اخبار بلاکچین

سختی استخراج بیت کوین برای دومین بار در ماه کاهش یافت

سختی استخراج بلاک بیت کوین پس از افزایش از ماه نوامبر، در روز پنج‌شنبه برای دومین بار متوالی در ماه جاری به مقدار ۰.۳۵٪ کاهش یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، ویت گیبز (Whitt Gibbs) مدیرعامل شرکت Compass Mining گفته است که کاهش اخیر سختی شبکه و استخراج بلاک بیت کوین احتمالا ناشی از خاموش کردن دستگاه‌های ماینرها به دلیل هزینه زیاد انرژی است.

اطلاعات گلس‌نود در تاریخ ۳ مارس (۱۲ اسفند) نشان می‌دهد که سختی استخراج شبکه بیت کوین ۱.۵٪ کاهش داشته است.

سختی شبکه به طور خودکار و متناسب با توان پردازشی شبکه یا همان هش‌ریت تنظیم می‌شود. هدف از این موضوع، حفظ زمان بیت استخراج هر بلاک به مدت ۱۰ دقیقه است.

طبق اطلاعات گلس‌نود، هش‌ریت استخراج بیت کوین از رکورد ۲۴۸ اگزاهش در ثانیه در ماه فوریه کاهش یافته و در تاریخ ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) به ۲۱۶ اگزاهش در ثانیه رسیده است.

این کاهش اندک احتمالا به دلیل آن است که ماینرهایی که دیگر سودآوری ندارند، دستگاه‌های اسیک خود را خاموش کرده‌اند. ویت گیبز مدیرعامل و موسس شرکت Compass Mining در این خصوص گفته است که با افزایش هزینه انرژی در سراسر جهان، احتمالا شاهد خروج دستگاه‌های اسیک بیشتری از شبکه خواهیم بود.

با توجه به این موضوع که روسیه، یکی از بزرگترین صادرکنندگان سوخت‌های فسیلی در جهان درگیر جنگ با اوکراین است و زنجیره تامین انرژی جهان تحت فشار ناشی از تحریم‌ها قرار دارد، هزینه مصرف برق در سراسر جهان در حال افزایش است و این خود دلیلی برای خاموشی ماینر ها و کاهش استخراج بلاک بیت کوین است.

جاران ملرود (Jaran Mellerud) محقق شرکت Arcane Research گفته است:

به نظر من، ماینرهای قزاقستان به دلیل کمبود منابع برق و سرکوبی تاسیسات غیرقانونی توسط دولت، از شبکه خارج شوند و این موضوع به کاهش سختی شبکه منجر شود.

در تاریخ ۱۵ مارس (۲۴ اسفند)، مقامات کشور قزاقستان اعلام کردند که تقریبا ۲۰۰ میلیون دلار تجهیزات استخراج رمزارز را به دلیل اقدام و فعالیت غیرقانونی، مصادره کرده‌اند. منابع برق ماینرهایی که به طور قانونی در کشور قزاقستان به فعالیت می‌پردازند، در پایان ماه ژانویه به دلیل مشکلات دولت در زمینه کمبود منابع انرژی، قطع شده است.

ملرود افزود:

با استفاده از هزینه‌های شاخص هش‌ریت در هر تراهش برای دستگاه‌هایی با راندمان متوسط، دولت قزاقستان تقریبا ۳ تراهش در ثانیه معادل با ۱.۵٪ هش‌ریت شبکه بیت کوین را از دسترس خارج کرده است.

علی‌رغم این نکته که ماینرهای آمریکای شمالی هم‌چنان دستگاه‌های جدیدی را برای استخراج بیت کوین به تجهیزات خود اضافه می‌کنند، حذف ماینرهای قزاقستان به کاهش هش‌ریت شبکه منجر شده است.

کاهش سختی شبکه و استخراج بلاک بیت کوین در ماه مارس
کاهش سختی شبکه و استخراج بلاک بیت کوین در ماه مارس
منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا