مقالات

توضیح کریگ رایت در رابطه با محرمانگی بیت کوین SV با بهره گیری از نام بیت کوین!

قبل ارائه مقاله لازم به ذکر است که کریگ رایت نویسنده این مقاله و بنیانگذار بیت کوین SV در تمامی طول مقاله خود به جای بیت کوین SV از کلمه بیت کوین استفاده کرده است که ممکن است کاربران را به شک بیاندازد. احتمالا پشت این کار خود هدف مشخصی داشته است که یکی از آن ها می تواند استفاده از نام بیت کوین و جا زدن بیت کوین SV به جای بیت کوین باشد.

بیت کوین SV دارای مدل حفظ حریم خصوصی ساده اما در عین حال مستحکمی است.

بخش ۱۰ وایت پیپر بیت کوین SV در خصوص جزییات مدل حفظ حریم خصوصی این بلاک چین است که ساده و بسیار عالی است. ممکن است اکثر افراد نتوانند این بخش را به درستی متوجه شوند. در نتیجه تصمیم گرفتیم که این بخش را برای شما بیشتر بشکافیم و با جزییات بیشتر، این بخش را کامل برای شما توضیح دهیم. در این خصوص، تصاویری را نیز از وایت پیپر برای درک آسانتر این موضوع به شما ارائه می‌دهیم.

Bitcoin's Privacy Model

 

در سمت چپ تصویر، بخش هایی از سیستم را مشاهده می‌کنیم که خصوصی می‌باشند. در سمت راست نیز بخش هایی را می بینیم که در دسترس و قابل مشاهده است. این موضوع، همان نکته ای است که بسیاری از افراد نمی‌توانند متوجه آن شوند. تیم اصلی بیت کوین SV در توضیح مفهوم بیت کوین SV، آن را مشابه با بانکداری در نظر گرفت و بسیاری مفاهیمی که بیت کوین SV را به سیستم خصوصی همتا به همتا تبدیل می‌کند را حذف کرده است.

مدل سنتی

در مدل سنتی حفظ حریم خصوصی، کاربر باید فرآیند تایید هویت را با شخص ثالثی نظیر بانک انجام دهد. شخص ثالث در مرکز تمام تراکنش ها قرار دارد و اطلاعات تمام انتقال های مالی را در دست دارد. هیچ اطلاعاتی در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و هر نفوذپذیری به این مدل، فاجعه بار خواهد بود. این مدل به سیستمی نیاز دارد که برای بلندمدت ایمن بماند.

نتیجه این مدل، سیستمی است که طراحی شکننده ای دارد.

بانک ها فاصله زیادی با ایمن بودن در مقابل اقدامات غیرقانونی دارند. نکته مهم تر، آن است که PII (اطلاعات شخصی قابل شناسایی) احتمال آسیب پذیری را افزایش می‌دهد. افشای اطلاعات در این مدل نه تنها باعث انتشار اقدامات طرفین حاضر در تراکنش ها می‌شود، بلکه به مجرمان امکان می‌دهد تا از این اطلاعات در جرایم خود نظیر سرقت هویت استفاده کنند.

بیت کوین SV با ایجاد محیط همتا به همتای واقعی، این مشکل را حل می‌کند. همتا به همتا درباره نودها و ماینینگ نیست، بلکه درباره شخص به شخص است. همتای شما، طرف مقابل معامله است. استفاده از IP به IP این امر و حتی معامله مستقیم از مشتری به تاجر را امکان پذیر خواهد کرد. تنها زمانی که ماینر حضور دارد هنگامی است که مذاکرات معاملاتی انجام شده است و طرف دریافت کننده معامله، تراکنش را به بلاک چین ارسال می‌کند.

حتی نیاز نیست که ارسال کننده تراکنش، آنلاین باشد. ارسال کننده تراکنش نیازی به نود و حتی آدرس IP نیز ندارد. وی می‌تواند با استفاده از NFC وارد حساب خود شود، هدرها را دانلود کند و بعدا تغییرات آدرس خود را به روز رسانی کند.

در مدل سنتی، شخص ثالث مورد اعتماد، از تمام اقدامات شما باخبر است. بانک یا موسسه مالی، سابقه ای از تمام برداشت ها، مکان ها و جزییات تراکنش شما ذخیره می‌کند. بانک ها یا موسسات مالی به هیچ وجه نمی‌خواهند که این داده ها تغییر کنند زیرا اطلاعات بسیار با ارزشی می‌باشند.

در این مدل، بانک (یا شخص ثالث مورد اعتماد) سابقه ای از تمام اقدامات شما و تمام تراکنش ها را دارد و می‌تواند الگوی خرج کردن شما را مدل سازی کند. در خصوص ویزا یا مسترکارت، این اطلاعات به آنها امکان می‌دهد تا بدانند که دست روی چه موضوعی بگذارند تا مشتریان مقروض تر شوند. این مدل به اشخاص ثالث مورد اعتماد امکان می‌دهد تا اطلاعات کافی برای کنترل بازار در اختیار داشته باشند و بتوانند رفتار و الگوی مشتریان را دستکاری کرده و تغییر دهند.

این اطلاعات با ارزش می‌باشند و به اشخاص ثالث امکان می‌دهد تا از آن ها برای اهداف تبلیغاتی استفاده کنند و این اطلاعات را به فروش برسانند. پیامد مدل حفظ حریم خصوصی قدیمی، نا ایمن و تحت دستکاری به اینگونه است. این مدل در بیت کوین SV کور، لایتنینگ و پلاسما الگوبرداری شده است. اطلاعات شما با ارزش ترین چیزی است که در اختیار بانک ها می‌باشد و به همین دلیل است که بانک ها مخالف بیت کوین SV می‌باشند زیرا نمی‌خواهند این اطلاعات را از دست بدهند. به همین دلیل است که صحبت های اشتباه پیرامون بیت کوین SV وجود دارد و بعضی از افراد در صدد آنند که به شما بگویند بیت کوین SV ایمن و خصوصی نیست. این افراد می‌خواهند اطلاعات شما را در دست خود نگه دارند.

مدل سنتی، حفظ حریم خصوصی را بر اساس محدود کردن دسترسی طرفین معامله و اشخاص ثالث مورد اعتماد  مهیا می‌سازد. این مدل در بیت پی، کوین بیس و اکثر سیستم های شرکتی بیت کوین SV وجود دارد اما هدف از طراحی بیت کوین SV چنین چیزی نبود.

مدل جدید در بیت کوین SV

مدل جدید حفظ حریم خصوصی بسیار ساده است. تمام تراکنش ها در دسترس عموم قرار دارد زیرا به هویت شما متصل نیست و با هیچ تاجری همکاری نمی‌کند. مهمتر از آن، خود تاجران نیز می‌خواهند هویت آنها خصوصی حفظ شود. رقابت بر سر تحلیل شرکت ها منجر به این شده است که تاجران همانند کاربران، چندین آدرس را برای خود ایجاد کنند.

بنابراین اگر تاجر نخواهد میزان فروش خود را تبلیغ کند، باید اطمینان حاصل کند که از آدرس ها مجددا استفاده نمی‌شود. این اطلاعات در دسترس عموم و رقبا قرار نمی‌گیرد.

ایده اصلی آن است که از کلیدها مجددا استفاده نمی‌کنیم.

تقسیم کوین ها

همواره بحث هایی در خصوص تراکنش های اندک و باقی مانده تراکنش ها وجود دارد. همانند اکثر موضوعات دیگر در زمینه بیت کوین SV، مردم سعی در پیچیده تر کردن بیش از حد موضوعات مختلف دارند. به منظور داشتن مجموعه بزرگی از کوین ها که بتوان آن ها را سریعا خرج کرد، می‌توانیم از این ویژگی استفاده کنیم و بنابر نیاز خود آنها را تقسیم یا ترکیب کنیم. مواردی وجود دارد که خریدار باید در مدت زمان محدود، چند خرید انجام دهد. در این حالت می‌تواند این کار را با تقسیم کوین های خود به طور ایمن انجام دهد.

اگر این کار را با زمانبندی مناسب انجام دهد، کارمزد ماینینگ حتی از یک سنت هم کمتر خواهد شد.

TX's

 

دلیل گروه هایی نظیر گروه کور (Core) که با ساختار ذکر شده در بخش ۹ وایت پیپر بیت کوین SV مخالفند این است که به طور کل با مقیاس پذیری بیت کوین SV مخالف می‌باشند. با انجام تراکنش های بیشتر، سیستم بزرگتر و خصوصی تر می‌شود. بیت کوین SV ایجاد، تقسیم و پیوستن مجدد به یکدیگر تراکنش های ورودی و خروجی بسیار بزرگ را امکان پذیر می‌سازد تا بدون زنجیره های بزرگ تایید نشده تراکنش ها، به سیستم امکان استفاده دهد.

در این مورد، از یک کوین BSV 2.0 استفاده کردیم و برای مراجعه به فروشگاه، این کوین را تقسیم کردیم. کوین ها ۵ الی ۲۰ دقیقه پس از وارد شدن به بلاک، در دسترس خواهند بود. اکنون از یک کوین، چندین کوین به دست آوردیم که می‌توانیم تمام آنها را در یک بلاک خرج کنیم. اگر نگران حریم خصوصی در هر کدام از تراکنش های خود هستیم، اکنون سطح بالاتری از ناشناس بودن را ایجاد کرده ایم. تاجران نمی‌توانند متوجه شوند که تراکنش در سطح ۱ انجام شده است یا در سطح صفر.

 

حالا در یک بلاک، چندین تراکنش تقسیم شده داریم. هر کدام از این کوین ها در تراکنش سطح صفر به هر کدام از این تراکنش ها ارتباط دارد، اما فقط یک مسیر وجود دارد. تاجر نمی‌تواند فرد پرداخت کننده یعنی شما را تشخیص دهد.

با تقسیم تصادفی، می‌توانید این شرایط را خصوصی تر نیز کنید. در این مورد، می‌توانید از چندین ورودی و خروجی استفاده کنید و اگر باقی مانده تراکنش مجددا برنگشت یعنی تراکنش باقی مانده ای نداشت، بسیار سخت است که این تراکنش ها را بتوان به یکدیگر مرتبط کرد.

هنگام استفاده از این روش، کوین مورد استفاده در دسته خروجی خرج نشده تراکنش قرار می‌گیرد. در این شرایط، اجباری به خرج کردن آنی باقی مانده تراکنش نمی‌باشد.

هنگامی که بیت کوین SV را به عنوان یک سیستم تجاری و فراتر از مجموعه ای از ماشین های رزبری پای مشاهده کنیم، متوجه خواهیم شد که این سیستم چقدر می‌تواند قوی و ساده باشد.

آدرس های تاجر

یکی از نقص های مهم که به بیت کوین SV وارد است، مفهوم استفاده مجدد از آدرس ها می‌باشد. کاربران، آدرس ها را در صفحات استاتیک منتشر می‌کنند. اصل نحوه طراحی بیت کوین SV بدین شکل است که کاربران و تاجران باید فقط یکبار از کلیدها استفاده کنند.

این امر به عنوان فایروال امنیتی و حفظ حریم خصوصی عمل می‌کند و از ارتباط یافتن تراکنش ها به مالک حساب جلوگیری می‌کند. در واقع نیازی به حفظ و ذخیره کلیدها وجود ندارد. پس از امضا و استفاده شدن کلید، می‌توان آن را حذف کرد. ارسال مقادیر کم یک یا دو ساتوشی و به صورت اسپم، پیامد اصلی حذف نکردن کلیدهای قدیمی است.

اگر کاربران به دریافت پول از آدرس استفاده شده امیدی نداشته باشند، ارسال مقادیر کم بیت کوین SV به این آدرس های قدیمی سودی ندارد. این امر همانند ارسال تصادفی پول به کلید خصوصی یا عمومی است که نمی‌شناسید. این کار برای هیچکس سود و ارزشی ندارد.

تاجری که آدرس جدید برای هر تراکنش ایجاد می‌کند، حفظ حریم خصوصی خود را بهبود می‌بخشد. جمع آوری هوش سازمانی ساده است اگر از یک کیف پول و ساختار آدرس استفاده شود. در فرآیند تغییر آدرس ها، تاجر مطلبی را برای تحلیل های بعدی جا‌ نمیگذارد. این کار برای بهبود حفظ حریم خصوصی خود و مشتری می‌باشد.

اگر به فروشگاه والمارت برویم و خریدی انجام دهیم و بقیه پول را دریافت کنیم، پول ما تقسیم شده است. از این کار ارزش مجموع تراکنش های فروشگاه والمارت مشخص نمی‌شود. در فروشگاه والمارت روزانه بیش از ۱۵ میلیون تراکنش انجام می‌شود که حدود ۴۰۰ تراکنش در ثانیه می‌شود.

نکته جالب آن است که حتی یک ابررایانه هم وجود ندارد که بتواند بلاک چین بیت کوین SV را تحلیل کند تا متوجه شود کوین ها برای کدام منبع ناشناس می‌باشند و در عین حال باید گفت که این سیستم با حداقل زمان جستجو قابل پیگیری است.

کلید فعالیت بهینه بیت کوین SV، افزودن پیچیدگی نمی‌باشد، بلکه استفاده از آن به همان شکلی می‌باشد که طراحی شده است.

تصادفی سازی بیشتر تقسیم خصوصی کوین

تمام جزییات بیت کوین SV بر اساس مشوق های مالی می‌باشد. اگر بخواهیم می‌توانیم کوین ها را بین کیف پول ها ارسال کنیم و با شبیه سازی استفاده، کوین ها را طوری تقسیم کنیم که کیف پول ما ایمن تر و خصوصی تر شود. در حال حاضر هیچ کیف پولی این کار را انجام نمی‌دهد و کاربر باید تمام این فرآیند را به طور دستی انجام دهد. دستیابی به این کد آسان است اما تاکنون اجرا نشده است زیرا ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

در مثال زیر، ما به چند کوین و بر روی چند دستگاه می‌رسیم. اگر کوین های باقی مانده و رنگ هر گروه را از این نمودار جدا کنیم، مشاهده می‌کنیم که تحلیل منابع چقدر سخت خواهد شد.

Ramdomised Splitting

 

اگر شرایط فوق را حفظ کنیم، احتمال کشف رفتار معاملاتی کاربر به شدت کاهش خواهد یافت.

هویت

این قابلیت برای داشتن هویت ثبت شده و ایجاد ایمن کلیدهای مربوطه می‌باشد.

کلید خصوصی-عمومی پایه متعلق به کسی است که می‌تواند کلیدهای فرعی برای هر بار استفاده ایجاد کند. این کلید می‌تواند حتی به سیستم مبتنی بر PKI متصل شود، در حالی که سطح بالایی از حریم خصوصی را حفظ می‌کند. کلید پایه را می‌توان با فرد یا شرکت اختصاص داد، و کلیدهای فرعی را نیز با استفاده ها و خرج کردن ها مرتبط کرد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا