافت. واکنش بازار در این روز با واکنش آن در ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) فرق دارد؛ زیرا در آن زمان قیمت بیت کوین تنها در ۳۶ ساعت ۹.۲٪ کاهش یافت و باعث شد که ۴۱۶ میلیون دلار معامله لانگ لیکویید شود. علاوه بر این، اوپن اینترست معاملات فیوچرز BTC هم از ۱۲ میلیارد دلار به ۱۱.۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

اوپن اینترست مجموع معاملات فیوچرز بیت کوین به دلار – منبع: Coinglass

بازار مشتقات بیت کوین نشان‌دهنده یک روند صعودی سالم است

برای اینکه بتوانیم موقعیت معامله‌گران حرفه‌ای را بعد از روند صعودی غافلگیرکننده BTC در روزهای گذشته درک کنیم، باید شاخص‌های بازار مشتقات بیت کوین را تجزیه‌وتحلیل کنیم. معاملات فیوچرز ماهانه BTC معمولا در مقایسه با بازارهای اسپات با پریمیوم ۵ تا ۱۰٪ درصد معامله می‌شوند و نشان می‌دهند که فروشندگان برای به تعویق انداختن تسویه حساب خود، چقدر حاضرند پول بیشتری طلب کنند.

پریمیوم معاملات فیوچرز ۱ ماهه بیت کوین – منبع: Laevitas

پریمیوم معاملات فیوچرز بیت کوین در ۲۴ اکتبر (۲ آبان) به ۹.۵٪ درصد رسید که بالاترین سطح آن در بیش از یک سال گذشته محسوب می‌شود. این شاخص در ۲۳ اکتبر (۱ آبان) از آستانه خنثی ۵٪ عبور کرد و به یک دوره ۹ هفته‌ای مملو از احساسات نزولی و تقاضای پایین پایان داد.

مروری بر بازار آپشن

برای بررسی اینکه آیا شکست بالای ۳۴,۰۰۰۰ دلار خوش‌بینی بیش از حدی در بازار ایجاد کرده یا نه، معامله‌گران باید بازارهای آپشن بیت کوین را بررسی کنند. زمانی که معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند قیمت BTC کاهش می‌یابد، شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ به بالای ۷٪ می‌رسد و وقتی معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند قیمت BTC رشد می‌کند، این شاخص به منفی ۷٪ می‌رسد.

دلتا اسکیو ۲۵٪ سی روزه بیت کوین – منبع: Laevitas

شاخص دلتا اسکیو ۲۵٪ در ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) از حالت خنثی خارج شد و به حالت صعودی درآمد. این شاخص در ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) هم توانست به منفی ۱۸٪ برسد. سطح منفی ۷٪ شاخص مذکور نشان می‌دهد که تقاضای متعادلی بین آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) است.

هر چیزی که باعث افزایش غافلگیرکننده قیمت شود، معامله گران حرفه‌ای را وادار کرد تا از پیش‌بینی‌‌های بدبینانه فاصله بگیرند. علاوه بر این هیچ نشانه‌ای از اهرم بیش از حد از سوی خریداران وجود ندارد، زیرا پریمیوم فیوچرز در سطح متوسط ۸٪ باقی مانده است.

اوپن اینترست قراردادهای آپشن‌های بیت کوین و اتریوم با تاریخ سر رسید ۲۷ اکتبر (۵ آبان) به ترتیب ۲.۹۶۳ و ۱.۵ میلیارد دلار است، اما این مقدار می‌تواند در آینده کاهش یابد.

نسبت قراردادهای فروش به خرید بیت کوین؛ منبع: Deribit

نسبت قراردادهای فروش به خرید (Put/Call) هم در محدوده ۰.۸۶ قرار دارد و نشان می‌دهد که بین اوپن اینترنستِ ۱.۵۹ میلیارد دلاریِ قراردادهای خرید یا کال (Call) و اوپن اینترستِ ۱.۳۶ میلیارد دلاریِ قراردادهای فروش یا پوت (Put) تعادل وجود ندارد.

علاوه بر این، مکس پین (Max Pain) قراردهای آپشن بیت کوین با تاریخ سر رسید ۲۷ اکتبر (۵ آبان) در محدوده ۲۸,۵۰۰ دلار قرار دارد. مکس پین یا حداکثر درد، قیمتی را نشان می‌دهد که بیشترین ضرر را برای خریداران قراردادهای آپشن و بیشترین سود را برای فروشندگان آن‌ها به ارمغان می‌آورد. مکس پین قراردادهای اتریوم هم در محدوده ۱,۶۵۰ دلار قرار دارد.

البته فروشندگان قراردادهای آپشن احتمالا تا تاریخ مذکور سعی می‌کنند قیمت BTC در بازار اسپات را به محدوده مذکور نزدیک کنند تا حداکثر درد و ضرر ممکن را به خریداران آن‌‌ها وارد کنند. انقضای چنین تعداد قابل‌توجهی از قراردادهای آپشن بیت کوین و اتریوم می‌تواند به طور قابل‌توجهی روی بازار کریپتو تأثیر بگذارد و نوسانات آن را افزایش دهد. در نتیجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید نسبت به پویایی‌های احتمالی بازار در زمان سر رسید این قراردادها هوشیار باشند.

شایان ذکر است که قیمت بیت کوین در حال حاضر در محدوده ۳۴,۵۵۰ دلار قرار دارد و در ۲۴ ساعت گذشته بیشتر از ۲٪ رشد کرده است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا