متوسط مقالات عمومی

گزارش مساری: ارزیابی عملکرد ApeCoin در سه‌ ماهه چهارم ۲۰۲۲

ایپ کوین (ApeCoin) توکن یک سازمان قانونی به نام بنیاد ایپ (APE Foundation) است که تصمیمات مربوط به ایپ کوین دائو (ApeCoin DAO) را مدیریت می‌کند. دائو یا سازمان مستقل غیرمتمرکز ایپ، یک سازمان مجزا است و جزو یوگا لبز (Yuga Labs)، تیم سازنده مجموعه میمون‌های کسل (BAYC) نیست. این دو نهاد در جهت پذیرش BAYC، ایپ کوین و حوزه مالکیت معنوی (IP) باهم همکاری می‌کنند. در مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا گزارش سایت تحلیلی مساری (Messari) از عملکرد اکوسیستم ایپ کوین در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ را باهم بررسی کنیم.

نگاهی به عملکرد ایپ کوین در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲

نگاهی به عملکرد ایپ کوین در سه ماهه چهارم ۲۰۲۲
منبع: collectiveshift.io
 • قبل از راه‌اندازی استیکینگ APE در اواسط سه‌ماهه چهارم، سرعت گردش توکن و تعداد کاربران ایپ کوین افزایش یافته است.
 • این جهش‌ها سریعا فروکش کردند که نشان می‌دهد، برای ایجاد تقاضای بلندمدت برای توکن APE توسعه‌های بیشتری باید انجام شود.
 • پیشنهادات مطرح‌شده در فروم‌های حاکمیتی و نتایج آن‌ها در سه‌ماهه چهارم متنوع بود که نشانه‌ای از تمرکززدایی واقعی در جامعه کاربری ایپ کوین است.
 • علی‌رغم کاهش قیمت توکن، مشارکت رای‌دهندگان منحصربه‌فرد در سه‌ماهه چهارم افزایش یافته است.
 • از بودجه دائوی اکوسیستم، برای طرح‌های جدیدی مثل ایردراپ آیتم‌های واقعی، امنیت اکوسیستم و غیره استفاده شده است.
 • برای اینکه اکوسیستم ایپ کوین رشد قابل‌ توجهی داشته باشد، باید توسعه‌های بزرگتری مثل بازی Otherside یوگا لبز داشته باشد.

مشوق‌های دائوی ایپ کوین و یوگا لبز به‌صورت زیر هستند:

 • یک ایردراپ ۱۵ درصدی برای هولدرهای BAYC و MAYC
 • ۱۶ درصد مستقیما برای یوگا لبز (۶.۲۵ درصد برای امور خیریه)
 • ۸ درصد برای بنیان‌گذاران یوگا لبز

دائوی ایپ کوین با راه‌اندازی سپرده‌گذاری (Staking) توکن APE و برگزاری اولین انتخابات شورای ویژه دائو، قدم‌های مهمی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ برداشت. کاندیدهای شورای ویژه، اعضای جامعه کاربری هستند که از طریق توکن حاکمیتی برای اداره کردن دائو انتخاب شده‌اند.

ارزیابی کمی عملکرد Ape Coin در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲

ارزیابی کیفی عملکرد Ape Coin در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲
منبع: ctfassets.net

در این بخش از مقاله، گزارش مساری از عملکرد ارز دیجیتال ایپ کوین در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ را بررسی خواهیم کرد. این بخش بیشتر مربوط به آمارهای کمی ایپ کوین مثل ارزش APE، تعداد هولدرها و حساب‌های فعال، حجم تراکنش‌ها و غیره است.

ارزش‌گذاری کاملا رقیق‌شده (FDV)

در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، قیمت ایپ کوین تا حد زیادی با بازار نزولی آن زمان همراه شد. به‌دنبال سقوط صرافی FTX در اوایل تا اواسط ماه نوامبر، فشار فروش ایپ کوین افزایش یافت. در آن برهه همانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، قیمت ایپ کوین ۴۰ کاهش یافت. پس از سقوط بازار، ایپ کوین ۳۰ درصد از قیمت خود را بازیابی کرد اما هنوز از اوج تاریخی خود ۸۰ درصد پایین‌تر است.

عوامل مختلفی در افزایش قیمت ایپ کوین نقش داشتند؛ حوزه گیمینگ ارز رشد کرد، APE به یک روش پرداخت تبدیل شد (برای پرداخت کارمزد) و پروتکل ایپ کوین از لحاظ فرهنگی دوباره برتری یافت. با مشاهده داده‌های Google Search در ۱۲ ماه اخیر، می‌توان به نقش موثر عوامل بالا پی برد. مهم‌ترین خطری که می‌تواند فشار فروش ایپ کوین را افزایش دهد، احتمال فروش پس از ایردراپ‌ها، دریافت پاداش‌های استیکینگ و آزاد شدن توکن‌ها است.

پاداش‌های دریافت‌شده از سپرده‌گذاری

افزایش پاداش‌های دریافت‌شده از استیکینگ ایپ کوین باعث افزایش توزیع این توکن از طرف جامعه کاربری شد. عرضه پاداش‌های استیکینگ پس از تصویب پیشنهاد جامعه کاربری از طریق دائو انجام شد. علاوه بر هولدرهای APE، هولدرهای پروژه‌های یوگا لبز مثل BAYC، MAYC و BACK نیز پاداش‌های استیکینگ را دریافت کردند. این اقدامات در راستای هدف ایپ کوین دائو یعنی «مدیریت رشد و توسعه اکوسیستم APE با یک روش موثر و کم‌هزینه» انجام گرفته است.

عرضه پاداش‌های استیکینگ باعث تشدید فشار فروش شد و با آزاد شدن پاداش‌های بیشتر از استخر‌ سپرده‌گذاری، این فشار بیشتر نیز خواهد شد.

تعداد هولدرهای ایپ کوین بر اساس موجودی حساب‌ها

مساری در داشبورد سایت Dune بر اساس موجودی هر حساب، یک اسم برای هولدرها انتخاب کرده است. تعریف حساب‌ها بر اساس میانگین قیمت سه‌ماهه چهارم APE یعنی ۴ دلار انجام شده است:

 • کریل (Krill):‌ کمتر از ۲۵۰ دلار
 • ماهی (Fish): بین ۲۵۰ تا ۲,۵۰۰ دلار
 • فُک (Seal): بین ۲,۵۰۰ تا ۱۲,۵۰۰ دلار
 • دلفین (Dolphin):‌ بین  ۱۲,۵۰۰ تا ۲۵,۰۰۰ دلار
 • کوسه (Shark): بین  ۲۵,۰۰۰ تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار
 • نهنگ (Whale):‌ بیش از ۲۵۰,۰۰۰ دلار

تا پایان سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۰، وضعیت ۱۱۲,۳۲۳ کیف پول منحصربه‌فردی که هولدر کل عرضه ایپ کوین هستند، به‌صورت زیر است:

 • کریل: ۷۸,۶۸۳ کیف پول (۷۰.۵ درصد از هولدرها)
 • ماهی: ۲۳,۰۳۵ کیف پول (۲۰.۵۱ درصد از هولدرها)
 • فک: ۶,۶۴۷ کیف پول (۵.۹۲ درصد از هولدرها)
 • دلفین: ۲,۲۷۶ کیف پول (۲.۰۳ درصد از هولدرها)
 • کوسه: ۱,۳۱۳ کیف پول (۱.۱۷ درصد از هولدرها)
 • نهنگ: ۳۶۹ کیف پول (۰.۳۳ درصد از هولدرها)

موجودی و سهم هولدرهای کریل از کل عرضه نسبت به سه‌ماهه قبل ۸ درصد افزایش یافته است. سهم هولدرهای میان‌رده (ماهی، فک و دلفین) در این سه‌ماهه کاهش یافته است. چون سرمایه‌گذاران بزرگ بیشتر استیک می‌کنند (توکن‌های خود را به یک حساب سپرده‌گذاری مثل قرارداد هوشمند استیکینگ انتقال می‌دهند) و سرمایه‌گذاران نسبتا بزرگ هنگام سقوط صرافی FTX در اواخر سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲، پوزیشن‌های خود را لغو کردند.

توجه داشته باشید که ۳۶۹ کیف پول ۹۷.۵ درصد از عرضه کل را در اختیار دارند. این کیف پول‌ها شامل توکن‌های قفل‌شده (سرمایه‌گذاری‌شده)، توکن‌های واریز‌شده به صرافی‌های متمرکز و توکن‌های واریزشده به قراردادهای استیکینگ هستند. این توکن‌ها در واقع متعلق به تعداد زیادی از نهادها هستند، اما تعداد حساب‌های آنچین از تعداد صاحبان واقعی توکن‌ها کمتر است.

حجم تراکنش‌ها بر اساس تعداد کاربران

نهنگ‌ها (حساب‌هایی که تراکنش‌های روزانه آن‌ها بیش از ۱۰ میلیون دلار است) همچنان بیشترین حجم تراکنش دلاری را در سه‌ماهه چهارم داشته‌اند. کوسه‌ها (۱ تا ۱۰ میلیون دلار) در اواخر سه‌ماهه سوم کمرنگ بودند اما در سه‌ماهه چهارم دوباره فعال شدند و ۲۰ درصد از حجم تراکنش‌ها را به خود اختصاص دادند. اگر در داخل بازی‌هایی مثل Otherside از ایپ کوین به‌عنوان یک روش پرداخت استفاده شود، شاهد افزایش حجم تراکنش‌ حساب‌های کوچک خواهیم بود.

سرعت گردش توکن (Token Velocity)

سرعت گردش توکن از تقسیم حجم معاملات بر عرضه در گردش به‌دست می‌آید. سرعت گردش ایپ کوین در سه‌ماهه‌ دوم و سوم در محدوده ۲ تا ۶ درصد در نوسان بود اما در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ به‌طور چشم‌گیری رشد کرد. عامل اصلی این رشد احتمالا افزایش علاقه‌ سوداگرانه کاربران به APE بود که به‌دلیل راه‌اندازی استیکینگ ایجاد شد. در واقع هم معامله‌گران لحظه‌ای و هم سپرده‌گذاران آینده‌نگر یک انگیزه قوی برای ورود به بازار ایپ کوین داشتند.

در کوتاه‌مدت این وضعیت پایدار نخواهد ماند. اما در میان‌مدت و بلند‌مدت اگر ادغام ایپ کوین با Otherside و بازی‌های دیگر موفقیت‌آمیز باشد، سرعت گردش APE احتمالا بسیار بیشتر هم خواهد شد.

هولدرهای جدید APE

بر اساس تعاملات کیف پول‌های منحصربه‌فرد، در سه‌ماهه چهارم هر روز تقریبا ۵۰۰ هولدر جدید به اکوسیستم ایپ کوین اضافه شده است. علاوه بر این، احتمالا تعدادی هولدر جدید هم هستند که از صرافی‌های متمرکز استفاده می‌کنند. هیجان و علاقه کاربران به ایپ کوین از اواسط تا اواخر سه‌ماهه چهارم همچنان ادامه داشت و احتمالا به انتظارات برای راه‌اندازی استیکینگ توکن ایپ مربوط می‌شود.

رای‌دهندگان منحصربه‌فرد ایپ کوین

شیوه حاکمیت ایپ کوین دائو با دائو‌های دیگر متفاوت است. در برهه‌ای که قدرت رای رو به کاهش است، مشارکت رای‌دهندگان منحصربه‌فرد افزایش یافته و رای‌دهندگان کوچک تاثیر بزرگی بر حاکمیت دائو داشته‌اند و این نشانه‌ای از تمرکززدایی واقعی است. البته ممکن است که برخی نهادها رای‌های خود را به حساب‌های کوچک واگذار کنند، اما از آنجایی که هیچ انگیزه و دلیل واضحی برای این کار مشاهده نمی‌شود، حضور موثر رای‌دهندگان کوچک و منحصربه‌فرد محتمل‌تر است.

ضمنا، همانند بسیاری از دائوهای دیگر در این دائو نیز رای‌ها یک‌طرفه نیستند. اکثر پیشنهاد‌ها (حتی پیشنهادهایی که از طرف تیم‌های بزرگ مطرح شده بودند) با نسبت رای ۶۰ به ۴۰ رد شده‌اند.

ارزیابی کیفی ایپ کوین در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲

ارزیابی کیفی ایپ کوین در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲
منبع: cryptonomist.ch

در ادامه گزارش مساری از ارزیابی عملکرد اکوسیستم ایپ کوین، در این بخش به بررسی مباحث کیفی یعنی بروزرسانی‌های حاکمیتی و پیشنهاد‌های مطرح‌شده برای بهبودی ایپ کوین دائو می‌پردازیم.

بروزرسانی‌ حاکمیتی: پروپوزال‌های بهبود ایپ کوین دائو (AIP)

ApeCoin DAO از این نظر در دنیای ارز دیجیتال منحصربه‌فرد است که انجمن حاکمیتی آن در مقایسه با انجمن‌های حاکمیتی دیگر بسیار فعال‌ و چندجانبه است (نشانه‌ای از تمرکززدایی واقعی). علی‌رغم تصمیمات مشترکی که به اتفاق آرا گرفته می‌شود، رای‌ پروپوزال‌های مربوط به خرج کردن بودجه‌ اکوسیستم اکثرا نزدیک به ۵۰\۵۰ است.

در سه‌ماهه چهارم تقریبا ۳۰ پروپوزال به رای‌گیری گذاشته شد. در اینجا مهم‌ترین پروپوزال‌ها را بر اساس تاریخ فهرست کرده‌ایم. برای مطالعه کامل مطالب مربوط به حاکمیت ایپ کوین می‌توانید به این صفحه در سایت مساری مراجعه کنید.

❎ ۲۹ دسامبر

AIP-196: پروپوزال BORED:‌ ایجاد نظم و اعتماد از طریق تمرکززدایی اکوسیستم: (موفق ✅)

در این پروپوزال برای گسترش و توسعه بیشتر دائو که در AIP 1 تشکیل شده بود، ۷۳۰ هزار دلار ایپ کوین درخواست شد. از این بودجه برای حفظ پایداری و  پیشبرد فرایندهای دائو استفاده می‌شود و ۲۲۵ هزار دلار از آن در طول سه ماه برای خود دائو پس‌انداز می‌شود.

این پروپوزال شامل اقدامات زیر است:

 • تمدید قرارداد با مدیریت بنیاد APE (Cartan Group, LLC) به‌مدت ۳ ماه جهت همکاری و تداوم فعالیت.
 • شفاف‌سازی فرایند ارائه پروپوزال‌ها برای شناسایی مدیران آینده بنیاد ایپ.
 • تشکیل یک گروه کاری موقت از سهام‌داران اصلی دائو برای توسعه ساختارهای گروه کاری دائو و قابلیت‌های داخلی.

❎ ۱ دسامبر

AIP-133: اجرای Boring Security برای بلند‌مدت: (موفق )

این پروپوزال برای سرمایه‌گذاری در جهت بهبود امنیت اکوسیستم ApeCoin مطرح شده است. در طرح Boring Security، مطالب آموزشی لازم برای حفظ پول سرمایه‌گذاران در نسل سوم وب ارائه می‌شود. در این طرح، تاریخچه هک‌های مجموعه Bored Ape Yacht Club نیز به‌طور گسترده بررسی خواهد شد.

بودجه تاییدشده برای این پروپوزال ۴۲۰,۶۹۶.۹ دلار است که ۳۸۰ هزار دلار از آن برای بودجه‌های استراتژیک نسخه سوم یونی سواپ، ۲۶,۱۰۹.۴۱ دلار برای بازپرداخت هزینه‌ها و ۱۳,۹۸۷.۴۹ دلار برای بودجه همکاری اختصاص یافته است.

❎ ۱۷ نوامبر

AIP-121: لایحه‌ای برای شفافیت در تخصیص بودجه اکوسیستم: (موفق )

هدف این پروپوزال، افزایش شفافیت پروپوزال‌هایی است که در زمینه‌های تخصیص بودجه اکوسیستم، تنظیم فرایند رای‌گیری و استانداردسازی گزارش‌های دوره‌ای مطرح می‌شوند. تمام پروپوزال‌هایی که موضوع آن‌ها تخصیص بودجه اکوسیستم (Ecosystem Fund Allocation) است، برای درخواست بودجه باید از یک رویکرد استانداردسازی‌شده پیروی کنند. هدف از این کار، شفافیت بیشتر برای دریافت‌کنندگان بودجه است.

این پروپوزال با درصد رای بسیار بالایی تصویب شد: ۲.۱ میلیون APE موافق و تنها ۱۰ APE مخالف.

❎ ۳ نوامبر

AIP-97: ساخت بازار ایپ کوین با کارمزد صفر درصد توسط Rarible:‌ (ناموفق ❌)

هدف این پروپوزال ساخت یک بازار توکن بی‌همتا (NFT) با ویژگی‌های کامل برای ایپ کوین دائو بر بستر پروتکل Rarible بود. قرار بود کارمزد معاملات این بازار برای تراکنش‌های ایپ صفر درصد و برای تراکنش‌های اتریوم ۰.۵ درصد باشد و تمام کارمزد تراکنش‌های اتریوم به توکن ایپ تبدیل شده و به کیف پول چندامضایی (Multisig) جامعه کاربری منتقل شود. این پروپوزال با ۸۵ درصد رای منفی رد شد. رقابت شدید بین بازارهای NFT،‌ توانایی جامعه کاربری برای ساختن بازار و عوامل دیگر، دلایل اصلی رد این پروپوزال بود.

❎ ۲۷ اکتبر

AIP-137 و AIP-138: فرایند‌های نامزدی و انتخابات شورای ویژه ایپ کوین دائو: (موفق )

این دو پروپوزال مربوط به تعیین کاندیدها و انتخاب شورای ویژه ایپ کوین دائو از میان جامعه کاربری است. این شورا ۵ صندلی دارد. حداکثر زمان خدمت برای اعضای شورا دو دوره یکساله متوالی است و پس از آن باید ۶ ماه در انتظار بنشینند و دوباره در انتخابات شرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر از پروپوزال‌های تعیین کاندید و انتخابات، می‌توانید به فروم‌های مربوطه مراجعه کنید.

در پایان فرایند انتخابات، کاندیدهای برتر با یک رای نهایی برای شورا انتخاب شدند: BoredApeG، Veratheape، Gerry و Degentraland.

AIP-134: باگ بانتی (Bug Bounty) برای AIP-21 (پروپوزال استیکینگ APE): (موفق )

به‌وسیله این پروپوزال، برای هر کسی که در قرارداد استیکینگ APE باگ پیدا کند، ۱ میلیون توکن ایپ به‌عنوان پاداش یا باگ بانتی داده خواهد شد. این پروپوزال بسیار بحث‌برانگیز بود و با ۵۸ درصد رای موافق در برابر ۴۲ درصد رای مخالف تصویب شد.

مخالفان پروپوزال باگ بانتی مسائل زمان‌بندی و هزینه را مطرح کردند. راه‌اندازی استیکینگ ۴ میلیون دلار هزینه داشت و این پروپوزال تنها دو هفته مانده به راه‌اندازی استیکینگ ارائه شده بود. نهایتا دائو، بالابردن امنیت قبل از رویداد مهم را به این نگرانی‌ها ترجیح داد.

جمع‌بندی

در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲،‌ دو رویداد مهم عملکرد کیفی اکوسیستم ایپ کوین را تحت‌تاثیر قرار دادند: فروپاشی صرافی FTX و راه‌اندازی استیکینگ. البته هیچ یک از این رویدادها در بلندمدت اثر بزرگی بر دائو نخواهند داشت. در واقع، رشد ایپ کوین به موفقیت اقدامات دائو در زمینه گیمینگ بستگی دارد. برنامه‌های کوچک مثل راه‌اندازی بازار NFT بدون کد (No-code)، بازار استعداد جامعه کاربری ایپ کوین و لباس‌های لوکس رایگان برای هولدرهای APE، کمک‌کننده خواهد بود. اما این برنامه‌ها به‌تنهایی نمی‌توانند تقاضای ساختاری قابل‌توجهی برای توکن ایپ ایجاد کنند. استراتژی ایپ کوین برای افزایش پذیرش خود در آینده، سرمایه‌گذاری و توسعه در فضای رقابتی گیمینگ خواهد بود. در این مقاله، به بررسی گزارش مساری از عملکرد اکوسیستم ایپ کوین در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ پرداختیم. نظر شما درباره عملکرد توکن APE و آینده این اکوسیستم چیست؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
messari

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا