آینده استخراج بیت کوین در روسیه بسیار روشن است!

به دلیل نامشخص بودن قوانین رمزنگاری در کشور روسیه، این کشور ممکن است به بزرگترین استخراج کننده ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شود. ماه گذشته، شی جین پینگ (Xi Jinping) رئیس جمهور چین اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۶۰ کشورش عاری از کربن شود و خواستار “انقلاب سبز” در چین شد. اگر این طرح به درستی اجرا شود، می‌تواند به چین کمک کند تا سرانجام بزرگترین بحران آلاینده خود را از بین ببرد و اکوسیستم جهانی را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و همچنین می‌تواند صنعت استخراج بیت کوین (BTC) و استخراج آلتکوین‌ها را در این کشور به شدت متزلزل کند.

مشهورترین قطب استخراج ارزهای دیجیتال در چین استان جنوبی سیچوان (Sichuan) است که دارای بخش برق آبی فراوانی است. با این حال ، برق در آنجا فقط در فصل مرطوب سال، یعنی بین ماه‌های مه و سپتامبر، ارزان است. خارج از این دوره، بیشتر استخراج کنندگان از شمال به سین کیانگ (Xinjiang) مغولستان مهاجرت می‌کنند که در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از کل هش بیت کوین را تولید می‌کند. با این حال، برخلاف سیچوان، این مناطق کویری به طور عمده به منابع انرژی تجدید ناپذیر مانند زغال سنگ بستگی دارند. اگر دولت تلاش کند تا انتشار دی اکسید کربن خالص را انجام دهد، استخراج در آنجا ناکارآمد خواهد شد و استخراج کنندگان با گزینه‌های بسیار کمتری روبرو می‌شوند.

آینده استخراج بیت کوین سبز است

استخراج بیت کوین هاوینگ بیت کوین نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

از آنجا که جهان سرانجام حقایق ناگوار تغییر آب و هوا و انتشار دی اکسید کربن ناشی از انسان را آموخته است، دسترسی مداوم به انرژی‌های تجدیدپذیر به یکی از مهمترین عوامل استخراج بیت کوین تبدیل خواهد شد. اما آیا مکان‌هایی وجود دارد که بتواند این نیاز را تأمین کند؟

بیایید نگاهی به آمار کشورهای استخراج کننده بیت کوین بیندازیم که توزیع نرخ هش جهانی این طلای دیجیتال را تخمین می‌زند. البته چین پادشاهی بدون رقیب است که بیش از ۶۵ درصد هش بیت کوین را تشکیل می‌دهد. پس از چین، ایالات متحده، روسیه و قزاقستان قرار دارند که به ترتیب ۷.۲۴، ۴.۹۰ و ۶.۱۷ درصد را به خود اختصاص داده اند.

به نظر می‌رسد که کشورهای مشترک المنافع یا منطقه CIS، که شامل روسیه و قزاقستان است، توسط بازیگران بین المللی نادیده گرفته می‌شود؛ به دلیل این که این کشورها با کمبود اطلاعات در مورد چشم اندازهای استخراج مواجه هستند.

در شمال چین، قزاقستان برق بیشتر توسط نیروگاه‌های زغال سنگ تولید می‌شود. ارزان است اما پایدار نیست. همچنین، دولت محلی با کاهش تعرفه‌ها و هزینه‌ها در بازار برق دخالت کرده است که این امر دائمی نیست و ممکن است در نهایت قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا کنند.

از طرف دیگر روسیه شرایط مناسب طبیعی زیادی برای برق تجدیدپذیر ارزان و همچنین فضای اقتصادی با ثبات تری را دارد.

سرما و انرژی بی پایان

ردیابی بیت کوین توسط روسیه

اگر از من بخواهید چیزی را که اتحاد جماهیر شوروی در آن تبحر داشت نام ببرم، می‌گویم زیرساخت‌های صنعتی.

بیشتر استخراج بیت کوین در روسیه در منطقه معروف سیبری انجام می‌شود که از دهه ۱۹۶۰ نیز یکی از نقاط اصلی تولید آلومینیوم بوده است. از آنجا که در تمام مراحل تولید آلومینیوم انرژی مصرف می‌شود، اتحاد جماهیر شوروی تصمیم به ساخت کارخانه‌های ذوب سیبری به همراه نیروگاه‌های برق آبی (روسیه دارای ۹ درصد از منابع آبی جهانی ، بیشتر در سیبری و خاور دور است) است.

فناوری ذوب آلومینیوم از آن زمان به بعد تکامل یافته و تولید را با صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار بیشتر کرده است. این در کنار واقعیت این که دولت شوروی در هنگام ایجاد زیرساخت‌ها غالبا جایی برای رشد در آینده باقی می‌گذارد. طبق گفته راس هیدرو (RusHydro) دومین تولید کننده بزرگ برق آبی در جهان، در حال حاضر ظرفیت نصب شده کل واحدهای برق آبی در روسیه تقریبا ۴۵ میلیون کیلووات است. به طور دقیق‌تر، برآورد می‌شود که نیروگاه‌های برق آبی در سیبری تقریبا ۱۰ درصد از کل خروجی کل نیروگاه‌های کنترل شده توسط شبکه ملی انرژی واحد را تولید می‌کنند.

یکی دیگر از جنبه‌های کلیدی روسیه، آب و هوای سرد سیبری است که در آن نه ماه سال سرد است. این مرکز می‌تواند میزبان تعداد زیادی از دستگاه‌های اسیک (ASIC) باشد که با ظرفیت کامل کار می‌کنند. هچنین به خاطر آب و هوای سیبری دیگر استخراج کنندگان نگران هزینه‌هایی که برای خنگ کردن دستگاهای آیسیک خود باید بپردازند نیستند. هرکسی که تابستان سعی کرده است یک دستگاه استخراج را در خانه خود راه اندازی کند، منظور من را کاملا درک می‌کند.

چین و روسیه باهم متحد هستند

مجاورت روسیه با چین نیز یک مزیت بزرگ است؛ زیرا بهترین سخت افزار استخراج در آنجا تولید می‌شود.

از نظر تاریخی، مسکو رابطه اقتصادی قوی با پکن داشته است که تا امروز نیز تقویت می‌شود. حمل و نقل بین دو کشور ارزان، سریع و ثابت است: قطارهای باری و هواپیماهای باری با وجود بیماری همه گیر COVID-19 همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

اکنون، تصور کنید که هزاران دستگاه استخراج از پکن به ایالت تگزاس حمل شود؛ با توجه به اینکه ایالات متحده در جنگ تجاری با چین است و تعرفه سنگین ۲۵ درصدی تجهیزات معدن وارداتی را وضع کرده است.

تولید مقرون به صرفه

استخراج بیت کوین

هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های سرمایه ای برای نگهداری یک مرکز داده در روسیه بطور قابل توجهی کمتر از ایالت متحده است؛ بیشتر به این دلیل که کارگران و ساخت و ساز در این کشور ارزان‌تر هستند.

علاوه بر این، اگر دستگاه شما خراب شود، حتی مجبور نیستید آن را به چین برگردانید و چند هفته هدر دهید. تاسیسات سازمانی روسیه در مقیاس نهادی تمایل به داشتن مراکز تعمیرات داخلی با تکنسین‌هایی دارند که مستقیما توسط تولید کنندگان برتر سخت افزار استخراج چینی آموزش دیده‌اند؛ بنابراین آنها می‌توانند به سرعت همه چیز را دوباره راه اندازی کنند.

همچنین مدتی است که روسیه سومین کشور بزرگ استخراج بیت کوین در جهان است و صنعت این کشور به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.

مقررات از آنچه تصور می‌کنید شفاف‌تر است

با شنیدن همه ویژگی‌های کشور روسیه برای استخراج، خیلی از افراد می‌گویند : «دولت روسیه رمزنگاری را ممنوع کرده است.» خوب ، در واقع درست نیست. بیایید نگاهی دقیق‌تر به قانون اصلی کشور در رابطه با رمزنگاری، تحت عنوان ” دارایی‌های مالی دیجیتال” یا DFA، که در ماه جولای امضا شد، بیاندازیم.

این لایحه از جولای ۲۰۲۱ ساکنان روسیه را از پرداخت با ارزهای دیجیتال منع می‌کند، اما به طور قانونی آنها را به عنوان “دارایی‌های مالی دیجیتال” می‌شناسد. از طرفی در آن به استخراج ارز رمزنگاری شده به هیچ وجه اشاره نشده است؛ به این معنی که در حال حاضر هیچ محدودیت قانونی وجود ندارد.

در اوایل ماه سپتامبر ،طبق گزارش‌ها، وزارت دارایی روسیه پیشنهاد کرد قانون DFA را منع کند که ماینرها از دریافت و پرداخت در رمزنگاری برای فعالیت‌های خود منع می‌کنند. همانطور که مقامات گزارش کردند:

استخراج ارزهای دیجیتال مستقل قانونی است، اما ارزش مالی خود را از دست می‌دهد زیرا پرداخت معمولا با بیت کوین و اتر انجام می‌شود.

در حالی که هیچ کس نمی‌داند اصلاحات به تصویب می‌رسند؛ اما چیزی که نشان می‌دهد بسیار ساده است: روس‌ها نمی‌توانند ارزهای دیجیتالی را که استخراج می‌کنند بفروشند، اما می‌توانند به طور قانونی سخت افزار و سایر زیرساخت‌های خود را برای ماینرهای خارجی میزبانی کنند. به احتمال زیاد، این تغییر بر عملکرد استخراج ارزهای دیجیتال تأثیر خواهد گذاشت. زیرا استخراج کنندگان در مقیاس بزرگ معمولا با ارز فیات پرداخت می‌شوند. علاوه بر این، عملیاتی که مشتریان آن در خارج از کشور هستند، حتی در صورت عملی شدن لایحه پیشنهادی، همچنان می‌توانند از طریق خارج از کشور به طور قانونی در رمزنگاری پرداخت شوند.

علاوه بر این، مقامات محلی از استخراج ارزهای دیجیتال در سیبری به شدت حمایت می‌کنند؛ ‌زیرا ماینرها مالیات می‌پردازند، شغل ایجاد می‌کنند و انرژی زیادی را استفاده می‌کنند. واقعیت این است که دولت طرفدار تجارت است و هیچ علاقه‌ای به تخریب چیزی که به اقتصاد کمک می‌کند ندارد.

در این مرحله، دولت قبلا با تمام اپراتورهای محلی برای استخراج ارزهای دیجیتال دیدار کرده است؛ زیرا مصرف چندین مگاوات برق توسط اپراتور شبکه برق به راحتی قابل تشخیص است (و طبیعتا به نوعی توضیح نیاز دارد). در اوایل ماه اوت، وزارت توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه‌های جمعی لایحه پیشنهادی را منتشر کرد که کنترل بیشتری بر مراکز داده در روسیه ایجاد می‌کند.

یک فرد بدبین ادامه می‌دهد:

مطمئنا اگر بخواهید در روسیه استخراج کنید، کلاهبردار می‌شوید. در حالی که انجام تجارت هرگز یک فعالیت بدون ریسک نیست؛ به ویژه هنگامی که صحبت از صنعت ارزهای رمزنگاری می‌شود، در واقع هیچ موردی از کلاهبرداری مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال در روسیه گزارش نشده است. پلیس به طور مرتب عملیات غیرقانونی را که باعث سرقت برق می‌شود متوقف می‌کند؛ اما مقامات هرگز عملیات سازگار با پرداخت مالیات و هزینه‌های مقرون به صرفه را انجام نمی‌دهند.

جالب اینکه اکثر داستان‌های مربوط به ماینرها از آمریکای شمالی است که به طور کلی یک بازار بزرگ تنظیم شده در نظر گرفته می‌شود. در واقع، منطقه مملو از شرکت‌های استخراج است که یا ناگهان متلاشی شدند یا معلوم می‌شود کلاهبرداری هستند و در هر دو مورد با پول سرمایه گذاران ناپدید می‌شوند.

آخرین نمونه هایپر بلاک (HyperBlock) مستقر در تورنتو کانادا است که مرکز داده ۲۰ مگاواتی خود را به طور ناگهانی در ماه مه تعطیل کرد و گفت که به دلیل هاوینگ بیت کوین مجبور به قطع فعالیت خود است – علی رغم اینکه این یک رویداد طبیعی است که شرکت‌ها می‌توانند از قبل برای آن آماده شوند. به همین ترتیب، در اوایل سال ۲۰۱۹، شرکت بزرگ معادن رمزنگاری و بلاک چین گیگا وات (Giga Watt) مستقر در ایالات متحده پس از ادعای عدم پرداخت ۳۰۰ هزار دلار قبض‌های آب و برق، دسترسی برق را به مرکز داده خود بست.

آیا رونق دیگری در استخراج نزدیک است؟

مطمئنا روسیه می‌تواند از مقررات واضح تری در زمینه استخراج معادن استفاده کند (مانند اکثر کشورهای جهان)، اما این روند احتمالا مدتی طول خواهد کشید. مهمترین مسئله این است که دولت سرانجام نگرش عمومی خود را اعلام کرده است  که می‌تواند به صورت زیر خلاصه شود:

ما در مورد استفاده از ارزهای رمزپایه به عنوان روش پرداخت تردید داریم، اما با فعالیت‌های مرتبط که اقتصاد ما را بهبود می‌بخشد خوب هستیم.

در نتیجه، به نظر می‌رسد که روس‌ها برای رونق استخراج آنچه که در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است آماده می‌شوند. خرده فروشان محلی اخیرا گزارش کرده اند که ۴۹ درصد افزایش فروش کارتهای گرافیکی مربوط به استخراج رمزنگاری در ماه آگوست، و فروش کارت‌های گرافیک (GPU) از ژوئن تا ماه آگوست در مقایسه با سال گذشته ۴۷۰ درصد افزایش داشته است. بنابراین می‌توان پی برد که اوضاع در حال بهتر شدن است.


54321
امتیاز کاربران

منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر