اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین در مسیر اصلاح یا نزول؟ ۴ فاکتور مهم که در هفته جاری باید به آن توجه کرد

بیت کوین (BTC) هفته جدید را با یک حرکت اصلاحی شروع کرد و فروش نهنگ‌ها نشان داد که احساسات آن‌ها تغییر کرده است. کلوز کندل هفتگی BTC هم چندان معامله‌گران را آرام نکرد؛ چرا که روند صعودی آن متوقف شد. با توجه به اینکه دو هفته تا بسته شدن کندل سالانه بیت کوین باقی مانده، تنش بازارهای پرریسک افزایش یافته است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، انتشار داده‌های کلان آمریکا (کاتالیزور اصلی نوسانات کوتاه‌مدت) تا انتهای ماه دسامبر ادامه دارد و بعد از انتشار اخبار مربوط به فدرال رزرو در هفته گذشته، اطلاعات مربوط به تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا هم در روزهای آینده منتشر می‌شود.

به نظر می‌رسد «رالی بابا نوئلِ» بیت کوین به انتهای خود رسیده و کارمزدهای بالای BTC هولدرهای آن را ناراحت کرده است. گفتنی است اصطلاح رالی بابا نوئل نشان می‌دهد بازارهای مالی تمایل دارند در ماه دسامبر (آذر ماه) رشد کنند. تحلیلگران هم در پیش‌بینی‌های خود دوباره بر تصویب احتمالی ETF اسپات بیت کوین در ماه آینده تمرکز کرده‌اند.

در حال حاضر، یکی از سیگنال‌های مثبت، احساسات فعالان بازارهای مالی (چه در بازار کریپتو و چه در بقیه بازارهای پرریسک) است. در حالی که شاخص ترس و طمع همچنان در محدوده طمع قرار دارد، شرایط بازار ناپایدار نشده است و رالی ناباوری (Disbelief) می‌تواند ادامه داشته باشد. رالی ناباوری اولین رالی پایداری است که بازار را از وضعیت نزولی خارج می‌کند. در ادامه چهار نکته مهم را در مورد وضعیت بیت کوین در هفته پیش‌رو بیان می‌کنیم.

۱- مهم‌ترین سطوح پشتیبانی بیت کوین

کندل هفتگی بیت کوین در ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) بعد از یک فشار فروش جدید در محدوده ۴۱٬۳۷۰ دلار بسته شد.

نمودار ساعتی قیمت بیت کوین به دلار
نمودار ساعتی قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

وب‌سایت «Material Indicators» با انتشار نمودار زیر در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اظهار داشت:

با بسته شدن کندل روزانه و هفتگی، بیت کوین میانگین متحرک ۲۱ روزه و سطح Golden Pocket (سطحی که یک روند صعودی به‌طور کامل معکوس می‌شود) را از دست داد و یک سیگنال نزولی ایجاد کرد.

من می‌خواهم روی کلوز ماهانه تمرکز کنم تا شاید در اندیکاتور «Trend Precognition» سیگنال صعودی جدیدی دریافت کنم.

علاوه بر این، فکر می‌کنم برداشت سود و فروش معامله‌گران با نزدیک شدن به انتهای سال ۲۰۲۳ و به خاطر مسائل مالیاتی افزایش می‌یابد.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین – منبع: توییت Material Indicators

کیث آلن (Keith Alan)، یکی دیگر از تحلیلگران بازار کریپتو هم با تمرکز بر سطوح فیبوناچی اصلاحی اظهار داشت:

به جرات می‌توان گفت گاوها باید قیمت بیت کوین را به بالای ناحیه ۰.۵ فیبوناچی اصلاحی برگردانند تاسطح گلدن پاکت را پس بگیرند. در غیر این صورت، باید با خطر از دست دادن میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه مواجه شوند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: توییت کیث آلن

تحلیلگری به اسم اسکیو (Skew) هم تاکید کرد میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ و ۳۰۰ دوره‌ای بیت کوین در بازه زمانی ۴ ساعته و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه آن همگی حدود ۲٬۵۰۰ دلار پایین‌تر از قیمت اسپات ‌BTC قرار دارند.

نمودار روزانه بیت کوین و میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه، میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ و ۳۰۰ دوره‌ای و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه آن
نمودار روزانه بیت کوین و میانگین متحرک ساده ۲۱ روزه، میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ و ۳۰۰ دوره‌ای و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه – منبع: TradingView

اسکیو در ادامه توضیح داد:

نمودار روزانه بیت کوین
از این جا دو سطح تکنیکال مهم برای بازه زمانی هفتگی و ماهانه وجود دارد:

۱. محدوده ۳۹٬۰۰۰ تا ۳۸٬۰۰۰ دلار در تایم فریم‌های بالا یک حمایت بالقوه برای BTC است و کمی پایین‌تر از آن می‌توان دست به خرید زد.
۲. محدوده ۴۷٬۰۰۰ تا ۴۸٬۰۰۰ دلار در تایم فریم‌های بالا یک مقاومت بالقوه برای BTC است و کمی بالاتر از آن می‌توان دست به فروش زد.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: توییت اسکیو

۲- انتشار داده‌های اقتصاد کلان

در هفته آینده، داده‌های مربوط به ماه نوامبر (آبان) از جمله شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو برای بررسی تورم است، منتشر می‌شود. این شاخص روز جمعه ۲۲ دسامبر (۱ دی) ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت تهران منتشر خواهد شد.

بعد از انتشار اخبار مربوط به فدرال رزرو در هفته گذشته، داده‌های جدید باید نشان دهند که تورم آمریکا در سال ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد. نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) برای تغییر نرخ بهره انتهای ژانویه ۲۰۲۴ (دی) برگزار خواهد شد؛ اما فعالان بازارهای مالی از هفته گذشته منتظر یک تغییر بزرگ هستند. تحلیلگری به اسم تد تاکس ماکرو (tedtalksmacro) اظهار داشته است:

بعد از جلسه فدرال رزرو فعالان بازارهای مالی به این نتیجه رسیدند که نرخ بهره آمریکا تا جولای ۲۰۲۴ (تیر ۱۴۰۳) به اندازه ۰.۲۵٪ کاهش می‌یابد.


پیش‌بینی فعالان بازارهای مالی از نرخ بهره آمریکا
پیش‌بینی فعالان بازارهای مالی از نرخ بهره آمریکا – منبع: توییت تد تاکس ماکرو

داده‌های FedWatch Tool گروه CME هم نشان می‌دهد احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا در جلسه بعدی FOMC به ۱۰٪ رسیده است.

احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا
احتمال تغییر نرخ بهره آمریکا – منبع: CME Group

پلتفرم «The Kobeissi Letter» درباره رویدادهای هفته آینده گفته است:

مهم‌ترین رویدادهای هفته آینده:

۱. داده‌های مربوط به مجوزهای ساختمانی ماه نوامبر (آبان): سه‌شنبه
۲. داده‌های مربوط به شاخص اعتماد مصرف‌کننده: چهارشنبه
۳. داده‌های مربوط به فروش خانه‌های موجود: چهارشنبه
۴. داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳: پنجشنبه
۵. داده‌های PCE ماه نوامبر (آبان): جمعه
۶. داده‌های مربوط به فروش خانه‌های جدید: جمعه

یک هفته شلوغ دیگر با بازارهایی که به شدت رشد کرده‌اند.

توییت پلتفرم The Kobeissi Letter
توییت پلتفرم The Kobeissi Letter – منبع: پلتفرم اکس

مطالبات بیکاری و شاخص تولید ناخالص داخلی آمریکا هر دو در تاریخ ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت تهران منتشر می‌شوند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، شاخص دلار آمریکا (DXY) بعد از جلسه FOMC به کف ماهانه خود رسید و سیگنال صعودی بالقوه‌ای را برای بازار کریپتو صادر کرد. DXY در روزهای گذشته کمی رشد کرد؛ اما در ماه دسامبر (آذر) همچنان حدود ۱.۹٪ درصد کاهش یافته است.

۳- آدرس‌های جدید بیت کوین

داده‌های جدید شرکت گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد تعداد آدرس‌های جدید BTC در ماه دسامبر (آذر) به روند نزولی خود ادامه داده است. به عبارت دقیق‌تر، در ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) حدود ۳۷۳٬۰۰۰ آدرس برای اولین بار یک تراکنش آنچین انجام دادند. این تقریبا نیمی از رکوردی است که این شاخص در اوایل نوامبر (آبان) به ثبت رسانده بود.

علی (Ali)، تحلیلگر محبوب بازار کریپتو، کاهش آدرس‌های جدید را مهم دانسته و آن را مانعی برای رشد قیمت بیت کوین توصیف کرده است. وی با انتشار نمودار زیر گفت:

طی ماه گذشته کاهش قابل‌توجهی در رشد شبکه بیت کوین به وجود آمد و حرکت اخیر BTC به ۴۴٬۰۰۰ دلار را زیر سوال برد.

برای ادامه رالی بیت کوین، آدرس‌های جدید BTC باید رشد کنند. این امر پشتیبانی لازم برای حرکت صعودی پایدار آن را فراهم می‌کند.

تعداد آدرس‌های جدید بیت کوین
تعداد آدرس‌های جدید بیت کوین – منبع: توییت علی

۴- رالی ناباوری بیت کوین

طبق آخرین داده‌های شاخص ترس و طمع، احساسات فعالان بازار کریپتو در طول هفته گذشته کاهش یافته است. این شاخص در حال حاضر در محدوده ۶۵ (از ۱۰۰) و محدوده طمع قرار دارد، اما تقریبا به کف یک ماه اخیر خود رسیده است.

وقتی این شاخص به محدوده ۹۰ می‌رسد، معمولا قیمت بیت کوین به سقف خود رسیده است. تنها استثنای موجود سال ۲۰۲۱ بود که با رسیدن بیت کوین به رکورد ۶۹٬۰۰۰ دلار، شاخص ترس و طمع به سقف ۷۵ رسید.

شاخص ترس و طمع
شاخص ترس و طمع – منبع: Alternativ

کالب فرنزن (Caleb Franzen)، تحلیلگر پلتفرم «Cubic Analytics» اعلام کرده است:

شاخص ترس و طمع در محدوده طمع قرار دارد.

با این حال، همین ۴ هفته پیش در محدوده ترس بود و از سپتامبر (شهریور) تا نوامبر (آبان) به مدت ۲.۵ ماه در محدوده‌های خنثی تا ترس شدید قرار داشت.

فاز شیدایی (Euphoria)؟ خیر. این فاز ناباوری است.

شاخص ترس و طمع – منبع: توییت کالب فرنزن

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا