متوسط مقالات

آیا توکن های دیفای رهبری بیت کوین در بازار رمز ارزها را قبول می‌کنند؟

حضور توکن های دیفای در بازار رمز ارزها آن قدری هست که بتوان الگوهای واضحی با استفاده از روندهای تکرار شونده آن‌ها ترسیم کرد. صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) هم هر چند مدتی است که تجربه حضور در این بازار را دارند ولی فقط از وقتی که توکن های دیفای با رشد فوق‌العاده قیمتی خود کنترل بازار را در دست گرفته‌اند ارزش و اعتبار این صرافی‌ها معلوم شده است. رشد فزاینده و تصاعدی در استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز حجم معاملات را در ماه‌های آگوست و سپتامبر در مقایسه با ماه‌های قبل ۲ برابر کرده است.

اما آیا حجم معاملات بیانگر همه چیز است؟ در میان جنون و رشد خیره کننده دیفای، توکن‌های حاکمیتی دیفای از بزرگترین برندگان بوده‌اند. استارت آن با توکن COMP  پروژه کامپاند زده شد و پروژه‌های دیگر هم که عینا مسیر COMP را دنبال کردند، الگوهای مشابهی داشته‌اند. توکن‌های ,YAM SUSHI و BURGER همگی هنگام عرضه و معرفی محبوبیت چشمگیری یافتند. و قیمت آن‌ها فقط با از بین رفتن هیاهوی تبلیغاتی اولیه شروع به کاهش نمود.

با توجه به داده‌های فعلی، یافتن همبستگی مستقیم بین افزایش برق آسای حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز و اشتیاق برای صدور توکن‌های حاکمیتی که تاکنون نتوانسته اند ارزش خود را بعد از هیاهوی اولیه حفظ کنند، نسبتاً آسان است.

آیا توکن های دیفای نسخه کپی شده‌ی عرضه عمومی سهام(IPO)ها هستند؟

بهترین پروژه های دیفای

حوزه رمز ارزها همیشه اصطلاحات و مفاهیم را از امور مالی سنتی وام گرفته است. ایده عرضه اولیه ارزها از پسر عموی سنتی آن، عرضه اولیه عمومی (IPO) مشتق شده است. اما در حالی که IPO نشانه اعتماد سرمایه گذاران به آینده یک شرکت است، ICOها برای همه آزاد بودند و به هر کسی اجازه می داد توکن‌ بسازد، صرف نظر از اینکه  آیا تقاضایی برای آن هست یا نه؟ چرا که تقاضا باعث ایجاد ارزش برای یک دارایی است.

با توکن های دیفای یک محصول از قبل تثبیت شده وجود دارد که برای بازاریان ارایه ارزش می‌کند. توکن‌های حاکمیتی دیفای امکان ایفای نقش در توسعه محصول را برای دارندگان فراهم می‌کنند. و از این نظر شباهت این توکن‌ها در مقایسه با شباهت عرضه اولیه‌ها به IPOها بیشتر است.

بنا به یافته‌های شرکت خدمات مالی UBS، بیشتر سرمایه گذاران پس از پایان دوره قفل عرضه عمومی سهام خود را در بازارهای ثانویه به قیمتی ارزانتر از قیمت واقعی می‌فروشند. این روند برای پذیرندگان اولیه توکن های دیفای نشانه و خبر خوبی نیست، چرا که آن‌ها اکثرا توکن‌ها را هولد می‌کنند و نگه می‌دارند. البته دیفای هنوز در ابتدای راه خود است و فعلا برای مقایسه‌های دقیق و قطعی خیلی زود است. توکن COMP که آغازگر این راه بود فقط و فقط ۳ ماه از عمرش می‌گذرد. Omri Loss متخصص ارشد بلاک چین در پلتفرم eToro معتقد است که باید با توکن‌های حوزه دیفای با احتیاط رفتار کرد:

هنوز اصول ارزش‌گذاری توکن‌های حاکمیتی دیفای مشخص نیست. با توجه به جدید بودن فضا و بسیاری از عوامل پیچیده دخیل در ارزیابی ارزش اساسی یک رمز، قیمت گذاری توکن‌های حاکمیتی همچنان چیزی بیش از یک حدس و گمان نیست

همبستگی توکن‌های حاکمیتی دیفای با بیت کوین چه میزان است؟

توکن های دیفای ممکن است همبستگی زیادی با IPOها نشان دهند، اما روند بزرگتری در بازارهای رمزنگاری را ایجاد می‌کنند. به غیر از چند مورد استثنایی، بیشتر ارزها به دنبال حرکت قیمت بیت کوین (BTC) هستند. در حال حاضر، روند قیمتی توکن های دیفای خلاف قاعده فوق است و در مسیر قیمتی بیت کوین حرکت نمی‌کنند. در حالی که بیت کوین طی ماه گذشته در محدوده قیمتی نسبتا کوچکی بازی کرده است،  حرکات قیمتی توکن های دیفای اصلا با روند بازارهای بیت کوین همبستگی نداشته‌اند.

کوریس وانگ، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی بیت رو(Bitrue)، صرافی که اخیراً ارائه گزینه‌های مالی غیرمتمرکز و متمرکز را شروع کرده است، به کوین تلگراف گفت:

من اعتقاد ندارم که قیمت‌ توکن های دیفای در نهایت به پیروی از الگوی قیمتی بیت کوین ختم شود. بیشتر کاربران و سرمایه گذاران ارزهای دیفای در مورد حوزه دیفای، ارزهای رمزپایه و به طور کلی  درباره امور مالی آگاهی کامل دارند. آن‌ها درک می‌کنند عملکردهایی که این پروژه‌ها تسهیل می‌کنند بسیار فراتر از آن است که بیت کوین در نظر داشته است.

تمامی این نکات و موضوعات سوالات جذابی را درباره مسیر آینده بازار توکن‌های  دیفای به وجود می آورد. مفهوم IPO برای دهه‌ها پایدار مانده است. سرمایه گذاران هنوز آنقدر هیجان زده می‌شوند که تقاضای تخصیص اولیه سهام را داشته باشند، حتی اگر نرخ تقاضا برای عرضه‌های عمومی نشان دهد که انتظار از دست رفتن سهام وجود دارد. با این وجود، در برخی موارد، سرمایه گذاران سهام می‌توانند موقعیت‌های سهامداری خود را برای دهه‌ها حفظ کنند. به عنوان مثال، Berkshire Hathaway بیش از ۳۰ سال سهام “کوکاکولا” و “ولز فارگو” را در اختیار داشته است.

به نظر می‌رسد در دنیای متزلزل و پر نوسان سرمایه گذاری حوزه رمز ارزها، تصور اینکه سرمایه‌گذاران توکن های دیفای را برای چنین مدت طولانی هولد کنند بسیار عجیب و دور از ذهن است، به خصوص اگر ارزش آنها همچنان رو به کاهش باشد. بعلاوه، این سوال نیز وجود دارد که آیا قانون بازدهی نزولی اجرا خواهد شد یا خیر، این بدان معنی است که هر توکن جدید دیفای که به بازار می‌آید ، رفته رفته کم ‌ارزش‌تر از توکن‌های قبل از خود خواهد شد.

در حوزه‌ای که به نظر می‌رسد بیشتر رشدش را مدیون جار و جنجال‌های تبلیغاتی است، وقوع چنین چیزی بیش از یک احتمال است. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است توکن های دیفای شروع به بروز رفتاری شبیه آلت کوین‌های قدیمی‌تر کنند. و این باعث می‌شود که آنها در رتبه بندی توکن‌ها در جایی قرار گیرند که انعکاسی واقعی‌تر و دقیق‌تر از ارزش طولانی مدت آنها است.

آیا احتمال تکرار تاریخ تلخ ICOها هست؟

همه این گمانه زنی‌ها یک عامل را که می‌تواند شور و اشتیاق سرمایه گذاران را برای توکن های دیفای کاملاً از بین ببرد، در نظر نمی‌گیرند: مقررات. علی رغم جاه طلبی‌های دیفای در مورد تمرکززدایی، تعداد کمی از پروژه‌ها می‌توانند ادعا کنند که واقعاً غیرمتمرکز هستند. تیم‌هایی هستند که پایگاه کد اصلی را حفظ می کنند، هزینه میزبانی داده‌های برنامه را پرداخت می‌کنند و از رابط‌های کاربری مراقبت می‌کنند.

همه توکن های دیفای نمی‌توانند مانع اقدام کمیسیون بورس و اوراق بهادار یا شبکه اجرای جرایم مالی ایالات متحده علیه شخصی شوند که مظنون به نقض مقررات است، خصوصا اگر زمان آن رسیده باشد. با این حال، وانگ هنوز معتقد است که هنوز تا وضع کامل و اجرای قوانین و مقررات زمان داریم و هیچ قانونی در کوتاه مدت و میان مدت اجرا نخواهد شد:

اول از همه، بیت کوین از حدود یک دهه پیش وجود داشته و در اواخر سال ۲۰۱۸ مورد توجه گسترده مردم قرار گرفته است، اما در سال ۲۰۲۰ تقریباً هیچ وضوح نظارتی در مورد آن وجود ندارد. ثانیا، جنبه اصلی و اساسی دیفای جنبه تمرکززدایی آن است. و در صورت متن باز بودن یک پروژه، حتی اگر شما از فعالیت تیمی بر روی پروتکل جلوگیری کنید، نمی توانید مانع فعالیت دیگر تیم‌ها در جاهای دیگر برای ساختن یا ایجاد فورکی جدید روی پروتکل شوید.

اتهامات اخیر علیه صرافی بیت مکس خطرات بالقوه و احتمالی روبروی پلتفرم‌ها و شرکت‌های کریپتویی را برجسته کرده است. احتمال بروز این خطرات در صورت نبود و عدم توجه کافی به بررسی‌های نظارتی در مورد قوانین ضد پولشویی و احراز هویت مشتریان بیشتر است. و البته دیفای هم از این نظر مستثنی نیست. علاوه بر این، CipherTrace بیان کرده است که دیفای می‌تواند مکان جذابی برای  افراد پولشو باشد.

این واقعیت که دارایی‌های ربوده شده در هک اخیر صرافی کوکوین از یونی سواپ سر در آورده‌اند اعتبار بیشتری به این ایده می‌بخشد. در صورت وقوع بدترین سناریوی ممکن، دیفای می‌تواند به سرنوشت عرضه اولیه‌ها دچار گردد که نتیجه آن بی‌ارزش شدن توکن‌های حاکمیتی حوزه دیفای خواهد بود. Omri Loss متخصص ارشد بلاک چین در پلتفرم eToro بیان می‌کند که این مشکل سرانجام به فروکش شدن جنون فعلی دیفای می‌انجامد:  با پذیرش و افزایش کاربرد برنامه‌های تکنولوژی بلاک چین در میان طیف وسیع‌تری از کاربران، محصولات دیفای احتمالاً با نظارت و بررسی دقیق روبرو خواهند شد. او اضافه کرد:

از آنجا که حوزه دیفای بودجه، توجه و قانونمندی بیشتری را به خود جلب می کند، که البته به نظر من نتیجه‌اش برای این حوزه مثبت خواهد بود، احتمال این نیزهست که در آینده به پروتکل‌های دیگری برای افزودن و ادغام بلاک‌های ضد پولشویی و احراز هویت نیاز باشد.

حداقل در حال حاضر، توکن های دیفای بازدهی هنگفتی را برای یلد فارمرها به همراه دارند چرا که یلد فارمرها از موقعیت بوجود آمده نهایت استفاده را می‌کنند و فعلا که تنور دیفای گرم است مشغول  چسباندن نان هستند. علاوه بر این، علیرغم اینکه در حال حاضر قیمت رمز ارزها در حال کاهش است، هیچ نشانی از فروکش کردن آنی این بازار به چشم نمی‌خورد.  با این حال، کسانی که به اندازه کافی تجربه حضور در بازار رمز ارزها را دارند و یاد و خاطره زمستان دور و دراز و عصر یخبندان بعد از سقوط و شکست ICOها را هنوز در صندوقچه ذهن خود نگه داشته‌اند، خوب است که محتاط باشند چرا که احتمال تکرار تاریخ زیاد دور از ذهن نیست.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا