اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

آندره کرونی، توسعه دهنده بزرگ یرن فایننس و فانتوم، از دیفای کناره‌گیری کرد

با انتشار خبر خروج آندره کرونی توسعه‌دهنده معروف در فضای دیفای، سرمایه‌گذاران به خروج سرمایه خود از برخی محصولات این حوزه روی آوردند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از تراست‌نود، آندره کرونی (Andre Cronje) یکی از معروف‌ترین توسعه‌دهنده‌های حوزه دیفای، به نقل از همکار او در فانتوم، از توسعه محصولات مالی غیرمتمرکز کناره‌گیری کرده است. آندره کرونی می‌گوید:

کد من هیچگونه واسطه و میانجی، مولفه انسانی، عملکرد مدیریتی، کنترل DAO، چندامضایی یا قفل زمانی ندارد و صرفا یک اجرای ساده و خالص است. کدها برخلاف انسان‌ها، فرضیات مبتنی بر اعتماد ندارند.

وی افزود:

من اغلب درباره روابط پروتکل با پروتکل یا ربات با ربات صحبت می‌کنم. من معتقد بودم چیزی که در حال ساخت آن بودیم برای انسان‌ها نبود، بلکه برای ماشین‌ها بود. یک ارز ماشینی جدید، روشی جدید برای ماشین‌های آینده تا تراکنش انجام دهند، مکانیزمی که پس از انقراض ما بتواند مدت‌ها به حضور خود ادامه دهد. من هم‌چنان به این موضوع معتقد هستم، اما از آن دور شده‌ام.

اکنون آنتون نل (Anton Nell) از شرکت Fantom گفته است که وی و کرونی در حال خروج از حوزه دیفای هستند. این تصمیم از روی عصبانیت و عجولانه گرفته نشده است، بلکه مدت‌ها است بر روی اتخاذ این تصمیم فکر کرده‌اند.

نل هم‌چنین گفته است در تاریخ ۳ آوریل (۱۴ فروردین ۱۴۰۱) چندین پروژه به کار خود پایان خواهند داد. کرونی در خصوص رابط کاربری یا دامنه‌هایی که برای قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند نیز گفته است که هیچگونه «کنترل انسانی» بر روی این موارد وجود دارد.

توییت آنتون نل درمورد خارج شدن وی از حوزه دیفای

در لینکدین کرونی نوشته شده است که وی ماه گذشته، یرن (Yearn) را ترک کرده است. یرن یک برنامه غیرمتمرکز «استراتژی‌های مختلف» است که به عبارت ساده، توکن را دریافت کرده، آن را وثیقه‌گذاری می‌کند، سپس آن را به یلد فارم‌ها ارسال کرده و به شما سود ارائه می‌دهد. بخشی از این سود طبق استراتژی یلد، نزد این برنامه حفظ می‌شود.

این شرایط که مدیریت خودکار دارایی‌ها خوانده می‌شود به نظر عادلانه می‌آید، اما در بخش عمده‌ای از سال گذشته، به دلیل کارمزدهای زیاد شبکه، این شرایط در دسترس کسانی که کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار در اختیار داشتند قرار نداشت.

توییت yearn.finance

در واقع، کل حوزه دیفای سال گذشته با زمستان بسیار سردی مواجه بود، در حالی که قیمت اتر و سایر رمزارزها در حال رشد بود و سپس توکن‌های NFT توانستند توجه همگان را به خود جلب کنند.

کرونی گفته است:

تعداد کسانی که می‌توانم درباره قراردادهای هوشمند و حضور آنها در امور مالی دیجیتال با آنها صحبت‌های فنی داشته باشم به تعداد انگشت‌های یک دست می‌رسد. بیشتر این افراد نیز بازنشسته شده یا به حدی انگیزه خود را از دست داده‌اند که دیگر این موضوع برای آنها مهم نیست.

توییت آندره کرونی درمورد خارج شدن وی از حوزه دیفای
توییت آندره کرونی درمورد خارج شدن وی از حوزه دیفای

صرافی سالیدلی (Solidly) مشابه با صرافی یونی‌سواپ است با این تفاوت که سالیدلی بر بستر فانتوم قرار دارد.

کرونی در این خصوص گفت:

در عرصه کریپتو، با پول خود رای می‌دهید. اگر به کلاهبرداری‌ها، طرح‌های ثروتمندشدن سریع یا فورک‌های کم‌ارزش رای دهید، بیشتر با این موارد مواجه می‌شوید.

آیا آندره کرونی درگیر چنین موضوعی شده است؟ تا جاییکه بخواهیم به این قضیه به خصوص برای توسعه‌دهنده‌ها از این زاویه نگاه کنیم، برای آنها موضوع این موضوع یک تصمیم‌گیری است که آیا در پروژه‌های نوآورانه کار کنند یا به کپی کاری بپردازند.

اما شما فقط انتخاب می‌کنید، رای نمی‌دهید. در عرصه کریپتو دموکراسی به این صورت وجود ندارد که اکثریت تصمیم بگیرند؛ در این عرصه می‌توان گفت که کدها قانون هستند و هرکسی میتواند این قوانین را به نفع خود تغییر دهد، اما هیچکس نمی‌تواند قوانین دیگری را تغییر دهد و دیگران مجبر به تبعیت از آن و دنبال کردن آن کند.

تفاوت مهمی بین کد و انسان (یا جامعه) وجود دارد. این موضوع، مطلق نیست اما تصمیم و دموکراسی مستقیم را به شما ارائه می‌دهد.

حوزه دیفای هم‌چنان حوزه بسیار جدیدی محسوب می‌شود و مشخص نیست پیشگامان آن به کدام سمت رفته‌اند و خبری از آنها نیست، شاید وارد تله‌ای شده باشند، صبر خود را از دست داده‌اند، دلسرد شده‌اند یا از شرایط کنونی راضی هستند.

وی مدت‌ها است که در این عرصه حضور دارد و با خود ساتوشی ناکاموتو کار کرده بود. اما افراد دیگری نیز وجود داشته‌اند که خبری از آنها نیست. افرادی نظیر کلوین اندرسن و گرگوری مکسول.

در حوزه اتریوم، بنیانگذاران بسیار زیادی این حوزه را ترک کرده‌اند. هرچند، هربار، افراد بیشتری وجود دارند که جایگاه آنها را کسب کنند. با این جابجایی‌ها، مسیر برای سایر افراد نیز هموارتر و ایمن‌تر می‌شود.

توییت banteg

سایر پروژه‌ها احتمالا به کار خود ادامه دهند. فانتوم علاوه بر تایید این خبر که نل، این پروژه را ترک کرده است، اعلام کرده که به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این پروژه‌ها، غیرمتمرکز هستند و در صورت مواجه با مسائل قانونی روش‌هایی برای اثبات خود در اختیار دارند.

کاهش قیمت رمزارزها در پی خروج آندره کرونی

این اخبار باعث شد قیمت رمزارزهای مرتبط با این پروژه‌ها کاهش داشته باشد. قیمت FTM با کاهش ۱۳٪ از ۱.۷ دلار تا ۱.۳ دلار سقوط کرد و اکنون در محدوده ۱.۴ دلار قرار دارد.

قیمت YFI نیز از ۲۰٬۳۲۸ دلار تا ۱۷٬۳۱۴ دلار سقوط کرد و اکنون در محدوده ۱۸٬۱۹۵ دلار قرار دارد.

بر اساس گزارش دیکریپت، برنامه‌ها یا سایت‌هایی که به عنوان فرانت اند یک پروتکل دیفای عمل می‌کردند و کرونی و نل دیگر در آنها فعالیتی نخواهند داشت عبارتند از : yearn.fi, keep3r.network, multichain.xyz, chainlist.org, solidly.exchange, و bribe.crv.finance.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا