اخبار خارجی

آیا جریانی مشابه تحریم تورنادو کش می‌تواند برای شبکه لایتنینگ اتفاق بیفتد؟

پاتریک هنسن (Patrick Hansen) مشاور سیاسی، نظرات خود درباره ریسک‌های قانونگذاری که پس از تحریم‌های تورنادوکش، متوجه شبکه لایتنینگ خواهد بود را بیان کرده است. وی نگران این موضوع است که رویکرد سختگیرانه علیه تورنادوکش به شبکه لایتنینگ نیز کشیده شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو اسلیت، مقامات آمریکایی در تاریخ ۸ آگوست (۱۷ مرداد) تورنادوکش را به لیست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌هایی خارجی (OFAC) افزوده‌اند. وزارت خزانه‌داری مدعی است که از سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۷ میلیارد دلار از سرمایه‌های غیرقانونی از طریق این پروتکل پولشویی شده است.

از زمان تحریم تورنادوکش تاکنون، آدرس‌های این پروتکل در فهرست غیرمجاز قرار گرفته‌اند، توسعه‌دهندگان از گیت‌هاب کنار گذاشته شده‌اند و وبسایت تورنادوکش نیز از دسترس خارج شده است. تیم تورنادوکش در تاریخ ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) تعطیلی فعالیت خود را اعلام کرد.

این ماجرا، پرسش‌هایی درباره حریم خصوصی افراد و تسلط مقامات ناظر بر عرصه کریپتو را به وجود آورده است. به علاوه، این موضوع را باید در نظر داشت که تورنادوکش ابزاری بی‌طرف شامل کدها است، نه یک فرد قابل تحریم.

شبکه لایتنینگ در خطر نشانه‌گذاری به عنوان پروتکل پر ریسک قرار دارد؟

هنسن خاطرنشان کرده است که سرویس‌های تصدی شبکه لایتنینگ بیت کوین مجبور به پیروی از قانون انتقال اطلاعات FATF شده‌اند. این موضوع بیانگر آن است که ارائه‌دهندگان سرویس‌ها باید اطلاعات موسسان و ذینفعان خود به همراه تراکنش‌های کریپتو مرتبط را به اشتراک بگذارند تا در مقابل پولشویی و تامین مالی تروریسم مبارزه کنند.

هرچند، هنسن گفته است پیاده‌سازی این موارد برای نودهای لایتنینگ دشوار خواهد بود. مشکل فوق از آنجایی تشدید می‌شود که نودها به عنوان ارائه‌دهندگان قانونگذاری‌شده سرویس‌های پرداخت (VASP) طبقه‌بندی می‌شوند. این شرایط، الزامات بیشتری نظیر احراز هویت مشتریان را ضرورت می‌بخشد.

مسأله این است که شبکه لایتنینگ ممکن است طبق چارچوب‌های ضد پولشویی کنونی به عنوان پروتکل‌های پرریسک به شمار می‌آیند. اما سیاست‌گذاران هنوز موضع خود در خصوص این موضوع را مشخص نکرده‌اند.

  • آیا شبکه لایتنینگ در معرض تحریم‌هایی همچون تحریم تورنادو کش قرار دارد؟

ارائه دهندگان سرویس‌های حضانتی لایتنینگ مانند استرایک و کش اپ، ممکن است ذیل قانون انتقال اطلاعات FATF قرار بگیرند. هرچند پیاده‌سازی این موضوع برای نودهای شبکه Lightning می‌تواند دشوار باشد. همچنین این احتمال وجود دارد دارایی‌هایی که از طریق لایتنینگ رد و بدل می‌شوند تحت قوانین مبارزه با پولشویی (AML) قرار بگیرند و از این رو، اجرا کردن این تحریم‌ها برای نهادهای قانون‌گذاری شده‌ای مانند صرافی‌ها می‌تواند سخت باشد.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا