اخبار بیت کویناخبار عمومی

پیشنهاد آرتور هِیز: استیبل کوینی با پشتوانه بیت کوین به نام «ناکا دلار» عرضه شود

آرتور هِیز، یکی از بنیانگذاران صرافی BitMEX به دنبال عرضه استیبل کوینی با پشتوانه بیت کوین و قراردادهای آتی دائمی آن است. این استیبل کوین که NakaDollar و به اختصار NUSD نام خواهد داشت، می‌تواند از نظر تئوری نقدینگی بالایی داشته باشد و در صورت پذیرش و استفاده توسط سرمایه‌گذاران و صرافی‌ها، ارزش ثابت خود را حفظ خواهد کرد.

به گزارش کوین دسک، این استیبل کوین برخلاف سایر استیبل کوین‌های معروف بازار، به نهادهای متمرکزی مانند بانک‌ها متکی نیست و در عوض توسط صرافی‌هایی که معاملات دائمی معکوس بیت کوین را لیست می‌کنند پشتیبانی می‌شود. معاملات دائمی معکوس قراردادهایی هستند که تسویه آنها به جای دلار، با دارایی پایه مانند بیت کوین انجام می‌شود.

هیز روز پنجشنبه در وبلاگ خود در این رابطه نوشت:

ما افراد علاقه‌مند به صنعت رمزارزها، ابزارها و سازمان‌های مورد نیاز برای حمایت از ۱ تریلیون دلار و یا بیشتر از استیبل کوین NakaUSD را در اختیار داریم. در صورتی که این راه‌حل مورد استقبال معامله‌گران و صرافی‌ها قرار گیرد، به رشد چشمگیر سود باز معاملات مشتقات بیت کوین منجر خواهد شد که به نوبه خود، نقدینگی بالایی ایجاد خواهد کرد.

وی افزود:

این هم به افرادی که به دنبال سود سریع هستند و هم به افرادی که به دنبال پوشش ریسک هستند کمک خواهد کرد. این استیبل کوین نه تنها برای صرافی‌ها، بلکه برای کاربران دیفای و هرکسی که به یک توکن با ارزش ثابت دلاری نیاز دارد مفید خواهد بود و می‌تواند در هرزمانی با کارمزد کم منتقل شود.

اجرای قرارداد فروش استقراضی بیت کوین در کنار ۱ دلار از این ارز دیجیتال باعث می‌شود ارزش دلاری استیبل کوین NUSD ثابت باقی بماند. زیرا سود و زیان این ماجرا اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند.

هیز پیشنهاد کرد یک سازمان مستقل غیرمتمرکز با توکن حاکمیتی NAKA برای کمک به رشد نقدینگی و فراهم کردن امکان رای‌گیری‌های حاکمیتی راه‌اندازی شود. در نهایت، پول به‌دست آمده از نگهداری قراردادهای آتی دائمی بیت کوین می‌تواند به خزانه این دائو واریز شود.

به گفته هیز، توکن حاکمیتی NAKA و استیبل کوین NUSD هر دو مبتنی بر استاندارد ERC-20 بربستر شبکه اتریوم خواهند بود.

تقاضا برای استیبل کوین‌ها

پیشنهاد اخیر مدیرعامل پیشین صرافی BitMEX در پاسخ به تقاضای گسترده جامعه رمزارزها برای استیبل کوین‌های غیرمتکی به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا و یورو مطرح می‌شود. در حقیقت، با ظهور پلتفرم‌های دیفای، نیاز به استیبل کوین‌هایی که فشار نظارتی مشابه با استیبل کوین‌های اولیه بازار ندارند بیش از پیش حس می‌شود.

استیبل کوین‌ها یکی از مهمترین بخش‌های بازار ارزهای دیجیتال هستند. این دارایی‌ها در معاملات، وام‌دهی و تقریبا تمامی خدمات مبتنی بر رمزارزها کارایی دارند و آنها را تسهیل می‌کنند.

در حال حاضر، تتر و USDC بر بازار استیبل کوین‌های متمرکز تسلط دارند. هردو این استیبل کوین‌ها مدعی‌اند توکن‌هایشان توسط ارزش دلاری مشابهی از ارزهای فیات، اوراق تجاری و یا اوراق قرضه پشتیبانی می‌شوند.

دسته دیگر استیبل کوین‌ها، استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند FRAX، DJED و crvUSD هستند که برای حفظ پگ دلاری خود از سبدی از ارزهای دیجیتال قفل‌شده در شبکه استفاده می‌کنند.

با این حال، پس از فروپاشی اکوسیستم ترا در ماه مه سال گذشته، نگرانی در رابطه با استیبل کوین‌ها همچنان ادامه دارد. همانطور که به طور مفصل گزارش دادیم، سال گذشته پس از راه‌اندازی استیبل کوین ترا، قیمت توکن لونا با سرعت بسیار زیادی افزایش یافت. با این حال، همزمان با از دست رفتن پگ دلاری UST، قیمت لونا در عرض کمتر از یک هفته ۹۹.۷٪ سقوط کرد و به چند سنت کاهش یافت.

فروپاشی اکوسیستم ترا به دلیل نحوه عملکرد استیبل کوین الگوریتمی این اکوسیستم اتفاق افتاد. کاربران می‌توانستند در هرزمانی یک دلار توکن لونا را به استیبل کوین UST تبدیل کنند. بر روی کاغذ، چنین مکانیسمی باعث می‌شد بهای استیبل کوین ترا ثابت مانده و در عین حال، تقاضا برای هردو توکن ایجاد شود اما عملا باعث فروپاشی این پروژه بلاکچینی شد.

این درحالیست که در حال حاضر، فروپاشی بانک سیلیکون ولی موجب شده است تا بخش کوچکی از ذخایر استیبل کوین USDC که در این بانک نگهداری میشد در دسترس نباشد. این موضوع باعث شد تا برخی از سرمایه‌گذاران به فروش دارایی خود دست بزنند و قیمت USDC تا زیر ۹۰ سنت کاهش یابد.

فشارهای قانون‌گذاران و نهادهای نظارتی بر این حوزه از رمزارزها بیشتر شده است. با این حال ارائه همچین پیشنهاداتی می‌تواند به راهکارهای جایگزین ختم شود.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا